Ana Sayfa 930 bin Türkiye Fotoğrafı
Sakarya - Adapazarı - Çark Caddesi
123 ... 171819   sonraki »
Ana Sayfa -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Murat Y.
5 yıl önce - Sal 20 Oca 2009, 07:10
Sakarya - Adapazarı - Çark Caddesi

Çark Caddesi
Sakaryanın Adapazarının simgesi, gözbebeği. Adeta Sakaryanın kalbinin attığı yer. Tüm Sakaryalılar için yeri çok ayrıdır. İşte bu ayrıcalığından dolayı bu konuyu ayrı bir başlık altında değerlendirmek gerektiği düşüncesine vardım. İlgilenen herkesin görüş ve düşüncelerini, paylaşımlarını beklerim.

Depremden sonra

(+)

Gün başlarken

Çarkta kış

(+)

Çarkta gece

Not: Sakarya B.B. sinin ve Aziz Duranın hayata geçirdiği örnek işlerden biridir. Önceden araç trafiğine açık olan bu caddemiz; sonrasın da araç trafiğine kapatılarak, yaya trafiğine açılmıştır. Yapı olarak İstiklal caddesinin küçük kardeşi denilebilir. Depremde ağır yara aldıysa da kısa zamanda kendini toparlamıştır. Ayrıca fotoğraflar için Sakarya B.B. sine ve sanırım büyükşehrin fotoğrafçısı İhsan Korkut beyefendiye burdan teşekkürlerimi sunarım.
Son olarak Çark caddesiz bir Sakarya; Sakaryasız bir Çark caddesi düşünülemez derim. Bu fikir sadece benim değil, tüm Sakaryalıların ortak fikri olduğunun kanaatindeyim.

Murat Y.
5 yıl önce - Sal 20 Oca 2009, 07:27

İlk yorum da benden olsun.
Çark caddesi, Sakarya gibi depremden ağır yaralı çıkmıştır. Kısa zamanda kendini toparlasa da gene de bir kaç eksiği vardır ilk bakışta göze çarpan. Bunlardan biri boş arazi meselesi daha doğrusu enkaz dan geriye kalan boş arazi meselesi. İlk başlarda yarısı yıkılmış olan çark caddesi kısa zamanda yeniden dolmaya başlamıştır ki tek yer dışında. Orası da eski tarihi binanın bulunduğu, şimdilerde otoparkın olduğu arazi. Sakaryamıza; Sakaryanın göbeği Çark caddesinin de göbeği bir yerde böyle boşluk olması yakışmıyor açıkçası. Buraya çok kata ihtiyaç olmadan güzel bir mimari anlayışla şahane bir yapı ortaya çıkartılabilir. Örnek olursa Bursanın cam üçgen piramiti, Zafer plazayı gösterebilirim.

Birde nostaljik tramvayında geldiği düşünülürse, (gyhakan21 arkadaşımın iznine sığınarak) şu fotoda çark caddesi resmine koyulabilirse ki işte o zaman çark caddesi tadından yenmez

(+)

Tramvay rengi değiştirilebilir, sarı bana da acayip geldi. Ama Çark caddesi Şerefiyenin önünden geçen bu tramvayın hayali bile içimizi cız ettirmeyi başırmıştır sanırım

Alper Alpay

5 yıl önce - Sal 20 Oca 2009, 14:53

Çark caddesi Sakarya için, Sakaryalılar için herşeydir. Nitekim Atatürk Stadyumunda pankartını bulmak mümkündür. Sakarya gençlerinin bir sıfatı haline gelmiştir. Çark Caddesi çocuğu denilir, ya da kısaca cadde çocuğu... Küçük şehirlerin ünlü caddelerinin en ünlüsüdür Çark caddesi. Bir kez gelen, gezen insan bir daha unutamaz. Öyle ki İstanbul'un İstiklali ve İzmir'in meşhur kordonundan sonra en çok bilinen cadde konumuna gelmiştir. Deprem zamanı içimi cız ettiren görüntüsü hep aklıma gelir de duygulanırım. Allah o günleri bir daha yaşatmasın...

Murat Y.
5 yıl önce - Prş 29 Oca 2009, 08:49

Netten bunları buldum, paylaşayım istedim.

Bir zamanlar Çark Caddesi

(+)

Keşke bu evlerden bir tanesi bari kalabilseydi günümüze. Keşke..

vatan54
5 yıl önce - Sal 03 Şub 2009, 13:06

(+)

(+)

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> Diğer Şehirler