Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Balıkesir - Organize Sanayi Bölgesi 1 ve 2
« önceki   123 ... 22232425   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 23
Alp Serter

5 ay önce - Prş 14 Arl 2017, 12:07
İSTİHDAM DEPOSU OSB BÜYÜMEYE DEVAM EDECEK

Yüzde 100 doluluk oranına ulaşan OSB sayesinde, bu yıl 81 il içerisinde en fazla yatırım yapılan il Balıkesir oldu. Balıkesir OSB Müdürü Mesut Eray, 776 hektar daha büyüyecek olan Organize Sanayi Bölgesinin yakın gelecekte 12 bin istihdam hedefi yanı sıra Balıkesir ekonomisine önemli katkılar sunacağını söyledi.

Toplam 113 fabrikanın üretim yaptığı Organize Sanayi Bölgesinin 3 kademe halinde büyümeyi sürdüreceğini ifade eden Eray, OSB yönetimi olarak, sanayicinin ihracatını arttırmak için çözüm ortağı olmaya çalıştıklarını söyledi.

İstihdamı yükseltmek ve Balıkesir’e uygun getirilecek fabrikalar ile Balıkesir ekonomisine katkı sunmak istediklerini belirten OSB Müdürü Mesut Eray, özetle şunları söyledi; “Şuanda OSB’de boş parselimiz yok. Sanayi Bakanlığının verileri 81 il içerisinde en fazla yatırım yapılan il olarak birinci sırada Balıkesir’i göstermiştir. İkinci sırada ise Konya vardır. Balıkesir, 2016-2017 yılı içerisinde en fazla yatırım yapılan il unvanını kazanmıştır. Şişecam, Filli Boya, KALEKİM, HEG Gıdanın burada yapacakları yatırımlar. Ve daha saymadığım irili ufaklı yatırımlar Balıkesir’i, Türkiye’de yatırımcının göz bebeği haline getirmiştir.

YOLLARIN KESİŞTİĞİ YER BALIKESİR

Bunun yanında İstanbul-İzmir otobanı Balıkesir’den geçiyor. Bursa’ya kadar olan kısmı tamamlandı. Balıkesir’e kadar olan kısımda tamamlandıktan sonra İstanbul Balıkesir arası yaklaşık iki saate düşecek, bu bir. İki, Çanakkale Boğazı üzerine yapılacak olan köprünün ihalesi yapıldı, bu köprünün devam otoyolu İstanbul-İzmir otobana Balıkesir’de bağlanacak. Dolayısı ile Marmara ticari bir ring oluşuyor. Yani Balıkesir Bursa Gebze İstanbul Yavuz Sultan Selim Köprüsü Silivri Malkara Keşan ve Çanakkale Köprüsünden Balıkesir’e.. Yani bu ticari ringin en önemli merkezi haline geliyor Balıkesir. Dolayısıyla Balıkesir bu ulaşım sayesinde hem dünyaya açılan bir kapı ve pazar olan İstanbul’a yaklaşıyor hem de Çanakkale Boğazına yapılacak köprü sayesinde Trakya, Balkanlar ve denize kıyısı olmayan orta Avrupa ülkelerinde ihracat yapabilecek yeteneğe komşu. İşte Balıkesir bu anlamda yatırımcının ilgisini çekmekte ve Balıkesir’i odak haline gelmesine sebep olmuştur. Diğer illere göre metrekare fiyatları daha ucuz, daha uygun olduğu için genişlemek isteyen yatırım yapmak isteyen yatırımcılar bu imkanları, bu avantajları sahip olan Balıkesir’i seçmekte. Ulaşım avantajlarının haricinde bizde kaliteli yatırımcıyı katma değeri yüksek ürünler üreten ve ihracat ürünleri üreten kaliteli firmaları Balıkesir’e getirmek için çaba sarf ediyoruz. Bu firmaları, yatırımcıları getirebilmek için de alt yapımızı güçlendirme çalışmalarına girdik göreve geldikten sonra. Henüz fabrikasına kadar gitmeyen yollar mevcuttu. Organize Sanayi Bölgesini 360 derece dönebilecek yolumu yoktu. Bizim şu anda yolu olmayan hiçbir fabrikamız yok. Organize Sanayi Bölgesini tek turla 360 derece dönebiliyoruz. Enerjimizi 3 katına çıkardık. 50 MW enerjimiz vardı. BEST ten yeni trafo aldık ve 150 MW ya çıkarttık. Alt yapımızı güçlendirdik. Skate sistemi getirdik. Alt yapımızı otomatik olarak uzaktan takip edebiliyoruz. Sosyal projeler yaptık. Organize Sanayi Bölgesinde çalışan kadın istihdamını arttırabilmek için sırf bu kadınları çocuklarına bakabilmek maksadıyla kreş açtık. Kadınlarımızın çocuklarına bakıyoruz. Yeter ki gel Organize Sanayi Bölgesinde çalış. Kadınlar daha ince, daha istikrarlı çalıştığı için işverende kadın çalışanı tercih ediyor. Biz de onların göz bebeği gibi sakındığı çocuklarına baktığımız sürece sıkıntı olmuyor ve çalışıyorlar. Modern bir itfaiye binası yaptık. Hemen yanına Acil Sağlık Hizmeti İstasyonu kurdurduk. Sürekli bir ambulans orada hazır bulunmakta. İtfaiye filomuzu Büyükşehir ile protokol yaparak genişlettik. Bir market yoktu, market, Cafe, restoran açtık.

MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ YAPIYORUZ

Güçlü firmalardan bahsetmiştik az önce. Güçlü firmaların nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak için de biz biraz daha proaktif düşündük. Mevcut Endüstri Meslek Lisemiz var. Lisemizin atölyesi yok. Bu çocuklar atölye çalışmalarını merkezdeki Endüstri Meslek Lisesinden istifade ediyorlar. Ama atölye ve pratik yok. Mesleki Eğitim Merkezi yapıyoruz. Tekno atölye diyoruz. Niçin Tekno atölye diyoruz? Çünkü, Balıkesir’de içerisinde endüstriyel otomasyon, fabrika otomasyon, dershanesi olan ilk atölye olacak bu. İçerisinde beş laboratuvar, beş atölye bulunacak. Mekanik atölye, metal işleri atölyesi, makine işleri atölyesi, fabrika otomasyon atölyesi ve yenilebilir enerji atölyesi. Bir tanesi genel dershane olmak üzere, bilişim dershanesi, mekatronik dershane, elektronik dershane PLC hidrolik pnömatik dershanesi olmak üzere beş adet de dershanesi olacak.”

OSB OLARAK BİZ, SANAYİCİMİZİN İHRACATINI

ARTTIRMAK İÇİN ÇÖZÜM ORTAĞIYIZ

Bölge Müdürlüğü ve OSB yönetimi olarak, sadece alt yapı ve yol yapmadıklarını hatırlatan Eray, “Biz, sanayicimizin ihracatını arttırmak, ürettiği ürünü yerine ulaştırması için her daim onun çözüm ortağıyız. Bununla ilgili olarak iki ay önce ihracat seferberliği başlattık. Bu ihracat seferberliğinde TCDD Bölge Müdürü, ilgili kamu kurumlarının müdürleriyle sanayicimizi bir araya getirdik. Soruları kendi aramızda tartıştık, tespit ettik. Gümrük Bölge Müdürüyle toplantı yaptık. Çeşitli incelemelerden sonra Organize Sanayi Bölgemizde yerimizi tespit ettik Bakanlık nezdinde girişim yapılmasını bekliyoruz. Olumlu sonuçlanmasını bekliyoruz çünkü ihracat verilerimiz çok güzel Balıkesir’de.

HEDEF: İSTİHDAMI YÜKSELTMEK

6 bin kişiyle başladığımız istihdamı, en az 12 bin kişiye çıkartacağız. Balıkesir Organize Sanayi bölgesinde hedefimiz fabrika sayısını iki katına çıkartmak değil. Hedefimiz daha büyük alanlarda daha teknolojik ürünler üreten fabrikaları buraya çekmek.

Şişecam 2018 in Temmuz ayında ilk fırınını açıyor 650 kişiyle ilk etapta. 2019 yılında ikinci fırınını açıyor 600 kişiyle, toplamda 1250 kişiyle. KALEKİM 2018 yılının Mart ayında açılıyor ilk etapta 200 kişiyle. Filli Boya 2018 in Kasım ayında 300 kişiyle başlayacak. HEG Gıda 2018 in sonunda fabrikasını açacak ve 650 kişi çalışacak ve bunların çoğu bayan çalışan olacak.

HEG Gıda ismini hiç duymamıştık. Firma yetkilileriyle görüştüğümüzde havayollarına catering hizmetleri yaptıklarını, İstanbul’daki yerlerinin dar geldiğini ilettiler. Balıkesir’in ununu, sütünü, yumurtasını kullanmak istiyoruz dediler. Köylümüze mi faydan olacak dedik. Evet dediler. Bizde gözü kapalı verdik arazimizi. Balıkesir’in bazı köylerinde organik yumurta çalışması yaptıracak bu firma. 2018 sonunda üretime başlayacak önemli bir firma HEG Gıda.

En önemli projelerimizden birisi Marangozlar. Şehir merkezinde kalmış eski yerlerde ruhsatsız kötü koşullarda çalışan marangozları, A. Edip Uğur zamanında tahsis edilen 247 adet işyeri yapıyoruz. İşyerleri AVM modunda olacak. Yani demek istiyoruz ki idari binaları, otoparkı, yeşil alanları, yükleme-boşaltma alanları olan 240 metrekareden 2880 metrekareye kadar değişen 247 adet işyeri yapıyoruz. Bunun en önemli faydası eski koşullardan daha modern koşullara geçilecek. Burayı mobilya üstü kurmak için çalışıyoruz. 2019 yılının Mayıs ayına kadar bitirilecek bir projedir. Çok önemsediğimiz ve üzerinde çalıştığımız bir projedir bu.

BÜYÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Yerimiz kalmadı e pekâlâ yeni firmalar geliyor yerimiz yok deyip onları geri mi göndereceğiz? Hayır, göndermeyeceğiz tabiki. Şu anda 570 hektarız. 776 hektar daha büyüyeceğiz. Doğru, kaliteli firmalarla Balıkesir’in de yapısına zarar vermeden uygun firmalarla yaparak Balıkesir ekonomisine katkı sunmayı sağlıyoruz. Balıkesir insanına istihdam alanı oluşturmaya çalışıyoruz. Bürokratik işlemlerde son safhaya girmiş durumdayız. İnşallah 2018 in ikinci yarısından itibaren yeni parsellerimizi satmaya başlayacağız. Tabi burada bir etaplama söz konusu. Bütün parsellerin aynı anda satışımız maddi açıdan da mümkün değil. Üç etaba böleceğiz. Birinci etap, ikinci etap ve üçüncü etap olacak şekilde Organize Sanayi Bölgesi etap etap genişleyecek.

Cafe-Restoranımız 7-8 ay önce açıldı. Burası eski bir elektrik dağıtım binasıydı. Depo olarak kullanıyorduk. Etrafını genişlettik. Yan tarafa market yapıldı. Diğer tarafındaki alanı yeşil alan haline getirdik. Burası Organize Sanayi Bölgesinde çalışan personelimiz için soluklanabileceği, sabah kahvaltı yapıp, öğlen yemek yiyebileceği, çay-kahve içebileceği bir mekan haline getirdik. Burası ihtiyaçtı. Önümüzdeki sene hedefimiz de sulu yemek yapan bir lokanta açmak. Bir alışveriş caddesi yapmayı düşünüyoruz. Bir yedek parça, bir kayış için bile 12 km uzaklıktaki Küçük Sanayi Sitesine gidiyorsun. Bir parça malzeme alıp tekrar geri geliyorsun. Küçük küçük dükkanlar yapmayı istiyoruz. Bankaların ATM’lerini getireceğiz. 7-8 yedek parça satan yer, kargo firması, lokantalar açarak hizmeti, Balıkesir’i buraya getireceğiz”

KAYNAK: http://www.yenihabergazetesi.net/istihdam-deposu- ...am-edecek/

ahmet sert

5 ay önce - Sal 19 Arl 2017, 20:34

http://balikesir.bel.tr/documents/imar/2017/arali ...B6rsel.pdf
http://balikesir.bel.tr/documents/imar/2017/arali ...0Rapor.PDF

Ben tam olarak ne anlatılmaya çalışıldığını anlamadım.Zaten bu bölge genişleme alanı olarak teklif edilmişti.Bu teklifin kabul edilip genişleme bölgesinin Osb alanına dahil edildiğini anladım ben kendi adıma ama bu bölgeye de ilave ayrıca bir alan var mı ne kadar, varsa toplam ne kadar alan ilave edilmiş oluyor gibi sorularıma cevap bulamadım.

Alp Serter

5 ay önce - Sal 19 Arl 2017, 20:39

Ahmet Bey, ben anladığım kadarını şurada yazdım:
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=6228044#6228044
Daha önce genişlemesi planlanan alana ek, Sanayi Bakanlığının yazısı ile doğuya doğru genişleme yapılmış.

ahmet sert

5 ay önce - Sal 19 Arl 2017, 20:45

Alp bey, sağ olun, zaten orada yaptığınız paylaşım üzerine bu bilgiden haberdar olup, siteden inceleme yapmıştım, osb'yi ilgilendirdiği için de bu başlık altında yazmaya karar verdim.Ama gerçekten, yazdığım üzere sorularıma cevap bulamadım.Sadece 57 ha.lık bir alan belirtilmiş, herhalde anladığım kadarıyla genişleme alanına ilaveten burası da katılmış olacak, yanlış anladıysam düzeltin.

Alp Serter

5 ay önce - Sal 19 Arl 2017, 20:50

Ayrıca kuzeyde, lojistik merkezinin etrafında daha önce depo alanı olarak belirlenen geniş bir alan da sanayi alanı olarak değişmiş anladığım kadarıyla. Bu karar, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Balıkesir OSB'nin önemli bir büyüklüğe ulaşması öngörülüyor demektir.

ahmet sert

5 ay önce - Sal 19 Arl 2017, 20:55

İnşallah genişleyen OSB ile birlikte güzel ve büyük yatırımlar da artarak gelmeye devam eder.Bildiğim kadarıyla yer talebi çok olmasına rağmen mevcut OSB.'miz yüzde yüz doluluk oranına ulaştığı için şu an bu talepler karşılanamıyor.Önümüzdeki yılın ortalarında bu talepler karşılanmaya başlanacak diye biliyorum, inşallah hayırlı neticeler alınır ve Balıkesir'imize yatırımlar akarak gelmeye devam eder.

Alp Serter

5 ay önce - Sal 19 Arl 2017, 20:56

Alıntı:
Sadece 57 ha.lık bir alan belirtilmiş, herhalde anladığım kadarıyla genişleme alanına ilaveten burası da katılmış olacak, yanlış anladıysam düzeltin.

Evet ben de ilaveten anlıyorum, çünkü bu değişiklikten önceki hali zaten mevcudun 1,5 katı büyüklüğündeki genişleme alanını içeriyordu. Bu değişiklik doğuya ve kuzeye ilave yapılmış Bakanlığın Ekim ayındaki talebi ile.

Misafir f2b

5 ay önce - Pzr 24 Arl 2017, 19:48

İs başvurusu nasıl yapabilirim

salih salih
5 ay önce - Pts 25 Arl 2017, 10:20

http://www.balosb.org.tr/ik

Bu sayfada şu an aktif olan cv'ler mevcut ve şöyle bir ibare var:
"Listede ismi olan personelin CV’leri, iletişim bilgileri ve e-posta adresleri Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü İdari İşler Biriminden temin edilebilir."
Bu birime mail olarak atılması gerekiyor olabilir yada iletişimden bilgi alınabilir.

Recep ALKAN
5 ay önce - Pts 25 Arl 2017, 10:59

Ben işsiz kaldığım dönemde, http://www.balosb.org.tr/firmalar bu linkten tüm firmalara cv'mi mail olarak göndermiştim.

Şu an çalıştığım işi de bu şekilde bulmuştum.
Sizde deneyin.
Ben ortalama 15 günde bir tüm firmalara yeniden gönderiyordum.

Belki sizin de işinize yarar bu yöntem.

sayfa 23
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 22232425   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET