Ana Sayfa 930 bin Türkiye Fotoğrafı
MeteHan!
5 yıl önce - Pts 09 Mar 2009, 12:13
Lozan Antlaşmasında Gizli "petrol ve maden" Maddesi Var mı?

Çocukluğumdan beri duyarım,Lozan Antlaşmasında bulunan gizli bir maddede "Türkiye Cumhuriyeti 2023 yılına kadar,Petrol ve stratejik önemdeki madenlerini çıkartamaz" diye bir maddenin olduğundan bahsedilir.

Ben bunun şehir efsanesi,uyduruk bir haber olduğunu zannederdim.En son dün akşam bir arkadaşla koyu bir siyasi tartışmaya girmiştik ki,konu yine bu efsane maddeye geldi.

Benim merak ettiğim böyle gizli bir madde var mı? Var ise,İnönü böyle bir maddeyi nasıl veya hangi şartlarda kabul etmiştir.

muhammet ali topal

5 yıl önce - Pts 09 Mar 2009, 12:37

var ama okadar uzun deil 2012 die biliyorum hende izinsiz çikartamaz diye bi madde varr

Orhan Kınık

5 yıl önce - Pts 09 Mar 2009, 12:37

Lozan antlaşması bittiğinde İnönü ''100 yıl '' kazandık demiştir. Bunun anlamı batı ile 100 yıl kapışmayacağız ya da batı bize 100 yıl daha saldırmayacaktır.

Konu başlığı ilginç geldi bana. Lozan antlaşmasının 100 yıl gecerli olduğu söylenmiştir. 12 ile 24 arasında gizli madde olduğu söylenmektedir. Varsa böyle gizli maddeler gizlliliğin doğası gereği bilemeyiz.

Ancak bazı çıkarımlarda bulanabiliriz. Mesela bizde batı karşıtı partilerin sürekli kapatılmış olması düşündürücüdür.

İngilizlerin Lozan Antlaşmasından sonra İstanbul'u terketmeleri , Lozandan sonra yeni bir anayasa yapılması, devletin temel niteliklerinin bu süreçten sonra değiştirilmesi Lozan'da bize bazı şeylerin dayatıldığınan işaret etmektedir.

Petrol müdürümüzün 2023 sonrası enerji açığımız olmayacak demesi çok anlamlıdır. Kazdağlarındaki altın rezervlerinin çok yüksek olduğu söyleniyor. Dış bağlantılı bazı çevreci örgütlerin direniş göstermesi karşısında devletin sessiz kalması, bana çok anlamsız gelmişti.

Farkındaysanız 2023 sonrası için yeni Osmanlı haritaları piyasaya sürülmeye başlandı.

Okhan
5 yıl önce - Pts 09 Mar 2009, 13:21

Durmadan yeni yeni sacma komplo teorileri üretip, beynimizi morfinliyoruz. Gerceklerden kopup sorunlara cözüm üretemiyoruz, resmen kendimizi uyusturuyoruz. Bu da onlardan biri. Ilk basta sözlesme metni acik her yerde okunabilir, ayrica bu tarz sözlesmelerde gizli madde vs. diye bir sey de olmaz, cünkü yaptirimi kalmaz (kim 100 yil boyunca kimsenin haberi olmadigi bir maddeye uyarki, iki taraf da salak mi?). Gören de Türkiye 86 yildir maden ve petrol cikarmiyor sanir.

Ertuğrul MERTEL

5 yıl önce - Pts 09 Mar 2009, 13:36

Alıntı:
Durmadan yeni yeni sacma komplo teorileri üretip, beynimizi morfinliyoruz. Bu da onlardan biri. Ilk basta sözlesme metni acik her yerde okunabilir, ayrica sözlesmelerde gizli madde vs. diye bir sey de olmaz. Gören de Türkiye 86 yildir maden ve petrol cikarmiyor sanir.

Bu bilgi yanlış desem neye göre diyeceksin. Ama yanlış. Bazı şeyler devletler arasında resmi mütabakat altında gizli olarak görülür ve herkese alenen el altında servis yapılmaz.
Bunlar siyasi,askeri,ekonomik bir sürü hesabın içinden yenenin,yenilen üzerinde bir askeri hakkı olarak kabul edilir. Osmanlı yenilmiş T.C yenmiştir. O zaman Osmanlı'nın mağlubiyetine göre olması gerekmez mi antlaşmanın aynı topraklarda isen. Ama buna göre bizim kendi topraklarımızda böyle bir maddeyi kabul etmemiz mümkün değil. Ben inanmıyorum o yönde bir gizli madde olduğuna. Ama başka maddeler olmuştur o rası ayrı.

Tabi ki burada 1923 ile 1945'i hep karıştırıyoruz zannımca. 2.Dünya savaşı ile 1.Dünya savaşındaki bir çok pozisyon değişmiş zaten. Hakimiyet ve şartlarda değişmiş. Genç devletin yaşamak için yaptığı bazı manevralar mevcut. Bugün bu noktada onları ne için Cover story yapmak istediğiniz önemli. Birde neye yarayacağı. Devlet eğer şu anda Petrolü çıkarmak için hızla bir atılım içine girmişse,bunda zamane şartların rolünüde irdelemek lazım. Aynen eskiden şartların insanları nereye ittiği gibi.

Yeni çıkan petrol yasasını bir inceleyerek konuşsak da ondan sonra bu konuda niyetimiz ortaya çıksa. Eskisi ile bugün çıkan yasada ne farklılık vardır ve elimizdeki yasa kime ne ölçüde imkanlar vermektedir. Buna bakmadan geçmişi irdeleyip,bugünü kaçırmayalım efendiler. Biz zamanımızla mükellefiz,geçmişe sızlanmakla değil.

http://www.jmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod= ...amp;sube=0
Burada bununla ilgili bir yorum var. Bakın bakalım Lozan'lamı uğraşmalıyız yoksa bugün nerdeyiz. Ayıp oluyor beyler. Zamanımıza sahip çıkalım biraz.

Uğur1
5 yıl önce - Pts 09 Mar 2009, 13:42

Alıntı:
Lozan antlaşması bittiğinde İnönü ''100 yıl '' kazandık demiştir. Bunun anlamı batı ile 100 yıl kapışmayacağız ya da batı bize 100 yıl daha saldırmayacaktır.

İsmet İnönünün bu kadar ileri görüşlü olduğunu hakikaten bilmiyordum..

Keşke sağlığında da bu muazzam ileri görüşlülüğünden faydalanma imkanımız olsaydı..

Lozan anlaşmalarında gizli bir madde olduğunu düşünmüyorum...

Sykes-Picot da gizliydi ama gizlenmesi 10 seneden az sürdü..

100 sene gizli kalıcak derecede bir şey yoktur ortada..

MeteHan!
5 yıl önce - Pts 09 Mar 2009, 13:52

Sınırlarımızın güneyinde,kuzey doğusunda petrol fışkırıyor.
Bulgaristan'da doğalgaz bulunuyor,her tarafımızda fosil yakıtlar var ama Türkiye'de kaydadeğer bir enerjinin bulunamaması aslında biraz garip.
TPAO'unun son yıllarda doğuda ve yakın zamanda karadenizde petrol ve doğalgaz aramalarını hızlandırması aslında böyle bir efsaneye ACABA!! dememize neden oluyor.

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=88633
http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=126476
http://www.milliyet.com.tr/Ekonomi/SonDakika.aspx ...eID=988306

Okhan
5 yıl önce - Pts 09 Mar 2009, 13:56

Alıntı:
Bu bilgi yanlış desem neye göre diyeceksin. Ama yanlış. Bazı şeyler devletler arasında resmi mütabakat altında gizli olarak görülür ve herkese alenen el altında servis yapılmaz.

Evet diger devletlerden saklanan güvenlikle alakali (iki tarafin isine gelen) gizli sözlesmeler olur ama bu da zaten kalsa kalsa bir iki yil gizli kalir, hemen ortaysa cikar hic merak etmeyin. Lozan antlasmasi gibi hudutlari belirleyici kamuoyuna acik sözlesmelerde bu tarz bir sey sacmaliktan ibaret olur, cünkü kimsenin uymak gibi bir zorunlulugu kalmaz, kendi ülkemizi salak zannetmekten vazgecersek, belki bu komplo teorilerinden kurtuluruz.
Alıntı:

Bunlar siyasi,askeri,ekonomik bir sürü hesabın içinden yenenin,yenilen üzerinde bir askeri hakkı olarak kabul edilir. Osmanlı yenilmiş T.C yenmiştir. O zaman Osmanlı'nın mağlubiyetine göre olması gerekmez mi antlaşmanın aynı topraklarda isen.

Bu da sacmalik, Osmanli sevr antlasmasini kabul etmisti. Ankara sevri tanimadigini acikladi, Kurtulus savasi basladi. Kurtulus Savasi basarili olunca ve sonuna kadar savasmaya kararliligimiz anlasilinca, müttefiklerin savas yorgunlugunun da katkisiyla yeni bir sözlesme yapildi.

En son Okhan tarafından Pts 09 Mar 2009, 14:03 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Orhan Kınık

5 yıl önce - Pts 09 Mar 2009, 14:03

Alıntı:
İsmet İnönünün bu kadar ileri görüşlü olduğunu hakikaten bilmiyordum
Ben biliyordum Bakmayın siz tek parti döneminin tüm olumsuzluklarının İnönü'ye yıkıldığına. Demokrasiye geçişi sağlayan İnönü'dür. İmam hatiplerin yeniden açılmasını sağlayan da İnönü'dür. Bizim muhafazakar kesim Atatürk dönemini yasalar nedeniyle eleştiremediği için İnönü'yü hedefe koymuştur. Bu konuda haksızlık yapıldığını düşünüyorum.İnönünün tarihi yeniden yazılmalıdır bence.

Ertuğrul MERTEL

5 yıl önce - Pts 09 Mar 2009, 14:10

Batuhan acaba ile o kadar çok şey yıkıyorsun ki Ürküttüğün kurbağaya deymez. Bugün TPAO dediğin gibi bir sürü yerde petrol ve doğalgaz arıyor.
Ama Ülkemizin bugün araması,geçmişte elinde delil yokken bir sui zanla bu şekildemi acaba şeklinde bir soru olması (delilinde yok) ülkesinin vatandaşının Devletine bakışı olarak hoş değil. Delil yoksa veya emaresi net değilse bunlar dillendirilmemesi gereken şeylerdir. Dillendirilmesi huzursuzluktan başka bir şey çıkarmaz. Dinende hoş değil,sosyal olarak da hoş değil.

En büyük ihtiyacımız ise huzur ve bilimsel temelde hızla ilerlemek. Tabi bu arada sosyal dokumuzdaki tahribatı da kamufle etmeden . Malesef gazeteleri okuyamaz haldeyim. 3.ve 5. sayfalarda kim kimi kesmiş,kim tecavüz etmiş,toplumsal bir hezeyan var malesef. Adam çoluk-çocuğunu öldürüp intihar ediyor.Bu toplum bir yerden bir yerlere gelirken malesef bir sürü değeride kaybetmek üzere alenen gözümüzün önünde.

Şimdi petrol bulmakla,bunları kaybetmek arasında bir ironi var. Önceden petrolümüz yok derdik,ama Otobüslerde yaşlımıza yer verir,büyüklerimizi sayar ve Gazetelerde böyle 1-2 haber oldumu ne oluyor bize diye de sorardık. Hırsızlık,arsızlık,magazinde bilmem ne şimdi olağanmış gibi bir durumla karşı karşıyayız. Bu durum elindeki petrolü kaybetmek kadar tehlikeli bir durum.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET