Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir Bayındır
« önceki   123456   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3
yılmaz büktel

8 yıl önce - Sal 20 Nis 2010, 12:07

Alıntı:
60lı-70li yıllarda Bayındır bu görüntüden ibaretti. İstasyon kentin 4km aşağısında kalır, tren saatlerinde Belediyenin 0302 görünümlü yapma kasa otobüsü yolcuları almaya giderdi. Bugün o 4 kmlik mesafe, ki o zamanlar tarım alanlarıydı tamamen evle doldu ve Kentin sakinleri, modern yaşam için eski evlerini bırakıp, bir anlamda düze indiler.

Nette bu söylediklerimi doğrulayan iki fotoğraf buldum. Asılları küçük olduğu için fazla büyütmeye gelmiyor. ilk resim 40lı, ikincisi 60 yıllardanmış ama bana göre her ikiside aynı döneme ve 60lı yıllara ait olmalı.
İlk resimde şehir merkezinden aşağı istasyon caddesine ve ovaya bakıyoruz: Sağ tarafta görülen ilk büyük yapı sinema binası olmalı. Daha gerideki ikinci yapıyı hatırlayamıyorum. Onun aşağısında belli belirsiz görülen kavşağın solunda kaymakamlık binası, sağında ki de askerlik şubesi olmalı. Daha aşağıda görülen hafif beyazlık İzmir yolunun başlangıcında yer alan Ulfet Onart lisesinin binası olmalı.

(+)

Bu resim ise aşağıdan, istasyon tarafından bakarak dağ eteğine yerleşmiş olan eski Bayındırı gösteriyor. Atatürk heykelinin bulunduğu meydanın az aşağısından çekilmiş gibi görünüyorsa da bu bölgede fazla yüksek yapı olmadığından yola çıkarak Ulfet Onart lisesinin binasından çekildiğini düşünüyorum. Bu kez sağ tarafta görülen beyaz bina yine kaymakamlık binası.

(+)

Ersin_35
8 yıl önce - Prş 29 Nis 2010, 21:13

ULUSLARARASI BAYINDIR ÇİÇEK FESTİVALİ

Bu yıl 13.’sü düzenlenecek olan Bayındır Çiçek Festivali’nin hazırlıkları, tüm hızıyla devam ediyor. Festival, 30 Nisan - 2 Mayıs tarihleri arasında, Bayındır’ın çiçek kokulu sokaklarında gerçekleştirilecek…

Osmanlı’dan beri çiçeklerle özdeşleşmiş Bayındır, geleneksel çiçek festivalini bu yıl uluslararası boyuta taşıyor. Yerli ve yabancı birçok sanatçı, sinema ve edebiyatçının etkinliklere olan ilgisi, festivali renklendirecektir. Belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve iştiraklerinin de desteğiyle, festivalin ses getirmesi bekleniyor.

Firma, kurum ve kuruluşlar, her sene olduğu gibi ürünlerini sergileyerek satış imkânı bulabilecektir. Bununla birlikte festivalin uluslararası boyuta taşınması, tarihi yapısıyla da dikkat çeken Bayındır'ın tanıtımı açısından büyük bir fırsat olacaktır. Ayrıca yurdumuzun birçok bölgesinden festivale katılacak olan belediyelerin bölgesel ve kültürel etkinliklerini tanıtması, ziyaretçilerin zihninde etkin kareler bırakacaktır.

Çiçeğin ve Tarihin Kenti

Saraya, medreselere, hastanelere gül fidanları yollaması sebebiyle “Gülbahçe” diye anılan Bayındır, şu anda Türkiye’nin çiçek üretim merkezi konumunda. Birkaç yıl öncesine kadar sadece evlerin önünde küçük bahçelerde üretim yapılan bir yer olacak kadar küçülen çiçekçilik sektörü yeni çalışmalarla, eski ihtişamlı günlerine geri dönmeye başladı.

Bayındır’ın ekonomisinde önemli bir yeri olan çiçekçilik, Hollanda’nın elde ettiği konumu geçme konusunda hayli yol kat etti. Artık “Bu sektörde ben de varım” diyebilen Bayındırlı işletmeciler, toplam 8 bin hektara yayılmış durumda. Sayıları 250'yi bulan işletmeler, açık ve kapalı alanlardaki 600'ün üzerindeki çeşidiyle tam kapasite üretim yapmaktadır. 2 bin 500 kişiye iş alanı oluşturan çiçekçiler, seralarda her yıl 35 milyon 170 bin çiçek üretiyor ve bunları dünyanın her yerine pazarlıyor.

Çiçekçilik; ekonomik alanın yanında, sosyal ve kültürel alana da yayılmıştır. Seyyahların “Has bir bahçe” olarak andığı, II. Selim’in damadı Sadık Paşa’nın has bahçesi, Kral Yolu’nun Efes-Sard düzleminde önemli bir bağlantı noktası olan ve bu çerçevede kalelerden camilere, çeşmelerden türbelere birçok mimari eseri de bünyesinde barındıran Bayındır, “Tarihin Kenti” olmanın haklı gururunu yaşıyor

FESTİVAL PROGRAMI

1. Gün – 30 Nisan 2010

Saat: 11.00 Açılış Programı
Kurdele kesimi
Kortej yürüyüşü
Açılış töreni
Protokol konuşmaları

Saat: 13.00 Gündüz Etkinlikleri
Animasyon gösterileri
Sokak müzisyenleri
Ulusal ve uluslararası halkoyunları
Kültür ve tarih gezileri
Yarışmalar

Saat: 20.00 Akşam Etkinlikleri
Sunucu: Vatan Şaşmaz
Sinevizyon
Sahne Show
Konser
Havai fişek gösterisi

2. Gün – 1 Mayıs 2010

Saat: 10.00 Gündüz Etkinlikleri
Animasyon gösterileri
Sokak müzisyenleri
Kültür ve tarih gezileri
Yarışmalar
Sempozyum: Dr. Halim Aydın – “GDO’lu ürünler ve insan sağlığı”

Saat 20.00 Akşam Etkinlikleri
Sahne Show
Kültür Bakanlığı Türk Dünyası ve Halk Dansları Topluluğu
Konser
Havai fişek gösterisi

3. Gün – 2 Mayıs 2010

Saat: 10.00 Gündüz Etkinlikleri
Animasyon gösterileri
Sokak müzisyenleri
Kültür ve tarih gezileri
Uçurtma şenliği

Saat 20.00 Akşam Etkinlikleri
Yarışma ödül töreni
Alt grup – Grup Sunrise
Konser
Havai fişek gösterisi

Konser verecek olan sanatçılar: Natalhie Cardone, Ferhat Göçer, Turgay Başyayla

Dip Not: Bütün konserler ücretsizdir. Sadece festival standlarından yapacağınız alış-verişler ücretlidir.

Gelecek olanlar için : Her yarım saatte bir İzmir şehirler arası otobüs terminali 107-108 nolu perondan midibüsler hareket etmektedir.
Daha rahat bir yol TCDD nin karşılıklı 9 seferi ile Basmane den 1 saat 30 dk da ulaşabilirsiniz.
Araçları ile gelecekler için İZmir-Aydın karayolundan Torbalı da Bayındır kavşağından dönerek ulaşabilirler( özel araçlar için ücretsiz özel güvenlikli otoparklar oluşturulmuştur.)

leventgolgecen
8 yıl önce - Çrş 06 Ekm 2010, 17:01

(+)

arif solak

7 yıl önce - Cmt 16 Nis 2011, 00:57

(+)

arif solak

7 yıl önce - Cmt 30 Tem 2011, 00:57

(+)

(+)

(+)

(+)