Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Çetin KOŞAR

10 yıl önce - Çrş 11 Mar 2009, 22:50
Samsun - İlkadım Anıtı

Samsun İlkadım Anıtı ( Onur Anıtı - Kent Heykelleri - Diğer Konular )

Bu başlığı açmaktaki asıl amacım bir çok yerde karşılaştığım bir yanılgıyı düzeltmektir. Söz konusu yanılgı, ilimiz Samsun'daki iki önemli anıt heykellerin bir biriyle karıştırılmasıdır.

Samsun İlkadım Anıtı

Atamızın doğumunun 100. yılı anısına 1981 yılında yaptırılmıştır

Samsun Onur Anıtı

Atamızın Samsun'a çıkışının anısına 1932 yılında yaptırılmıştır

İlkadım Anıtının Tarihçesi
Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Bandırma Vapurundan inerek kıyıya çıktığı iskelenin bulunduğu yer, Samsun limanının yapımı sırasında 1959’da kayalarla doldurulmuştur. Günümüzde kıyıdan 250 metre içeride kalan bu iskelenin yerinin belli olması için bu anıt dikilmiş ve 1969 yılında açılmıştır. Dayanışmayı simgeleyen anıtın tasarımı Mimar Seçkin Viter tarafından yapılmıştır.

(İlk) İlkadım Anıtı

Şimdiki anıtımız ise temeli 19 Mayıs 1981 günü Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından atılmış ve bir yıl içinde tamamlanarak 15 Mayıs 1982 günü açılmıştır. Türkiye’nin ilk heykeltıraşlarından Hakkı Atamulu tarafından yapılmıştır. Atatürk’ün doğumunun 100. yılında Samsun halkı tarafından yaptırılan bu anıtın öndeki üçlü figürü, Atatürk ve beraberindekilerin Samsun’a ilk ayak basışlarını simgelerken Kurtuluş Mücadelesinin buradan başlatıldığını ifade etmektedir.

Taş blok kaide üzerindeki İlkadım Anıtı dayanışmayı simgelemektedir. Burada resmi üniforması ile Atatürk ve kumandanlar görülmektedir. Ayrıca anıtın iki ucunda da gençliği simgeleyen heykellere yer verilmiştir. Anıtın üzerinde “1919 senesi Mayıs’ının 19’uncu günü Samsun’a çıktım. Gazi M.Kemal” yazılıdır.

Fotoğraf: Harun Mazi

Atatürk’ün 19 Mayıs 1919'da Anadolu’ya ayak basışını simgelemek için yaptırılan ”İlkadım ve Atatürk anıtı".

.

kutbay
10 yıl önce - Cum 20 Mar 2009, 14:56

İLK İlkadım anıtını daha önce görmemiştim teşekkür ediyorum. Ancak şunu da söylemek istiyorum ki Atamızın 100. doğum yılının anısına yapılan İlkadım Anıtı daha anlamlı olmuş.

Çetin KOŞAR

10 yıl önce - Çrş 25 Mar 2009, 02:00

(+)

yavuzhan55

10 yıl önce - Prş 24 Arl 2009, 23:51

(+)

Çetin KOŞAR

10 yıl önce - Cum 25 Arl 2009, 08:27

(+)

sayfa 1
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler