Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Konya Meke Gölü
« önceki   123 ... 373839   sonraki »

ANA SAYFA -> KONYA
cevap yaz
sayfa 2
Memduh Ekici
12 yıl önce - Sal 22 May 2007, 17:02

19-20 mayıs günleri mekede net fotoğraf,fotokritik,fotokronik siteleri fotoğrafçılarından 30 fotoğrafçı dostla buluştuk.
onlar çok mutlu oldular...ama ben utandım...çevredeki pet şişeler,bira şişeleri v.s. sanki türkiyede olduğumuzu hatırlatmak için böyle yapılıyor.
resmi ve sivil hiçkimsenin ilgilendiğini sanmıyorum.
meke sahipsiz....
meke su kaybediyor...
mekeye sahip çıkalım.konya -karapınar kaymakamlığının sitesine ziyaretçi defterine beklentilerimizi yazalım. http://www.karapinar.gov.tr/

(+)

(+)

(+)

Doukan
12 yıl önce - Cmt 26 May 2007, 08:57

Jeolojik miras Meke Gölü yok oluyor  

Kerem PULGAT (DHA)

Konya’nın Karapınar İlçesi’nde bulunan ve dünya coğrafyasında bir eşi benzeri olmayan "jeolojik miras" Meke Gölü, göz göre göre kuruyor. Konya Havzası’nda tarımda aşırı su kullanımı ve bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle son 2 ayda gölün suları yeniden hızla çekilmeye başladı.

Yaklaşık 5 milyon yıl önce volkanik patlamalar sonucu oluşan ve taban suyuyla beslenen Meke Gölü’nun su seviyesinin 1 metreye düştüğü belirtildi. Özellikle kıyı kesimleri tamamen kurudu. Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Mugayıtoğlu, gölün en derin seviyesinin 1 metreye düştüğünü belirterek özellikle kıyılarının çamur deryası haline geldiğini söyledi. TEMA Karapınar Şube Başkanı Musa Ceylan ise, "Yaz sonuna kadar Meke Gölü’nün tamamen kurumasından endişe ediyoruz" dedi.
[/b]

güden

12 yıl önce - Prş 07 Hzr 2007, 16:28
meke'den

meke gölünden bir görünüm

(+)

Reklamesut

12 yıl önce - Pts 13 Ağu 2007, 13:49

Alıntı:
5 MİLYON YILLIK GÜZELLİĞİ KAYBETTİK
“Dünyanın Nazar Boncuğu” olarak nitelendirilen, 5 milyon yıl önce oluşan Meke Gölü, birkaç yıl içinde bataklık haline döndü. 5 milyon yıldır var olan güzellik birkaç yılda kaybedildi. Bunu gören yabancı turistler tepki gösteriyor ancak Konya Kapalı Havzası’nda 30 bin kaçak kuyudan su çekilerek gölün sonu getiriliyor.

Çok sayıda sulak alanın kuruduğu ülkenin yeraltı su seviyesinin yüzde 40’ını barındıran Konya Kapalı Havzası’nda tehlike daha ciddi boyutlara tırmanıyor. Son 20 yılda yeraltı su seviyesi alt havzalarına göre 20-40 metre azalan Konya Kapalı Havzası’nda, kuruyan sulak alanlarıyla yıllardır tehlike çanları çalıyor.

Meke Gölü'nün yanı sıra, Akşehir Gölü'nün de tamamen kuruduğu, Beyşehir Gölü'nün sularının ise çok az kaldığını okudum haberlerde... Uzmanlar İç Anadolu havzasında çok sayıda kuyu açılması yüzünden taban suyunun %40'lara düştüğünü belirtiyor. Sanırım Türkiye'de kuyu açmayı denetleyen yetkili bir merci yok, varsa da bu mercidekilerin bir şeyi denetlediği yok...

Bir Rica: Meke Gölü'nün son durumunu fotoğraflayan birileri varsa aramızda fotoğrafı buraya iliştirebilir mi acaba?

http://www.ntvmsnbc.com/news/416469.asp

sarper.unen

12 yıl önce - Sal 14 Ağu 2007, 12:21

10-11 yaşına kadar Karapınar'da yaşadığım için Meke Gölü'nün 15 sene önceki halini çok net hatırlıyorum ve şimdiki halini görünce gerçekten üzülüyorum. Kuraklık ve de gölün kuruması son dönemde çok ciddi boyuta ulaşmış; ondan önce de halkın göle pek iyi davrandığını söyleyemem. Geçen gün Konya-Ankara  otobüsünde Karapınarlı bir genç ile yanyana oturmuşuz şans eseri ve bu arkadaş lisede iken kendilerinin organize ettiği bir grubun gölün çevresini belli aralıklarla temizlediğini ama temizlikten yaklaşık 1 hafta sonra bölgenin yine şişe çöp vs. ile kirletildiğinden bahsetti. Kuraklık Meke'yi kurutuyoır belki son dönemlerde ama ondan önce de halkın pek bilinçli davranmadığı da açık ne yazık ki

sayfa 2
« önceki   123 ... 373839   sonraki »
ANA SAYFA -> KONYA