Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
tekin m
8 yıl önce - Çrş 11 Mar 2009, 16:32
Türk Futbolu ve Alt Yapı Sistemi


türk futbolunda acilen yabancı sınırlaması getirilmeli en fazla 5 yabancıya izin verilmeli ve kulüplerin alt yapıya yönelmesi için teşvik verilmeli.. Yabancı transferlerde de milli olma şartı maddesi eklenmeli transfer yönetmeliğine...
mesela bjkli olarak şunu söyleyebilirim ki en büyük başarıları hep türk gençlerine yöneldiğimizde kazandık bakın bjknin en başarılı olduğu yıllar öz kaynak düzeninin uygulandığı yıllardır aynı şekilde gsde en büyük başarıları alt yapıya önem verdiği yıllarda kazanmıştır aynı şekilde ts örneğine de verebiliriz onlarda en çok şampiyonluğu alt yapıya önem verdiği yıllarda kazandı türk gençlerinin yabancı oyunculardan hiç bir eksiği yok sadece biraz önem verilsin ve parlatılsınlar yeter..


tekin m
8 yıl önce - Çrş 11 Mar 2009, 16:33

bence alt yapıya hamle yapılmalı ve alt yapı konusunda uzman yabancı antrenörler getirilmeli örnek verecek olursak 73milyonluk bir ülke olan Türkiyede kaliteli oyuncular alt yapıdan yetişmezken 5 milyon civarı türk'ün yaşadığı almanyadan çıkan oyunculardan milli takımın kadrosunun büyük bölümünün oluşması çok ilginç ve düşünülmesi gereken bir konudur.Almanya bize daha yakın bir ülke olduğu için bence alt yapı anlamında alman ekolü örnek alınıp kaliteli alman antrenörler Türkiye'ye getirilmeli ve akademik sisteme geçilmelidir.Süper lig takımları Futbol akademisi düzenine geçirilmeli ve mesela alt liglerde (1.lig ve 2.lig gibi) futbolcu yetiştirlmesine dayanan sistem uygulanmalıdır.
Ayrıca federasyon Futbol Lisesi projesini hayata geçirip Akademik anlamda futbolu geliştirici çalışmalar yapmalıdır.

çok şey mi istedim ne


Sait_71
8 yıl önce - Çrş 11 Mar 2009, 16:50

Bende dediğim gibi; 'Rezerv(YEdek) Lig'' kurulmalı ve bu karşılaşmalar performansları nedeniyle kulüplerinde forma giyemeyen oyuncular, sakatlık sonrasi hazırlık dönemi geçiren yerli-yabanci tüm oyuncular, nüfus cüzdanları ya da pasaportlarını ibraz etmek koşuluyla oynayabilmeli. Futbolcuların performanslarını (A) takımda oynayabilecek duruma getirmeleri halinde ise ilk maçlarinda (A) takimda da yer alabilmeliler.
Halen uygulanan PAF Ligi ise bölgesel duruma getirilmeli..

Bakın Tigana ne demiş ?

Alıntı:
Beşiktaş Teknik Direktörü Jean Tigana, Türk futbolunun ilerlemesi için mutlaka rezerv ligin kurulması gerektiğini söyledi...
'Rezerv ligi mutlaka kurulmalı'
Fransız çalıştırıcı FourFourTwo dergisine yaptığı değerlendirmede "PAF yaşını doldurduğu için A takıma idmana çıkan fakat oynayamayan oyuncular var. Hiç oynamayan oyuncularla diğerleri arasında rekabeti nasıl sağlayacaksınız? Gelişme gösteren fakat maç eksiği olan bir İbrahim Kaş'ı oynatamıyorum." ifadelerini kullandı. Türkiye'deki esas problemin sabır olduğunu vurgulayan Tigana, "Elimde birçok genç oyuncu hakkında raporlar var. Gençlere yapılan yatırım uzun vadeli bir yatırımdır. Bir kulüp politikasıdır. Genç oyuncularla yola çıkmak 2-3 yıllık bir çalışma demek. Türkiye'de gençleri 2-3 sene bekleyebilecek sabır var mı? Buna hazır kulüp var mı, soruyorum. Bu sezon Süper Lig'de bu kadar teknik direktörün takımdan gönderilmiş olması normal mi? Bu bir sabır sorunu." ifadelerini kullandı.

Yetiştirdiği gençleri izlerken gurur duyduğunu kaydeden Fransız çalıştırıcı; Giuly'yi, Trezeguet'yi, Henry'yi, Sagnol'ü, Louis Saha'yı büyük takımlarda oynarken görünce mutluluk duyduğunu söyledi. Jean Tigana başarıyı ise şöyle açıkladı: "Yarın öbür gün buradan ayrıldığımda Burak Yılmaz ya da Serdar Kurtuluş'un milli takıma girmiş olmasıdır. Türkiye'de fundamental anlamında çok eksikler var. Burada 18-19 yaşındaki bir oyuncuya hâlâ öğretmeniz gereken şeyler var."

Öte yandan Siyah-Beyazlı takım, Gençlerbirliği maçı hazırlıklarına basına kapalı olarak devam etti. Sakatlıkları bulunan İbrahim Üzülmez, Bobo ve Mustafa Doğan takımdan ayrı çalıştı.

Şifo Mehmet'ten Beşiktaş'a iki minik yıldız
Türk Futbol Tarihinin önemli isimlerinden Şifo Mehmet, doğum gününü anlamlı bir şekilde kutladı. Eğitim verdiği 16 küçük sporcudan 2 tanesinin (Selim Gödebil ve Ümit Karaal) Beşiktaş'a transfer olması-nın kendisi için büyük gurur olduğunu belirten Şifo Mehmet," Doğum günümde böyle bir sevinç yaşadığım için heyecan doluyum" dedi.
tekin m
8 yıl önce - Çrş 11 Mar 2009, 16:51

Adem Büyük: 2. ligde geçtiğimiz sezon harikalar yarattı, bu sezon Uğur İnceman transferinde bonservisiyle verildi
Aydın Karabulut: Ümit milli takımın yıldızı. Yusuf karşılığında bonservisiyle verilmeye çalışıldı.
Sezer Sezgin: Lucescu büyük kanat olacak diye çıkardı A takıma o zamandan beri 2. ligin müzmin kiralık oyuncusu
Mehmet Sedef: Sol bek olarak ilk çıktı, sonra teknik kapasitesi yüksek diye ön liberoya alındı. Sakatlık geçirene kadar o bölgede çok başarılıydı, sonrasında yeterince şans bulamadı. Her transfer için bonservisiyle takas edilmeye çalışıldı.
Ozan Tahtaişleyen: Hava toplarında çok etkili savunma oyuncusu altyapının kaptanı olmuştu. A takımda şans bulamadan sözleşmesi yenilenmeyince Gaziantepspor'a gitti
İbrahim Kaş: Geçen sezona çok iyi başladı. A takım rotasyonuna girdi ve sonrasında Marsilya maçındaki üstün performansının ardından sağ bekte denendi. Burada da Beşiktaşta Pele olsa kolay kolay almayacak Fatih Terim bile Milli Takıma çıkardı. Yönetim sözleşmesini yenilemeyi unutunca İspanyaya gitti.
Kenan Özer: Kıbrıstan Sinan Vardar bulup getirdi. Çok fazla şans bulamasa da buldukça A takımda iyi işler yaptı (hazırlık ve ya kupa maçlarında oynadı). Tigana döneminden sonra kiralık göndeirlmeye başlandı. Sezer gibi müzmin kiralıklar arasında

bunlar beşiktaşın yetiştirip değerlendiremediği isimlerden sadece bir kaçı bu ve bunlar gibi bir çok oyuncu daha alt yapıdan sonra gerekli ilgiyi görmeyip ve bir şans tanınmadan ya satılıyor yada başka sıradan 2.lig takımlarına kiralanıp yok ediliyor bu düzen değişmedikçe türk futbolu daha nasıl ileri gidebilir ki


tekin m
8 yıl önce - Çrş 11 Mar 2009, 16:57

ADEM BÜYÜK ( belkide türkiyenin yeni nihatı olucak hızlı patlayı gücü var)
CAN ERDEM ( tiganın geleceğin luca tonisi dediği gerçek bir pivot santrofor)
MEHMET SEDEF (tiganın üstünde çok durup tamda iyi bir noktaya getirmişken sakatlanıp eski formunu şu aralar altayda yakalayan bir başka ümidimiz)

BATUHAN ( konuşmaya bile gerek yok)
EMRE ÖZKAN ( günümüz futboluna uyan fizikli solbeklerden, ayrıca stoperde de gökhan zanın içi dolu olanı)

KENAN ÖZER ( geleceği parlak olan bir başka genç süratli ayağına hakim daha ne olsun, sanırım seneye hazırlık kampında adından çok bahsettirecek)

RIZA ŞEN (onun için herkes çok büyük yetenek olucak diyordu, biraz sorumsuz olduğu ve kendine bakmadığı söyleniyordu, şimdilerde çok dersler çıkarmış gibi umarım geri döner)

AYDIN KARABULUT( sanırım Beşiktaşın sol yıllarda görmüş olduğu en iyi kanat adamı olucak oyuncu ama nasıl muameleyle karşı karşıya söylinecek söz yok. heleki en son yönetime, ben bursada oynamam madem istemiyorsunuz alacaklarıma karşın bonservisimi alırım sözleşme mi fes edip giderim restinden sonra. tüm alacaklarına karşı ceza kesilip kadro bırakılması sanırım BEŞİKTAŞIMIN tarihinde bir oyuncusuna yapmış olduğu en büyük yüzkaralıkların biridir.)

NECİP UYSAL( orta sahanın geleceği top tekniği zekası müthiş bakalım sonu ne olucak)

ALİ KUÇİK ( BEŞİKTAŞIMIZIN belkide yeni pascalı. hırçın mı hırçın yetenekli mi yetenekli yani tam beşiktaşlı)

MUHAMMET DEMİRCİ ( ALLAH nazarlardan korusun)
KUBİLAY( BEŞİKTAŞIN BAŞKA BİR GÖZBEBEĞİ) peki iki yıl sonra ne mi olur, sanırım bu iki oyuncuda idman yapıcak sahaları olmadığı için gs ve fb veya barcelona ve avrupanın başka kulüplerine doğru yelken açar.

sözün özü Beşiktaş son yıllarda kendi evlatlarına üvey ötesi muamele yapmakta.

ve yıllar öncesi gözlemlediğime görede. BEŞİKTAŞIMIN alt yapıdan oyuncularına yer vermediği sürece şampiyon O-LA-MI-YA-CA-ĞI-DIR. BEŞİKTAŞ yıldızı alan değil yıldızını kendi yaratan olmuştur.


İsmailTaymur

8 yıl önce - Çrş 11 Mar 2009, 17:19

Yurt dışındaki takımlara baktığımız zaman çoğu takım altyapıya önem vererek dünya starları yaratıyor. Örneğim Messi. Ama ülkemize baktıgımızda kimsenin alt tyapıya önem vermediğini görmekteyiz halbuki alt yapılarda oynayan çok iyi çocuklar var. Arda Turan Galatasaray da alt yapıdan gelerek Milli takım ve Galatasarayın önemli bir futbolcusu haline gelmiştir. Aslında biraz araştırıldıgında Arda gibi ne cevherlerin olduğu görülecektir. Fenerbahçe başkanı bununla ilgilnemiyor gibi geliyor bana nedense her fırsatta yabancı sınırlaması kalksın diye uğraşıyo yabancı sınırlaması kaldırıldıgı zaman nolucak altyapı denen bişi olmicak belkide Milli takımda oynatılacak Türk futbolcu bulunamıcak. Artık altyapıya önem verilmeli. Alt yapıdaki cevherler türk futboluna kazandırılmalı.tekin m
8 yıl önce - Çrş 11 Mar 2009, 17:38

ne zamanki Türkiyedeki futbol kulüpleri yıldız alan değil kendi yıldızını yaratan takımlar olacak işte o zaman Türkiyeden Avrupa ve Dünya şampiyonalarında ve Ş.Ligi Ve Uefada başarılar gelecek..
g.antep,gençlerbirliği gibi anadolu takımları zamanında bu sistemi uygulayıp şampiyonluk yarışı içinde yer aldılar ama tabi anadolu takımı olmalarının bedelini bu oyuncuları satarak ödediler..
büyük kulüplere giden bu geleceği parlak oyuncularda yedek kulübelerinde paslanmaya yüz tuttular


tekin m
8 yıl önce - Çrş 11 Mar 2009, 17:42

83 FW Erhan Şentürk (to Diyarbakırspor until June 2009)[45]
88 GK Fırat Kocaoğlu (to Beylerbeyi until June 2009)[46]
-- MF Oğuz Sabankay (to Eskişehirspor until January 2009 then to İstanbul Büyükşehir Belediyespor until June 2010)[44]
-- MF Mülayim Erdem (to Gaziantep Büyükşehir Belediyespor until June 2009)[44]
-- MF Efecan Karaca (to Gaziantep Büyükşehir Belediyespor until June 2009)[47]
-- DF Uğur Erdoğan (to Gaziantep Büyükşehir Belediyespor until June 2009)[44]
-- DF Cihan Can (to Gaziantep Büyükşehir Belediyespor until June 2009)[44]
-- FW Cafercan Aksu (to Gaziantep Büyükşehir Belediyespor until June 2009)[47]
-- FW Özgürcan Özcan (to Sakaryaspor until June 2009)[47]
-- FW Erkan Ferin (to Beylerbeyi until January 2009 then to İstanbulspor until June 2009)[48]
FW Mehmet Düz (to Beylerbeyi until June 2009)
-- DF Serdar Keşçi (to Beylerbeyi until June 2009)
-- MF Soner Cihan (to Beylerbeyi until January 2009 then to İstanbulspor until June 2009)
-- DF İlker Cihan (to Beylerbeyi until January 2009 then to İstanbulspor until June 2009)
-- MF Volkan Bekçi (to Beylerbeyi until June 2009)
-- DF Gür Ege Gürel (to Beylerbeyi until June 2009)
-- MF Eray Fırat (to Beylerbeyi until January 2009 then to İstanbulspor until June 2009)
-- FW F. Sercan Ekinci (to Beylerbeyi until June 2009)
-- FW Necati Ateş (to Real Sociedad until June 2009)[49][50]
-- DF Anıl Karaer (to Ankaragücü until June 2009)[51]
-- MF İrfan Başaran (to Beylerbeyi until June 2009)[52]
Kaynak:En.Wikipedia
Bunlar da gsnin alt yapısından yetişmiş ancak bir türlü gerekli fırsat verilmemiş kiralanmış oyuncuların listesi alt yapısıyla övünen gsde bile bu tip genç oyunculara fırsat verilmiyor


En son tekin m tarafından Çrş 11 Mar 2009, 17:47 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Sait_71
8 yıl önce - Çrş 11 Mar 2009, 17:43

Bende o gençlerin zihniyetini anlamıyorum. Bursaspor lu Sercan Yıldırım. Önünde İlhan Parlak hatta ve hatta Türkiye'nin Santraforu Semih varken Bursaspor'un çıkarlarıı doğrultusunda Fenerbahçe'dede oynayabileceğini açıkladı. Fener'de oynayamazsın güzel kardeşim. Semih bile oynamıyor orda. M.United Arsenal gibi 17 lik oyuncuları Şamp. Liginde oynatan ve çok güzel futbol eğitimi veren takımlar istiyor kendini o ise Tr'de kalmak istiyorum erken diyor. Adamlar 17 de Şamp. Liginde oynuyor bizim gençlerimiz 19 yaşında erken diyor. Bu zihniyetde değişmeli. Erken Avrupa'ya gitmek daha iyidir. Orada futbol eğitimi alması kendi yararına olur.


Mesela Kırıkkalespor'da ERdi ve Lokman var 19 yaşında Lokman Ümit Milli takımda oynuyor. Alt yapıdan çıktı muhteşem friki golleri var. Kırıkkalespor taraftar sitesinde videoları var attığı gollerin. 2-3 tane frikik golü var sol ayakla atttığı. Süper yetenek. İlerde çıkar Süper Lige


En son Sait_71 tarafından Çrş 11 Mar 2009, 17:44 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Özgür Tekirdagli
8 yıl önce - Çrş 11 Mar 2009, 17:44

Zaten alt yapiya verdigimiz önem bir üstteki mesajdan belli oluyor. Kendi alt yapi oyuncularimiz hakkindaki bilgiye bile anca ingiliz dilindeki bir siteden ulasabiliyoruz!!!sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET