Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Barış

16 yıl önce - Sal 22 Hzr 2004, 17:12
Bursa Uludağ Milli Parkı ve Sarıalan


2543 metre yükseklikteki Uludağ Tepe altında kalan bölgede bir kısmı yazın kuruyan 7 adet buzul (sirk) gölü bulunur. En önemlileri Kara göl, Kilimli göl, Aynalı göl, Buzlu göl ve yazın kuruyan Heybeli göldür. Volfram madeninin güneydoğusunda bulunan Çayır dere maden atıkları ile yok olmuş bir durumdadır. Koğuk dere ise çiçekler arasında son derece güzeldir.

Kilimli göl; dibi yeşil renkte çok sık bir bitki örtüsü ile kaplıdır ve derinliği 4.5 metre civarındadır. Dağcıların kamp, çevreden gelen köylülerin de piknik yaptıkları, içme suyunun bulunduğu 2330 metre yükseklikteki Kilimli göl Cumartesi ve pazar günleri oldukça kalabalıktır. Rahat ve sakin bir kamp için hafta içi günler düşünülmelidir. Göller bölgesine gelen yabancı dağcılarında tercih ettikleri göl Aynalı’ dır. Köylülerin sık sık atış talimi yapmaları nedeniyle Kilimli göl oldukça tehlikeli bir bölgedir.Buzlu göl; Kilimli gölün doğusunda küçük bir tepenin ardında bulunan bu göl yıl içinde Ağustos ayı başlarına kadar buz kütleleri ile doludur. 2390 metre yükseklikteki Buzlu göl sıcak yaz aylarında serinletici bir görünüm verirken hemen üzerinde Kara taş tepeleri yükselir.

Kara göl; hakkında çeşitli rivayetler anlatılan, dipsiz göl adıyla da bilinen bu göle Kilimli göl’ den Alaçam istikametine giden patika ile 10 dakikada ulaşılır. Zirve tepenin altında kalan 2270 metre yükseklikteki Kara göl adına yakışır bir şekilde ürpertici görünüm vermektedir. Fazla güneş görmemesi ve içme suyu bulunmaması nedeniyle kamp için tercih edilmez.Aynalı göl; 2310 metre yüksekliktedir ve diğer göllere oranla daha fazla güneş gördüğü ve güneş ışınlarının su üzerinde yansıması nedeniyle bu ismi almıştır. Hemen üzerinde yükselen 2510 metrelik zirvesiyle dört tepeler etkileyici bir görünüm vermektedir. İçme suyu kaynağının da bulunduğu Aynalı göl yerli dağcılardan ziyade yabancı dağcılarca bilinmekte, sakinliği ve doğal güzelliği nedeniyle tercih edilmektedir.Heybeli göl; Kilimli gölün kuzeyinde 2410 metre yüksekliktedir. Yaz aylarının gelmesi ile erken kurur ve bu nedenle gölden ziyade bir plato görünümü verir.


En son Barış tarafından Çrş 14 Tem 2004, 10:42 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


Barış

16 yıl önce - Sal 22 Hzr 2004, 17:13
Ulaşım


Uludağ göller bölgesine gidebilmek için Bursa’ dan karayolu ile 32 kilometre sonra Oteller bölgesine ulaşılır. Bu parkurda yapılacak faaliyet için Teleferik’ de kullanılabilir ancak oteller bölgesine ulaşımda güçlük çekilebilir. Sarı alan teleferik istasyonu önünden oteller bölgesine minibüsler kalkar. Ancak şoför ya minibüsün tamamen dolması bekler, ki bu da her zaman başınıza gelebilir ya da sizden 18 kişilik ücret ödemenizi ister. Sarı alan’ dan oteller bölgesine yürüyerek de gidebilirsiniz. Bunun içinde Sarı alan sapağına çıkarak oteller bölgesine olan 7 kilometrelik yolu, ya da et-mangal lokantaları arasından geçip Mandra boğazı-Sarı çayır istikametinden patikayı takiple Kız pınarı-oteller mevkiine ulaşabilirsiniz.

Barış

16 yıl önce - Sal 22 Hzr 2004, 17:23

Yürüyüş Parkurları

Oteller Bölgesi-cennet kaya,
Oteller Bölgesi-softa boğan,
Oteller Bölgesi-hanlar,
Oteller Bölgesi-Uludağ tepe,
Oteller Bölgesi-kuşaklı kaya-aras vadisi, soğukpınar,
Oteller Bölgesi-volfram madeni-küçük zirve-göller bölgesi,
Sarı alan-çoban kaya-softa boğan,
Sarı alan- kirazlı yayla,
Sarı alan-oteller,
Sarı alan-dik tekir-tonoz yayla-kadı yayla,


Uludağ'ın Zirveleri

Uludağ Tepe :2543 Mt.
Çifte Senaber tepe :2524 Mt.
Dört Tepeler :2512
Mt. Zirve Tepe :2486 Mt.
Kara taş Tepe :2485 Mt.
Rasat düzü Tepe :2480 Mt.
Ebirmelik Tepe :2440 Mt.
Kuşaklı kaya Tepe :2232 Mt.
Taputkaya Tepe :2133 Mt.
Sivritaş Tepe :2104 Mt.
Paşa çayır Tepe :2099 Mt.
Fatin Tepe :2045 Mt.
Cennet kaya Tepe :1990 Mt.
Katıröldü Tepe :1981 Mt.

Kuzey Parkurları

Oteller bölgesinin üstünden Paşaçayırı tepesi, Tutyeli, Şahinkaya, Kuşaklı kaya (2232 mt), Zirve tepe (2485 mt), Rasat düzü (2480 mt) rotasından göller bölgesine dört saatlik bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Bu parkur da patika yol oldukça belirgindir.

Oteller Bölgesi üstündeki kayak evi önünden başlayan ve Şahinkaya-Kuşaklı kaya altından devam eden su yolundan 1 saatlik yürüyüşle de volfram madenine ulaşmak mümkün.Yaz aylarında oteller bölgesinden çıktıktan sonra Bakacak yolu üzerindeki 2. yerleşim bölgesinden sağa sapılarak Volfram madenine araç ile yarım saatte de gidilebilir. Bu yol kar sularının erimesi nedeniyle oldukça bozuktur.


Sarı alan’ dan doğuya doğru patikayı takip ederek Çoban kayaya, oradan da güneye 2. yerleşim bölgesi inşaatları arasından geçerek maden yoluna da girebilirsiniz. Bu yol hem uzun hem de toprak olduğundan tozlu ve yorucudur.

Maden binalarının içinden geçerek, kar çukurunun solundan yaklaşık 250 metrelik bir tırmanışla zirve kapıya ulaşılır. Tırmanış sonrası göreceğiniz platonun batısında keşişin evi diye bilinen bir taş bina bulunur. Bursa’ dan da belirgin bir şekilde görünen taş yapı yağışlı ve rüzgarlı havalarda barınak olarak kullanılır. Zirve kapıdan doğu istikametine doğru çok belirgin durumdaki patikayı takip ederek Rasat düzü tepelerini geçtikten sonra 1.5 saatlik yürüyüşle göller bölgesine ulaşılır. 250-300 metrelik bir inişten sonra Kilimli göl kenarına varabilirsiniz. Göller bölgesine dönmeyip Güneydoğu’ ya doğru giden patika takip edilirse yarım saat sonra göllerin üzerinde bulunan Uludağ tepeye varılır.

Zirve taşının hemen dibindeki taş yığının altında duran defteri imzalamayı ve sizden sonrakilerin de okuyup, imzalamaları için yerine koymayı unutmayın. Uludağ tepeden göller, Keles ilçesinin tüm köyleri, yayla ve ormanları ile İnegöl ilçesinin bazı dağ köyleri görülebilir. Buradan aynı yolu kullanarak göller patikasına girebileceğiniz gibi batıya 100 metre yürüyüp Buzlu gölün üzerindeki çarşaktan aşağı inebilirsiniz.

Güney Parkuru

Uludağ tepe ve zirve göllerine 2 günlük bir faaliyetle dağın güneyinde yer alan Keles ilçesine bağlı Pınarcık köyünden de ulaşılabilir. Bunun için her gün saat 14:00 de Bursa’ nın Tahtakale semtinden Dağdibi, Pınarcık köylerine kalkan köy minibüslerine binmeniz gerekir. Ancak Uludağ’ ı tüm heybetiyle görmeniz için çilek bahçeleri arasından geçen Baraklı göleti-Pınarcık köyü parkurunu deneyebilirsiniz. Bunun için Batı garajından kalkan Keles otobüsleri veya minibüslerine binmeniz gerekir. Keles ilçesine 10 kilometre mesafede yer alan Baraklı köyünün 7 kilometre doğusunda yer alan gölete özellikle yaz aylarında çilek bahçelerine işçi taşıyan araçlar gider. Baraklı göleti kenarında konaklayabilirsiniz. Göletten güneye doğru meyve bahçeleri içinden geçerek pınarcık köyü yol ayrımına ulaşın. Buradan doğuya çam ormanları arasından geçen taşlık yoldan ilerlerseniz, Koca boğazova mevkiine gelirsiniz. Burada ki ağılın karşısında bulunan çeşmeden suyunuzu doldurmayı ihmal etmeyin. Vadiyi geçtikten sonra patikayı takip ettiğinizde Küçük boğazova’ ya ulaşırsınız. Güneyde greyderlerin açtığı taşlık yolu çıkıp yatay geçiş yaptığınızda Çavuşdüzü mevkiine gelirsiniz. Buradan kuzey doğu istikametine giden belirsiz bir patikayı izlediğinizde tatlısu sırtı ve Sarıçayır mevkiine ulaşırsınız. Yolu kaybetme korkusu taşımayın çünkü çevre köylerden sürülerini otlatmaya gelen çobanlar size yardım edip yolu tarif ederler. Ancak ikram edecekleri bir bardak çayı içmek ve bir dilim köy ekmeği ile peynirlerini yemek şartıyla... Sarıçayır sırtının solunda, kayalıklar üzerinde bulunan çoban barınağından kuzey doğu istikametine doğru ilerlediğinizde sıra tepelerin ardında görünen Uludağ tepedir. Sol tarafta göreceğiniz köyler ise Pınarcık, Epçeler, Dağdibi, Güneybudaklar, Küçük Deliller ve Büyük Deliller’ dir. Doğudan batıya doğru muhteşem doğa manzaraları ile karşılaşacağınız mükemmel bir parkurdur. Ancak oldukça uzun ve yorucudur. Su sıkıntısı da çekebilirsiniz.

Doğu Parkuru

Göller bölgesine Kestel ilçesine bağlı Alaçam köyünden başlayan 19 kilometrelik yoldan da çıkılabilir. Meyve bahçelerinden başlayıp sık çam ormanları arasından geçen bu yol arazi taşıtları veya traktörler ile 2.5 saatte, trekking faaliyetlerinde normal yükle 6-7 saatte geçilir. Haziran’ da açılan yol Ekim’ de yağan ilk kar ile kapanır.


Batı Parkuru

Batı garajından kalkan minibüsler ile ulaşacağınız Soğukpınar bucağından doğuya doğru yarım saat yürüdüğünüzde karşınıza Ketenli Yaylası çıkar. Buradan kuzeye doğru belirgin olan patikayı izlerseniz Aras deresine gelirsiniz. Burası Bursa’ nın içme suyunun büyük bir kısmını sağlayan Nilüfer nehrinin doğduğu yerdir. Köylülerin göze adını verdikleri iki büyük kaya gözünden çıkan suyun solundan tırmanırsanız Kuşaklıkaya ile Zirve tepe arasına gelirsiniz. Keşişin evi de denilen taş yapının yanından geçerek doğuya devam ettiğinizde Rasatdüzü ve sonrasında göller bölgesine ulaşırsınız. Gözenin sağında kalan sarp yamaçtan da zirve tepeye çıkılabilir ancak oldukça yorucu ve tehlikelidir.

Uludağ Milli Parkı

Bursa'nın 32 kilometre güneyinde, karayolu ile Bursa'ya 40, havaalanına 60 dakikadır. Antik dönemde Olympos Misios adıyla tanınan Uludağ, Troya Savaşı'nı tanrıların izlediği yer olarak ta mitolojideki yerini almıştır. 2543 metreye ulaşan doruğu ile Batı Anadolu'nun en yüksek dağıdır.
Olağanüstü tabii yapısı, flora ve faunasının zenginliği ile 1961 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Türkiye'nin en önemli Kış Sporları ve kış turizmi merkezidir.

Kayak tesislerinin yeterliliği ile konaklama imkanları Uludağın vazgeçilmez bir tatil yöresi olmasını sağlamaktadır. Yaz aylarında kampçılık, trekking ve günübirlik piknik alanı olarak yararlanılması Uludağ'ı her mevsim çekici kılmaktadır. Uludağ 20 Aralık - 20 Mart tarihleri arasında 120 gün/yıl süreli kayak mevsimine sahiptir. Merkezde 5 telesiyej, 7 teleski ve 1 adet teleferik vardır.

Ulaşım

Bursa’dan Uludağ Milli Parkı giriş kapısına (Karabelen) 22 km.lik asfalt yol ile ulaşılabilmektedir. Buradan oteller yöresi ve kayak merkezine 10 Km.lik asfalt + parke yolla ulaşılmaktadır. Ayrıca Bursa’dan 20 dakikalık bir teleferik yolculuğu ile Uludağ Milli Parkı Sarılan kamp ve kullanım alanına ulaşılabilmektedir.


Özcan

16 yıl önce - Sal 07 Eyl 2004, 17:19
Türkiye Önemli Kuş Alanları No.8: Uludağ


http://www.wwf.org.tr/tr/alan.asp?alang=tr&atype=1&aid=8

Bursa’nın güneyinde yer alan Uludağ, Batı Anadolu’nun en yüksek dağıdır. ÖKA’nın alçak bölümlerinde karaçam (Pinus nigra) hakimken, 1500-2000 m arası daha çok köknar/kayın (Abies/Fagus) karışık ormanları, daha yüksekler ise alpin çalılık ve çayırlıllarla kaplıdır. Kireçtaşı kayalıklarından oluşmuş zirve bölgesinde arazi geniş taşlıklarla kaplıyken, bu bölgenin kuzey tarafında çorak dağlık alanlara özgü bitki toplulukları bulunur. 2000 metrenin üzerinde birkaç adet küçük alpin gölcük vardır.
Bölge ünlü bir kış sporları merkezidir. Dağda 6000 yataklı kapasiteli 25 adet özel ve kamu sektörüne ait otelle, bunlara ait onlarca kayak pisti ve teleski bulunmaktadır. Dağ aynı zamanda kampçı ve dağ yürüyüşcüleri içinde cazip bir bölgedir.

Milli Park sınırları için hayvan otlatılmamakta ve ağaç kesimi yapılmamaktadır. Bölgede karaca (Capreolus capreolus) ve yaban domuzu ( Sus scrofa) yaşar. Ayrıca, kelebek toplayıcıları nedeniyle tehtit altına giren Apollo kelebeğinin bir alt türü (Parnassus apollo graslini) bulunur.

Kuşlar
ÖKA türleri: sakallı akbaba (2 çift) ve kaya kartalı ( 2 çift), alana ÖKA statüsü kazandıran türlerdir.

Ek bilgi: Kızıl akbaba, çakırkuşu, küçük kartal, bıyıklı doğan, ve gökdoğanın ürediği sanılmaktadır. Küçük sıvacıkuşu ve kara iskete için Uludağ, coğrafi yayılım alanlarının batı sınırını oluşturur. Bu dağ aynı zamanda Türkiye’de paçalı baykuşun yaşadığı bilinen birkaç yerden biridir.

Koruma ve Sorunlar
1961 yılında 11.338 hektarlık arazi üzerinde kurulan Uludağ Milli Parkı’nın alanı 1996 yılında 12.732 hektara çıkarılmıştır. Uludağ aynı zamanda 1978’den beri SİT Alanı statüsüne sahiptir.

Yüksek bölgelerdeki suyun büyük kısmı oteller tarafından kullanılmaktadır. Ormanların bir bölümü kayak pistleri açmak için ortada kaldırılmıltır. Halihazırdaki oteller bölgesinin dışında, zirvenin kuzeyine düşen bölgede ikinci bir turizm merkezi oluşturmak amacıyla, Orman Bakanlığı tarafından Turizm Bakanlığı’na 1800 yatak kapasiteli altı otel için inşaat izni verilmiştir. Bu gelişmenin dağdaki su kaynakları, canlı türleri ve doğal habitatlar üzerinde yaratalabileceği olumsuz sonuçlar konusunda yapılan harhangi bir kapsamlı çalışma bilinmemektedir.

Bursa şehrinin ve endüstriyel kirliliğin Uludağ’da asit yağmuruna yol açtığı çeşitli araştırmalarla ortaya konmuştur.

Artık durmuş olan volfram madeni çıkarma çalışmaları sırasında, ardıçların (Juniperus) çoğunlukta olduğu asidik topraklı alpin çayırlıklar önemli ölçüde zarar görmüştür.


Salih Erden

sayfa 1
123 ... 121314   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA