Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir Nif Dağı
12   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
tugay nurhan
9 yıl önce - Sal 10 Şub 2009, 19:42
Nif Dağı


Nif Dağı, İzmir Körfezi'nin doğusunda yer alan, İzmir'in Kemalpaşa ilçesine hakim ve Bozdağlar dağ silsilesinin en batıya uzanan ucunu oluşturan 1,510 m. yüksekliğindeki dağ.

Nif Dağı, Antik Çağ'da Olimpos adını taşımış 19 dağdan biridir.

İzmir'in doğudan karayolu girişine gelen Belkahve geçidini şekillendiren 1000 m.yi aşan yükselti de Nif Dağı'nın bir koludur.

Nif Dağı,İzmir'in Pınarbaşı-Bornova bölgesinden yükselmeye başlar ve Torbalı-Kemalpaşa ovalarına kadar uzanır. Kemalpaşa, Torbalı, Buca ve Bornova ilçelerinin ortak sınırları çevresinde konumlanır.

Nif Dağı'nın kuzeyinde, Nif Çayı'nın suladığı Kemalpaşa Ovası ile Spil Dağı; doğusunda, M.Ö. 2. binyılın ortalarında bu bölgede hüküm sürmüş Hitit-Luvi beyliği olan Mira'nın prensini tasvir eden kayaya oyulmuş kabartması ile ünlü Karabel Geçidi; güneyinde Torbalı Ovası yer alır. Bu doğu kesiminde ayrıca, Lidya ve Hellenistik Dönemlere ait kale ve mezar kalıntıları ile Bizans Dönemi'ne tarihlenen yapı kompleksleri vardır.

1999'dan itibaren yürütülen ön incelemelerde ve birkaç bölgedeki yüzey araştırmaları ve kazılarda önemli buluntulara ulaşılmıştır. Doğu bölgesinde birçok oda mezar bulunmaktadır. Ayrıca, Bizans İmparatorluğu'nun Laskarisler döneminden kalma mermer taşlı ve tuğla harçlı bir sarayın kalıntıları yer almaktadır. Dağın batısındaki Buca ilçesi Kaynaklar beldesine bağlı Eskitahtalı'daki Kale mevkiinde de bir kaya kütlesi üzerine oturtulmuş bir kalenin kalıntıları yükselmektedir. Ancak kaçak kazılar sorunu ve yarattığı tahribat bölgede uzun süredir devam etmektedir.

Denize yakınlığı sebebiyle nemli bir iklime sahip olan ve bol yağış alan Nif Dağı, yemyeşil görüntüsü ve sonbahar-kış aylarında karla kaplı zirveleriyle İzmir'de farklı bir görüntü oluşturmaktadır. Nif Dağında geniş ormanlar ve çeşitli şirketlerce yürütülen alabalık yetiştirme tesisleri bulunur. Dağın etrafındaki köylerde üretilen kiraz ve çilek bölgede ünlüdür.

Nif Dağı, çevresindeki ulaşım ağıyla, hem deniz hem de iç kesimle bağlantılı, altın madenlerine, verimli topraklara ve arazi yapısından dolayı çok sayıda su kaynağına sahip, doğal korunaklı, kısaca yerleşim için her türlü vasfı mevcut bir yerdir


kaynak:http://tr.wikipedia.org


bu da bornova nın evka-3 mahallesinden çekilmiş bir fotoğrafı.


(+)


uzaktan oldu fakat yakından fotoğraflarını çeken arkadaşlarımız bizimle paylaşırsa sevinirim.En son tugay nurhan tarafından Sal 10 Şub 2009, 19:52 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


orhan anar
9 yıl önce - Sal 10 Şub 2009, 19:59

bu fotoğraf çiçekli çekilmişe benziyor

tugay nurhan
9 yıl önce - Çrş 18 Şub 2009, 20:22

Arkadaşlar.Nif Dağı'na kar yağdı.Bugün öğlen saatlerinde Nif Dağı'nda az olarak bulunan kar öğlen 14.00 a doğru yağmaya başladı ve Nİf Dağı'nda kar seviyesini arttırdı.Hava şu an kapalı.Hiçbir şey belli olmuyor.Sanırım yine kar yağışı var.Hava açılınca Nif Dağı'ndaki hava durumunu sizlere ileteceğim.
NOT:Bu mesajı yazış nedenim İzmir'de az görülen kar yağışını sizlere göstermek.tugay nurhan
9 yıl önce - Sal 26 May 2009, 18:15(+)


hakan kocak
9 yıl önce - Sal 09 Hzr 2009, 23:01(+)


--Bayraklı'dan Nif Dağı--sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR