Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Ömer Humanızlı
14 yıl önce - Pts 29 Eyl 2008, 01:45
Gaziantep Gözlemevi


Gaziantep Gözlemevi - (Diğer Başlıklar)

Gezegen evinin sitesinden güncel bilgiler alınabilir. http://observatory.gantep.edu.tr
Tam olarak inşa edildigi yer. http://observatory.gantep.edu.tr/maps/ linkinden görülebilir.

Proje Özeti

Gaziantep Üniversitesi ve Gaziantep Büyük Şehir Belediyesi işbirliği ile Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Fizik Mühendisliği Bölümü öncülüğünde; nemsiz nispeten kuru, temiz bir gündüz ve gece gökyüzüne sahip, güneşlilik haritası verilerine göre yıllık yaklaşık 3000 saat güneşli güne sahip, coğrafi ve iklim bakımından elverişli olan bölgemiz için şehrimize bir gözlemevi kurulacaktır. Her kesimden insanların ilgisini çeken aynı zamanda bilime hizmet edecek olan bu gözlemevinde öğrencilerimize araştırma imkânları sağlanacaktır.
Projenin hayata geçirilmesiyle birlikte, Fizik Mühendisliği Bölümünde Astronomi Anabilim Dalı açılacaktır. Proje “Bilim Toplum” projesi kapsamında halka hizmet edecek ama bu arada ileriye dönük Astronomi ve Uzay bilimleri alanında Yüksek Lisans ve doktora öğrencileri yetiştirilecek düzeyde çalışmalar yapılarak AR_GE ye önem verilecektir. Eğitsel amaçlı olan bu gözlemevi her türlü eğitim düzeyine hizmet verebileceği gibi ilgilenen vatandaşlarımıza da hitap edecektir. Yaz aylarında halk günleri ile gökyüzü ve gök olayları halka ve öğrencilere tanıtılması planlanmaktadır. Astronomi dersinin uygulamaları yapılarak, astronomi eğitimine ve ilgili gökbilimcilere yardımcı olunacak, bilimsel araştırmalar yapılarak, ulusal-uluslararası gözlemevleriyle işbirliği kurulacaktır.
Gözlemevinin bölgemizde bir ilk olacağından dolayı, çevre illerde okuyan öğrencilerimize ve aynı zamanda vatandaşlarımıza da faydalı olacaktır. Yetişen yeni öğrencilerimize, ilgilenen halkımıza uzayın derinliklerini ve daha milyonlarca galaksiler, yıldızlar, gezegenler ve uyduları görme-inceleme imkanı sunulacaktır. Bölgedeki diğer üniversiteleri de teşvik edici bir unsur olacağından, üniversitemiz bilim merkezi haline gelecektir.


wolkie
14 yıl önce - Sal 30 Eyl 2008, 16:25

peki arkadaşlar bu proje ve diğer projeler gaziantep için çok önemli bir gelişme. fakat Türkiyenin büyük şhirlerinde böyle büyük projeler her zaman şehrin dışına doğru yapılır ve şerin içinde insanların nefes alması için mekanlar yaratılır. fakat bizde tam tersi herşey küçücük bir alana sığdırılmaya çalışılıyor, ağaçlar kesiliyor ve halk olarak çok duyarsız davranıyoruz. içim sızlıyor ve bu projeler beni mutlu etmiyor...

Ömer Humanızlı
14 yıl önce - Çrş 01 Ekm 2008, 00:55

Alıntı:
peki arkadaşlar bu proje ve diğer projeler gaziantep için çok önemli bir gelişme. fakat Türkiyenin büyük şhirlerinde böyle büyük projeler her zaman şehrin dışına doğru yapılır ve şerin içinde insanların nefes alması için mekanlar yaratılır. fakat bizde tam tersi herşey küçücük bir alana sığdırılmaya çalışılıyor, ağaçlar kesiliyor ve halk olarak çok duyarsız davranıyoruz. içim sızlıyor ve bu projeler beni mutlu etmiyor..


Genel olarak bu görüşünüz çok dogru ama bu projede linkte ki görsellerden alanın 1100m rakımına bi tepe de yapıldıgı görülmektedir. ki Gaziantep genel rakım 841m'dir. Ayrıca alan şehiri çevreleyen çevre yolu yayının dışında kalmaktadır.


Ahmet Özbuluk

13 yıl önce - Cum 01 May 2009, 10:49

Öğümsöğüt bölgesi tam olarak nerede kalıyor?

Ömer Humanızlı
13 yıl önce - Pts 18 May 2009, 01:30

Alıntı:

Öğümsöğüt bölgesi tam olarak nerede kalıyor?Öğümsöğüt çamlıbel villalarının olduğu bölge.sayfa 1
ANA SAYFA -> GAZİANTEP