Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2436
torcemo
4 ay önce - Cmt 13 Nis 2019, 15:05

Alıntı:
Belki bu metroyu baz alarak yazılacak bir yazı değil ama 20 dakika önce altunizade istasyon içinde adamın biri metroya binemedi kapılar kapandı banklara oturarak sigarasını keyifle içmeye başladı. 1.5 ay öncede aynı şekilde istasyon içinde ayakta içen birisine denk geldim. Metroyu günde en az 2 defa kullanan biri olarak birçok olaya kişiye şahit oluyorum fakat bu farklı bir olay artık. Diğer metrolarıda en az bu kadar kullanırım böyle bir olayla karşılaşmadım. Ümraniye için metro kültürünün biraz daha oturması gerekiyor anlaşılan. Gerçi bu metro kültürüyle alakalı bir durum mu orası tartışılır. Gördüğüm kadarıylada şahıs akli dengesi bozuk biri gibi değildi 25 26 yaşlarında uzun saçlı çantalı üniversite öğrencisi görünümlü birisiydi.

Bu biraz kaba bir ifade olmamış mı? Denk geldiğin bir iki terbiyesizin yaptığını Ümraniye'lilerin metro konusunda kültürsüzlüğüne bağladın.

matkap34
4 ay önce - Cmt 13 Nis 2019, 16:53

Açılalı kaç ay oldu hala gösterge panelinde ışık yanmıyor yazık cok yazik

okurtulmus
4 ay önce - Pts 15 Nis 2019, 13:48

Cumartesi günü öğlen 14:17'de Çekmeköy'den Üsküdar'a, dönüşte de 17:45'de Üsküdar'dan Çekmeköy'e kullandım. Giderken fark etmedim, dönerken baktığımda 4 dakikada bir çalıştığını gördüm. Sık çalıştırmaktan olsa gerek, çok yoğun değildi vagonlar.

oturkmen

4 ay önce - Sal 16 Nis 2019, 17:44

Çakmak istasyonunda anons sesi çok yüksek. Beyaz masaya yazdım dönmediler. Oradaki güvenliğe söyledim yüksek değil ya dedi. Kime başvuracağız da dikkate alacaklar bilemiyorum. Bir anda anons yapılınca insanlar korkuyor. Bu nedir ya. Bangır bangır. Ne gerek var her gün standart anonslara. Uyarı levhası asın yeter. Metroya girince iyice sinir oluyor insan.

Ahmet377
4 ay önce - Sal 16 Nis 2019, 17:52

Oturkmen bey biliyorum sadece o istasyonda değil hattın çoğu istasyonunda anons sesi bayağı yüksek hadi direk durak ismini söylesin birde durak isminden önce dimg dong gibi ses çıkıyor

sahinok
3 ay önce - Pts 06 May 2019, 18:54

Altunizade metrobüs durağında izdiham var. Her akşam mı böyle burası?

(+)

cribtiger
3 ay önce - Sal 07 May 2019, 13:59

Alıntı:
Bu biraz kaba bir ifade olmamış mı? Denk geldiğin bir iki terbiyesizin yaptığını Ümraniye'lilerin metro konusunda kültürsüzlüğüne bağladın.

bir iki terbiyesiz değil de. maalesef o bölge insanının büyük bir yüzdesi budur bu gerçek

ümit 806

3 ay önce - Cmt 11 May 2019, 15:38

4,5 aydır siteye fazla giremiyorum.

Hatta bazı değişiklikler gözlemledim ama yazacak fırsatım olmadı.

• Hatta daha önce araç içinde videolar çekerek yaptığım bazı zamanlama tespitleri vardı. meselâ kapı üstü beyaz ışıklar yandıktan 6 saniye sonra gelecek istasyon anonsu yapılması gibi. bu zamanlama değiştirilmiş. sanıyorum kapı üstü ledlerinin yanma zamanlaması aynı ama anons öne çekilmiş. artık anons bittikten sonra kapı üstü beyaz ışıklar yanıyor.

• Kapı üstü LED'leri hâlâ çalışmıyor.

• Bazen bazı setlerin daha önce belirttiğim yön ve istasyon aralıklarında hiç hızlanmadan gittiklerine şahit oluyorum. Meselâ Bulgurlu - Kısıklı - Altunizade istikametinde Kısıklı - Altunizade arasında yavaş gidiyor. Bazı setler hızlanıyor. Bu konuyu daha önce yazdığımda anlattığım bir ahbabım raylardaki yağlanmadan bahsetmişti, buraya yazınca da Mustafa Yavuz AY bey boden yağlaması hususunu gündeme getirmişti. Ben sadece yokuş aşağı aralıklarda hızlanmadıklarını fark ettiğim için böyle bir sebep de mantıklı gelmişti.

• Daha önce kapı üstlerine tutacak konmaya başlandığı yazılmış. Bu tutacaklar her sette yok, bazı setlerde abartılı sayıda ve sıklıkta askı tutacağı varken bazılarında seyrek ve kapı ağızlarındaki üst tutacaklarda yok. Nedense standartsızlık var.

• Sefer saatleri 4 dakikaya kadar indi diye daha önce de yazılmış, ben de çok şahit oldum.

• Çekmeköy istasyonuna aylardan sonra ilk defa gittim, onda da iki peronun birden kullanıldığına ve dakika gösteren ekranların bu hususta yolcuları bilgilendirdiklerine şahit oldum.
    İlk fotoğrafta sağda indiğim set. ikincide de solda boş peron. ekranlara dikkat. Bu istasyonu en son ekim ayında açılışta kullanmıştım. perona düz girip makas değiştirerek çıkmışlardı. bu olayın olduğu akşam makas değiştirerek girdi. ben oturduğum yerden kalkıp herkesin beklediği tarafta değil diğer taraftaki kapıların ağzında durdum. bana yanlış kapıda bekliyorum diye bakanlar benim beklediğim kapılar açılınca epey şaşırdılar, istasyonu ikinci kez kullandığımda başıma gelen bu olayın nadir yaşanan bir olay olduğunu anladım. Bu arada aşağıdaki gönderinin ilk fotoğrafında karşısında süre yazmayan Üsküdar satırlarının ilkinde ben indiğimde 1 dk yazıyordu, sonra peronda yazıp yazmadığına dikkat etmedim. set kalkmadan süre bilgisi silindi ve bu set yolcu alıp gitti. diğer perondaki süreler de yüksekti. yolcular inip dağılsın öyle fotoğraf çekeyim derken ekrandaki değişimleri takip edemedim.

https://www.instagram.com/p/Bwu4qWrAPNc/

• Bazen arası 1 dakika olan set de gözüküyor. Fakat ilkine binip indikten sonra hakikaten 1 dakika sonra gelecek mi diye bakmadım. Çünkü Çekmeköy kısmının açıldığı ilk akşam uzun süre set gelmeyip sonra 1 dakika aralıklı gözükmüş, hakikaten de o sürede gelmişti. Fotoğraf çektim ama yüklemedim.

• Pazartesi gecesi 23:56'da bağlarbaşı peronuna indim. Çekmeköy yönüne 4 ve 11 dakika süre göstermesine rağmen süre 2 dakika içinde 2 ve 9 dakikaya indikten sonra birden yükseldi ve 7 ve 16 dakikaya çıktı. sonra bu seviyeden tekrar azalmaya başladı. En sonunda 00:06 civarında geldi. Geldiğinde sonraki set yine 7 dakika sonra gözüküyordu. Bu problemi ilk defa gördüm. Ramazan ayı için eklenen seferlerde mi oluyor sadece, yoksa zaman zaman oluyor mu bilemedim.

• Bağlarbaşı ya da Altunizade istasyonunda ya da her ikisinde de iki peron arası geçiş ara bölümlerinden biri branda ile kapatılmış. tavan döşemesi ile alakalı çalışma yapılıyor ya da başka bir çalışma için tavan döşemesi indirilmiş. Metro seti gelirken oluşan rüzgar brandayı oynatıyor. Bunu asgariye indirmek için açılan yırtıklardan gördüm. Bağlarbaşı istasyonunda kesin var, daha önce gördüğüm de bu istasyon muydu yoksa Altunizade mi ondan emin değilim.

• Altunizade Acıbadem hastanesine giden Altunizade istasyonu 7 numaralı çıkışı kullandım. İyi ve faydalı olmuş. Bu bölümün yer döşeme taşları farklı ve daha kaygan. Yürürken patinaj hissi verdiği için ben görme engellilerin sarı döşemesinden yürümeye başladım. Yine taşlar parlak yüzey yüzünden ışığı fazla yansıtıyor ve parlama yapıyor. Tavan aydınlatması, diğer istasyonlarda ve bu istasyonun diğer bölümlerindeki gibi T5 ince floresan değil LED Panerllerle yapılmış.

Melih3497
2 ay önce - Pts 20 May 2019, 18:02

Tren içlerinde son zamanlarda sayısı bir hayli fazla artan üst kapaklardaki titremeye denk gelenleriniz olmuştur. İstisnasız her trende hatta her vagonda (bilemiyorum belki benim şansıma denk geliyordur) klima yanlarındaki kapaklar titreyip ses çıkarıyor. Malzeme kalitesizliğinden mi kaynaklanıyor yoksa trenlerin son birkaç aydır giderken çok titremesinden bir yerleri mi gevşedi anlayamadım. Metroyla ilgili şu an her şey oturdu gibi gibi Led ekranları ve anons cızırtısı haricinde şu anlık bir sorunu yok. İşletme sıklığı vs. gayet yolunda ilerliyor. Son olarakta yine sık denk geldiğim olay Üsküdarda makasa gidip dönen setlerin içine yolcular biniyor yani çekmeköy yönünü yolcuların indiği taraf sanan çakal mi desem yoksa başka bir şey mi desem bilemiyorum çünkü buradan yazarsam tepkiyle karşılaşırım. Güvenliklerin dikkat etmesi gerekiyor özellikle gece geç saatlerde çok sık karşılaşıyorum.

ümit 806

2 ay önce - Prş 23 May 2019, 12:24

Alıntı:
Bağlarbaşı ya da Altunizade istasyonunda ya da her ikisinde de iki peron arası geçiş ara bölümlerinden biri branda ile kapatılmış. tavan döşemesi ile alakalı çalışma yapılıyor ya da başka bir çalışma için tavan döşemesi indirilmiş. Metro seti gelirken oluşan rüzgar brandayı oynatıyor. Bunu asgariye indirmek için açılan yırtıklardan gördüm. Bağlarbaşı istasyonunda kesin var, daha önce gördüğüm de bu istasyon muydu yoksa Altunizade mi ondan emin değilim.

Böyle yazmıştım. Bağlarbaşı veya Altunizade mi diye tereddütte kaldığım bu durum başka istasyonlarda da var.

Alıntı:
Hatta daha önce araç içinde videolar çekerek yaptığım bazı zamanlama tespitleri vardı. meselâ kapı üstü beyaz ışıklar yandıktan 6 saniye sonra gelecek istasyon anonsu yapılması gibi. bu zamanlama değiştirilmiş. sanıyorum kapı üstü ledlerinin yanma zamanlaması aynı ama anons öne çekilmiş. artık anons bittikten sonra kapı üstü beyaz ışıklar yanıyor.

Biraz daha dikkat ettim. eskiden beyaz kapı üstü ışıkları yandıktan 6 saniye sonra hem anons, hem de vagon aralarındaki LED ekranlarda kayan yazı ile Gelecek istasyon yazısı devreye giriyordu. Beyaz ışıklar ve 6 saniye sonra kayan yazı aynen devam ediyor. tahmin ettiğim gibi sadece sesli anons öne çekilmiş. Eskiden sesli anons tam bitmeden setin ucu peron alanına girmiş oluyordu, öne çekilmesi iyi olmuş.

Alıntı:
Tren içlerinde son zamanlarda sayısı bir hayli fazla artan üst kapaklardaki titremeye denk gelenleriniz olmuştur. İstisnasız her trende hatta her vagonda (bilemiyorum belki benim şansıma denk geliyordur) klima yanlarındaki kapaklar titreyip ses çıkarıyor. Malzeme kalitesizliğinden mi kaynaklanıyor yoksa trenlerin son birkaç aydır giderken çok titremesinden bir yerleri mi gevşedi anlayamadım

İç döşeme titremesine ben denk gelmedim ama en arka vagonda tekerleklerin vuruntu yapmasına sürekli şahit oluyorum. Ön taraflardan hissedilmiyor ama en arka vagonda çok oluyor. arkadan ikinci vagonda da en arka vagonun yaptığı vuruntu hissediliyor.

sayfa 2436
ANA SAYFA -> ULAŞIM