Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Elveda Akbil, Hoşgeldin İstanbulKart!
123 ... 424344   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
cevap yaz
sayfa 1
Nadir_Artun

10 yıl önce - Cum 13 Mar 2009, 15:56
Elveda Akbil, Hoşgeldin İstanbulKart!

İstanbul`da halk artık otobüs, metro ya da deniz otobüsü gibi toplu taşıma araçlarına akbilin yanı sıra; `İstanbulKART` kredi kartı ile de binebilecek. Büyükşehir Belediyesi`nin 2 yıldır hayata geçirmek için üzerinde çalıştığı İstanbulKART, aynı zamanda; alışveriş, müze ziyareti, doğalgaz ve fatura ödemelerine kadar birçok yerde de kullanılabilecek. Yapılan harcamalar ise diğer kredi kartlarındaki uygulama gibi ay sonunda ödenecek.İETT bu uygulama ile ilgili yaptığı açıklamada; bunun, akbil uygulaması hemen kalkacak anlamına gelmediğini; akbilin daha uzun süre toplu taşımada kullanılacağını belirtti.`İstanbulkart` projesinin henüz oluşturulma aşamasında olduğu belirtilerek; bu kredi kartının ilk etapta toplu taşıma araçlarında kullanılacağı ifade edildi. Bu süreçte Akbil kullanımı da devam ederken, sistemin tam anlamıyla oturmasından sonra akbiller piyasadan kaldırılacak. Belediye otobüslerinde başlayacak olan İstanbulKART sistemi, daha sonra metro ve deniz otobüsleriyle devam edecek. İstanbulKART`a yerleştirilecek çip sayesinde yolcu hareketleri tam olarak takip edilecek. Sistemin tam olarak devreye girmesi ile halen kullanımdaki 3 milyon Akbil tarih olacak. `İstanbulKART` tam anlamıyla devreye girdiğinde iki yıl içerisinde kartlı vatandaş sayısının 4 milyona çıkması bekleniyor.Toplu taşıma araçlarını kullanan her yolcunun bir kartı olacağı için ücretsiz yolculuklar da dahil yolculuğa ilişkin her türlü bilgi sağlanacak, akışın nereden nereye olduğu tespit edilebilecek.Doğalgaz, su faturaları ödenebilecek, Halk Ekmek büfelerinden alışveriş yapılabilecek. Metrobüs hattında, kademelendirilmiş bilet sistemi avantajı sağlayacak. Mevcut entegrasyon ve aktarma sistemleri aynen korunacak.Öğrenci-öğretmen ve yaşlı pasolarının her sene yenilenmesine gerek kalmayacak, süre uzatımları elektronik ortamda yapılacak, dolayısıyla kart masrafını ortadan kaldıracak. Kayıp-çalıntı durumlarında anında talimat verilerek başkaları tarafından kullanım hemen önlenecek.

İstanbul'lu olmasamda sürekli gider gelirim ama toplu ulaşım araçları ile değil...Neyse benim en çok hoşuma giden bir nevi bu kartlarda çip olduğu için GPRS sistemi ile kişi takibi yapılabilmesi...Şimdiden tüm İstanbul'lulara hayırlı olması dileği ile...SAYGILAR.

Alıntı: http://www.haber34.com/istanbulkart-4579-haberi.html

Mustafa Can Karakus
10 yıl önce - Cum 13 Mar 2009, 17:47

Bu kart şuan da akbille ortak kullanılacakmış. Sanırım bir süre sonra akbil tamamen kaldırılır. Bu durumda belediye elimizdeki tomları bu kartla ücretsiz değiştirmeli; çünkü biz akbilleri satın almadık. Belli bir depozito bedeli ödeyip ödünç aldık.

Fatih0905

10 yıl önce - Cum 13 Mar 2009, 18:02

Bir de aklıma takılan bir husus var. Bazı bankaların kredi kartları temassız işlem yapabiliyor biliyorsunuz. Acaba bunlar da İstanbulKart sistemine dahil edilecek mi?

srwiper
10 yıl önce - Cmt 14 Mar 2009, 11:38
geri kalinmis bir proje

bu kart uygulamasi Bursa sehrinde 4 yili askin zamandir uygulaniyor ama istanbul icin sevindim akbil gibi cag disi bir sistem bence yakismiyordu istanbul sehrine

C. H. Engin Er

10 yıl önce - Cmt 14 Mar 2009, 11:44

Açıköğretim büroları, öğrenci pasolarını şubatta verecekti ama mart sonuna ertelendiğini söylediler acaba istanbulkart olarak mı verecekler?

EmirOtluoglu

10 yıl önce - Cmt 14 Mar 2009, 13:26

Alıntı:
Açıköğretim büroları, öğrenci pasolarını şubatta verecekti ama mart sonuna ertelendiğini söylediler acaba istanbulkart olarak mı verecekler?

İndirimli İstanbulKart'ın bu yıl hizmete alınacağını açıkçası sanmıyorum çünkü 2-3 hafta önce yeni pasolar akademik personele dağıtıldı bile. Fatih Yanar'da daha önce Ulaşım İstanbul altbaşlığında ilgili konuda örnek fotoğrafı yüklemişti pasolarla ilgili. Biz de gittik paşa paşa akbil tomunu yeni pasoya taktırdık. Eğer İstanbulKart indirimli kullanıcılar için devreye alınacak olsaydı 1 ay daha beklerler yeni paso dağıtımı ile uğraşmazlardı diye düşünüyorum.

Fatih Bey'in mesajındaki örnek paso:

msacikarali

10 yıl önce - Cmt 14 Mar 2009, 13:34

Alıntı:

ben açıkögretim pasomu geçen hafta aöf bürosundan aldım eski kartımdaki tomu yeni karta taktırdım inşallah bizde en kısa sürede indirimli istanbulkart kullanmaya başlarız

Rıdvan ERGÜN

10 yıl önce - Cum 22 May 2009, 11:46

İett' ye açıköğretim lisesi öğrencilerinin paso alıp alamayacağını sordum bana verdiği cevap şöyle

'İETT'ye yaptığınız başvuru incelenmiştir;

--------------------------------------------------------------------------------

Açık lise ve açık ilköğretim ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. Sonuçlandığında ilan edilecektir. Şu aşamada kart verilmemektedir. '

Galiba açıköğretim öğrencilerinede paso vericekler benim anladığım bu.

Rıdvan ERGÜN

10 yıl önce - Prş 09 Tem 2009, 15:56

(+)

(+)

birol kırbaş
10 yıl önce - Prş 09 Tem 2009, 16:51

Vatandaşın faydasına yapılacak bir hizmet varsın taklit olsun.Bu arada o dediğiniz KENTKART'ın bugün Türkiye'nin hemen hemen her şehrinde olan manyetik kartlardan farkı olmasa gerek,umarım bu teknolojinin sadece İzmir'de olduğunu sanmıyorsunuzdur.Detayını fazla bilmiyorum ama İstanbul Kart daha detaylı özelliklere sahip olacaktır diyoe düşünüyorum(en azından öyle umuyorum).

Gelecek yıl öğrenci kartlarını da İstanbul Kart şeklinde verirlerse çok ama çok güzel olacak.

sayfa 1
123 ... 424344   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM