Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Hangi Belediye Daha Başarılı?
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi 62.0%  62.0%  [67]
Tepebaşı Belediyesi 10.2%  10.2%  [11]
Odunpazarı Belediyesi 8.3%  8.3%  [9]
Hepsi Başarılı 3.7%  3.7%  [4]
Hiçbiri Başarılı Değil 15.7%  15.7%  [17]
Toplam Oy : 108

Burak ÇİÇEK
8 yıl önce - Cum 13 Şub 2009, 21:51
Eskişehir'de Hangi Belediye Daha Başarılı?

Hep aynı tablo...
Hep aynı oyun...
Bitmeyen tükenmeyen karşılıklı atışmalar, tartışmalar… Ve bunun beraberinde Mart ayında yapılacak yerel seçimler...

Ben şahsen başarılı belediye başkanlarının korunması gerektiğini düşünüyorum...
Benim hiç fark etmez!

...
Eskişehirden bahsedelim biraz...
Eskişehir'in başarılı belediye başkanı Yılmaz Büyükerşen'den

Büyükerşen göreve geldiği günden beri Eskişehir için son derece çaba sarf etti... Kenttin merkezini baştan aşağı yeniden yarattı Eskişehir'i modern bir kent düzeyine getirdi. Avrupa da birincilik ödülü alan bir hafif raylı sistemi Eskişehir'e kazandırdı Porsuku bir utanç tablosundan çıkarıp bir gurur tablosuna dönüştürdü.

Peki, olumsuz yanları neler? Altyapı, kenar semtler, yollar ve trafik... Bunlar Eskişehir'in kanayan yarasıdır.

Ancak kenar semtlere sadece Büyükşehir bakmıyor...
İki tane alt belediye var...

Bunların iyi çalışmadığını düşünüyorum...
Özellikle de Tepebaşı belediyesinin çalışmalarını yeterli bulmuyorum... Kenar semtlere yönelik hiçbir çalışma olmadı. Çamur, toz toprak içinde...

Peki, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarından memnun musunuz?
Odunpazarı Belediyesinin çalışmalarından memnun musunuz?
Tepebaşı Belediyesinin çalışmalarından memnun musunuz?

İsmail Kaplan

8 yıl önce - Cum 13 Şub 2009, 23:20

Büyükşehir'den başlayayım.
Büyükşehir Belediyesi çalışıyor, evet, buna kimse bir şey söyleyemez. Projeleri hoş, şehrimizin ve hatta ülkemizin standartları üzerinde. Lakin, sizin de bahsettiğiniz gibi Semi Burak, özellikle kenar mahalleler konusunda Büyükşehir Belediyesi'nin gözle görülür bir faaliyetine rastlamadım ben. Şehir merkezi harika, (gerçi biraz da israfa kaçıyor bazı şeyler ama neyse) kenar semtlerin bazıları çok kötü durumda.
Tepebaşı Belediyesi'ne geçelim. Açıkçası ben orada da pek bir faaliyete rastlamadım. Yollar asfaltlandı, düzeltildi, kat artırımı falan yapıldı ama Tepebaşı için yeterli değil bence bunlar. Tepebaşı Belediyesi olması gerektiği gibi aktif değil, pasifti.
Odunpazarı Belediyesi'ne gelince... İşte burada yapılan istisnasız her şeyi alkışlarım ben. Odunpazarı Evleri projesi bile başlı başına yetebilir. Gerçekten layıkıyla yerine getirilen bir dönem oldu Odunpazarı için ve bence en güzel belediyecilik de Odunpazarı'nda gösterildi Özellikle önceki dönemlere göre.

deniz kaplan

8 yıl önce - Cmt 14 Şub 2009, 17:08
Büyükerşen ve Yaptıkları

Lütfen Sabırla Okuyalım

Arkadaşlar Sayın Büyükerşen'in altyapı yatırımı yapmadığı gibi gerçekten gülünç bir ifade dillendiriliyor. Bu görüşü bilgi sahibi olmadan dillendirenler için çalışmaları genel hatları ile yazıyorum. Ayrıntıya girmek istemiyorum çünkü sayfalar sürer. Hoş ayrıntıya girmeden de kaç sayfa tuttu ya neyse okursanız sevinirim

1. Eskişehir'in tamamındaki altyapı eksikleri tramvay, yeni atıksu arıtma ve porsuk projesinin de içinde olduğu Kentsel Gelişim Projeler Paketi'nde yer alan altyapı projesi ile giderilmiştir. Söz konusu proje kapsamında sadece geçen yıl Eskişehir'e 355 kilometrenin üzerinde yeni altyapı hattı döşenmiştir. Bu miktara ESKİ Genel Müdürlüğü'nün kendi kaynakları ile yaptığı yatırımlar da eklenince Büyükerşen döneminde yapılan toplam altyapı yatırımı 1500 kilometreye yaklaşmıştır. Tepebaşı Belediyesi'nin kamulaştırma yapmadığı için Fevzi Çakmak Mahallesi'nde açılamayan bazı sokaklar dışında Eskişehir'in tamamındaki altyapı eksikleri giderildi. İsteyen ESKİ Genel Müdürlüğü'nün faaliyet raporlarına bakabilir.

2. Büyükerşen döneminde Sadece 71 Evler'e 127, Çamlıca'ya 130 Fevzi Çakmak'a 88 Şirintepeye 94 Sazova'ya 82 Emek'e 72 ve Yeşiltepe'ye de 65 kilometre yeni altyapı döşenmiştir.

3. Sazova Mahallesi'nin girişinde yer altına 3 katlı bina yüksekliğinde yer altı terfi merkezi inşaa edilmiş. 24 saat çalışan merkez Elmalı bölgesinin altyapısını şehir şebekesine transfer etmektedir.

4. şehrin tamamındaki kullanma suyu hatları da Büyükerşen’in döneminde yenilenmeye başlamıştır. Kanserojen madde olan aspest içeren eski boruların tamamı yenilenmektedir.Bu proje devam ediyor. Önümüzdeki yaza bitecek.

Burada genel hatlarını çizdiğim altyapı yatırımları trilyonlarca lira tutmasına karşın, yer altı yatırımları olduğu için gözle görülmediğinden hizmet olarak değerlendirilmemektedir. Her nedense.

Bu noktadan hareketle, Büyükerşen’in ve alt belediyelerin ise ne gibi hizmetlerden sorumlu olduklarını da kısaca yazmakta fayda var.
Büyükşehir Belediye kanunu ile 5393 sayılı belediye kanunu hangi belediyenin ne ile sorumlu olduğunu açıkca belirtmektedir. Söz konusu kanunlara göre
Büyükşehir Belediyesi 20 metre ve üzerindeki caddeler ile otobüs güzergahlarının asfalt ve kaldırımından sorumludur.
Alt kademe belediyeleri ara sokakların asfalt ve kaldırımından sorumludur. Mahallelerin çöplerinin toplanması ve süpürülmesi de alt kademelerin sorumluluğundadır.

Ayrıca, altyapı, sağlıklı içme suyu, kent içi toplu taşıma, itfaiye gibi hizmetler Büyükşehir’in sorumluluğundadır.

Çok uzadığının farkındayım kusura bakmayın son olarak Büyükerşen’in Köprübaşı dışında bir yere yatırım yapmadığı iddia ediliyor. Şimdi ben yazayım siz cevaplayın

Aşağıdaki yatırımların kaçı Köprübaşındadır

Kent İçi Hafif Raylı Sistem Projesi ESTRAM (16 kilometrelik bir alana yayılıyor, Köprübaşı’ndan da geçiyor)

Büyük Porsuk Projesi (Çevre ve Doğal Afet Riskini Önleme Projesi) ( 13 Kilometrelik Porsuk’un kent içi geçişinin tamamını kapsıyor. Köprübaşı’ndan sadece 500 metrelik kısmı geçiyor)

Büyük Altyapı Projesi (kentin tamamını kapsıyor)

Yeni Kanalizasyon Arıtma Tesisleri Yapımı Projesi (Alpu yolunda yapılıyor. 50 Trilyona mal olacak.)

Büyükşehir Belediyesi- ESKİ Gölet Projesi (Mamuca ve Sarısurgur Mahalleleri arasındaki vadide, Köprübaşı’na 10 kilometre)

Katı Atık Ayırma, Geri Dönüşüm ve Düzenli Çöp Depolama Tesisleri (Seyitgazi Yolu’Nda yapılıyor. Köprübaşı’na 10 kilometre)

Park ve Yeşil Alan Çalışmaları
Kent Park Projesi (Gökmeydan’da yapıldı. Köprübaşı’na 2 kilometre)

Bilim Sanat ve Kültür Parkı Projesi (Sazova Mahallesi’nde yapıldı. Köprübaşı’na 5 kilometre)

Göletli Park Projesi (Uluönder’de yapılıyor. Köpörübaşı’na 4 kilometre)

Büyük Park Projesi (Muttalip Caddesi’nde Köprübaşı’na 2 Kilometre)

Park Bahçeler Yeşil Alan Çalışmaları (çiçeklendirme ve ağaç dikimleri v.b) (Kentin tamamındaki heykelli alanlar, refüjler çiçek bahçesi gibi oluyor)

Kentsel Dönüşüm ve Yaşatma Projeleri

Odunpazarı Evleri Koruma ve Yaşatma Projesi (Odunpazarı semtinde Köprübaşı’na 1,5 kilometre)
Meyve Hali Binası’nın Haller Gençlik Merkezi’ne Dönüştürülmesi (Yeni Bağlar’da Köprübaşı’na 1 Kilometre)

Buğday Silosu’nun Otele Dönüştürülmesi (İbis Otel) (Yeni Bağlar’da Köprübaşı’na 1 kilometre)
Eski Mezbaha Binası’nın Et ve Balık Lokantaları Kompleksi’ne Dönüştürülmesi (Kent Park içinde Köprübaşı’na 2,5 kilometre)

ETÜV Hamamı’nın Yeniden İnşaa Edilmesi

İsmet İnönü Karargah Binası Restorasyonu

Nostaljik Faytonların Tekrar Kente Kazandırılması

Evvelce Kirlilik Kaynağı Olan Çukurçarşı’nın Yenilenmesi Projesi

1300 Kişilik Kongre Merkezi Projesi (Cumhuriyet Bulvarı’nda Köprübaşı’na 2 kilometre)

Şehir İtfaiyesi’nin Modernizasyonu Projesi (Seyitgazi Yolu’nda Köprübaşı’na 5 kilometre)

Havuzlu ve Heykelli Meydan Düzenlemeleri

Yeni Bulvarların Hizmete Açılması (Emek, Çankaya, Batıkent, Sıraevler, Çamlıca, Ihlamurkent bir sürü yerde)

Ana Cadde Kaldırımlarının Yenilenmesi (kentin tamamındaki ana cadde kaldırımları yenilendi. Üzerinden geçerken görüyoruz değil mi?)

Halk Ekmek Tesisleri (Çevre Yolu’nda)

Kalabak Suyu Tesisleri (Seyitgazi Yolu’nda baştan sona yenilendi)

İmar İnşaat A.Ş. Kent Beton Malzemeleri Fabrikası (Alpu Yolu’nda)

Akıllı Kartlı Su Sayacı Üretim Tesisleri (Ömür’de)

Kent Mobilyaları Üretim Tesisleri (Ömür’de)

Kent Bilgi Sistemi

e-muhtar projesi

Kent Müzeleri Kompleksi
Çağdaş Cam Sanatları Müzesi
Kent Tarihi Müzesi
Balmumu Heykel Müzesi yakında açılacak.
Cami Işıklandırmaları şehirin dört bir yanında devam ediyor.
Kültür Sanat Projeleri
Sanat Kurumları
Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası
Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları
Büyükşehir Belediyesi Şehir Operası
Sanat Tesisleri
Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Kültür Sarayı (Opera Binası)
Büyükşehir Sanat Merkezi
Haller Gençlik Merkezi Tepebaşı Sahnesi
Sosyal Projeler
Büyükşehir Belediyesi Aşevi’nin modernizasyonu
Meslek Edindirme ve Eğitim Merkezleri (Emek’ten Şeker’e 4 adet)
Mesleki Beceri Kazandırma Kursları
Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi
Sultandere Sosyal Merkezi
Engellilere Yönelik Hizmetler
Spor Projeleri
Okul Bahçeleri ve Sağlık Ocağı Bahçeleri Asfalt ve Peyzaj Düzenlemeleri (bahçesi ücretsiz asfaltlanan okul sayısı 80’i buldu)

cembey

8 yıl önce - Cmt 14 Şub 2009, 17:30

saydığınız hizmetleri gelmiş ve gelecek olan tüm başkanların yapabileceğine inanıyorum.
Büyükerşen çalışan birisi ama, abartmamak gerekiyor. Ekstra büyük bir başarı olduğunu sanmıyorum. Ayrıca Mücavir alan sınırları içerisinde kalan ve büyükşehirden hizmet bekleyen bir çok köye de temel ihtiyaç olan içme suyu, otobüs gibi henüz beklediği hizmetler gitmemiştir.

Burak ÇİÇEK
8 yıl önce - Cmt 14 Şub 2009, 21:01
Eskişehir'de Hangi Belediye Daha Başarılı?

Alıntı:
saydığınız hizmetleri gelmiş ve gelecek olan tüm başkanların yapabileceğine inanıyorum.

Ben açıkçası inanmıyorum...

Bu zamana kadar yani Büyükerşen'den önce Eskişehir hiç iyi hizmet alamamıştır...
Evet, iyi yapılan işler vardı.
Ancak Eskişehir Yılmaz Büyükerşen'le atılımını gerçekleştirmiştir.

Eskişehir'in vizyonu değişmiştir.

Ayrıca bir Senfoni Orkestrası'nı, Opera'yı, Tiyatro'yu veya sosyal kültürel merkezleri bu ülkede hangi belediye başkanı yaptı?

İstanbul, Ankara, İzmir'den sonra kültürel anlamda 4. şehirdir, Eskişehir...

Bugün Konya nüfus olarak büyük bir şehir yada Kayseri nüfus olarak büyük... Ancak belli bir akşam saatinden sonra sokakta insan göremezsiniz...

Ama Büyükerşen'den sonra Eskişehir gündüzleri olduğu kadar geceleride oldukça hareketli bir şehir olmuştur.

Eksikleri yok mu?
Evet, var...

Kenar mahaleler, trafik ve yollar... Çözüm bekliyor. Ancak yapılan iyi yatırımlar ağırlıklı olduğu için işe olumlu bir açıdan bakmak gerekiyor.

Bu yüzden Büyükşehir Belediyesi'ni başarılı bulmaktayım...

...

Diğer bir belediyede Odunpazarı...

Odunpazarı Belediyesi Tepebaşı Belediyesine oranla daha başarılı bulmaktayım... Odunpazarı'nda Burhan Sakalı güzel işler yaptı.

Bugün Eskişehir'in en çok gelişen bölgesi Tepebaşı'dır ancak Odunpazarı bölgesinin yönetim anlayışı, yolları, parkları kuşkusuz daha iyidir.

Hakan ERTÜRK

8 yıl önce - Cmt 14 Şub 2009, 21:21

Burhan Sakallı Odunpazarı için gerçekten çok büyük şanstır.

En son yapılan tarihi Odunpazarı evleri restorasyonu sonrasında Yılmaz Büyükerşen kurnazlık

yapıp Büyükşehir Belediyesi panolarını evlerin önüne dikmiş ve Yılmaz Büyükerşen'in yaptığına

dair bir izlenim verilmişse de evlerin mimarı Burhan Sakallıdır.

Eskişehirdeki üniversite öğrencilerinin büyük çoğunluğu Odunpazarı bölgesindedir.

Ramazanda verilen iftar yemekleri bu öğrenci arkadaşlarımıza çok büyük kolaylık ve fayda

sağlamaktadır.

Diğer belediyelere göre başka bir artısı da çok temiz olmasıdır.

Odunpazarında süpriz olacağını sanmıyorum.

Bu demek oluyor ki,önümüzdeki dönem de Odunpazarı için şanslı bir dönem olacak

Burak ÇİÇEK
8 yıl önce - Cmt 14 Şub 2009, 21:26
...

Alıntı:
Büyükşehir Belediyesi panolarını evlerin önüne dikmiş ve Yılmaz Büyükerşen'in yaptığına
dair bir izlenim verilmişse de evlerin mimarı Burhan Sakallıdır.

Cadde üzerindeki evler tamamen Büyükşehir Belediyesi kaynaklarıyla yapılmıştır.
Bu yüzden reklam verilmesi oldukça doğaldır.

Ancak caddenin arkasındaki yani gerçek Odunpazarı semtindeki evler ve korunan tarihi doku Odunpazarı Belediyesi'nin eseridir.

Hakan ERTÜRK

8 yıl önce - Cmt 14 Şub 2009, 21:29

Alıntı:
Cadde üzerindeki evler tamamen Büyükşehir Belediyesi kaynaklarıyla yapılmıştır.
Bu yüzden reklam verilmesi oldukça doğaldır.

Ancak caddenin arkasındaki yani gerçek Odunpazarı semtindeki evler ve korunan tarihi doku Odunpazarı Belediyesi'nin eseridir.

Burhan Sakallı ile birlikte Yılmaz Büyükerşen'e de cadde üzerinde kalan evlere katkılarından dolayı

teşekkür edelim

can_91
8 yıl önce - Pzr 15 Şub 2009, 00:31

Alıntı:
Ben açıkçası inanmıyorum...

Bu zamana kadar yani Büyükerşen'den önce Eskişehir hiç iyi hizmet alamamıştır...
Evet, iyi yapılan işler vardı.
Ancak Eskişehir Yılmaz Büyükerşen'le atılımını gerçekleştirmiştir.

bence de.diğer belediye başkanlarıda büyükerşen gibi olsaydı herhalde tüm türkiye cennet gibi bir yer olurdu!

Hakan_ank89
8 yıl önce - Pzr 15 Şub 2009, 00:55

Sömestr tatilinde Eskişehir'den geçtik ve Ankara'dan Bursa'ya gidilen yol içler acısı. Refüjler süper, Çin seddi gibi garip şekiller verilmiş zaten %40'ı da ya yerinden oynamış ya da kırılmış, yolların asfaltı berbat durumda, orta refüjün kenarları 4-5 yıldır süpürülmüyor galiba kamyonla toprak dökülmüş gibi çamur ve toprak var. Trafik lambaları milattan önce kalan sistem, ne geri sayım teknolojisi var ne de led sistemi. Aydınlatma lambaları hala beton olan ender illerden biri. Bunlar sadece araba ile geçerken gördüklerimiz acaba şehrin diğer yerlerindeki durum nasıl.

Bu durumu acaba Eskişehirliler görmüyorlar mı, bir Bursa ya da Ankara yollarını, refüjlerini ve trafik lambalarını görürlerse eminim nasıl bir şehirde yaşadıklarının farkına varacaklardır. Belediyeniz çok iyi çalışıyor bundan emin olabilirsiniz...

Bu arada yıllardır süren ve Eskişehir'den her geçişimizde tanıklık ettiğimiz yol genişletme çalışmaları acaba kaç yıl daha sürecek? Bu arada çevre yolu olmadığı için bunlara tanık oluyoruz. Keşke bir çevre yolu olsa da şu Eskişehir'in içinden geçmek durumunda kalmasak. Şehrin merkezi güzel olabilir ancak bir şehir yalnızca merkezinden ibaret değildir. Bakınız bizler ( yerli turist) yoldan geçerken Eskişehir'in hiçbir çekiciliğini göremiyor. Aksine bir an önce Eskişehir'den çıkmayı bekliyor.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET