Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Hüseyin Cumhur

9 yıl önce - Çrş 28 Oca 2009, 18:41
Konya - Eskiden burası neydi veya nasıldı ya da şimdi yerinde ne var?


Aslında sitemizdeki "Bu Kim?" benzeri ve onun kurallarının Konya'ya uyarlanabileceği bir başlık. İsterseniz Konya'ya malolmuş, özellikleri olan birini ekleyip bu kim diye sorabilir veya burası neresi diye de genişletebilirsiniz. Ama unutmayalım; sorulan konu hakkında soru yöneltenin de, cevaplayacak olanın da hafızamızda birkaç satırdan fazla bilgi olmalı. Lütfen, mesaj kaygısı gütmeden, biliyorsak, hakkında bilgi bulabiliyorsak ve varsa kaynağını vererek yazalım. Anlatılarımızda sitemizde daha önce kullanılmış fotograflardan yararlanabiliriz, ihtiyaç olduğunda site hakları zedelenmeden kodlarıyla kopyalanıp ekleyebiliriz. Babamızdan, dedemizden ve nenemizden de faydalanabiliriz.
Tekrar hatırlatalım, bilgisayarımızın tuşlarına Konya'ya yakışır bir üslupla, güzel görüntülerle ve ansiklopedi oluşturma ciddiyetiyle basmaya gayret edelim. Şayet sorumuza cevap gelmezse, değiştir tuşu hakkımız kaybolmadan yine aynı mesaja cevabımızı eklemeyi de, doğru cevap verildiğinde takdir etmeyi de unutmayalım.

İşte ilk sorumuz; hantal kütlesiyle bugün herkesin eleştirdiği, hatta yıkılması sık sık gündeme gelen aşağıdaki Mevlana Çarşısı yapılmadan önce yerinde ne vardı?.Bilebildiğim, hatırlayabildiğim kadarıyla yine cevabı ben genişletiyim. Evet Üzüm Pazarı ya da sebze pazarıydı orası. Rahmetli anneannemle Türbeönü'ndeki evden çok sık giderdik. Koluna olmazsa olmaz yayvan bir sepet takar, hiç bir yere uğramadan soluğu sebze pazarında alırdı. Ne aldığı görünmesin diye de, mutlaka o sepeti geniş çarşı örtüsünün altına gizlerdi.
Büyük bir çarşıydı, dört kenarında dükkanlar vardı ve ortası büyükçe bir avluydu. Dükkanların caddeye bakan cephelerinde hatırladığım kadarıyla kasaplar, sakatatçılar vardı. Hatta aralarda süt makinaları tamircisi gibi esnafta bulunurdu. İç tarafta ise yine sakatat, et, baharat, peynir zeytin satan küçük küçük dükkanlar vardı. Bugünkü kadınlar pazarına benzerdi biraz. Avlunun üzeri açıktı ve orada da tente veya iğrelti gölgelikler altında peynir, zeytin, bal gibi şimdiki deyimle şarküteri ve sebze meyve satan seyyar esnaflar olurdu. Aralarında dar dar geçitler vardı. Sanırım ağaçlar da vardı aralarda. Genelde buralarda dolanırdık ve hep memnun olunurdu ki, herşey tanıdık esnaftan fiyat sormadan alınırdı. Tek tük yabancı düştüğünde de esnaf Bozkır tahini (daha doğrusu bozgır dahanı) gibi bilindik yerlerin meşhur ürünlerini sayarlardı birbir. En az bir iki kapısı olduğunu hatırlıyorum ama aklımda nasıl oldukları kalmamış. Çocukluğumdan baktığımdan mı bilmiyorum, renkli ve kalabalık bir çarşıydı. Bir de gönlü bol esnafın çocukları kayıran ikramları olunca, sebze pazarına şalvara takılıp gitmek kaçırılmayacak bir olaydı.


Özür dilerim, internete bağlı kaldığımızda sadece ismini verebiliyoruz o kadar. Cevabınız doğru, fakat bilgileri geliştirmek, olanlara katkı yapmak amacıyla yola çıktık bir kere. Biraz araştırırsak, sağa sola sorarsak inanın çok şey bulacağımızdan eminim
En son Hüseyin Cumhur tarafından Prş 29 Oca 2009, 16:14 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


Hüseyin C
9 yıl önce - Çrş 28 Oca 2009, 18:48

Alıntı:
İşte ilk sorumuz; hantal kütlesiyle bugün herkesin eleştirdiği, hatta yıkılması sık sık gündeme gelen aşağıdaki Mevlana Çarşısı yapılmadan önce yerinde ne vardı?.

Üzüm pazarı vardı, çok daha önceleri de Mollaoğlu Medresesi varmış.


Yusuf Esengül

9 yıl önce - Prş 29 Oca 2009, 12:56

Mevlana Türbesi karşısındaki Balıkçı Otel yapılmadan önce yerinde ne vardı? Biliyor musunuz?Emel A
9 yıl önce - Cmt 31 Oca 2009, 13:58

Alıntı:
Mevlana Türbesi karşısındaki Balıkçı Otel yapılmadan önce yerinde ne vardı? Biliyor musunuz?

Sanırım burada altta dükkanlar üstte ise Balıkçılar düğün salonu diye meşhur bir yer vardı. Genelde Ahmet Özdemir (Kör Amet) sahmeye çıkardı.


M.Furkan
9 yıl önce - Cmt 31 Oca 2009, 14:11

"Eskiden burası neydi veya nasıldı ya da şimdi yerinde ne var..."

Hüseyin Bey, başlık gayet güzel düşünülmüş. Bir de "gelecekte ne olacak?" tarzı birşey ekleyebilir miyiz? Mesela resimdeki Mevlana çarşısı için sürekli "yıkılacak, yerine park yapılacak" tarzı söylentiler var. Bu konu hakkında internete bağlı kalmaksızın bilgisi olan arkadaş var mı?

Ya da konu dışı mı oldu birazsayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> KONYA