Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Konya Nüfus Bilgileri
« önceki   123 ... 242526   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
Hüseyin Cumhur

9 yıl önce - Sal 10 Mar 2009, 19:45

Alıntı:
Ankara daha yakın olmasına rağmen epey uzaktaki İzmirde Ankaradakinden çok daha fazla Konyalı olması biraz şaşırtıcı bir durum. Gözlemlediğim kadarıyla Konyanın dağlık güney ve batı ilçelerinden yani Akşehir, Beyşehir, Seydişehir, Bozkır, Hadim hattından İzmire yoğun bir göç yapılmış.

Konya, Selçuklu devrinden itibaren hinterlentını çok iyi kullanmış ve ne durumda olursa olsun önemini hiç kaybetmemek için büyük çaba sarf etmiş bir şehirdir. Dolayısıyla girişken, cesur ve sürekli risk almıştır. İzmir ve çevresi de çok eskiden bu yana Konya'nın ilgi alanları içerisindedir. Özellikle Kurtuluş Savaşı sonrası giden azınlıkların boşluğunu sanayi kesiminde çoğunlukla Konyalı ustalar doldurmuştur. Terziler, fırıncılar, dokumacılar, su ve değirmen tesisatı başta olmak üzere birçok meslek dalından İzmir'e göçler olmuştur. O yüzden de İzmir'in Basmane, Buca, Alsancak, Yağhaneler gibi çok eski semtlerinde oturmuşlar ve buralardan ikinci ya da üçüncü kuşak olarak İzmir'e dağılmışlardır.

En son Hüseyin Cumhur tarafından Çrş 11 Mar 2009, 00:40 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

mehmet pekküçükşen
9 yıl önce - Sal 10 Mar 2009, 20:39

Konyanın nüfusun 200 yılı sayımından 2.292.000 çıkarken bunun 2007 de 1.960.000 düşmesi çok ilginç.sonuçta Konya sürekli göç alan bir ilken bir anda nasıl oluyorda 300.000 bine yakın nüfus kaybı yaşanıyor.bunu bilen varsa açıklasın. bunu yurtdışında yaşayıpta yılın belli bölümünü konyada yaşayan konyalıların nüfusa dahil edilmemesi şeklinde açıklayanlar.fakat bu bana hiç mantıklı gelmiyor.çünkü gurbetçi sadece konyadamı var?diğer illerde bu düşüş yaşanmazken konyanın bu kadar nufüs kaybı yaşamsını anlayamıyorum.bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa ve bunu benimle de paylaşırsa sevinirim.

atesali
9 yıl önce - Sal 10 Mar 2009, 20:52

Bu göçle alakalı değil, malesef mükerrer sayımla ilgili bir konu. Malesef şişirilmiş bir tablo ile 2.200.000 civarında nüfus görünüyordu.

Ama göç alma konusunda bir yanlış yok. Göç alan yer, şehir merkezi. İlçeler göç veriyor, bu herkesçe kabul edilir zaten Şehir merkezi nüfusu 300 bine yakın artmış. Buna Selçuklu, Karatay ve Meram dahil. Bazı şehirlerde şehir merkezine yeni ilçeler eklendiği için merkez nüfusunun uçtuğunu duymuştum. Konya'da öyle birşey olsa 1 milyonun çok üzerine çıkardı.

gök-khan
9 yıl önce - Çrş 11 Mar 2009, 00:35

Gerçekten inanılmaz bir düşüş söz konusu. Anlaşılan Konya'lılar göç etmek için il merkezi yerine başka illeri tercih ediyor.

Hüseyin C
9 yıl önce - Çrş 11 Mar 2009, 03:25

Alıntı:
Gerçekten inanılmaz bir düşüş söz konusu. Anlaşılan Konya'lılar göç etmek için il merkezi yerine başka illeri tercih ediyor.

İl nüfusundaki düşüş göçten değil şişirme nüfustan yani sayım günü köyüne gitme adetindendir. Önceki sistemde sayım günü köylere gidilir ve hayali nüfuslar oluşturulurdu, şimdi köylerin gerçek nüfusları ortaya çıkınca il nüfusu düştü bu çok doğal, şehir merkezi nüfusu ise azalmak bir yana büyük bir artış göstermekte.

mehmet emin başalp
9 yıl önce - Prş 12 Mar 2009, 23:02

bende bu nüfusun doğru olduğunu düşünüyorum,çünkü kendi kasabamamızın nüfusu bile şişirilmiş olarak 3 katı oluyordu ,ama gözle görünür ,böyle bir nüfus yoktu ortada.

gök-khan
9 yıl önce - Cum 13 Mar 2009, 00:27

Ben bu nüfus değişikliğinin önceki sayımdaki nüfusun şişirilmesinden değil, gerçekten azalmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Çünkü köy' lerden kentl'ere çok yoğun bir göç söz konusu. Bu göç eden insanlarda Konya'yı değil başka sanayi ve ticaret merkezlerini tercih ediyorlar bence. Konya'da yeteri kadar istihdam olanağı olsa belki Konya'ya gelirdi bu insanlar.

Ersinho

9 yıl önce - Cum 13 Mar 2009, 00:32

Arkadaşım yanlış düşünüyorsun Konya şehir merkezinede yoğun göç var elbette dışarıyada var ama Konya merkeze ilçelerden ve köylerden aşırı göç var ben bunları gözlerimle gördüm birçok örneğini arkadaşların dediği gibi önceki nüfuslar şişirme nüfustu birazda ondan kaynaklanıyor bu düşüş sadece Konyada değil birçok ilde oldu

Hüseyin C
9 yıl önce - Cum 13 Mar 2009, 00:34

Alıntı:
Ben bu nüfus değişikliğinin önceki sayımdaki nüfusun şişirilmesinden değil, gerçekten azalmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Çünkü köy' lerden kentl'ere çok yoğun bir göç söz konusu. Bu göç eden insanlarda Konya'yı değil başka sanayi ve ticaret merkezlerini tercih ediyorlar bence. Konya'da yeteri kadar istihdam olanağı olsa belki Konya'ya gelirdi bu insanlar.

Büyük çoğunluğu nüfus şişirmesinden kaynaklanmakta, eğer Konya merkez göç almamış olsaydı nüfusu nasıl bu kadar çok artabilirdi. (763.000 / 980.000)
Konyanın köylerinden dış illere yapılan göçün çok büyük bir bölümü 2000 yılından önce, hatta 90lı yıllardan önce yapılmıştır ve bu insanlar sayım zamanı gelip köylerinde sayılıp geri gitmekteydiler ama yeni sistemde köylerinde sayılamadıkları için köylerinin gerçek nüfusları ortaya çıktı.
Yani 2000 yılı sayımındaki köy nüfusları gerçeği yansıtmıyordu dolayısyla o nüfusları gerçek olarak değerlendirip yeni nüfusla karşılaştırıp köyler boşalmış demek yanlış bir düşünce, köyler zaten boştu.

bekir42

9 yıl önce - Cmt 14 Mar 2009, 17:10

ben konyada nüfusun azalmasından mutluluk duyuyorum. şehirler kalabalıklaştıkça kimliklerini yitiriyor maalesef. varsın bursa, adana geçsin bizi. ne de olsa yüzölçümü bakımından lideliğimiz sağlam.

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 242526   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET