Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Suleyman
16 yıl önce - Pzr 04 Tem 2004, 13:19
Dünyanın en çok gazete okunan ülkesiyiz !


Dünyanın en çok gazete okunan ülkesiyiz

38 milyon yetişkinin yaşadığı Türkiye'de günlük 4.5 milyon gazete satılıyor. Ancak gazete okuyanların sayısı günlük 20 milyona ulaşıyorBasına yönelik, klişe haline gelmiş eleştiriler vardır: "Adam gibi gazete yapmadığınız için tirajlarınız yerlerde sürünüyor. Güvenilir olmadığınız için gazete satamıyorsunuz." Bu tip eleştirilerin haklı yönleri olabilir. Daha doyurucu, nitelikli ama eğlendirici, sıkmayan ama ciddiyetten ve güvenilir olmaktan uzaklaşmayan daha iyi gazeteler yapabiliriz. Yapmalıyız. Fakat, Türk halkı gazete okumuyor diyenler bence desteksiz atıyor! Konuyu aşama aşama dikkatinize sunmakta fayda var.

1- Türkiye'de günlük toplam gazete satışları, son yirmi yıla göre yüzde 100 oranında arttı. 1981 yılında 15 gazete, 2 milyon 209 bin günlük satış yapıyordu. Gazete başına tiraj 147 bin adetti. 2003 yılında 37 gazete günlük ortalama 4 milyon 450 adet satışa ulaştı. Gazete başına ortalama satış 120 bin adet oldu.

2- Anlaşılıyor ki, gazete satışları artıyor, gazete başına tiraj düşüyor. Yani sektörde dikey büyüme, bir gazetenin yüksek tirajlara ulaşması yerine, yatay bir hareket yaşanıyor. Daha çok gazete yayınlanıyor.

3- Türkiye ile gelişmiş ülkeleri karşılaştıranlar çok önemli bir detayı atlıyorlar. Örneğin İngiltere, Norveç, Almanya, Japonya'da satılan bir gazete en fazla 1.2 kişi tarafından okunuyor. Yani satılan her 100 gazeteyi, para ödemeden en fazla 20 kişi okuyor. Türkiye de ise durum şu: Satılan her 100 gazeteyi, 300 kişi de para vermeden okuyor. Buna okur katsayısı diyorlar. Örneğin Sabah ve Hürriyet'in okur katsayısı 4.7 ile en üst noktada.
4- Bu fark neyle açıklanabilir? Gelişmiş ülkelerde çalışan nüfusun, toplam nüfusa oranı çok yüksek. Ayrıca oralarda kişi başına düşen milli gelir 17 bin dolar ile 40 bin dolara kadar çıkıyor. Kırsal kesimde oturanların oranı yüzde 2 ile 10 arasında. Ve en önemlisi nüfusun ortalama yaşı, örneğin Avrupa'da 40. Yani gazete okuma potansiyeli yüksek bir nüfus var. Türkiye'nin yapısı ise çok farklı. Birincisi kişi başına düşen milli gelir 3 bin 300 dolar civarında. Nüfusun yüzde 40'dan fazlası kırsal kesimde yaşıyor. Ve gazete alma yaşının altında genç bir nüfusa sahip.

5- Bütün bu ciddi farklılıklara rağmen Türkiye'de her gün 18 ile 20 milyon arasında kişi (günlük ortalama tiraj 4 milyon 750 bin x 4 okur katsayısı) gazete okuyor. (Kaynak: BİAK)

6- Dünya Gazete Yayıncıları Birliği WAN'ın verileri ise çok net. Buna göre dünyanın en çok gazete satılan ülkesi (Her bin kişiye düşen gazete satışı) Norveç. Bu ülkede her bin yetişkinin 670'i gazete satın alıyor. (Diğerleri tabloda)

7- Sıralama, satılan gazete yani tiraja göre hesaplanıyor. Çünkü bu ülkelerde tiraj ile okunan gazete arasında yüzde 20 oranında bir fark var. Gazeteyi alan okuyor ve bir başkası okumadan çöpe atıyor. Türkiye'de ise durum çok farklı. Dolayısıyla bu tabloya Türkiye'yi sokarken, tirajı değil, okunan gazete sayısını esas almak lazım.

8- Son nüfus sayımına göre nüfusun yaşa göre dağılımı tabloda yer alıyor. Gazete satın almaokuma yaşını 24 yaş üzeri olarak hesaplıyorum. (Bu yaş da dahil edilse durum pek değişmiyor) Buna göre ülkemizde 38 milyon yetişkin yaşıyor.

9- Yani Türkiye'de her bin yetişkinin 500'ü günlük gazeteleri takip ediyor. Bu durum Türkiye'yi dünyanın en çok gazete okunan ülkeleri listesinin ilk sıralarına çıkarıyor. Hem de ABD, Fransa, İspanya ve Rusya gibi ülkeleri de geride bırakarak. Hem de düşük kişi başına milli gelire rağmen. Hem de çalışan nüfusu sadece 20 milyon kişi ile kısıtlı olmasına rağmen.Yayın Tarihi: 04-07-2004 YAVUZ SEMERCİ
Link: http://www.sabah.com.tr/2004/07/04/eko101.html

------------------------------------------------------------

oldukca ilginc ama "internetten gazete okuyan ve bu yuzden gazete almayan kitle" dusunuldugunde konu hakkindaki yorum olumlu anlamda biraz daha degisir diye dusunuyorum.


En son Suleyman tarafından Pzr 11 Tem 2004, 10:57 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi


messiah_haktan

16 yıl önce - Pzr 04 Tem 2004, 14:15

Ben kac kare Türkiyede basilan gazete sayisinin avrupanin cok altinda oldugunu okumustum ama tuhaf gelmisti cünkü TVler gazete reklamlari ile dolu,gazetler ev araba bile veriyor demekki sebebi buymus.

Ibrahim
16 yıl önce - Pzr 04 Tem 2004, 16:25

Bu haberde bi tuhaflik yada ben yanlis anliyorum, Alman BILD gazetesi günde 4,5 milyon satiyor ve almanlar kendi tecrübemden konusurum herkes kendi gazetesini alir , ben cok laf duydugum icin söylüyorum:)
Demek istedigim tek bir gazetenin tiraji 4.5 milyonsa, burda artik sayisini bilmedigim kadar ulusal gazete var , yerel gazete var , onu birakalim hergün ücretsiz gazete doluyor posta kutumuz.


Kemal A
16 yıl önce - Pzr 04 Tem 2004, 20:17

Zannedersem Türkiye'de 100.000'e yakın kahvehane var ve insanlar gazeteyi buralarda okuyorlar. Türkiye'deki tirajın az ama okuma oranın yüksek olmasına neden bu herhalde. Kahvehanelerdeki her bir gazete günde en az bir 50-100 kişinin elinden geçiyor. Bu kitle gazeteyi kendileri alıp okusalar Türkiye'de fazladan bir 5-10 milyonluk tiraj artışı olur. Ben gazetecilerin yerine olsam digiturk, cine-5, vs'nin yaptığı gibi toplu gösterim yerlerine ayrı bir fiyat uygulaması yapardım.

melisa

16 yıl önce - Pzr 04 Tem 2004, 23:40

Bir gerçek var ki o da dünyada en çok gazete satılan ve okunan ülke Japonya'dır.

Maalesef biz bu konuda epeyce bir gerideyiz...


CAN
16 yıl önce - Pts 05 Tem 2004, 06:49

Doğru ben de şahidim Tüm TÜRKİYE'DEKİ ÖĞRENCİ,KAHVE KESİMİ BULVAR VE TAN OKUYORLAR....Bu da değerleri arttırıyor...

Barış

16 yıl önce - Cum 09 Tem 2004, 19:22

Türkiye'deki her kuaförde sıra bekleyen insanlar en az 2-3 gazete okuyorlar. Yukarıda da söz edildiği gibi kahvehanelerde de birkaç gazete bulunur gelende ve bir sürü kişi okur.

Bunlar da değerlendirmeye alınırsa ciddi bir rakam çıkar ortaya.


Ümit.
16 yıl önce - Cmt 10 Tem 2004, 00:31

Iyi de, kahvehanelerde, berberde, doktorda...gazete okuyan sadece Turkiye degil ki.
Burada haftada bir bedava gazete geliyor ayaginin altina, sira beklemen gereken yerler okunacak seylerle dolu. Satilik araba, ev, arsa...kisacasi satilabilecek hersey de gazetelerde yerini aliyor. Donerciler bedava araba gazeteleriyle dolu.
Bizim bogede hatri sayilir bir gazete var, bir kosesine cesitli ulkelerdeki satis fiyatlari yaziyor. Ornegin:
Belcika: 1 Euro
Hollanda: 1.5 Euro
Avusturya: 1.9 Euro
Ingiltere: 0,9 £
.....
Turkiye: 4.600.000 TL

Adamlara gosteriyorum yuzleri aynen boyle:
Paralari neyle tasiyorsunuz diyorlar.

Bu arada, baslik ?
"Dunyada gazetenin en cok okundugu ulkeyiz", ya da:
"Dunyanin en cok gazete okuyan ulkesiyiz", gibi birsey olsaydi. Sanirim azcik hatali


Taha
16 yıl önce - Cmt 10 Tem 2004, 06:24

Umit yabancilara gazetenin Turkiye'de kac para oldugunu soylerken sifirlarini atmalisin. 4 Lira 60 kurus demen gerekiyordu. Ben Kanada'da kesinlikle milyon olarak telafuz etmiyorum. Ayrica Turkiye kisa zaman sonra sifirlari atilmis TL'ye yani eski zamana, mazimize donucektir.

Suleyman
16 yıl önce - Cmt 10 Tem 2004, 23:52

Umit. demiş ki:
Bu arada, baslik ?
"Dunyada gazetenin en cok okundugu ulkeyiz", ya da:
"Dunyanin en cok gazete okuyan ulkesiyiz", gibi birsey olsaydi. Sanirim azcik hatali


Haberin yayinlandigi gazetenin linkindeki basligin aynisi buradaki baslik...
Aslinda bir hata da yok dikkat edilirse:

"en cok gazete okunan ulke" tamlamasi basli basina anlamli ve duzgun dolayisiyla da
"dunyanin 'en cok gazete okunan ulke'siyiz" basligi da o kadar duzgun...sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET