Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Van Gölü
« önceki   123 ... 567 ... 484950   sonraki »
Ana Sayfa -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
hasan42

10 yıl önce - Çrş 31 Ağu 2005, 00:44

Alıntı:
Yıllar önce bir iş seyahatinden dönerken Van a da uğramıştık kimse söz etmemiş ama bol miktarda tuzlu balık satışı vardı.nasıl yenileceğini bilmediğimiz için alamamıştık

Van Gölü sodalıdır. Sodalı olan kısımlarında balık yaşamaz. Ama bir çok dere ve ırmak Van Gölüne dökülür. Bu dere ve ırmakların ağızlarında inci kefali denen bir balık türü yaşar. İlk baharda yumurtlamak için dere ve ırmakların içlerine doğru yüzerler. O dönemde suyun akıntısına ters yönde yüzüşleri ve çağlayanların akış yönünün tersine, yukarıya ölümüne atlayışları ibret vericidir.
Ben Vandayken çok ucuzdu ve bol taze balık yerdik. Hem kızartması, hem de tandırda pişen şekli çok hoştu. Hatta biz balığın yoğurtla yenmemesi gerektiğini sanırdık. Ben Vanda bunun yersiz bir korku olduğunu da anladım. Buradan misafirperver Van halkına her şey için teşekkür ediyorum.
Kışın yöre halkının başlıca protein kaynagıdır bu balık. Tuzlayıp saklarlar ama pişirmeden önce sudan geçirseniz tuzu azalırdı.

sipahi
10 yıl önce - Çrş 31 Ağu 2005, 07:32

Alıntı:
Hatta biz balığın yoğurtla yenmemesi gerektiğini sanırdık.

çok doğru.....
balık bayat olursa zehirliyor, taze balıkta sorun olmaz.

ibrahimdr
10 yıl önce - Çrş 07 Eyl 2005, 19:17

Van'da tuzlu balık çok hoş olur.

Geçenlerde STV MACERACI Van, Ağrı ve Muş'ta idi.Van'ı, Van kedisini, Tuzlu balığı iyice bi tanıttı.

Tuzlu balık da yedi. Balığı önce iyice bir yıkıyoruz, temiz bir kasaya veya kutuya yerleştirip toprağın altına gömüyoruz. Kışın canı balık isteyen biri bu yöntemi bulmuştur herhalde

Bulgur pilavı, ayran aşı ile tuzlu balık öyle bir hoş gider ki, önünde milyonlarca liralık yemek masası da olsa sen yine de tuzlu balıkla ayran aşını tercih edersiniz.

Selen
10 yıl önce - Prş 01 Arl 2005, 15:31

Van Gölü

Saygun

10 yıl önce - Cum 02 Arl 2005, 00:25

Ne yalan söyleyeyim Van'ın bu kadar güzel olacağını beklemezdim. Ama çok hoş bir yermiş.. Özellikle de doğa ve tarih babında. Fotoğraflar için teşekkürler...

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> Diğer Şehirler