Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul E5 fotoğrafları (D100)
« önceki   1234 ... 495051   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL
cevap yaz
sayfa 3
Cüneyt AKIN
16 yıl önce - Cum 14 Nis 2006, 17:27

Nedense yol ve trafik açısından yol çizgilerine çok ömem veriyorum. Bu konuya İstanbulun ana ve ara caddelerinde E-5 te dahil pek önem verilmiyor. Yapılan yol ayrımı, şerit, park yeri yaya geçidi ve sağ sol yönlendirme işaretlerini kreçlemi boyuyorlsr ne? Hemen siliniveriyor. Bu konuya daha ciddi ve profösyonel yaklaşılmasını temenni ediyorum.

Er Kut
14 yıl önce - Çrş 12 Eyl 2007, 14:24

aslinda E5 demesekde olur bence. Neden diye sorar olursaniz , D100 (= Devletyolu 100) demektir E demek ise = Europe demektir.
Avrupanin hicbir ülkesinde bir insan kendi vatandasi ile "yurtdisindan gelen sürücüler" icin yapilmis bir karayolu numaralandirmasini kullanmamaktadir.

Bizler neden o zaman E5 , TEM vb. yabanci asilli kisaltmalari dilimizden düsürmüyoruz?  

Umarim birgün düzelir . Sevgilerimle

Kemal Çevik
14 yıl önce - Çrş 12 Eyl 2007, 15:27
Tam olarak doğru değil

Alıntı:
Avrupanin hicbir ülkesinde bir insan kendi vatandasi ile "yurtdisindan gelen sürücüler" icin yapilmis bir karayolu numaralandirmasini kullanmamaktadir.

E Avrupa yol numarası haklısınız, ama bu yolun geçtiği her yerde ulusal yol numarası ve  avrupa yol numarası beraber kullanılıyor.  Örneğin ben Paris'te her gün A13/E5 (Autoroute, otoyol 13) ü kullanıyorum. Lütfen Almanya'da da yön levhalarına dikkat edin, hemen her kavşakta E li numaraları göreceksiniz. Buna rağmen yerel yol numarası kullanımı yaygın olan yerlerde günlük konuşmada E numaraları pek kullanılmıyor.  Örneğin bizde de Rize'den Erzuruma gitmek için 925 numaralı yolu izleyin pek denmez, halbuki karayollarında bu işaretleme çok doğru olarak mevcuttur.

Ancak belki de bir zamanları E5 günlük hayatımızda çok yer almasından dolayı dilimize dolaşmış durumda, çok uzun zamandır E80 olarak değiştirilmiş olmasına rağmen. (Yukarıda okuduğunuz gibi gerçek E5 halen benim günlük güzergahım )

Gene de E80 ile D100 aynı yol değil. E80 Trakya ve Anadolu otoyolunun uluslararası numarası, ulusal otoyol numaralarını daha önce bulup bir yerlere yazmıştım ama şu anda bulamadım.

TEM (Trans Europe Motorway) ise aynı zamanda bir projenin adı, bu proje kapsamındaki yola da her ülkede TEM deniyor, bizdeki gibi pek yön levhalarında yer almasa da.

Bu arada ikinci çevre yoluna yakıştırdığımız E6 da Norveç ile Isveç arasında bir yerlerde....

Görüşmek üzere
Kemal ÇEVİK

Er Kut
14 yıl önce - Çrş 12 Eyl 2007, 19:33

Son olarak sohbet E yollarindan acilmisken şu bilgiyide  ekliyeyim.
Karadeniz sahil yolunun bitmesiyle birlikte yollarda yepyeni levhalarada yer verilmis. Ama dikkatimi birsey cekti bu arada. Karadeniz Sahil Yolunun belli kisimlarinda tabelalarda (biliosunuz KSY nin kodlandirilmasi D010) devlet yolu kodu yani sira "E87" yazmakta .
Bunuda yolun kalitesi düzeldi diyemi artik yazma ihtiyaci duydular bilemiyorum. Ama yakismis dogrusu böylesi güzel bir yola!

Mustafa ÇAVUŞGİL
14 yıl önce - Çrş 12 Eyl 2007, 20:30

Cevizli Köprüsü'nden Ankara Yönü...

(+)

Maltepe Carrefour un önündeki köprüden... Ankara Yönü...

(+)

sayfa 3
« önceki   1234 ... 495051   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL