Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Lozan Antlaşmasında Gizli "petrol ve maden" Maddesi Var mı?
123 ... 141516   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
MeteHan!
8 yıl önce - Pts 09 Mar 2009, 13:13
Lozan Antlaşmasında Gizli "petrol ve maden" Maddesi Var mı?
muhammet ali topal

8 yıl önce - Pts 09 Mar 2009, 13:37Orhan Kınık

8 yıl önce - Pts 09 Mar 2009, 13:37Okhan
8 yıl önce - Pts 09 Mar 2009, 14:21Ertuğrul MERTEL

8 yıl önce - Pts 09 Mar 2009, 14:36

Alıntı:
Durmadan yeni yeni sacma komplo teorileri üretip, beynimizi morfinliyoruz. Bu da onlardan biri. Ilk basta sözlesme metni acik her yerde okunabilir, ayrica sözlesmelerde gizli madde vs. diye bir sey de olmaz. Gören de Türkiye 86 yildir maden ve petrol cikarmiyor sanir.


Bu bilgi yanlış desem neye göre diyeceksin. Ama yanlış. Bazı şeyler devletler arasında resmi mütabakat altında gizli olarak görülür ve herkese alenen el altında servis yapılmaz.
Bunlar siyasi,askeri,ekonomik bir sürü hesabın içinden yenenin,yenilen üzerinde bir askeri hakkı olarak kabul edilir. Osmanlı yenilmiş T.C yenmiştir. O zaman Osmanlı'nın mağlubiyetine göre olması gerekmez mi antlaşmanın aynı topraklarda isen. Ama buna göre bizim kendi topraklarımızda böyle bir maddeyi kabul etmemiz mümkün değil. Ben inanmıyorum o yönde bir gizli madde olduğuna. Ama başka maddeler olmuştur o rası ayrı.

Tabi ki burada 1923 ile 1945'i hep karıştırıyoruz zannımca. 2.Dünya savaşı ile 1.Dünya savaşındaki bir çok pozisyon değişmiş zaten. Hakimiyet ve şartlarda değişmiş. Genç devletin yaşamak için yaptığı bazı manevralar mevcut. Bugün bu noktada onları ne için Cover story yapmak istediğiniz önemli. Birde neye yarayacağı. Devlet eğer şu anda Petrolü çıkarmak için hızla bir atılım içine girmişse,bunda zamane şartların rolünüde irdelemek lazım. Aynen eskiden şartların insanları nereye ittiği gibi.

Yeni çıkan petrol yasasını bir inceleyerek konuşsak da ondan sonra bu konuda niyetimiz ortaya çıksa. Eskisi ile bugün çıkan yasada ne farklılık vardır ve elimizdeki yasa kime ne ölçüde imkanlar vermektedir. Buna bakmadan geçmişi irdeleyip,bugünü kaçırmayalım efendiler. Biz zamanımızla mükellefiz,geçmişe sızlanmakla değil.

http://www.jmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod= ...amp;sube=0
Burada bununla ilgili bir yorum var. Bakın bakalım Lozan'lamı uğraşmalıyız yoksa bugün nerdeyiz. Ayıp oluyor beyler. Zamanımıza sahip çıkalım biraz.


Uğur1
8 yıl önce - Pts 09 Mar 2009, 14:42

Alıntı:
Lozan antlaşması bittiğinde İnönü ''100 yıl '' kazandık demiştir. Bunun anlamı batı ile 100 yıl kapışmayacağız ya da batı bize 100 yıl daha saldırmayacaktır.


İsmet İnönünün bu kadar ileri görüşlü olduğunu hakikaten bilmiyordum..

Keşke sağlığında da bu muazzam ileri görüşlülüğünden faydalanma imkanımız olsaydı..

Lozan anlaşmalarında gizli bir madde olduğunu düşünmüyorum...

Sykes-Picot da gizliydi ama gizlenmesi 10 seneden az sürdü..

100 sene gizli kalıcak derecede bir şey yoktur ortada..MeteHan!
8 yıl önce - Pts 09 Mar 2009, 14:52Okhan
8 yıl önce - Pts 09 Mar 2009, 14:56

Alıntı:
Bu bilgi yanlış desem neye göre diyeceksin. Ama yanlış. Bazı şeyler devletler arasında resmi mütabakat altında gizli olarak görülür ve herkese alenen el altında servis yapılmaz.

Evet diger devletlerden saklanan güvenlikle alakali (iki tarafin isine gelen) gizli sözlesmeler olur ama bu da zaten kalsa kalsa bir iki yil gizli kalir, hemen ortaysa cikar hic merak etmeyin. Lozan antlasmasi gibi hudutlari belirleyici kamuoyuna acik sözlesmelerde bu tarz bir sey sacmaliktan ibaret olur, cünkü kimsenin uymak gibi bir zorunlulugu kalmaz, kendi ülkemizi salak zannetmekten vazgecersek, belki bu komplo teorilerinden kurtuluruz.
Alıntı:

Bunlar siyasi,askeri,ekonomik bir sürü hesabın içinden yenenin,yenilen üzerinde bir askeri hakkı olarak kabul edilir. Osmanlı yenilmiş T.C yenmiştir. O zaman Osmanlı'nın mağlubiyetine göre olması gerekmez mi antlaşmanın aynı topraklarda isen.

Bu da sacmalik, Osmanli sevr antlasmasini kabul etmisti. Ankara sevri tanimadigini acikladi, Kurtulus savasi basladi. Kurtulus Savasi basarili olunca ve sonuna kadar savasmaya kararliligimiz anlasilinca, müttefiklerin savas yorgunlugunun da katkisiyla yeni bir sözlesme yapildi.


En son Okhan tarafından Pts 09 Mar 2009, 15:03 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Orhan Kınık

8 yıl önce - Pts 09 Mar 2009, 15:03

Alıntı:
İsmet İnönünün bu kadar ileri görüşlü olduğunu hakikaten bilmiyordum
Ben biliyordum Bakmayın siz tek parti döneminin tüm olumsuzluklarının İnönü'ye yıkıldığına. Demokrasiye geçişi sağlayan İnönü'dür. İmam hatiplerin yeniden açılmasını sağlayan da İnönü'dür. Bizim muhafazakar kesim Atatürk dönemini yasalar nedeniyle eleştiremediği için İnönü'yü hedefe koymuştur. Bu konuda haksızlık yapıldığını düşünüyorum.İnönünün tarihi yeniden yazılmalıdır bence.

Ertuğrul MERTEL

8 yıl önce - Pts 09 Mar 2009, 15:10sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 141516   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET