Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Sivas şehir merkezi fotoğrafları
123 ... 124125126   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
GokhanB
14 yıl önce - Cmt 19 Hzr 2004, 20:37
Sivas şehir merkezi fotoğrafları


Sivas Bölgesinin M.O. 7000 - 5000'li yillardan itibaren (Neolitik Dönem) iskan edildigi anlasilmaktadir. Bölge cografi yapisi geregi arkeoloji literatüründe Dogu Kapodokya'diyede adlandirilir.


(+)

Anadoluda M.d. 1800 lü yillarda ilk siyasi birligi kurarak imparatorluga geçen Hititler'in yerlesim alanlari içerisinde bulunan Sivas, Firigyalilarin, Lidyalilarin, Romalilarin ve Bizanslilarin egemenliginde, Diapolls ve Sebastgibi isimler de almistir.

Büyük Selçuklu Sultani Meliksah'in komutanlarindan Emir Danisment 1071 de Sivas'i fethederek Danisrnent Beyligini kurmustur.


(+)

Sultan Izzettin Keykavus Sivas'i 1220 yilinda Selçuklu Devletinin baskenti yapmis, 1343 8217 te Eratna Devleti, de Kadiburhanettin Devleti Sivas'ta kurulmus....

1413 yilinda Sivas Osmanhilar'in egemenligine girdikten sonra Eyalet-i Rum adi altinda Amasya, Çorum, Yozgat, Divrigi, Samsun ve Arapkir sehirlerini kapsayan genis bir bölgenin eyalet merkezi olmustur.

Milli mücadelenin en önemli tarihlerinden biri olan 4 Eylül da Büyük Atatürk'ün BaskanIiginda Sivas Kongresi Sivasimizda toplanmis ve yeni Türkiye Curnhuriyeti'nin temelleri Sivasta atilmistir.(+)


Sivas Adı !...
Rivâyete göre Sivas kurulmadan önce ulu agaçlar altinda kaynayan üç pinar varmis. Bu pinar Allahü teâlâya sükür, ana ve babaya minnet ve küçüklere sefkat duygularini ifâde edermis. Bu üç pinara "Sipas Suyu" denirmis. Zamanla mukaddes sayilan bu üç pinarin etrâfinda küçük bir yerlesim merkezi kurulmus ve "Sipas" ismi verilmistir. Diger bir rivâyete göre ise Sivas ismi eski kavimlerden"Sibasipler"den gelmektedir. Baska bir rivâyete göre "Ogüst sehri" mânâsina gelen "Sebast" kelimesinden gelmektedir. Sivas ilk çaglarda Talavra, Megalapolis, Karana ve Diyapolis isimleriyle anilmistir.
Sivas ismi için en kuvvetli rivâyet, Selçuklu Oguz Türklerinin lehçesinde "üç degirmen" mânâsina gelen "Sebast" kelimesinden gelmis olmasidir. Sebast ismi zamanla halk dilinde Sivas olarak yerlesmistir.

Bu yaz isallah yeni fotograflarla dönüp sizlerle paylasacagimmucahit_dip

13 yıl önce - Cum 09 Eyl 2005, 00:04(+)


esgiya
12 yıl önce - Pts 24 Ekm 2005, 23:49
Sivas merkez


Sivas Cumhuriyet Uni..

 

(+)Sivas  

 

(+)Sivas Hukumet Konagi ...Cifte Minare, Buruciye Medresesi

 

(+)Yukardaki goruntunun Ters Yonden baksi en arka Sivas Kalesi

 

(+)
Selen
12 yıl önce - Cum 28 Ekm 2005, 13:22
SİVAS VALİLİĞİ ARKEOLOJİ MÜZESİ KURACAK


Sivas Valiliği, kentte yapılan kazılarda ortaya çıkarılan eserleri sergilemek üzere arkeoloji müzesi kuracak.

Sivas Valiliği, Endüstri Meslek Lisesi'nin bahçesindeki, 1903 yılında yapılan tarihi binayı
arkeoloji müzesine dönüştürecek. Bu kapsamda, lise öğrencileri tarafından daha önce atölye olarak kullanılan 102 yıllık binada onarım çalışmaları başlatıldı. Çalışmaların tamamlanmasının ardından açılacak müzede, Sivas ve ilçelerinde yapılan kazılarda ortaya çıkan tarihi buluntuların sergileneceği bildirildi.

Haberin Kaynağı: Anadolu Ajansı- 28.10.2005


m_emin
12 yıl önce - Çrş 10 May 2006, 12:32
Sivas Çİfte Minare


Sivas Çifte Minare

 

(+) 

(+) 

(+)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 124125126   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler