Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Yuzbasi Volkan Yuksel

13 yıl önce - Cum 02 Tem 2004, 17:03
Balıkesir - Bandırma - Kuş Cenneti Milli Parkı


Bandirma yakinlarinda olan Manyas Golunun Kuzeydogu sahillinde yer alan milli parktan goruntuler. Giris ucreti gozlem icin odunc durbun dahil 2,5 milyon.

Iki balikcil agacta demlenirken


(+)Sol arkada pelikan yuvalari goruluyor, geri kalanlar Karabatak


(+)


YVYDeniz1993
12 yıl önce - Cmt 04 Mar 2006, 11:11

Fotolar müthiş Volkan abi, bu karabataklardan biz ava giderken vururduk.Genellikle günebakan tarlalarında arardık böyle cinsten kuşları.


Balıkesir ilinin Bandırma ilçesine 18 km. uzaklıktaki Manyas Kuşgölü'nün kuzey doğu  sahilinde yer alan Kuş Cenneti Milli Parkı'nın Türkiye Milli Parkları için de çok özel bir yeri ve dünya çapında  önemi vardır.  64.1 hektarlık çok küçük bir  sahada 266 değişik türden 2-3  milyon kuşun bir araya  getirdiği benzersiz güzellikteki tabiat, Kuş Cenneti'nin yaşayan ve çok iyi korunan bir doğa mirası olduğu gerçeğini Avrupa ve  dünyaya  kabul ettirmiştir.  

Kuş cennetini ortaya çıkaranlar  1939 yılında bölgeyi ziyaret eden İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde görev yapan Alman Profesör Curt Kosswig ve eşi Leonore  Kosswig'dir. Kosswig 1952 yılında yörede bir biyoloji istasyonu kurup, istasyon bekçisine yöreyi koruma görevi vermiş ve sahanın koruması 1959 yılına kadar Kurt Kosswig ve eşinin çabalarıyla süregelmiştir.

Bu tarihten sonra etkili bir korumayla artan kuşlardan dolayı Kuşcenneti Milli Parkı, 15 Mart 1976 tarihinde Avrupa Konseyi tarafından tabiatın en iyi korunduğu yerlere verilen "A" sınıfı Avrupa Diploması ile ödüllendirilmiştir. Beş yıl süreli olan bu diploma 1981, 1986, 1991 ve 1996 yıllarında yenilenmiş, 2001 yılında  askıya alınan diploma 2004 de yeniden verilmiştir.    

Kuşcenneti Milli Parkı'nda tespit edilen 266 türden 66'sı her yıl düzenli olarak kuluçka yapmakta, 22 türü bazı yıllar kuluçka topluluğuna katılmakta, geri kalan 178 tür ise göç esnasında Milli Park'a uğramaktadır.

Milli Park Kuş Cenneti'ndeki kuş türlerinin ve yörenin faunasını oluşturan canlıların sergilendiği Müze, çeşitli bölgelere yerleştirilmiş 5 ayrı kameradan kuşların izlendiği Kuş Gözlem Merkezi, Hatıra Eşya Satış Reyonu , Kuş Gözetleme Kulesi, Gezinti ve Dinlenme Alanları ile ziyaretçilere hizmet vermektedir.

Park sahası içinde ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir büfe mevcuttur.Park alanı içinde piknik yapılması ve hizmet araçları dışında araç girişi yasaktır.Ziyaretçi araçları için Park Girişi önünde otopark bulunmaktadır.Manyas Gölü kenarındaki göçmen kuşları ve kuşların konak yerlerini korumak, zengin kuş çeşitlerini ve güzel manzarayı meraklıların  ve  ziyaretçilerin  hizmetine sunmak  amacıyla Manyas Kuşgölü'nün kuzey doğu sahilindeki   52 hektarlık alan 1959 yılında Milli Park ilan edilmiş,  1975  yılında Milli Park alanı 64.1 hektara çıkarılmıştır


erkmen se

11 yıl önce - Sal 27 Hzr 2006, 21:48
MANYAS GÖLÜ,KUŞ CENNETİ ve ÇEVRESİ


DASKYLEİON Antik kenti Konumu ve MANYAS kuş gölü

    Hasluck ile başlayan ve Daskyleion' un yerinin belirlenmesi üzerine yapılan tartışmalarda, Propontis bölgesinde iki ayrı yer önerilmekteydi   Bunlardan biri için Ryndakos' un (Nilüfer Çayı) Marmara Denizine döküldüğü noktada yer alan Eşkel, diğeri için ise Kuşgölünün (Daskylitis Gölü) güneydoğusunda, Ergili Köyünün batısında yer alan Hisartepe düşünülüyordu. 1952 yılında Kurt Bittel, adı geçen bu her iki yerde de araştırmalar yapmış, ele geçen arkeolojik buluntuları değerlendirmiş ve Hisartepe üzerinde, Herodotos' un bahsettiği Satraplık merkezinin yer alması gerektiğini söylemiştir. 1954 yılında başlayıp, birkaç yıl devam eden ve Ekrem Akurgal başkanlığında bir heyet tarafından yürütülen kazılarda da, Hisartepe' de, Daskyleion'un yer aldığını kesinleştiren diğer buluntular gün ışığına çıkarılmıştır. Bu buluntular arasında olup, sayıları beşyüze ulaşan Bullaşlar ), Hisartepe üzerinde bir Akhamenid saray-arşivinin ve buna bağlı olarak da antik yazarların sözünü ettikleri Satrap Sarayının varlığını kesin olarak kanıtlamışlardır.

 

DASKYLEİON Kazıları;...
 

Hisartepeden MANYAS(DASKYLİTİS/APHİNİTİ)  Gölünün görünüşü;....
 

(+)


Hisartepe DASKYLEİON Akropolis;..
 

MANYAS Gölüne bakış;.....
 
    Bandırma' nın 30 Km. güneyinde, Aksakal Beldesinin 8 km. ve Ergili Köyünün 2 km. batısında bulunan Hisartepe, Kuşgölünün güneydoğusunda, doğal bir kayalık üzerinde yükselmektedir. Göl'ün fazla suyunu başaltan Karadere (Tarsios) , Hisartepe' nin batı ve güney eteklerine eşlik etmektedir. Göl kıyısı, baharda yaklaşık 400 m.; yaz aylarında 200 m. uzaklıkta olmasına karşın, yağışlı aylarda Tepe' nin kuzey eteklerine kadar ulaşmaktadır. İnce, uzun bir yapıya sahip olan Hisartepe, göl seviyesinden 25 m. yükselir ve üst platosunda yüzölçümü 27 dönümdür. Bu büyüklükte bir tepe üzerinde antik dönem yerleşiminin tümü değil, fakat sadece Xenophon' un sözünü ettiği (Hell. 4.1,15) Satrap Sarayı Kompleksi yer almalıdır. Yerleşimin ise, Hisartepe' nin doğusunda, geniş bir alana yayıldığı yapılan sondajlarla anlaşılmıştır.  (Tomris Bakır)borakalyon

11 yıl önce - Çrş 04 Ekm 2006, 21:57

Kış mevsiminin sonlarına doğru Kuş Gölü'nün suları yükselmeye başlar ve kuzeybatı kıyısındaki, küçük söğüt korusunu ve etrafındaki sazlıkları kaplar. Kışın bahara döndüğü günlerde soğuk devreleri güney ülkelerinde geçiren göçmen kuşlar yuva kuracak yer olarak sessizlik içindeki Kuşcenneti Milli Park'ını seçerler. Yuvalarında yumurtlar, kuluçkaya yatarlar. Yavrular gözlerini burada açarlar, beslenir, büyür, serpilir ve gelecek yıl yine gelmek üzere uzaklara uçarlar.

Göl suları, söğüt korusu ve sazlıkların sağladığı beslenme,güvenlik ve barınma olanakları ile elverişli iklim şartları, Avrupa-Asya kıtaları arasında büyük kuş göçlerini bu küçük (64 Ha) yurt köşesine yönelterek, yörenin memleketler arası ün kazanmasına neden olmaktadır.

Kaşıkçıdan balıkçılara, çeltikçiden karabataklara, sazbülbülünden pelikanlara, kuğudan kazlara, ördeklere kadar kuluçka yapan, kışlayan ve göç sırasında uğrayan 239 kuş türünden 2-3 milyon kuş her yıl buraya uğramaktadır.

Kuşcenneti Milli Parkının ülkemizdeki diğer Milli parklardan farklı özel bir yeri vardır. Uluslararası düzeyde önem taşıyan Milli Parktaki kuş zenginliği ve Milli Park tanımı içindeki başarılı koruma uygulaması nedeniyle 1976 yılında Avrupa Konseyince A sınıfı Avrupa diploması verilmiştir. 1981-1986-1991 ve 1996 yıllarında bu diplama yenilenmiştir. Ayrıca 15.4.1998 tarih ve 23314 sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan kararla Kuşcenneti, Romsen Sözleşmesi (Özellikle Su Kuşları Yaşama Ortamı Olarak Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alan Hakkında Sözleşme) kapsamına alınmıştır


Kuşcennetinde kuş yaşamının ilgi çekici dönemlerini izleme imkanı, Mart-Temmuz ve Eylül-Ekim ayları arasındadır.Gözetleme kulesinden geniş bir çevre gözetlenebilir


fatih sey
11 yıl önce - Pzr 26 Ksm 2006, 16:28

Selamlar ,
Kus gozlemcisi oldugumdan Manyas Kus Cenneti'ne gitmistim arazi calismalari icin.Cok guzel bir alan. Bircok kus turu var . Ayni zamanda guneyde daha  oncede bahsedildigi gibi Ergili koyu yakinlarinda bir antik kenti var.

Yalniz bu kadar guzel ve degerli bir golumuz varken halkimiz neden ilgisiz." Sadece orada bir gol var, adi kus cenneti " diye biliyorlar.

Bunun gibi onemli doga alanlarina daha fazla gidilmesi lazim . Cocuklarimizi buraya goturup , onlarin dogaya karsi olan ilgisini arttirmaliyiz.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler