Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
osman_k
18 yıl önce - Cmt 03 Tem 2004, 00:33
Buharlı Gemiyle Nostaljik İstanbul Haliç Gezileri

Rahmi M. Koç Müzesi'nden yapılan yazılı açıklamada, müzenin geçen yıl başlattığı buharlı gemiyle “Nostaljik Haliç Gezileri”nin bu yaz da kaldığı yerden devam edeceği belirtildi.

Rahmi M. Koç Müzesi'nden yapılan yazılı açıklamada, 1936 yılına ait tarihi “Liman 2” römorkörü ile geçen yıl başlatılan “Nostaljik Haliç Gezileri”nin bu yaz da kaldığı yerden devam edeceği belirtildi.

Yaz ayları boyunca hafta sonları müzenin rıhtımından demir alacak olan “Liman 2” gemisinin, cumartesi ve pazar günleri turlarına devam ederek, konuklarına farklı ve özel bir deneyim yaşatacağı kaydedildi.

Haliç turlarının, müzeyi ziyarete gelenlere buharlı gemiyle gezme keyfini yaşatarak hatırlatmayı ve uzun süre hafızalarda kalacak bir deneyim kazandırmayı amaçladığı bildirildi.

Hafta sonları günde dört kez tura çıkacak olan ve her defasında toplam 12 kişiyi ağırlama kapasitesine sahip bulunan “Liman 2”nin Haliç'teki her seferinin yaklaşık 40 dakika süreceği ifade edildi.

Bu arada, buharlı geminin, çeşitli organizasyonlar için 12 kişilik turlar düzenlemek üzere kiralanabileceği de bildirildi.

melisa

18 yıl önce - Cmt 03 Tem 2004, 00:42

Geçen sene oralarda saltanat kayıklarının gezdiğini görmüştüm ama buharlı gemiyi görmemiştim çok iyi düşünülmüş bence

simon

16 yıl önce - Pts 24 Ekm 2005, 00:10
liman 2

LİMAN 2 BUHARLI RÖMORKÖRÜ

1936 yılında Hollanda'da Kreber firması tarafından inşa edilmiştir. 52 yıl İstanbul Liman İşletmesine hizmet verdikten sonra, 1988 yılında kadro dışı bırakılmıştır.İki yıl faaliyet dışı kaldıktan sonra, 1990 yılında sayın Rahmi M. Koç tarfından satın alınarak restore edilmiştir. 1991 yılında restorayonu tamamlanmıştır. Önceleri Rahmi M. Koç Müzesinde sergi amaçlı kullanılan bu römorkör, son yıllarda yaz aylarında hafta sonları, Haliç'te özel gezi amaçlı kullanılmaktadır.

(+)

Ali Melih Atafırat

16 yıl önce - Pts 24 Ekm 2005, 01:15

Rahmi Koç müzesine bu gemiyi sökülmekten kurtararak saklıyabildikleri için ne kadar teşekkür etsek azdır. Yakın tarihe kadar bu remorkörler ve onların mavnaları İstanbul'un unutulmaz birer parçalarıydılar. Yalnız keşke denizyolları ile anlaşıp bacasından o çapalı-ay yıldızlı armayı sökmeselerdi. O arma bütün şehir hatları vapurları gibi bu remorkörlerinde birer simgesiydi. Ayrıca bu arma bence dünyanın en güzel baca arması. Denizyolları 1938 yılında bu armayı değiştirdiği zaman birçok yabancı şirket bu armayı satın almak istemiş, denizyolları da yaptığı hatayı anlayıp armayı tekrar geri getirmişti.

Selamlar

Ali Melih Atafırat

simon

16 yıl önce - Prş 03 Ksm 2005, 00:04
Liman 2 Römorkörü

Özellikle son İki senedir, Yaz aylarında Rahmi M. Koç Müzesi tarafından yapılan Liman 2' yle Nostaljik gezilerin birine bende katılmıştım. Kırk dakika süren Haliç gezisi beni gerçekten etkilemişti."Liman 2" gibi yaşayan bir tarihle Kırk Dakika gezinti yapmak benim için önemliydi. Neden mi?

Bir düşünsenize Mustafa Kemal Atatürk'ün yaşadığı zamandan bu zamana kadar kaç tane tekne veya gemi gelebildi? Cevabı hiç olacak kadar abartılı olmasada, çok az hatta hiç kadar az. Savarona Yatı aklımıza ilk gelen isimlerden olsa gerek. Oda Atatürk'ün Yatı olmasından büyük önem taşıyor. Yani Hiç Kadar azı oluşturanlardan biri Savarona. ya diğerleri, ya jilet olup gittiler ya da büyüklerimizin hafızalarında anı olarak kaldılar. 1936 İngiltere yapımı olan Queen Mary ünlü Transatlantiğiyle yaşıt olan Liman 2 Römorkörüde, yokolup, anı olacakken bu tekneyi Rahmi M. Koç tarafından satın alınmış ve restore edilerek tekrar hayata döndürülmüş.

Kısacası naçizhane önerim, yaz geldiği zaman Rahmi M. Koç müzesine giderek, Kırk Dakikanızı bu nostaljik geziye ayırarak, işin tarihsel boyutunu düşünmesenizde, en azından değişik bir gün geçirirsiniz. Sizin için önemi çok veya az olsun bu geziyi hararetle tavsiye ederim.

not:(Umarım 2006 Yılının yaz aylarında bu gezi tekrar olur. Olsa çok iyi olur )

Liman 2'nin gezisinde çektiğim birkaç detay fotoğrafları.

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

Başdoğan

15 yıl önce - Cmt 24 Mar 2007, 01:06

(+)

(+)

simon

13 yıl önce - Pzr 12 Nis 2009, 02:37

Liman 2 römorkörünü bir süredir Rahmi Koç müzesi'nde göremiyordum. Yerinde bulunmamasının sebebini bilen var mı?

simon

13 yıl önce - Cmt 20 Hzr 2009, 18:43

Bu senede Yaz sezonunda Rahmi M. Koç müzesi Liman 2 ile Haliç gezisi geleneğini bozmamış. Bu güzel geleneğin senelerce sürmesini diliyorum.

20 Haziran 2009

(+)

simon

12 yıl önce - Cmt 01 Ağu 2009, 19:50

(+)

Kemal
12 yıl önce - Pzr 02 Ağu 2009, 17:18

(+)

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM