Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
tarık_34

10 yıl önce - Cmt 31 Oca 2009, 15:14
Eski İstanbul Sinemaları

İstanbul'un eski kışlık sinemaları ile ilgili site içinde bir başlık aradım , bulamayınca da yeni bir başlık açıp o yıllara ait resim , sinema biletleri vede haftalarca kapalı gişe oynamış filmlerle ilgili anıları ( site yöneticileri ve denetçileri uygun görürlerse eğer ) bu başlık altında paylaşalım istedim.
Bende o yıllara ait birkaç sinemayı anımsatan biletlerin yanında alıp şuana kadar atmaya kıyamadığım yer gösterme biletleri ile başlığı hayata geçirelim dedim

tarık_34

10 yıl önce - Pzr 01 Şub 2009, 22:01

Kimse mesaj yazmadığına göre geçmişin o güzel anılarından hatırlanacak bişey kalmamış gibime geliyor... oysa o yıllarda her semtte en az birkaç tane kışlık sinema bulunuyordu. Birinci vizyon filmler ertesi hafta o mahalle sinemalarında gösterime girerdi.

Ben Rami 'de doğup büyüdüm 95 yılına kadar..
Çocukluğumuzda Eyüp'te

1 - Melek sineması
2 - Mete sineması
3 - Şafak sineması

Taşlıtarla'da ( bugünkü G.O.Paşa )

1 - Tunca sineması
2 - İpek Ssineması
3 - Zengin sineması (bugün yerinde Şafak Hastanesi var)

Sağmalcılar^'da ( bugünkü B.Paşa)

1 - Lale sineması
2 - Ender sineması
3 - Sayanora sineması
4 - Tunç sineması

Vardı ( bunlar 1968 yılı itibarıyla tabii ki )

tarık_34

10 yıl önce - Çrş 04 Şub 2009, 16:50
Saray Sineması

Beyoğlu Saray sinemasının İstiklal Caddesine bakan cephesi

(+)

hasan hakan

10 yıl önce - Cmt 07 Şub 2009, 07:56

1978 de Kabataş erkek lisesinde öğrenciydim. Devamlı matineye bir bilet alıp akşama kadar arkadaşlarla sinemada takılırdık.
Favori sinemamız Beşiktaş "SUATPARK" sinemasıydı

CEMİL ZAFER

10 yıl önce - Prş 19 Şub 2009, 23:40

Alıntı:
o yıllarda her semtte en az birkaç tane kışlık sinema bulunuyordu. Birinci vizyon filmler ertesi hafta o mahalle sinemalarında gösterime girerdi.

Ben doğma-büyüme Yedikule ve K.MustafaPaşalı'yım. Çocukluk yıllarımda bu iki semtte 7 tane kışlık sinema vardı bunlardan 2 sinin yazlık bölümleri de vardı. Ne acıdırki şimdi bu iki semtte bir adet bile sinema yok. Yakın çevremizde Aksaray'da sinema cennetiydi adeta geçmiş yıllarda. Şu anda suriçi tabir edilen bölgede Topkapı-Aksaray ve güneyinde kalan bir bölgede sinema bulmak imkansız.

Çocukluk yıllarımda gittiğim sinemalar içinde ise favori sinemam Aksaray'da bulunan Kristal sinemasıydı. Şu anda düğün salonu olarak işletilmekte...

tarık_34

10 yıl önce - Cum 20 Şub 2009, 13:39

Alıntı:
Yakın çevremizde Aksaray'da sinema cennetiydi adeta geçmiş yıllarda

Cemil Zafer arkadaşımızn dediği gibi Aksaray bir ara sinema cenneti gibiydi (hatırladığım kadarıyla)

1 - Bulvar Sineması
2 - Yıldız Sineması
3 - Kristal sineması
4 - Kısmet Sineması
5 - Nilgül Sineması (Fındıkzade)
6 - Sur Sineması ( Topkapı)
7- Aydın Sineması (Şehremini)

Aklıma gelen Aksaray ve çevresindeki o zamanlar popüler olan sinemalar..

tarık_34

10 yıl önce - Cum 20 Şub 2009, 14:08

Sitede gezinirken " NOSTALJİ - 60'lar, 70'ler 80' ler " başlığının içiersinde eski İstanbul sinemaları ile ilgili güzel anılar paylaşılmış..bir tanesini yükleyen arkadaşımızın " Alexandros " 14 Temmuz 2006 tarihinde yazmış olduklarını kendisinin hoşgörüsüne dayanarak bu başlığa kopyalamak istedim
Alıntı:
Alaskanin, frigo ve kokonun ambalajlari eski den oldugu gibi midir ?
Sormak istedigim biz eskiler ambalaj bizlere birsey hatirlattigi icin mi aliniyor, yoksa tadi icin mi aliniyor?

Rahmetli buyukdedem Beyoglu sinemalarinin ilk makinisti idi (Sumer Sinemasi), daha sonra yanilmiyorsam, adi Ruya sinemasi olarak degistirildi. Daha sonralari egitmis oldugu gencler,Yeni Melek, Emek, Luks, Yeni Ar, Yeni Melek ve Lale Sinemalarida makinistlik yaptilar.
Her Pazartesi sabahi Yeni Ar sinemasina, sansur heyeti gelirdi, simdi bilmiyorum ama o zamanlar ilk seans saat 12.30 baslardi ve gunun obur seanslara nispeten daha ucuuz idi ve filimler her pazartesi sabahi degisirdi. Saat 9 - 10 siralarinda. Birinci ile Koltuk mevkisinin ayrildigi genis koridorda veya balkon kesiminin en onude yer varsa bir ufak masa konulup sansur heyeti is basi yapardi. Makinist dairesinde, makinistin elinde itina ile kesilmis uzunlamasina beyaz kagitlar vardi, sansur heyeti bir opusme sahnesi gorunce "Kagit" diye bagirirdi, makinist, donen bobinin ararsina kagidi koyar, daha sonra hangi yerden filmi kesecek diye isaret koyardi.

Hoscakalin arkadaslarim.

Gerçekten güzel şeyler anlatmış geç te olsa kendisine teşekkürler

ahteb
10 yıl önce - Cum 20 Şub 2009, 14:16

Hasan hakan arkadaş 79- 80 kabataş erkek lisesi çarşamba öğleden sonra rehberlik suatparkda yoklama yapardık biz gelmeyenleride incilay hocaya bildirirdik ne nostalji koltuklara!!!!!!!!!!!!!!!!

Mergen Köseraif
10 yıl önce - Pzr 22 Şub 2009, 23:46

Taksimden aşağı doğru inerken Solda Lale sineması vardı şimdi teknosa olmuş
Karşısındaki fitaşlar eskiden yoktu
Sağda şimdi yıkılan Saray sineması vardı çok çok güzel Fransız filimleri getirirdi
Karşısında Alkazar sineması vardı okuldan kaçanların gittiği Baytekin 30 kısım birden falan oynatılan
Sarayın yanında yanılmıyorsam sonradan adı sonradan Lüks olan Emek sinemsı vardı
Melek sineması sokağa girince solda idi büyük ve kaliteli filimlerin oynatıldığı güzel br sinema
Sokağın dibinde ise Ar sineması açılmıitı.
İstiklal caddesinde ilerleyince soldaki sokak içinde Süper filimleri gösteren Süper ses düzenli süper Sinema Yenimelek açıldı
Ana caddede biraz ilerde solda Atlas sineması vardı.
Tünele gelmeden sağda Elhambra pasajında Elhamra sineması vardı
Harbiyede fransız okulu sırasında sırasında As Valikonagında Askeri müze karşısı Konak
Pangaltında sağda İnci solda şimdiki otelin olduğu yerde de Tan sineması vardı
Daha ilerde solda açıldığı zaman çok ilgi toplayan Site sineması vardı.
Şişlideki Kent de sonradan açıldı

Mergen Köseraif
10 yıl önce - Pts 23 Şub 2009, 22:49

Özür dilerim en önemlisini unutmuşum.

ŞAN SİNEMASI pazar günleri büyük konserlerin yapıldığı önemli bi kültür m erkezi idi
Oynanan tiyatro oyununun içeriğini beğenmedikleri için kundaklamışlardı.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet