Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
İ.Hakkı Erdoğan
9 yıl önce - Pzr 18 Oca 2009, 20:09
Ankara'nın Sudaki İkinci Garantisi:Gerede Su Temini Projesi Hayata Geçiyor

Kesikköprü'den gelen su ile hiç yağmur yağmasa 20 yıllık suyunu garantileyen Ankara'ya şimdide Gerede'den su getirme çalışmalarına başlanıyor.İhale çalışmalarına başlanan Gerede Projesi seçimlerden önce ihale edilecek ve çalışmalara başlanacak.Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü bu projeyide hayata geçirerek Ankara'ya hem uzun yıllar kesintisiz su sağlamış hemde üzerinde yapılan tartışmalarla yıpranmış Ankara suyunun yeniden itibar kazanmasını sağlamış olacak.

safakcabuk
9 yıl önce - Pts 19 Oca 2009, 03:38

Bravo, önemli olan geçmişten ders alıp geleceği ona göre planlamak Ayrıca ben demiştim. Şimdiden başlanmalı büyük düşünmeli diye

Kızılırmak üzerine yapılması gereken arıtma tesisi ne durumda acaba. Melih Gökçek söyledi bir daha da gündeme gelmedi proje.

Ayhan B.

9 yıl önce - Pts 19 Oca 2009, 04:19

Bu sefer siyanürlü su bekliyoruz ailecek...
Sarı değil kırmızı su bekliyoruz bu sefer...
Çok renkli bir belediyemiz var...

20yıl tabi yeter bu su Ankara'ya... İçebilmek için yürek isteyen sarı suyu var. Resmen su kokuyor,sarılığı kenara bırakırsak... Üşenmediğim bir gün şeffaf bir bardağa su doldurup fotoğrafı burada paylaşacağım... Ama ben bunu yapsam bile birileri çıkıp şunu diyecek: O alttaki fondaki renkten,ışıktan. Musluktan akan suyun rengini görmekten aciz siyasetçi bünyeleri red edecekler elbette...

Not: Lütfen kırmızı yıldızlarınızı eksik etmeyin bu üyeden. Kral çıplak diyene kırmızınızı eksik etmeyin...
Not'un notu: Puan şikayeti diyen Ankara'lı üyelere bir sorum var: Musluktan akan suyu biraz bekletebilir misiniz?

Hüseyin C
9 yıl önce - Pts 19 Oca 2009, 11:10

Alıntı:
20yıl tabi yeter bu su Ankara'ya... İçebilmek için yürek isteyen sarı suyu var. Resmen su kokuyor,sarılığı kenara bırakırsak... Üşenmediğim bir gün şeffaf bir bardağa su doldurup fotoğrafı burada paylaşacağım... Ama ben bunu yapsam bile birileri çıkıp şunu diyecek: O alttaki fondaki renkten,ışıktan. Musluktan akan suyun rengini görmekten aciz siyasetçi bünyeleri red edecekler elbette...

Alıntı:
Not'un notu: Puan şikayeti diyen Ankara'lı üyelere bir sorum var: Musluktan akan suyu biraz bekletebilir misiniz?

Musluktan bardağa doldurulmuş ve 24 saat bekletilmiş su

Tuna Yersu
9 yıl önce - Pts 19 Oca 2009, 15:37

Alıntı:
Kesikköprü'den gelen su ile hiç yağmur yağmasa 20 yıllık suyunu garantileyen Ankara'ya şimdide Gerede'den su getirme çalışmalarına başlanıyor.İhale çalışmalarına başlanan Gerede Projesi seçimlerden önce ihale edilecek ve çalışmalara başlanacak.

Bu Projenin Kızılırmak suyu getirilmeden önce uygulanması gerekiyordu ama yapılmadı.

Şimdi merak ediyorum madem 20 yıllık suyumuz var bu acele neden ?

Yani yerel seçimler öncesi alelacele ihalaye çıkılmasının nedeni nedir ?

Yerel seçimlerde belediye yönetimi değişebilir, bu durumda ihaleyi yeni yönetimin yapması daha doğru olmaz mıydı?

Üstelik Gerede suyundan önce şu andaki mevcut kalitesiz ve sağlıksız suyun arıtılması için bir ihale yapılmasını beklerdim.

Musluklardan akan suyun arıtılması, temizlenmesi işi dururken, neden yeni su getirilmesi için ihale yapılıyor anlamak mümkün değil ve bunu hiç doğru bulmuyorum.

Neler oluyor Ankara Belediyesinde ?

İ.Hakkı Erdoğan
9 yıl önce - Pts 19 Oca 2009, 19:37

Alıntı:
Yerel seçimlerde belediye yönetimi değişebilir, bu durumda ihaleyi yeni yönetimin yapması daha doğru olmaz mıydı?

Yerel seçimlerde belediye yönetimi değişir mi?Ayrı bir konu ama varsayalım ki öyle bir durum sözkonusu olursa bile Sayın Karayalçın kendinden önce ihalesi yapılan işlerin sözleşmelerini feshedip, ihalesiz olarak farklı koşullarda yeniden sözleşme imzalamış birisidir.Bunun en net örneği Altınsoy döneminde 428 milyon dolara, YİD modeliyle pik saatlerde 90 saniye aralıklı işletme yapılacak metro işinin sözleşmesini feshedip, ihalesiz olarak aynı firmaya 709 milyon dolara, anahtar teslim 180 saniye aralıklı işletme yapmak için yeni sözleşme imzalamıştır.Yani Sayın Karayalçın açısından bir problem olacağını sanmam, hasbelkader başkan olursa bu sözleşmeyi fesheder koşullarını yeniden belirler ve kafasına göre biriyle sözleşme imzalar.

Alıntı:
Bu Projenin Kızılırmak suyu getirilmeden önce uygulanması gerekiyordu ama yapılmadı.

Şimdi merak ediyorum madem 20 yıllık suyumuz var bu acele neden ?

Yani yerel seçimler öncesi alelacele ihalaye çıkılmasının nedeni nedir ?

ASKİ Genel Müdürlüğü ile DSİ arasında yapılan çok sayıda yazışmada ASKİ işi kendi yapmak istemiş, DSİ ise parayı bize verin biz yaptıralım demiştir.Bu sebeple Gerede Projesi uygulanamamıştır.Ankara'da yağışların azalıp su sorunun oluşmasıyla süre az olduğu için ASKİ çok daha hızlı olabileceği Kesikköprü Projesine yönelmişti.Zaten Kesikköprü Su Temini işinide 11 ay gibi rekor sürede tamamlayarak hizmete soktu.Şimdi ise zaten DSİ'nin programında daha önde olan Gerede Projesi yapılıyor.Madem Kesikköprü'yü yaptın, Gerede'yi yapma diyebiliriz ancak zaten DSİ'nin planlarında önce Gerede sonra Kesikköprü vardı.Kesikköprü süre yetersizliğinden dolayı öne çekildi.Şimdi ise normal DSİ planına geri dönüldü ve zamanı gelmiş olan Gerede yapılmaya başlandı.

Alıntı:
Kızılırmak üzerine yapılması gereken arıtma tesisi ne durumda acaba. Melih Gökçek söyledi bir daha da gündeme gelmedi proje.

Kesikköprü'ye kurulacak arıtma tesisindeki en büyük problem Ankara'nın su olayının tamamen netleşmemesidir.Yani yağışlar eski rejimine dönecek mi, Gerede yapılacak mı?Gibi sorular henüz çok net olmadığı için yapılamıyor.Çünkü Kesikköprü'ye yapacağınız bir arıtma tesisini sürekli işletmede tutmanız gerekiyor.Bu sene yağışlar iyi Kesikköprü'yü devreden çıkaralım derseniz arıtma tesisinde teknik bakımdan gerileme oluyor, bir nevi hasar görüyor ve yeniden işletmeye alınması için yeniden bir miktar yatırım yapmak gerekiyor.Bu sebeple Kesikköprü arıtma tesisi işi henüz net değil.

safakcabuk
9 yıl önce - Çrş 21 Oca 2009, 05:48

Ben siyasete girmem. Zaten siyaset yapmayı da sevmem. Ama şu anda akan su Balgat/ Çukurambar / Çiğdem Mahallesinde sarımsı onu bilirim Daha önce de fotoğrafını koydum. Öte yandan Karayalçın gelirse ondan da pek bir şey beklemiyorum açıkçası. Al birini vur ötekine. Yıllardır yollar delik deşik. Karayalçın zamanında da delik deşikti. Çöpler hep zamanında toplandı. Karayalçın zamanında da öyleydi. Melih Gökçek çok güzel kavşaklar yaptı ama toplu taşıma konusunda da tam bir fiyasko oldu hiç kimse kusura bakmasın. Yandaşlarını bedava taşıyacağım derken Türkiyenin en pahalı toplu ulaşımını bize dayatıyor. Çukurambarda adamın malvarlığının yerinde olduğu her halinden belli belediye otobüsüne beleş biniyor. Bunu bana kimse açıklayamaz.

Bu arada Hakkı Bey arıtma tesisi konusunda ki açıklamalarınız için teşekkür ederim. Sanırım arıtma tesisi problemi düşündüğümüzden biraz daha karmaşık Aslında o tesis biran önce yapılsa da yağmur yağacak mı yağmayacak mı, borular sürekli patlıyor sülfat fazla gibi sorunlarla daha fazla uğraşmasak. Yaygın görüşe göre sülfat yüzünden bazı semtlere giden suyun sarı aktığı hipotezini de tekrar ekleyim. Zira deminde belirttiğim gibi suyun problemli olduğu semtler aynı ana hatlardan beslenen yakın yerler genelde.

Netice de küresel ısınma nedeniyle er yada geç kızılırmak suyuna muhtaç kalacağız. Tesis ne kadar erken biterse kar dır bence.

İ.Hakkı Erdoğan
9 yıl önce - Çrş 21 Oca 2009, 13:19

Alıntı:
Netice de küresel ısınma nedeniyle er yada geç kızılırmak suyuna muhtaç kalacağız. Tesis ne kadar erken biterse kar dır bence.

Tesisin erken bitmesi birşey ifade etmiyor.Diyelim ki 2010 yılında yağışlar iyi, barajlar doldu o zaman Kızılırmak suyunun pompa ve arıtım maliyeti olduğu için kendi barajlarımızdan su alacağız.Bu durumda Kızılırmak'ı arıtacak tesisi bir sonraki sene çalıştırmak istediğimizde yeniden yatırım yapmamız gerekecek, tesis kabiliyetlerini belli bir düzeyde kaybedecek.Bu gibi bir durumla karşı karşıya kalmamak için tesis yapımına henüz karar verilmedi.

Ayrıca şimdi öyle bir tesise 40-50 milyon dolar yatırmaktansa, 200 milyon dolar verip Gerede Suyunu getirmek kısa vadede daha mantıklı.Çünkü Kızılırmak'tan su almayı bıraktığınızda, tesis yeniden hizmete gireceğinde yeni yatırım yapmanız gerekecek.Tabi bu konuda araştırmalar sürüyor, yeniden hizmete girmesi çok daha kolay olan teknoloji var mı yok mu diye dünyadaki tesisler araştırılıyor.Eğer böyle bir teknoloji varsa ve rantabl durumdaysa, yağışların bu kadar az olduğu bir dönemde mutlaka yapılacaktır.

Hakan_ank89
9 yıl önce - Çrş 21 Oca 2009, 21:57

Alıntı:
Yandaşlarını bedava taşıyacağım derken Türkiyenin en pahalı toplu ulaşımını bize dayatıyor

Melih Gökçek'in otobüslerde bedava taşıdığı yandaşları kimmiş çok merak ettim doğrusu. Otobüslere bedava binenler 65 yaş üstü yaşlı kartı olanlar, polisler ve postacılar diye biliyorum da bunlarla Melih Gökçek yandaşı olmak arasında bir bağ kuramadım. Bilgilendirirseniz sevinirim.

safakcabuk
9 yıl önce - Cum 23 Oca 2009, 16:17

Alıntı:
Melih Gökçek'in otobüslerde bedava taşıdığı yandaşları kimmiş çok merak ettim doğrusu.

Ayrıntısını bilemem ama kullandığım güzergahlarda dikkat ediyorum otobüsün %50 si bedavaya biniyor. Bunların bir kısmı genç. O kartları nasıl alıyorlar acaba diye sormak gerekiyor! Başkan otobüsler zarar ediyor diye bas bas bağırıyor her yerde. %50 yi bedava taşıyarak ne umuyor açıkçası çok merak ediyorum. Oldu olacak otobüs biletlerini 2.5 TL yapsın da her bir beleşçinin parasını, parayla binen bir vatandaş ödesin. Ayrıca yeri gelmişken sürekli gezen yaşlılara da bir çift lafım var. Bedava diye sistem bu kadar sömürülmez ki. Bedava olmayan saatlerde de kendilerinden nefret ettiriyorlar otobüs şoförlerine kafa tutarken. Ayıp ya yaşlarındanda utanmıyorlar.

Her neyse konuyu dağıtmadan geri döneyim. Belediyenin yatırım imkanlarını değerlendirirken bunların hepsini hesaplaması beni sevindirdi açıkçası Demekki Büyükşehirde bu ekonomik sıkıntıda boşa harcanacak bir kuruş bile olmaması gerektiğinin bilincine varmış. Gerede Projesi konusunda Melih Gökçek bir programda mevcut barajlarla Geredenin %60'ı aynı su havzasında yani kuraklık olunca Gerede de su azalıyor çözüm olmuyor demişti. Bu durumda Gerededen uzun vadeli çözüm beklemek anlamsız oluyor. Kızılırmak arıtma tesisi er yada geç yapılacak gibi bir sonuç çıkıyor. Ama dediğiniz gibi 1 yıl çalışmayınca sisteme büyük bakım giderleri yapılması gerekiyorsa önümüzdeki yıllarda yapılması zor görünüyor. Gerçi sürekli yeni teknolojiler çıkıyor. Bununda çözümü umarım tam ihtiyacımız olan bu günlerde bulunur

Ufak bir ayrıntı, bu mesajı yazarken dışarıda yağmur çiseliyor. Keşke sağanak yağış olsa diyorum

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet