Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Çetin KOŞAR

8 yıl önce - Sal 03 Şub 2009, 00:50
Samsun - Ayvacık - Eynel Köprüsü


Samsun Ayvacık Eynel Köprüsü ( Uydu - Ayvacık - Samsun )Türkiye'de KÖYDES projelerinin ilki olan Eynel Köprüsü’nün yapımına 27 Kasım 2007 günü saat 15.00'de başlandı.

KÖYDES projeleri içerisinde en büyük bütçeye sahip Eynel Köprüsü, KDV hariç 9 milyon 200 bin YTL.-'ye mal olacak şekilde projelendirildi.

Hem ekonomik olarak hem de proje olarak büyük bir iş olup, Türk Mimarlarının, Türk Mühendislerinin ortak bir çalışması.

Türkiye`de kırsal kalkınma projeleri içerisinde tek kalemde yapılan en büyük bütçeli proje olma özelliğine sahip Eynel Köprüsü, estetik görünümü ve ışıklandırılması ile ilçe turizmine ayrı bir renk katacak.

Köprü çelik konseksiyon üzerine oturtulmuş. Yaklaşık 350 metre uzunluğundaki olacak köprüye, önce beton ardından da araçların kaymaması için özel malzemeli asfalt dökülecek. Köprü kot farkı gereğince yüzde 5 eğimli yapılmış.

Samsun İl özel İdaresi Yönetiminde, Samsun-Ayvacık Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından 2007 yılı içinde ihale edilen Suat Uğurlu baraj sularının ayırmış bulunduğu köylere ulaşımı sağlamak üzere baraj göleti üzerinde inşa edilen Samsun Ayvacık Eynel Köprüsü ile ilgili yaklaşık veriler aşağıdaki gibidir.


Toplam Boyu: Yaklaşık 336 m .
Orta Açıklığı: Minimum 168 m (iki orta ayak arası mesafe)
Taşıyıcı Sistemi: çelik
Araç Yolu Eni: Araç trafiği için bir gidiş bir geliş olmak üzere toplam 8 m .
Yaya Yolu Eni: Her iki tarafta 2.00 m olmak üzere toplam 4 m .
Toplam Köprü Eni: Araç ve yaya trafiğini kapsayacak şekilde net 12 m .
Köprü Taşıt Yükü: H20-S16 araç geçişine uygun.(+)

Köprü İnşaat Fotoğrafları İçin tıklayınız

.En son Çetin KOŞAR tarafından Sal 03 Şub 2009, 00:52 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Çetin KOŞAR

8 yıl önce - Çrş 04 Şub 2009, 11:41Türkiye'de bir eşi ve benzeri bulunmayan Ayvacık Eynel köprüsü


EYNEL Adı Nereden Geliyor?
Köprümüz aslında içinde Eynel köyünün de bulunduğu 9 köyü Ayvacık'a bağlayan bir köprüdür. En yakın Eynel Köyü olduğu için bu adı almıştır.

"Eynel köyü eskiden eylen olarak geçmekteydi. kurtuluş savaşı öncelerinde yabancı milletlerin eylence yeriydi. Kurtuluş savaşından sonra bu isim eynel olarak değiştirildi." şeklindeki sözlü tarih bilgisinin de gerçeği yatsıtmadığı kanısındayım.


(+)

Eynel Adının Menşei
"EYNEL ve EYNAL isimleri için Orta Asya GÖKTÜRK DEVLETİNE doğru uzandığımızda 6. ve 7 yüzyıllarda bu isim şöyle karşımıza çıkıyor.

II. Göktürk Devletinde (716 yılı) AŞİNA KUTLUG KAĞAN (İLTERİŞ) ın kardeşi KAPGAN KAĞAN'ın oğlu " İNİ-İL KAĞAN" İsmine ulaşıyoruz. 'Küçük kağan' yani yönetici"
(Kaynak:KÖKTÜRK TARİHİ_Doç.Dr.Sadettin Gömeç-1997 sayfa 59)

Bu "İNİ-İL"bazı söylemlerde İNAL=YINAL=EYNAL=EYNEL şekilleri ile de yazılabiliyor..

Tabiki bir idari(Yönetici) askeri ünvan olduğu belitiliyor.

"Eski Türk Devletlerinde idari-Askeri ünvan ve terimler-Prof.Dr.ABDÜLKADİR DONUK-1988" *İNAL-YINAL=(ibizcede EYNAL'A)' şu açıklığı getiriyor; Göktürklerden sonra UYGUR Türklerinin Budist yazıtlarında " inal" olarak ünvan olduğu, Divanı Lügati Türk kitabına görede " anası hatun kökten babası halktan olan gençler için" kullanılan bir hitap olarak tarif ediliyormuş...Yine Kutatgu BİLİG kitabına göre ise " BEYZADE, İNANILIR İNSAN" anlamları diye tanıtılmış...

Büyük Selçuklu Prenslerinden Sultan Tuğrul Bey'in üvey kardeşi ünlü kumandan İBRAHİM YINAL da aynı ünvanı taşıyordu.Yine 1133 yılında bir Türk kumandanı aynı isimle tarih kitaplarında yazılı...Farsça(İRAN) Oğuz Hakan Destanında da "Kayı İNAL" adında ikinci kelime aynı ünvanı gösteriyor...

Ayrıca KIPÇAK HANLARINDAN birinin adıda "İNAL ÖZ" dür..bu tabir ihtimal Çağatay Türkçesinde de mevcut olup, KIRGIZ Türkleri arasında da "HÜKÜMDAR" ve Ebul Gazi'ye göre ise (17.Asır) Moğol Taciklerinde "PADİŞAH" tabirlerine rastlanıyor...

Göktürk dönemini başlangıç yaptığımızda İN EL KAĞAN'dan sonra Türk lehçeleri olan Çağatay,Harzem,Kuman-KIPÇAK,Türkmen,Selçuklu,Osmanlı dönemlerinde çoğunlukla "dost, mahrem arkadaş,DEVLETTE YÜKSEK TEMSİLCİ, (günümüzde ise) 'Bakan' anlamlarının yüklü olduğu kaydediliyor...
KAYNAK(+)


Çetin KOŞAR

8 yıl önce - Cmt 07 Şub 2009, 12:56(+)

(+)

(+)
Çetin KOŞAR

8 yıl önce - Pzr 08 Şub 2009, 14:23(+)

(+)

(+)


Çetin KOŞAR

8 yıl önce - Cmt 14 Şub 2009, 03:08(+)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler