Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
ŞAFAK

9 yıl önce - Çrş 11 Şub 2009, 14:59
Bir tiyatro oyunu tanıtımı - Eşrefpaşalılar


Anlatacak ne çok öykümüz var, anlatıldığında ağlatacak ya da güldürecek ne çok özgün hikayelerimiz var.Hepside sahnede seyirciyle buluşturulmayı bekliyor,hepside kendi insanımızın hayatlarından kesitler taşıyor.
"Eşrefpaşalılar" oyunuda İzmir’in Eşrefpaşa semtinde yaşayan samimi,azimli,kendi tabirleriyle bitirim delikanlıların öyküsünü fısıldıyor kulaklara.Bıçkın,lafını esirgemeyen,samimi bu insanların yaşadıkları muhitin rajonu gereği içki,kumar,kavga gibi kötü alışkanlıkları da vardır.Bazıları bir değişim yaşar,elini eteğini çeker kötü alışkanlıklarından.Zaten adamdırlar,birde iman etmenin iksirini içince adam gibi adam olurlar.Hala o eski deli dolulukları,azimleri,hayatın içinde oluşları devam eder.Oyunda bu değişim Eşrefpaşalı Necmi Baba karakterinde temsil edilir.Bu aksiyon insanının yeni hedefi kendi gençliğine sahip çıkılmadığından mıdır bilinmez, semte bir öğrenci yurdu açtırtmaktır.Nusret Baba’nın hedefi hapisten çıkan can dostu Nusret’le farklı bir boyuta girer ve olaylar başlar.
Oyun günümüzde adeta moda olan,özendirilmeye çalışılan mafya yaşantısına da bir başkaldırış taşır.Kısaca insanların silahı nasıl aldıklarını değil, nasıl bıraktıklarını anlatır oyun.Koca binaların arasına sıkışmış küçük evlerde,gecekondularda ne kahramanlıklar yaşandığını anlatır kendi mizahi üslubunca...
Diyalog yazmak kolay değildir,hele bunu tiyatro metnine dönüştürmek için şüphesiz ayrı bir melekeye sahip olmak gerekir.Bu melekeye sahip olan genç sanatçı arkadaşım Burak Tarık, ‘Eşrefpaşalılar’ oyunu ile kalem yeteneğini sergilemiş; belki yeni bir ‘Ağır Roman’ ya da ‘Keşanlı Ali Destanı’ olma yolunda büyük adımlar atmıştır.

İzlemeye değer olduğunu düşünüyor ve oyunun yerinde yani İzmir'de oynanacağı günü iple çekiyorum.Ömer3510

8 yıl önce - Prş 04 Mar 2010, 23:34

Alıntı:
İzlemeye değer olduğunu düşünüyor ve oyunun yerinde yani İzmir'de oynanacağı günü iple çekiyorum
.

Artık bu tiyatro oyunu sinemalarda

http://www.sinemalar.com/fragman/67096/Esrefpasal ...r/1/kucuk/

Alıntı:
İzmir Eşrefpaşa’dan gelip İstanbul’a yerleşmiş iki dosttan biri olan Tayyar (Hüseyin Soysalan), güç ve iktidar tutkusu ile büyük bir mafya lideri olurken; Davut (Turgay Tanülkü), küçük mahallesinde namusuyla kahvesini işletmektedir. İkisi de aynı kadını sevmiştir fakat Madam Eleni (Sermin Hürmeriç) Davut’u sevmesine rağmen Tayyar ile evlenmek zorunda kalmıştır. Bir de kızı Duygu (Deniz Özpınar) dünyaya gelir. Fakat Tayyar, Madam’ın gönlünün Davut’ta olduğunu bildiğinden bunu sindiremeyip kızı ile birlikte Madam’ı ortada bırakır. Tayyar bir şekilde intikam alacaktır ve bunu Davut’un evlatlığı Nusret’i (Burak Tarık) kendi yoluna çekerek yapacaktır. Mahalle kabadayısı Nusret ise bir tarafta sevdiği kız, sevdiği insanlar; diğer tarafta ise para ve saltanat arasında kalır. Bu iki dünya arasında bocalarken mahallenin metruk camisine bir Hoca (Sinan Taymin Albayrak) tayin olur ve olayların seyri değişmeye başlar…


Misafir d87

1 yıl önce - Pzr 03 Eyl 2017, 14:19

Üye.olmak.istiyorumcevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet