Ana Sayfa 900 bin Türkiye Fotoğrafı
ibrahim ALTIN

5 yıl önce - Sal 17 Şub 2009, 07:20
Uludağ - Sarıalan - Çatlakkaya - Yamaç Paraşütü Pisti

Uzun zamandır bu konuyu açıp açmamak da tereddüt ediyordum ama Bursanın tanıtımına katkısı olacağına inancım ağır basınca konu başlığını yazmaya karar verdim.Önce kendimi tanıtmak istiyorum;Adım İbrahim ALTIN, Bursamızın şirin bir ilçesi olan kestelde doğdum ve büyüdüm halen de bu ilçe de yaşamaktayım.Yamaçparaşütü hava sporuyla profesyonel olarak ilgilenmekteyim.Yaklaşık 5 yıldır Gürsu ilçemizde yamaçparaşütü yapılmakta.Gürsu kalkış pisti coğrafik yapı itibariyle güney rüzgarlarında uçuşa izin veren bir coğrafyaya sahip,bu nedenle kuzey ve kuzey muadili rüzgarlara uçabilmek maalesef mümkün olmuyor.Bursanın hakim rüzgarı ise Marmara denizinin yakınlığından dolayı kuzey rüzgarıdır.Son yıllarda Bursalı yamaçparaşütü pilotları tarafından kuzeye bakan kalkış pistleri aranmaya başlanmıştı ve bu arayışlarda ilk göze çarpan Uludağın yüksek sırtları olmuştur.İnternetinde beraberinde getirdiği nimetleri kullanarak(google earth gibi) Uludağ da uçuş yapmaya uygun pist arayışları son 2 yılda daha da artmıştır,hatta ben bile bütün uçuş sezonunu ölüdenizde geçirmeme rağmen bu arayış çalışmalarına internet üzerinden katılmaya çalışmıştım ve en nihayetinde ilk gözüme çarpan Zeyniler köyünün kuzeye bakan sırtları ve onun hemen üzerinde bulunan adını daha sonra öğrendiğim Sarıalan mevkiinde yer alan,yerel dağcıların Balkonkaya ,yamaçparaşütü pilotlarınında Çatlakkaya dediği Kuzeye, kaplıkaya vadisinin en uç noktasında yer alan sırt üzerindeki açık alan dikkatimi çekmişti.Ölüdenizde uçuş sezonunu bitirip Bursaya döndüğümde Diğer yerel yamaçparaşütü kulüplerinin pilotlarıyla görüşüp fikir birliğine vardıktan sonra daha önce birkaç defa uçulmuş olan bu yere çıkmaya karar verdik.Uçuş planını hava tahmin raporlarını da dikkate alarak 1 hafta öncesinden plandık ve pazar sabahı saat 10 00 da o gün uçuş yapmayı planlayan bütün pilotlarla birlikte Telefrik istasyonunun önünde buluşarak Sarıalan a doğru harekete geçtik.Uçuş yapılan yere Sarıalan istasyonundna indikten sonra Gençosman otel istikametinde ilerleyerek otele gelmeden sağa aşağıya inen eski telesiyej hattını takip eden yoldan gidiliyor.Karşımıza çıkan dereyatağını geçip sola patikadan ilerleyerek piste ulaşılabiliyor.Gps ve uçuşta kullandığımız Vario cihazlarımızla ölçtüğümüz irtifa yaklaşık 1600 metrelerde.O gün yaptığımız eğlenceli uçuşlar içimizden bir arkadaşımızın Bursaspor-Beşiktaş maçına inmesiyle sona erdi.Oldukça eğlenceli birgün geçirdik.Havalar acıldığında ve sarıalan bölgesindeki kar kalktığında buradan tekrar uçuş yapmak istiyoruz.Bursamıza ve özellikle Uludağa yamaçparaşütü turizmi alternatif bir turim olarak kazandırılabilir.Böylelikle yazın atıl durumda bulunan yatırımlar Türk Hava Kurumunun da desteğiyle buradan düzenlenebilecek uluslararası çapta yamaçparaşütü ve havacılık organizasyonlarıyla Bursaya alternatif bir turizm daha kazandırabilir.O güne ait çektiğimiz fotoğrafları yüklemek istiyorum.Ayrıca yine o gün yapmışolduğumuz uçuşlardan hazırladığım klip niteliğindeki birkaç videonun da linkini vermek istiyorum,site yöneticilerimizden ricam eğer video linklerini vermem de bir sakınca varsa uyarırlarsa sevinirim.unutmadan son olarak da bir şey daha söylemek isterim; Bursayı havadan fotoğraflayabilmek için burası harika bir yer...

Yamaçparaşütü forumunda konunun linki;
http://www.ypforum.com/viewtopic.php?t=3981&p ...mp;start=0

İlk olarak video linklerini vereceğim arkasından da fotoğraflar gelecek

http://www.ucusvideo.com/video/1422/

http://www.ucusvideo.com/video/1423/

http://www.ucusvideo.com/video/1436/Çatlakkaya-uçuşu

http://www.ucusvideo.com/video/1414/Uludağ-161108

(+)

(+)

tubiskaplan
5 yıl önce - Pzr 08 Mar 2009, 22:35

merhaba,

yamaç paraşütüne uzun zamandır meraklıydım, fakat henüz deneme fırsatı buldum. ilk denemem, bahsedilen uludag-çatlakkaya pistinden oldu. benim icin büyük ve büyük oldugu kadar muhteşem bir deneyimdi. tırmanması zor olan bir yerde fakat uçarken bu keyif için daha fazlasına da katlanırım dedirtiyor. (pistin biraz elden geçmesi gerekiyor, koşarken ayaklarınıza yada iplere takılan şeyler olabiliyor, bunun dışında harika)

merak eden arkadaşlar için bu uçuş öncesinde ve uçuş esnasında çektiğim fotograflardan birkaçını ekliyorum.

ibrahim ALTIN

5 yıl önce - Çrş 22 Nis 2009, 01:44

Çatlakkayada kar kalkmış yada kalkmak üzere olduğu bilgisi geldi ,yakında buradan uçuşlarımız tekrar başlayacak,gerek havadan gerekse yerden çektiğimiz resimleri yüklemeye devam edeceğim.Bu hafta sonu pistin son durumunu görmek için birkaç kişilik bir ekip çatlakkayaya çıkıyoruz.Duruma göre hava müsait olursa uçuş da yapabiliriz.

kenan duman
5 yıl önce - Çrş 22 Nis 2009, 11:12

çatlakkaya ya giden tek insanoğlunun ben ve bir kaç dağcı arkadaş grubunun olduğunu sanırdım.Gerçekten bravo...

ibrahim ALTIN

5 yıl önce - Cum 24 Nis 2009, 02:56

Bu hafta sonu hava müsade edecek olursa çatlakkayadayız.Pistin yeni açılacak olan uçuş sezonu için bakımını yapmayı planlıyoruz.Yakin bir tarihte burasıyla ilgili ufak birkaç süprizimiz de olacak,şu an görüşmeler sürdüğü için pek açık vermek istemiyorum.Fotoğraf çekimi için bize eşlik etmek isteyen varsa bekleriz

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> BURSA