Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Yerli malı kullanalım, cari açığımız artmasın
« önceki   1234 ... 105106107   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 3
hakan_1970
12 yıl önce - Pts 27 Ksm 2006, 23:20

Alıntı:
Belki Sattıkları  mal kadar, Yerli malı ithal etmeliler.

Bu cümle çok güzel, hatta anahtar kural bu.
Ülkeler arası ilişkilerde de, ticari ilişkilerde de kural bu olmalı.
Hangi ülkeden ne kadar alıyorsak, belli bir oranda, en azından %50'si kadar mal satabiliyor olmamız lazım. İthalat / İhracat oranı dengesizleştiğinde devletin başka ülkelerden ithalatı kolaylaştırması, o ülkeninkini zorlaştırması, hatta durdurması gerekiyor ki zarar etmeyelim, "sömürülmeyelim".
Burada en büyük açığı şüphesiz Uzakdoğu ülkelerine karşı veriyoruz. Çin zaten meşhur, dış pazarlardaki rekabetimiz (örn. tekstil sektörü ) yetmiyormuş gibi bir de içeri onların her tür incik boncuğuna kadar alıp zarar ediyoruz.
Örneğin Güney Kore'ye sattığımızın kat be kat fazlasını G.Kore'den ithal ediyoruz.
"Benden mal almayan bir ülkenin malını niye kullanayım?" diye her vatandaşın kendisini sorgulaması gerekiyor.
İlla ithal mal alacaksak, tercihimizi kaliteden ve "Türkiye'nin ihracat yapabildiği bir ülkeden" yana kullanmamız gerekiyor.
Basının ya da devletin, aynı borsa verileri gibi tüm ülkelerle ithalat-ihracat dengesini aylık bazda verip tüketiciyi yönlendirmesi gerekiyor. Ekonomik arenada dostu (benden mal alan), düşmanı (bana sadece mal satan) iyi ayırt etmemiz gerekiyor.

_serhat

12 yıl önce - Sal 28 Ksm 2006, 00:53

Alıntı:
Ama manavda bir elma bile yurtdışından geliyorsa bunda
bir sorun var. Biraz daha seçici olalım, yabancı markalar için gereksiz yere anormal
paralar vererek kendimizi tatmin etmeyelim. Yazıktır...

Aynen katılıyorum. Lütfen toplum olarak biraz daha seçici olalım ,kaybedecek hiç birşeyimiz olmadıgı gibi ülke çapında kazanacak  çok şeyimiz oldugunu unutmayalım. Bu konuda kişi başı aylık beş YTL tasarrufumuz olsa yılda 840 Milyon YTL yerli piyasamızın canlanmasında  katkımız olur
        Sahsen ben Türkiye de bulundugum zamanlarda mümkün oldugu kadar yabancı ortaklı gross marketlerden bile alış veriş yapmamaya özen gösteriyorum,hastalık derecesinde degil ,elimizden geldigi kadar dikkatli olursak kar kardır diyorum                                       Sevgiler

gökhan(D)
12 yıl önce - Sal 28 Ksm 2006, 00:57

Acayip bir durum...ama sanirim Avrupa'da Türk mali bulmak Türkiye'den daha kolay gibi
H&M, Zara, C&A, vs. büyük konfeksiyoncularin mallarinin cogu Made in Turkey.

Behnam
12 yıl önce - Sal 28 Ksm 2006, 01:15

Alıntı:
Acayip bir durum...ama sanirim Avrupa'da Türk mali bulmak Türkiye'den daha kolay gibi  
H&M, Zara, C&A, vs. büyük konfeksiyoncularin mallarinin cogu Made in Turkey.

çok doğru ama bu o malları aldığımız zaman yerli mal alıyoruz anlamına gelmez çünkü esas karı yabancılar ediyor ve bize çok az bir pay kalıyor

SAMİ AĞAR
12 yıl önce - Sal 28 Ksm 2006, 11:38

Öncelikle yerli malı kullanma alışkanlığımız, aynı zamanda yaşam tarzımız olmalıdır. Alacağımız ürünün paramıza göre kalitelisini tercih ederek rekabet koşullarında kalitenin ve rekabet koşullarında ekonominin ön plana çıkmasını sağlayacaktır. Yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da yerli mallarımızı satın almalıyız. Böylece Türk mallarına olan talebin artmasına, dolayısıyla ihracatımızın artışınada katkı sağlamış oluruz.

Mine-Myra

12 yıl önce - Sal 28 Ksm 2006, 12:39

yerli malı eğer kaliteliyse alalım.kalitesizse almayalım ki üreticimiz rehavete kapılıp kalitesiz mala yöneliş yapmasın.
kendini çağa uydurma gereği hissetsin.
ar-geye önem versin.

çinin ucuz ve kalitesiz malıyla ,avrupanın kaliteli ama pahalı malıyla baş etmenin tek yolu budur.

Tunc

12 yıl önce - Sal 28 Ksm 2006, 12:55

Mine Hanim in yorumlarina katiliyorum,  Eger onumde Secenek var ise, ihtiyacimi karsiliyor ise,

Benim alim yaptigimda kullandigim kriterler,

Benim isteklerime cevap vermesi halinde...

* Kalitesinin iyi olmasi..
* Servis destegi, hizmeti...
* Fiyat uygunlugu..

Alim yaptigim urun her ne ise ona parasini ben veriyorum, O yuzden Ucuz diye, Guvenemedigim ihtiyaclarima cevap veremeyecegini dusundugum bir mali almam... Genelde, Ev ihtiyaclari veya Kisisel ihtiyaclar icin alim yaptigim Urunlerde, Alternatif ve secenek belirlerim... Arastirmadan bilmedigim seyi ise kesinlikle almam, Yeni cikan herhangi bir urunu, piyasasi olusmaya basladiktan sonra alirim...

mustaffa
12 yıl önce - Sal 28 Ksm 2006, 12:57

Gümrük Birliğine gireceğimiz yıllarda bu tip tartışmalar yaşanırdı.Örnek olarak TOFAŞ'ın ürettiği Şahin marka otomobille Toyotanın fiyatının aynı olduğu ancak gümrük vergisi sebebiyle Toyotanın pahalı  olduğu söylenirdi.

Fikir jimnastiği yapacak olursak , Japonyadaki yüksek işçi ücretlerine ve oradan Türkiyeye kadarki taşıma maliyetlerine rağmen Toyota ile Şahin 'in fiyatı aynıysa (Gümrük ücretleri  düşülünce) burada düşünmesi gereken TOFAŞ tır. Ya çok yüksek kar koymaktadır veyahut teknolojisi eskidir.

Ben de yerli malı kullanma taraftarıyım ancak elin adamı daha kaliteli ürünü imal edip ayağımıza getirip aynı fiyata satabiliyorsa bizim üreticimizin de oturup düşünmesi gerekir.

En son mustaffa tarafından Sal 28 Ksm 2006, 13:02 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

CAN
12 yıl önce - Sal 28 Ksm 2006, 13:01

Türkiye'de (KOBİ) işçi çalıştırmanın ortalama maliyeti 600YTL maaş verdiysen ,1.100 sana maliyeti var.Bugün bir işçiye bel bağlayıp bir de ona tezgah açıp çalıştırmaya başlarsan iki gün sonrasında ona 20ytl fazla verene gittiği için tezgahın leasing ücretini bile çıkaramayacak olmasını da eklersek bir de ürettiğiniz ne olursa olsun kâr marjı,Çinden gelenin yanında çok ciddi kalması sebebiyle adam üretimi durduruyor ve bir depo tutuyor.Çinde bir fuar sonrasında anlaştığı şirkete gönderiyor parayı üretim yapsaydı harcayacağı paranın yarı fiyatına malı alıp anında plasiyer şoförlerine verip malı sattırıyor.Bugün hepimizin kullanışı son derece sakıncalı veya ucuz görünümlü Çin malları ile haşır neşir olmamızı buna bağlıyorum.Yazıktır ki bu ülkedeki güzelim işçiliği öldürdüler.Galiba Türkiye'de değil,dünyada bu böyle oluyor.

Semih Yaşar

12 yıl önce - Sal 28 Ksm 2006, 13:06
Yerli malı nedir

Herkese merhaba

Bu konuyu sağlıklı olarak tartışabilmek için Yerli Malının ne demek olduğunu iyi bilmemiz gerekir diye düşünüyorum.

Günümüzde yoğun olarak otomobil ihraç ediyoruz , Fiat Doblo , Ford Connect. Bu ihracat rakamlarına baktığımızda  deniyor ki 3 Milyar Euro'luk otomobil ihraç ettik. Doğru mu acaba?
Ford Connect'in parçalarının %70'i Avrupa'daki yan sanayi firmalarından geliyorsa  ve %30 'u  Türkiye'deki yan sanayi firmalarından geliyorsa, siz esasında İhracat değil İthalat yapmış olursunuz.

Mc Donald's Hamburgerler'i Amerikan kültürünün sembolü gibi bir şeydir ve Amerika ile ilişkilerimiz
bozulduğunda hemen Mc Donalds ve Pizza Hut'a gitmeyelim denir.
Fakat bunlarda kullanılan malzemeye baktığımızda %90 yerli firmaların  ( Pınar Et , Uno Ekmek Vs. )ürünlerinin kullanıldığını görürüz.
Bu durumda Big Mac hamburgeri herhangi bir ihracat ürününe göre daha fazla yerlidir.

sayfa 3
« önceki   1234 ... 105106107   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET