Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Mehmet YASA

15 yıl önce - Cum 02 Tem 2004, 17:43
İzmir Ekonomi Üniversitesi

İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ

İzmir Ekonomi Üniversitesi, İzmir Ticaret Odasının girişimi ile İTO Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından 4633 sayılı kanunla, kamu tüzel kişiliğini haiz olarak 14 Nisan 2001 tarihinde kurulmuştur.
2001-2002 akademik yılında lisans kademesine öğrenci alarak öğretime açılan Üniversite, 4 Mart 2002 tarihinden itibaren yüksek lisans programlarını da açarak faaliyetlerini lisansüstü seviyede de sürdürmeye başlamıştır. Kuruluş kanununda 3 fakülte, 4 yüksekokul, 1 meslek yüksekokulu ve 2 enstitü bulunan İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde, kamu, özel sektör ve uluslararası kuruluşlarla işbirliğinin gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla 24.3.2002 tarihinde “Sürekli Eğitim Merkezi (EKOSEM)” kurulmuştur.
03.02.2003 tarihinde “İzmir İktisat Kongresi Araştırma Merkezi” kurularak üniversitemize bir araştırma birimi daha kazandırılmıştır. Ayrıca, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın onayı ile 28.03.2003 tarihinde “Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi” kurulmuştur.
17 Nisan 2003 tarihli ve 25082 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2003/5442 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla “Bilgisayar Bilimleri Fakültesi” ile ”Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi” kurulmuştur.

Daha fazla bilgi ve fotoğraf için  www.izmirekonomi.edu.tr

(+)

(+)

(+)

(+)

Girişteki kafeterya

(+)

Kafeteryadaki sergiden bir kesit

(+)

En son Mehmet YASA tarafından Cum 02 Tem 2004, 18:24 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Mehmet YASA

15 yıl önce - Cum 02 Tem 2004, 18:05

Bu fotoğrafların tümünü dün, yurt dışından gelen bir grup 4. Sınıf Mimarlık öğrencisine ve bazı Türk öğrencilere İzmir Tarihini anlatmaya ve sunum yapmaya gittiğimizde çektim..Çok güzel bir üniversite, keşke burda okusaydım dedirtti bana..

Kütüphanesi

(+)

Büyük Başkanımız Piriştina'nın emeği burda da var tabi

(+)

Teleferik hemen karşısı ve böyle bir manzarası var ön tarafta

(+)

Bu da arka taraftan(Kütüphaneden) İzmir manzarası

(+)

Sunum yaptığımız sınıf (siteye uymuyorsa silinebilir)

(+)

Ege T.
13 yıl önce - Sal 07 Mar 2006, 09:45
Ekonomi Üniversitesi'nin Almanya adımları

Alıntı:
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ'NİN ALMANYA ADIMLARI / 1
Lütfen gelin!

Almanlar, Goslar'a üniversite açılması için seferber oldular

Alman Hükümeti, Alman Ordusu ve Goslar Belediyesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi'ne "Rammelsberg Kışlası"nı bedelsiz olarak veriyor. Çok iyi durumda olan binaların hemen hemen hiç masrafı yok. Eğer üniversite buraya açılırsa, sadece içi döşenip, malzemeler alınacak.
İzmir Ticaret Odası'nın ve İzmir Özel Ekonomi Üniversitesi Mütevelli Heyeti'nin "girişimci-atılımcı" Başkanı Ekrem Demirtaş, "Yakında Almanya'da da özel üniversite açacağız" dediğinde, "nasıl yani?" diye cevap verdiğimi hatırlıyorum.
Çünkü, ne yalan söyleyeyim, henüz 5 yaşında olan Ekonomi Üniversitesi'nin, şu ana kadar daha hiç bir Türk üniversitesinin cesaret edemediği ya da düşünmediği, Almanya'da da başka örneği bulunmayan böylesine büyük bir hamleye kalkışmasını pek şaşırtıcı bulmuştum.
"Haydi gel, birlikte gidip yeri görelim istersen" dediğinde ise, Demirtaş'ın niyetinde ciddi olduğunu biraz olsun kavrayabilmiştim.
Ama inanın, sadece birazını kavrayabilmişim.
Olayın boyutunu, Demirtaş ve arkadaşlarının nerelere ulaştığını, başta "yarı hayal" gibi gördüğüm girişimin, şimdiden o koca Almanya'yı bile ayağı kaldırmış olduğunu, itiraf ediyorum ki, hiç bilmemişim, bilememişim.
O yüzden, her yönünü çok çok iyi tanıdığım Almanya'ya adım atar atmaz gördüklerim ve yaşadıklarım karşısında "başıma balyoz yemişe" döndüm.
Bizimkiler hiç hissettirmeden Almanları "hazırola" geçirmişler de haberimiz yokmuş meğer...
İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin Hannover yakınlarındaki 45 bin nüfuslu şirin mi şirin Goslar kentine üniversite kurma eğilimi, yalnızca o çevreyi değil, Almanya'nın ilgili tüm kesimlerini ayağa kaldırmış.
Başta Alman Hükümeti olmak üzere, Alman Ordusu, Eyalet Hükümeti, Goslar Belediyesi, siyasi parti temsilcileri, Alman bankaları ve ünlü işadamları, İzmirlilerin Goslar'a üniversite açması için seferberlik ilan etmişler.
Bu yazdıklarımda hiç abartı yok.
Almanların ilgi ve çabası bana "dünya tersine döndü herhalde" cümlesini bile ettirdi.
Türklerin Almanya'da böylesine itibarla, önemle ve heyecanla karşılanması, şaşkınlığımı üçe beşe katladı.
Çok da gururlandım elbette...
Orada olsaydınız mutlaka aynı duyguları yaşardınız.
Türk Heyeti kente gelecek diye, belediye binasına dev Türk bayrağı asılması; hükümetin, ordunun, siyasilerin, belediyenin, işadamlarının, bankacıların bizimkilerin önünde sıraya geçmesi; iki dev askeri kışlanın Türklerin emrine bedelsiz sunulması; "yeter ki gelin, herşeyi yaparız" diye istekte bulunulması; her konuşmada "Türkler gelirse canlanırız, hayat buluruz" denilmesi onurumuzu pek güzel okşadı doğrusu.
Bu nedenle, İzmir Ekonomi Üniversitesi'ni girişiminden dolayı şimdiden kutluyorum, bize gurur dolu izlenimler yaşattıkları için de teşekkür ediyorum.
Sizlere birkaç gün boyunca, İzmirlilerin "Almanya Adımları"nı anlatmaya çalışacağım.
Önceliği de, Almanya'da yaşayan, Goslar'da restoranı bulunan genç bir Türk'e vereceğim.
Çünkü herşey onun başının altından çıktı gibi...
Bu delikanlının adı Hüseyin Var...
Senelerdir Goslar'da, artık onlardan biri olmuş.
Alman Ordusu Goslar'da iki dev kışlaya sahip.
Ancak, yeni alınan kararlar doğrultusunda, askerler iki yeri de terk ediyorlar.
Büyük görkemli binalar da belediyeye devroluyor.
Goslar Belediyesi buraları değerlendirmek için kıvranıyor.
Sonunda "üniversite yapalım" fikri benimseniyor.
Üniversite denilince, bizim cin Hüseyin'in aklına İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin İşletme Bölümü'nde eğitim veren amcası Prof. Dr. Turgut Var geliyor.
Açıyor telefonu amcasına, durumu anlatıyor.
Amca ile yeğenin karşılıklı görüşmeleri, nihayetinde Goslar Belediyesi - İzmir Ekonomi Üniversitesi ilişkisine dönüşüyor.
İzmir'in daveti üzerine, önce Goslar Heyeti buraya geliyor.
Ön görüşmeler yapılıyor ve karşı davette bulunuluyor.
Sonra da, benim de aralarında yer aldığım heyet, inceleme yapmak üzere Almanya'ya gidiyor.
Orada da önemli gelişmeler yaşıyor ve ciddi adımlar atılıyor.

Kayak merkezi
Hannover'e 100 kilometre uzaklıkta olan Goslar, tam bir kış sporları merkezi konumunda. Kentin yakın çevresini kaplayan dağlarda 15'e yakın kayak merkezi ve buna bağlı olarak da harika konaklama tesisleri bulunuyor.
Kış aylarında beyazlara bürünen, yaz aylarında ise yemyeşil dokusuyla etkileyici bir güzellik sunan 45 bin nüfuslu Goslar, öğrencilerin beğeniyle yaşayabilecekleri tüm nitelikleri taşıyor. Goslar, ayrıca tarihi dokusuyla dikkat çekiyor.

http://www.yeniasir.com.tr/ya2006/03/07/index.php ...lum=gunluk

Almanya'da neredeyse 3 milyon Türk yaşamasına rağmen bugüne kadar Türkiye orada eğitim kurumları oluşturamamıştı.Almanların yabancılara karşı olan tutumunun da etkisi ile genellikle Almanyadaki Türkler okullarında başarısız oluyorlar ve yok denecek kadar az bir bölümü lisans düzeyinde eğitimlerine devam ediyor.Türkiyedeki üniversitelerin tüm imkansızlıklara rağmen Türk öğrencileri başarılı işlere imza atarken,Almanyanın devasa bilimsel araştırma imkanlarından faydalanan bir Türk üniversitesinden kimbilir ne kadar başarılı bilim adamları çıkacaktır.Almanyanın şu anki durağanlığından faydalanıp bu üniversite orada kurulsa,Türk öğrencilerine yönelik programlar açılsa,başarılı bilim adamları yetişse... Hayali bile güzel

seckinS.
13 yıl önce - Cmt 01 Nis 2006, 21:51
Ekonomi Üniversitesi Der Spiegel'e konu oldu

Alıntı:
Avrupa'nın ünlü haber dergisi Almanya'nın Goslar kentinde kurulacak yüksekokul için "Adeta bir şark masalı" benzetmesi yaptı

Geçtiğimiz ay İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş ve İEÜ Rektörü Prof. Dr. Atilla Sezgin'in Goslar'a düzenlediği gezinin ardından, Alman basınında bu girişimle ilgili pek çok haber yer almıştı.

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin Almanya'nın Goslar kentinde kuracağı üniversite Avrupa'nın en büyük haber dergilerinden Der Spiegel'in internet sitesinde yer aldı. Sitede yayınlanan haberde, Aşağı Saksonya'da küçük bir şehir olan Goslar'ın yüksek okula sahip olmak istediğini ve bunun için İzmir'den yardım umut ettiği belirtilerek "Adeta bir şark masalı" benzetmesinde bulunuyor.
Haberde, İzmir Ticaret Odası tarafından beş yıl önce kurulan İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin "sağlam nitelikler"e sahip olduğu kaydedilirken okulun özellikle endüstriyel tasarım, yazılım geliştirme ve moda tasarım bölümlerinden bahsediliyor. Haberde, "Temmuz ayında gerekli belgeler bakanlığa sunulacak ve eylül 2007'de de her şey yolunda giderse ilk sömestr başta planlandığı gibi 500 değil, 300 öğrenci ile başlayacak. Üniversite için bedava arsa da sağlanacak" deniliyor.

Büyük ilgi var
İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş ise Almanya'da üniversite kurulması için çok büyük ilgi gördüklerini söyledi. Demirtaş, "Çalışmalarımız bütün hızıyla sürüyor. Almanya'daki yetkililer, bedava arsa ve bina verilmesi de dahil pek çok olanağı bizlere sunuyor. Gördüğümüz bu ilgi de bizi mutlu ediyor" dedi. Sitede yayınlanan haberde, üniversitenin 500 öğrenci ile eğitime başlayıp 3 bin öğrenciye ulaşacağı ve bütün Avrupa'dan öğrenci kabul edeceği ifade edildi

http://www.yeniasir.com.tr/ya2006/04/01/index.php ...lum=gunluk

EnderYıldırım
13 yıl önce - Pzr 14 May 2006, 02:22

İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzelbahçe' de yeni bir kampus kurmayı planlıyordu. Son durumu hakkında bilgisi olan?

sayfa 1
ANA SAYFA -> İZMİR