Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Samsun - Mobese Sistemi
12   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
ersin55
9 yıl önce - Sal 10 Şub 2009, 16:10
Samsun - Mobese Sistemi


Alıntı:
MOBESE ihale edildi

Samsun´da kent güvenliği için önemli yer tutan MOBESE sistemi ihalesi tamamlandı.Samsun´da yaklaşık 3 yıldır gündemde olan Emniyet Müdürlüğü´nün takip ettiği, İl Özel İdaresi´nin destek verdiği Kent Güvenliği Kent Güvenlik Sistemi Projesi´nin (MOBESE) ilahesine çıkıldı. İl Genel Meclisi Encümen Salonu´nda gerçekleştirilen ihale için 14 firmaya davetiye gönderildi, ihaleye 3 firma katıldı. 1 firmanın dosyası ise ihale saatinden, 1 saat sonra verildiği için komisyon tarafından kabul edilmedi. 21 Ocak günü yapılan ihaleye hiçbir firma katılmazken, ikinci ihalede firmalar katılım sağladı. İhale komisyonu ise firmaların tekliflerini değerlendirmeye aldı. Sonuçlar, önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Kent Güvenliği Kent Güvenlik Sistemi Projesi 3 aşamalı olarak gerçekleştirilecek. İhalesi ertelenen birinci aşamada 68 noktada, 68 hareketli 253 sabit olmak üzere 321 kamera ile 8 önemli noktanın izlenmesi planlanıyor. İhale 10 noktada 52 kamera ile plaka tanıma, 8 noktada 48 kamera ile hız kontrol sistemini kapsıyor. Proje tamamlandığında ise 335 noktada bin 410 kamera ile şehrin asayiş, huzuru ve güvenliğinin sağlanması planlanıyor.


Kaynak: http://www.habergazetesi.com.tr/habergoster.asp?k ...mlik=22533

Gittikçe büyüyen ve gelişen Samsun'umuzun güvenliğini kontrol etmek de buna paralel olarak zorlaşıyor. Caydırıcı yönünün olduğunu ve suç olaylarını minimuma indireceğini düşündüğüm bu sistemin şehrimize hayırlı olması dileğiyle.

Not: Sistemin kurulması ve mobese noktaları ile ilgili gelişmeleri daha sonra bu başlıkta paylaşacağız.


Çagrı Arslan
9 yıl önce - Prş 12 Şub 2009, 15:50

Geç bile kalındı çiftlik caddesi ve araları istanbuldaki istiklal caddesini pek aratmıyor.

ersin55
9 yıl önce - Çrş 10 Hzr 2009, 19:10

Alıntı:
Güzeloğlu, Mobose inşaatını incelediSamsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, İl Özel İdaresi ve İl Emniyet Müdürlüğü'nce birlikte yürütülen Samsun Kent Güvenlik Yönetimi MOBESE sistemi inşaatı çalışmalarını yerinde inceleyerek bilgi aldı.
İl Özel İdare Genel Sekreteri Aslan Karanfil'in de katıldığı incelemede çalışmalar hakkında Vali Güzeloğlu'na bilgi veren İl Özel İdaresi İmar ve İnşaat Daire Başkanı Köksal Calap, 810 metrekare oturum alanı ve bin 450 metrekare kullanım alanı olan 2 katlı merkez binanın temel ve birinci kat betonarmesinin tamamlandığını söyledi.

Proje kapsamında 144 kamera ile görüntüleme sistemi olduğunu belirten Calap, "1 noktaya hız ihlal tespit sistemi ve 3 noktaya hız plaka tanıma sistem kameralarına ait direk yerleri kazılarak temelleri atıldı. İnşaat ile ilgili tüm çalışmalarımız temmuz ayının sonu itibarıyla tamamlanacak" dedi.

Samsun'da bugüne kadar gerçekleştirilemeyen ve son yıllarda gelişen suç ve suçlu ile mücadele yöntemlerinde öne çıkan teknik ve teknolojik veriler ile suçluyu tespit etmek için mobil kamera ve buna bağlı sistemlerle, suçlularla mücadele de, adı MOBESE olarak adlandırılan sistemin İl Özel İdaresi'nin de katkılarıyla kısa süre içersinde Samsun'da hayata geçirileceğini dile getiren Vali Hasan Basri Güzeloğlu, buna dönük kurumsal ve fiziksel alt yapı çalışmaları devam eden Samsun'un kent güvenliğinin tamamen kontrole alınması için başlatılan projenin, bitimine müteakip, Samsun'a güvenlik açısından mevcut olan durumunun çok daha ileri seviyeye ulaşacağını ifade etti.(iha)


Kaynak: http://www.reklam_link.com/news_detail.php?id=12689ersin55
8 yıl önce - Cum 10 Tem 2009, 19:28

Alıntı:Samsun'da MOBESE kameraları kuruluyor

10 Temmuz 2009 / 18:16

Samsun'da kent güvenliği açısından büyük önem taşıyan MOBESE sistemi kurulum çalışmaları başladı.
Üç aşamalı olarak gerçekleştirilecek Kent Güvenliği Kent Güvenlik Sistemi Projesi kapsamında ihalenin tamamlanmasıyla birlikte 68 noktada 68 hareketli, 253 sabit olmak üzere 321 kamera ile 8 önemli noktanın izlenmesi planlanıyor. Proje 10 noktada 52 kamera ile plaka tanıma, 8 noktada 48 kamera ile hız kontrol sistemini kapsarken, sistem tamamlandığında ise 335 noktada bin 410 kamera ile şehrin asayiş, huzuru ve güvenliğinin sağlanması planlanıyor.

Kamera sisteminin kurulması çalışmaları kapsamında Cumhuriyet Meydanı, Protokol Yolu gibi noktalara kameralar kuruldu. Atakum ilçesinde bulunan İl Özel İdarede bin 450 metrekare kullanım alanı olan 2 katlı merkez yapımı da sürüyor. (iha)


Kaynak


yavuzhan55

8 yıl önce - Sal 25 Ağu 2009, 22:12(+)

(+)


ersin55
8 yıl önce - Sal 13 Ekm 2009, 17:54

Alıntı:
Samsun 144 kamera ile gözleniyorSamsun'da kurulan MOBESE sistemi ile kent merkezi 144 kamerayla takip ediliyor.

İl Özel İdaresi ve Emniyet Müdürlüğü'nün ortaklaşa çalışmaları sonrasında ihalesi yapılan MOBESE olarak da adlandırılan Samsun Kent Güvenlik Yönetim Sistemi'nde (KGYS) sonlandırılma aşamasına gelindi. 32 noktada görüntüleme sistemi, 3 noktada plaka tanıma sistemi,1 noktada hız kontrol sistemi kuruldu. Tüm bu noktalarda,112 sabit ve 32 hareketli kamera olmak üzere toplam 144 kamera yerleştirildi. Mevcut kameraların görüntü aktarımından fazla, bin 400 kameradan görüntü alımını karşılayacak şekilde sistem genişlemeye uygun olarak yapılandırıldı.

Şu andan sistemde 26 kullanıcıya hizmet verilirken, bu kameralara ek olarak diğer illerde kullanılmayan ve Samsun'da deneme amaçlı sisteme eklenen mega piksel (yüksek çözünürlüklü) kameralar kullanıldı. Kameralar yaklaşık 400 metreden çok iyi görüntü alma ve kişi tanımaya elverişli kameralar olarak sınıflandırıldı.Sistemin haberleşme alt yapısında fiber optik kablolar kullanıldı. Bu sayede görüntüler bilgi kaybı olamadan merkeze ulaştırılırken, 55 kilometre olan fiber optik kablo alt yapısı kullanıma hazır hale getirildi. Atakum ilçesi İl Özel İdaresi alanı içerisinde yapımı büyük ölçüde tamamlanan merkezde sistem oluştururken, 155 Polis İmdat hattı ve telsiz alt yapısı da kurularak, sisteme entegre edildi.

Projede kullanılan görüntüleme sistemi, plaka tanıma sistemi ve hız kontrol sistemi yazılımlarına ek olarak ileride coğrafi bilgi sistemi yazılımı da sisteme dahil edilmesi planlandı. Samsun'da kurulması planlanan Afet Koordinasyon Merkezi ile KGYS ortaklaşa çalışmasını sağlayacak düzenlemenin de kurulması düşünülüyor.

Sisteme özel olarak inşa edilen ilk KGYS Merkezi Samsun projesinde yapıldı. Merkez, 810 metrekare oturum alanı olan merkez bin 450 metrekarelik kullanım alanını içeriyor. Merkezde DLP tüp ekranlardan oluşan 12 metrekarelik ekranın olduğu bir komuta merkezi, sistem odası, ups odası, idari odalar, 2 adet toplantı salonu, banyo ve bir kondisyon salonu yapılandırıldı. Binadaki veri aktarım kabloları KGYS sistem özelliğine uygun olarak planlandı. Bu arada, sistemdeki bilgi depo üniteleri Türkiye'de ilk olarak Samsun'da kullanılacak.


Haber Kaynağı: İHAersin55
7 yıl önce - Cum 08 Ekm 2010, 18:35

Alıntı:
Samsun'daki kazalar mobesede

SAMSUN Emniyet Müdürü Hulusi Çelik, kent merkezinde 32 ayrı noktada 120 MOBESE kamerası olduğunu belirtti. Çelik, 5 yıl içinde bu rakamın 252'ye çıkarılacağını söyledi. Kent Merkezinde MOBESE'ler tarafnıdan kayıt edilen kazaları da dağıtan Çelik, vatandaşların kurallara uymasını istedi.

17:38 | 08 Ekim 2010

MOBESE tararafından kayıt edilen bir kazada, Canik İlçesi Belediye Evleri kavşağında iki otomobil arasında yürüyen yaya, ana yoldan hızla gelen başka bir otomobilin altında kalmakta son anda kurtuluyor.

Atakum ilçesinde meydana gelen kazada ise, akşam saatlerinde kavşakta duran üç otomobilin arasında duran pikap, aniden anayola çıkınca otomobille çarpışıyor. İlkadım ilçesi'de de kavşakta bekleyen yolcu taşıyan dolmuş kendisine kırmızı yanmasına rağmen yola çıkınca anayoldan gelen otomobille çarpışıyor. İlkadım İlçesinde yine kırmızı ışıkta durmayan özel bir otomobil kavşaktan geçmek isteyince başka bir otomobille çarpışıyor.

MOBESE kameraları tarafından kayıt edilen en ilginç kaza ise, İlkadım İlçesi Cumhuriyet Caddesi'nde gece vakti meydana geliyor. Tek yönlü caddeye ters taraftan giren bir otomobil Adliye Sarayı önüne gelince yol kenarındaki beton korkuluklara çarparak 180 derece dönüyor. Aşırı derece hızlı olan otomobil duramayarak Adliye sarayının merdivenlerine çıkıyor. Daha sonra elinde sigarasıyla aşağıya inen şoför otomobilini kontrol ediyor.

İlkadım İlçesi Fuar caddesindeki kaza ise, özel halk otobüsünden inen küçük çocuk, sağına soluna bakmadan yoldan karşıya geçmek isteyince hızla gelen otomobilin çarpması sonucu metrelerce sürekleniyor.

Atakum İlçesi Atatürk Bulvarı'nda meydana gelen diğer kazada ise, aynı istikamete gitmek olan TIR sağındaki kamyonete arkadan çarpıyor. Çarpma nedeniyle kamyonetin sürücüsü direksiyon hakimiyetini kaybederek tersten kavşağa giriyor. Bu sırada kavşakta motosikletinde kendisine yeşil lambanın yanmasını bekleyen bir kişi, üzerine gelen kamyoneti görünce son anda kaçarak kurtuluyor. Komyenet ise, orta refüje çıkıyor.

http://www.milliyet.com.tr/Yasam/SonDakika.aspx?a ...20mobesede


onurnazliaka
7 yıl önce - Pzr 26 Arl 2010, 23:06Ankara Yolu, Yeşilkent

Bu tip kameralar sadece hız denetimi yapmaktadır.


ersin55
6 yıl önce - Çrş 10 Ağu 2011, 11:38

70 KM sınırına mutlaka uyun

10 Ağustos 2011 / 09:55

Cumhuriyet Meydanı ve OMÜ Kurupelit Kavşağı arasında MOBESE'lere dikkat. Mobeseler ile trafikte yapılan hatalar tespit ediliyor.

Cumhuriyet Meydanı ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kurupelit kavşağı arasında Cumhuriyet Meydanı iç kavşakta, DLH Kavşağında, Büyükşehir Belediye Kavşağında, Liman iç Kavşakta, Karayolları kavşağında ve Türkiş kavşağında olmak üzere toplam 6 Adet Mobese kamerası ile sürücüler gözlem altında.

Hiç bir trafik hatasının gözden kaçırılmadığı Cumhuriyet Meydanı ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kurupelit kavşağı arası meskun mahal olduğu için hzı sınırlaması 70 KM. sürücülerin en çok yanıldığı durum ise bu yolda hız yapmak. Mobese kameraları ile hız kurallarına uymayan araçlar da tesbit edilmekte.

Kırmızı ışık ihlal sistemi ise şuan itibariyle sistemde mevcut olmayıp proje aşamasında. Yani henüz kırmızı ışıkta geçen sürücüler tespit edilemiyor.

http://www.reklam_link.com/news_detail.php?id=33004


ersin55
6 yıl önce - Pts 28 May 2012, 18:09

 

Plaka tanımalı radar sistemi kazaları önledi

Samsun'un İlkadım ilçesi Baruthane mevkisi Atatürk Bulvarı'ndaki MOBESE kamera sistemi sayesinde bu bölgede olan trafik kazaları yok denilecek kadar azaldı.


Kent Güvenliği Yönetim Sistemi (KGYS) kapsamında kurulan ve yaklaşık 5 ay önce cezai işlem uygulanmaya başlanılan MOBESE, Baruthane mevkisinde hız sınırını aşanları tespit ediyor. Plaka tanımalı radarla hız kontrol sisteminin devreye girmesinin ardından. Sistemin kurulduğu alanda her onlarca kişinin öldüğü trafik kazaları artık yok gibi.

Ceza yazılmasından korkan sürücüler, kazanın yoğun olduğu bölgede hız sınırını aşmayınca böylelikle kazaların da önüne geçilmiş oldu. Söz konusu yolda hız sınırının otomobil cinsi araçlar için 70 kilometre, minibüs, kamyon, otobüs, kamyonet ve diğer araçlar için 50 kilometre olduğu belirtildi.

Kaynaksayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET