Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir Zübeyde Hanım Opera Binası
123 ... 303132   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
batuşener
8 yıl önce - Prş 29 Oca 2009, 23:40
İzmir Zübeyde Hanım Opera Binası

Aziz Kocaoğlu, Zübeyde Hanım Opera Binası'nın Adnan Saygun Sanat Merkezi gibi üstün nitelikli olacağını, bunun için de önümüzdeki günlerde proje yarışması açılacağını belirtti.
Alıntı:
Zübeyde Hanım adına opera
Açılış konuşmasında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Karşıyaka'da yapılacak olan yeni bir opera binasının da müjdesini veren Başkan Kocaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezimiz bittikten sonra bir opera binası yeri arayışına girdik. Geçtiğimiz ayın meclisinde belediye başkanımız Cevat Durak çok büyük bir anlayış göstererek, büyük bir jest yaparak Karşıyakalılar, İzmirliler ve Büyükşehir Belediyesi adına Zübeyde Hanım Kültür Merkezi arazisini bize verdi. 24 bin metrekare bir alan. Buraya Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi'ndeki deneyimlerimizi ve birikimlerimizi de aktaracağız; hem İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak hem de sanat çevresi olarak. Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi'ndeki niteliğin daha da üzerine çıkacak . . .

Tüm metin : http://www.izmir.bel.tr/Details.asp?textID=5963

Ayhan
8 yıl önce - Prş 29 Oca 2009, 23:41

Sonunda yapıyorlar mı, kaç senedir yapılmayı bekliyordu, umarım güzel bir eser ortaya çıkar, her ne kadar arazi çok büyük olmasa da.

batuşener
8 yıl önce - Prş 29 Oca 2009, 23:44

Sevgili Ayhan,

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nin arsa alanı 20.000 m2'dir.
Bence; 24.000 m2'lik alan en aşağı Saygun Sanat Merkezi kadar büyük ve görkemli bir yapı olacağının ilk işaretidir.

Saygılar

serdar ölmez
8 yıl önce - Cum 30 Oca 2009, 01:05
Alışveriş merkezi mi ? Opera Binası mı ?

ŞPO sitesinden alıntıdır.

Alıntı:

14 Kasım 2008 - Yenigün
3 bin metrekare kapalı alana sahip olacak

Karşıyaka Belediyesi kültür ve sanatta öncülük etmeyi sürdürüyor. Sanatı kucaklayan bir anlayışla bu konudaki hizmetlerine bir yenisini daha ekleyen Karşıyaka Belediyesi, ilçedeki büyük bir eksiği de gidermiş olacak.

Karşıya Belediyesi Atakent’te opera ve tiyatro binası yapıyor. İhalesi yapılan bina, 3 bin metrekare kapalı alana yapılacak. Üç katlı olarak tasarlanan binada bodrum kat otopark ve sığınak şeklinde hizmet verecek. Tesiste sergi salonu ile birlikte loca dahil olmak üzere 672 kişilik bir salon inşa edilecek. Binanın çatısı ise çelik sistemle kaplanarak izole edilecek.

İlçenin en büyük eksiklerinin başında bu tür sanatsal mekanlar olduğunu belirten Belediye Başkanı Cevat Durak şunları söyledi:

“Karşıyakalı sanat ve kültür aktivitelerini çok yakından takip eden bir halk. Biz göreve geldiğimizden beri bu tür sıkıntıları gidermeye çalışacak mekanlar yaptık. Bunların başında Zübeyde Hanım Mahallesi’ndeki İsmail Cem, Çiçek Mahallesi’ndeki Aydın Güven Gürkan, Gümüşpala’daki İhsan Alyanak Kültür Merkezleri geliyor. Bunun yanısıra vâr olan Postacılar Kültür Merkezi’nde de güçlendirme çalışması gerçekleştirdik. Buraları aktif hale getirdik. Ancak ilçe merkezinde kültürel sanatsal mekan eksikliği söz konusu idi. Bu açığı da Atakent’e yapacağımız tiyatro ve opera binamızla gidermiş olacağız. Binaya ayrıca Belediyemize bağlı hizmet veren Konservatuvar Müdürlüğümüz de taşınacak. Çalgı eğitim kursları da bu çatı altında gerçekleşecek”

Bu haber eski bir haberdi. Ancak Karşıyaka projeyi Büyükşehir ile paylaşma kararı aldı anlaşılan. Ancak vizyon sorunu olan Karşıyaka için pek te öyle ahım şahım bir görüntü yok karşımızda yine... Alışveriş merkezi görünümünde Opera binası tüm İzmir'e hayırlısı olsun....
Ayrıca 3.000 m² kapalı alan bence biraz küççük bence

Aksit Ozkural Bey e cevaben EK.

Sayın Aziz Başkanın Arka Planında Duran Resimlere Dikkatinizi çekmek İsterim.... Başka söze ne hacet "Ben yaptım oldu"......

En son serdar ölmez tarafından Cum 30 Oca 2009, 01:24 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Aksit Ozkural

8 yıl önce - Cum 30 Oca 2009, 01:20

Opera binalari kentlerin en vurgu yapilan binalaridir.
Gorkemli ve guzel olmali ve mumkunse kent merkezinde olmalidir.
Eskizdeki resim opera binasi filan olamaz.

Aziz baskan isin dogrusunu elbette bulacaktir.

osmancık
8 yıl önce - Cum 30 Oca 2009, 01:26

zübeyde hanım'ın isminin opera binasına verilmesi ne derece doğru?

bence kişiler ile yapıların bir şekliyle de olsa ilişkili olması gerekir.

batuşener
8 yıl önce - Cum 30 Oca 2009, 01:34

Sevgili Serdar Ölmez,

Karşıyaka'da yapılacak olan bu opera-tiyarto binası ile Zübeyde Hanım Opera Binası'nın bir ilgisi yok. Aziz Kocaoğlu, bahsettiğiniz opera-tiyatro binasının temel atma töreninde Zübeyde Hanım Opera Binası hakkında bilgi vermiştir.

Bu arada sağlam bir kaynaktan aldığım bilgiye göre yapılacağı alan aşağıdaki haritadadır

(+)

Ben, bu arsaya İzmir'e yakışan bir opera binası yapılacağına eminim. Bence Zübeyde Hanım Opera Binası çok güzel bir isim. Ama "ZÜBEYDE HANIM OPERASI" olarak değiştirilebilir.

Ayhan
8 yıl önce - Cum 30 Oca 2009, 01:42

Bu arsanın önünde tabelalar mevcut şu an. Zübeyde Hanım Kültür Merkezi olarak geçiyor.

erkin1
8 yıl önce - Cum 30 Oca 2009, 01:45

Opera binası ne zaman tasarlandı ne zaman İzmirliye sunuldu. Birileri kendi çalıp kendisi oynuyor. Seçim zamanı al-sana opera binası...

İzmir içinde böyle bir yapıt ve yeri olarak İzmir için alakası konusunda fikri olan var mı ?

Adnan Saygun forumunda yeterince konuya benzini döküp ateşini vermiştim. Ama bu sefer bende hayal kırıklığı var.
İzmir eldeki yatırımlara nedense önem vermeden diğerine atlamayı seviyor. Mütehaid avına mı çıktılar nedir anlamadım.

Taha Aksoy 1 şubattan itibaren hazırlıkları bitirmiş, seçim moduna girmiş olacak.
Taha Aksoy ilk hedefte yapılamayan işlere yüklenecek. Opera binası için erken davranan bir başkan diğerlerinde çuvalladığını anlamış olacak ki her yere saldırmaya başladı.
Benim beklentim bu proje için yarışma açılmalıydı ! Yer konusunda çok acele edildi. !

Henüz karşılıklı atışmalar başlamadı. Bari İzmirliye bu atışmadan karlı çıksa !

batuşener
8 yıl önce - Cum 30 Oca 2009, 01:47

Alıntı:
Buraya Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’ndeki deneyimlerimizi ve birikimlerimizi de aktaracağız; hem İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak hem de sanat çevresi olarak. Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’ndeki niteliğin daha da üzerine çıkacak bir yapı için teknik şartname hazırlanır hazırlanmaz proje yarışmasına çakacağız.

Lütfen metni okumadan yorum yapmayalım arkadaşlar !!!

Sanat için açılan bir başlığı seçim tartışmalarına dönüştürmemeyi de rica ediyorum!!

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 303132   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet