Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Yerli malı kullanalım, cari açığımız artmasın
123 ... 103104105   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 1
Burç

15 yıl önce - Cum 25 Hzr 2004, 09:32
Yerli malı kullanalım, cari açığımız artmasın

Eskiden yerli malı haftası falan yapılırdı.
Satın aldığımız malların nerede üretildiğine bakıyor muyuz?

Yıllık ticari açığımız 30 Milyar doları buluyor.
AB gümrük birliği ve kotaları sağolsun.

Evet, ticari açığımızı büyük oranda Ferrari, Porsche alan insanlarımıza borçluyuz.
Ama birazcık daha bilinçli davranırsak, az da olsa katkımız olabilir.
Tabii ki Türkiye'de üretilmeyen fotoğraf makinesi, cep telefonu gibi eşyalarda
yapabileceğimzi bir şey yok. Ama manavda bir elma bile yurtdışından geliyorsa bunda
bir sorun var. Biraz daha seçici olalım, yabancı markalar için gereksiz yere anormal
paralar vererek kendimizi tatmin etmeyelim. Yazıktır...

Gürkan Kos
15 yıl önce - Cum 25 Hzr 2004, 11:26
Yerli Mali Haftasi

Alıntı:
Eskiden yerli malı haftası falan yapılırdı.

Yerli mali haftasini annemden dinledigim zaman, cocuklarin o zamanlar cosku ve sevinc icinde gecirdikleri günler oldugunu duymaktayim. Ülkenin, kendi insanlarimizin üretimde bulunduklari bilinci cocuklara aktarilmakta, bunu pekistirmek icin de fabrikalara geziler bile düzenlenilmekteymis. Ulusal bilincin olusturulmasi icin güzel bir yöntem...

Gel gelelim kendi yasadiklarima. Belki baska okullarda Yerli Mali Haftasi dogru kutlaniyordu ama bizdeki durum söyleydi:

Cocuklar evlerinden cesitli gida maddeleri getiriyorlardi. Meyve, sebze, kek, börek, pogaca gibi... Ben kek yaptirirdim: Izmir'in üzümü, yagi, sekeri ve Konya'nin unundan.

Sinifin ucuna büyük bir masa kurulur, üzerine beyaz örtüler örtülüp getirilen yiyecekler üzerine dizilirdi. Siralara da birer mandalina, portakal konurdu.

Sonra ögrenciler mandalina ve portakallarini yerken kurulan masanin orta kisminda müdüre hanim, ögretmenler de yaninda getirilen seyleri nasil yediklerini izlerlerdi...

Ne güzel, degil mi?! Kücük yasta "onlar yesin, biz izleyelim" bilinci asilanip hortumlama, görevi kötüye kullanma olaylarina tepki göstermemeye alistirilmisiz.

Ortaokulda bu hafta kutlanilmiyordu. Ama kompozisyon falan yazardik yanlis hatirlamiyorsam. Ne yazacaktim? "Büyüklerimizin milletin malini nasil yediklerini" mi? Tabii ki hayir. "Yerli mali iyidir, güzeldir" gibisinden birkac cümle yaziveriyorduk; nedenini bilmeden.

Lise cagina geldigimde ise ilkokullardaki Yerli Mali Haftasi kutlamalarina ithal muz getirildigini duyar olmustum.

Su andaki durum nedir, bilen var mi?

Saygilarimla

GK

messiah_haktan

15 yıl önce - Cum 25 Hzr 2004, 12:52

Eskiden parasi olan yerli mali kullanmazdi,anliyabiliyordum,mallarizmiz dünya standartlarinin altindaydi ama simdi...

Halkimiz aradaki farkin kapandigini sahit olunca/anlayinca ihracat ithalat farki kapanacaktir,tabi acigin tek sebebi bu degil.

Ufuk

15 yıl önce - Cum 25 Hzr 2004, 14:02

Biliyormusunuz, savaş sonrası, Japonya'da sanayi yeni yeni oluşmaya başlarken, tüm dünya Japon mallarını kalitesizlikle tanıyordu. Belki gerçektende öyleydi. Şu an Türk malları ve Çin malları için dediğimiz gibi. Ama gelecekte durum ne gösterir bilinmez. "VEYSEL", 2054 yılının teknolojisini yaratıyor olabilir

Orhan
15 yıl önce - Cum 25 Hzr 2004, 14:12

Buradaki konu bence biraz yanlis anlamanin urunu. Turkiye'nin dis acigi sanki hep yabanci tuketim mallarindan kaynaklaniyor gibi bir hava estirilir ama gercekte bu boyle degil. Yaptigimiz ithalatin kesin rakkamdan emin degilim ama 20% civari tuketim mallari. Bizim en buyuk ithalat kalemlerimiz, petrol, dogal gaz, sanayi ham maddeleri ve yari islenmis ham maddeler. Yani oyle iki tane gormemisin aldigi Porsche'nin Ferrarinin o kadar onemi yok.

Ithal mallar olcak ve alinacak ki yerli ureticide onlarla rekabet edip onlarin seviyesine ulasabilsin. Bugun Beko, Vestel neden en iyi mallari uretiyorlar cunku yabancilarla rekabet etmek zorundalar. Ayni sey arabalar icin gecerli.

O yuzden boyle yerli mali haftasi falan bana gereksiz geliyor. Ha karsi oldugum birsey var oda sirf marka diye yerlisi daha iyiyken gidip yabanci markayi almak. Bunu da yapan kitlenin zaten yerli mali haftasindan haberi bile yok.

messiah_haktan

15 yıl önce - Cum 25 Hzr 2004, 16:10

Orhan iki tane porsche il ferrari yüzünden cikmiyor herhalde bu acik.Türkiye disariya tekstil üretiyor gidiyor cinden,bagledesten tekstil ürünleri aliyor yada milletin evindeki mallara bakacak olursak ya pasarizliktan gidip Cin de üretilmis "SUNNY" marka TV aliyor yada parasi oldugu icin "SONY" aliyor,bu olay hersey icn gecerli VW/TOFAS, LEVIS/RODI etc...
Bide tabi biz Corola verso yada Megane gibi seyleri üretirken bunun pacalarini yada fabrikadaki makineleri disaridan aliyoruz,üretim arttikca bu giderlerde artiyor.Ham maddenin büyük sorun oldugun sanmiyorum.Örnek Almanya ve Japonya,ikiside ham maddesiz dünya ihracatinin basindalar.

Esra
15 yıl önce - Cum 25 Hzr 2004, 16:29

Ben cogu zaman Turkiye den alisveris yapiyorum, bunun icin Turkiye ye gelecegim tarihi bekliyorum ( tekstil,ayakkabi,beyaz esya)

Amerika da iken de, aldigim tekstil mallari genellikle turk maliydi ( bknz. H&M ve Victoria's secret vs gibi unlu ve populer markalar,urunlerinin bir cogu Turkiye de imal ediliyor)

AydinE
15 yıl önce - Cum 25 Hzr 2004, 17:01

Messiah, guzel orneklerde..
o gosterdigin Arcelik mallarinin icin cogu yurt disindan ithal ediliyor. ozellikle Plazma televizyonlar filan.
Yani yerli mali demek illa Turkiye de yapilmis demek degil.
Montaj yerli mal sayilirmi..belki...
sadece kar in bir miktari Turkiye de kaliyor demek.
teknolojiyi Tr yede gelistirip uretmek asil amac olmali.

Ornek:
Kore ye bak....
Kokmus Tursu yiyip, yasiyan koylu toplum dunya elektronik piyasasini Japonlar'dan almak uzere. ABD araba piyasasinda Yerli ve Japondan sonra 3uncu siradalar.
Turkiye' yede olabilirmi, neden olmasin..
mesela, dusmanlik, kizginligi birakip, daha ilerilere degisik acidan bakmak lazim..
sorunumuz emperyalizm, komunizm filan degilde, gelisme ve uretme olmali...

Ibrahim
15 yıl önce - Cum 25 Hzr 2004, 17:08

AydinE demiski:

o gosterdigin Arcelik mallarinin icin cogu yurt disindan ithal ediliyor. ozellikle Plazma televizyonlar filan.
Yani yerli mali demek illa Turkiye de yapilmis demek degil.

Almanya Bochum da Nokia nin fabrikasi var cep tel. üretiyor Nokia finlandiya markasi!
Vestelin web sayfasina bir göz atsan diyorum hangi dünya sirketlerine tv,vs üretiyor

Orhan
15 yıl önce - Cum 25 Hzr 2004, 17:25

AydinE'nin goruslerine katiliyorum.

Sapla samani karisitiryorsunuz. Haktan Turkiye gidiyor cinden tekstil aliyor diyorsun. Bunlar hep medyanin abartmalari cinden alinan belki satilanin 5% ama medya haber olsun diye sanki butun tekstil urunleri cinden aliniyormus gibi sansyonel haberler yapiyorlar.

Arceligin vestel'in ve Araba ureticilerinin cogu yurt disindan parca aliyorlar veya aliyorlardi. uretim rakkamlari arttikca bunlarda iceride uretilmeye baslanacak. Birde uretimi kesinlikle kucumsememek lazim cunku cogu urunde en buyuk katma deger uretim safhasinda ortaya cikiyor.

Bu konuda en iyi ornek Hollanda'lilar adamlar da fazla komur yok ama komurde dunyanin en buyuk ihracatcilari arasinda. Adamlar gidip degisik komurleri aliyorlar, burada degisik sekillerde karisitirip iki misli fiyatina satiyorlar.

Haktan birde ham madde hakikaten buyuk sorun ayni sorun almanyada da var. Onemli olan disaridan aldigin ham maddeyi ziyan etmeden, kullanip ulkende belli bir sekilde katma deger yaratmak. Almanlar bunu bizden cok daha iyi yaptiklari icin bizden cok daha iyi durumdalar yoksa ayni problem onlarda da var

sayfa 1
123 ... 103104105   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET