Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
Altın Boynuz İsmi Nereden Geliyor?
sayfa: 1, 2  Sonraki
Ana Sayfa -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Tacettin

10 yıl önce - Cum 25 Hzr 2004, 19:59
Altın Boynuz İsmi Nereden Geliyor?

Halic'e neden Altin Boynuz denildigini bileniniz var mi?

Kerem K
10 yıl önce - Cum 25 Hzr 2004, 20:45

altınlığı güzelliğinden, boynuzluğu da coğrafi şeklinden geliyor.

Burç

10 yıl önce - Cum 25 Hzr 2004, 20:55

Zannediyorum, "güzellik"ten çok işlevsel değeri yüzünden.
Haliç olmasaydı yarımada olmazdı ve savunması yüzyıllar önce düşerdi.
Nitekim Istanbul'a ilk yerleşim Kadıköy'de olmuş ve daha sonra yarımada'ya
yerleşenler Kadıköye "Kalhedon" (kör adamlar ülkesi) demiş diye duymuştum.
Yani "nasıl da yarımadayı görmediler" gibisinden..

Taha
10 yıl önce - Cum 25 Hzr 2004, 20:58

Bunun ingilizcesi "golden horn". Halice altin boynuz demelerinin sebebi halicin cok derinliklerinde eskiden kalma altinlar varmis. Tabi bunlar kulakdan dolma sozler, asli olduguna inanmiyorum.

batu
10 yıl önce - Cmt 26 Hzr 2004, 13:29

haliç'in bizans dönemindeki bu adının antik çağ efsanelerine dayandırıldığı söylenir. haliç'i çevreleyen toprakların son derece verimli ve bereketli olmasından dolayı bu iç denize, 'keroessa' (haliç'le aynı anlama geliyor) adı verilir. isim, zamanla kısalarak 'keros'a dönüşür. 'keros' 'boynuz' demektir. kelimenin, mitolojideki bereket boynuzundan geldiği söylenir. ve bu bereket zamanla ona, hrisokeras yani 'altın boynuz' denilmesine sebep olur.'

Cihangir
10 yıl önce - Pzr 27 Hzr 2004, 07:30

eger neden altin boynuz oldugunu gormek istiyorsaniz gunesin dogdugu vakit pier lotiye gidin. Hatta size bir oneri....bir pazar sabahi bulutsuz bir gunde gunesin dousunu pier lotiden izleyin. inanilmaz bir manzara...yilin belli gunlerinde gunes halicin tam karsisindan doguyor ve halic altin renkli bir boynuz gibi parliyor gunesin denizden dogusuyla.

Gunes dogduktan sonra bir sabah cayi ile tazet simit alip kahvaltinizi yaptiktan sonra asagi yuruyuse baslayin. ara sira otabuse atlayip inip binip balata falan gidin, cevreyi, tarihi bolgeleri dolasin...cok keyifli gercektende!

baris izgordu

7 yıl önce - Sal 26 Hzr 2007, 07:07

Cihangir arkadasa katiliyorum, ayrica gunesin battigi zamanda topkapi sarayinin taht mevkisinde {tam olarak taht mevkiside olmayabilir ama 10 sene oldu en son saraydayken, affiniza siginarak}, halic tarafina bakarsaniz, yine Cihangir'in dedigi gibi altin renkli bir boynuzla karsilasirsiniz. zannedersem esas sebebi bu iki nedenden dolayi.

gonullu
7 yıl önce - Sal 03 Tem 2007, 20:41

altin oldugu konusuna ben inaniyorum yaa
gormeden bilemeyizki
ya varsa?

burockxxx
7 yıl önce - Pzr 05 Ağu 2007, 16:46

Dünyaca altın boynuz adıyla şereflendirilen haliç ülkemiz tarafından bir atıksu deposuna dönüştürülmüş,içine tersane yapılmış,çingene mahallelerinden geçilmiyorsa bu bizim ayıbımızdır ve utanmamız gerekir altın boynuzun bu hale gelmesinden.

cumhurkahraman

7 yıl önce - Prş 23 Ağu 2007, 20:22
Haliç

Sevgili dostum;
Haliçe "Altın boynuz" denilmesinin sebebi iki tane rivayet.

Birincisi : İstanbulda Bizans döneminde olan bir deniz kazasından bahsedilir. Bu kaza neticesi altın yüklü bir gemi batmış ve çıkartılamamıştır. Bu olay şöylede anlatılır Bizans, İstanbulu kaybedeceğini anlayınca kraliyet mücevherlerini bir gemiye koyarak batırmış, nasıl olsa tekrar İstanbulu alırız çıkartırız mantığıyla.

İkicisi : Buda kapalı çarşı esnafından duyduğum bir rivayettir. Kapalı çarşı yüz yıllardır altın işlenen bir çarşı. Burda işlenen altın tozları sokaklara ister istemez dağılıyormuş. yağmurlar ve su akıntıları sayesinde bu altın tozları haliçe akıp gitmiş asırlarca.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet