Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5
Yusuf Esengül

8 yıl önce - Sal 19 Oca 2010, 00:25

Konya'da sadece Selçuk Üniversitesi vardı. Şimdi merkezde 4 üniversite konuşuyoruz.

1. Selçuk Üniversitesi
2. Karatay Üniversitesi (2010-2011 de başlıyor)
3. Mevlana Üniversitesi (2010-2011 de başlıyor)
4. Meram Üniversitesi (Kurulma Çalışmaları Devam Ediyor)

Güzel fatih

8 yıl önce - Sal 19 Oca 2010, 00:32

Her Sene uğradığımda Konya yolları daha Kalite ve Mega Battı çıktıları ile Avrupayı yakalamış.
Değişik ve taniyamıyorum sonra alışıyorum
Hızlı Tren geldimi Ankara Konya birleşik gibi Mega Büyük bir Kent olma yolunda.
Hatta Sanayisinde Uçak yapma kapasitesi bile mevcut.Bunu Sanayici arkadaşım dedi.
Dev Organize Sanayisi meşhur.

Alıntı:
Konya'da 30 yılda gerçekten inanılmaz bir şekilde değişti. Lakin kafalar hiç değişmedi. Hep aynı

Biraz açıklık getirse iyi olurdu.....

M. Ali Özdoğan

8 yıl önce - Sal 19 Oca 2010, 00:46

Bir de Konya da asla değişmesini istemediğiniz şeyleri sorsak neler çıkar acaba: mesala ben düğünlerdeki bamya çorbası geleneğinin değişmesini istemem...

a.tuna
8 yıl önce - Çrş 20 Oca 2010, 16:58

Alıntı:
Hatta Sanayisinde Uçak yapma kapasitesi bile mevcut.Bunu Sanayici arkadaşım dedi.
Dev Organize Sanayisi meşhur.

Şu an uçak üreten bir fabrikmız yok ama Boeing firması uçaklarının parçalarının büyük bölümünü Konyada yaptırıyor.

SERDAR587

8 yıl önce - Çrş 20 Oca 2010, 17:29

Aslen Sivas'lıyım,Kayseri'de yaşıyorum.82-89 yılları arasında Konya'da yaşadım,bu sene Antalya dönüşü gecenin bir yarısı Konya'dan geçtim.Aman allahım devasa bir şehir olmuş.Bende eski dair birkaç şey söylemek isterim.Eski otogarın hemen arkasında sıra sıra tostçular olurdu,aklınıza gelebilecek herşeyden tost yaparlardı,müthiş olurdu.Kent sineması sonradan açıldı,zafer,rüya ve saray sinemaları vardı,rüya sineması sobalıydı,filmin ortasında görevli elinde kömür kovası ile gelip,sobalara kömür atardı.Teksas gazinosu ve belediyenin karşısında cafe azel vardı.Eski terminalin karşısında yeraltında birahaneler vardı,ordan çıkınca hilal işkembecisine gidilmezse olmazdı.Şimdilerde zannedersem tramvay bakım atelyesi olan,kavaklı benzinliğin önündeki yer, ziraat fakültesi idi.Bahçesinde gizli gizli sigara içerdik.Hacı şükrüde kebap yer,çeşnicibaşında etliekmek yerdik.Zaferdeki konyaspor lokali ikinci adresimizdi,bilmem hala duruyormu?Yöntaş dersanesine giderdik,okulumuz aydınlıkevler lisesi idi.Tramvay yoktu,kampüs yoktu.Konya her zaman her şeyin en iyisine layıktır,inşallah dahada gelişecektir.

Yusuf Esengül

8 yıl önce - Çrş 14 Tem 2010, 16:12

Konya'nın en merkez ilçelerinden Karatay'da çok hızlı bir kentsel dönüşüm var. İnsan 1 yıl gitmese kendi evini bulamıyor. Eski bağ ve bahçeler ve müstakil evler yerini 4-7 kat arası değişen apartmanlara bırakıyor. Fetih Caddesi, Arslanlı Kışla Caddesi ve Ali Ulvi Kurucu caddeleri kilometrelerce uzuyor. Ailem şehrin merkezinde oturuyor, Kampüs çıkışına kadar 25 km. mesafe alıyor. Demek ki bir uçtan diğer uca çok daha fazla şehir var.

Yusuf Esengül

7 yıl önce - Cmt 30 Ekm 2010, 16:19

Bütün ülkemde olduğu gibi Konya da çok hızlı bir değişim yaşanıyor. Daha 10 yıl öncesine kadar 5 yıldızlı oteli bulunmayan memleketimizde şimdi farklı farklı oteller boy gösteriyor. 3 tane üniversite faal çalışıyor, önümüzdeki kısa dönemde de 2. devlet üniversitesinin de eğitime başlayacağını ümit ediyoruz.

Yusuf Esengül

7 yıl önce - Çrş 08 Arl 2010, 19:06

Bir zamanlar sadece Adana ve Gaziantep'ten gelen trenler geçerdi Konya'dan. Bir de emektar Meram Ekspresimiz vardı İstanbul'a giden. parasızlıktan binerdik yoksa çekilecek şey değildi.

Ama şimdi Türkiye'nin 2. Hızlı Treni Konya'da. İlki Eskişehir-Ankara idi. İkincisi Konya-Ankara.

Konya-İstanbul Hızlı treni de yapım aşamasında. Bir zamanların fakir taşıtı olan tren şimdi hızıyla ve konforuyla dudak ısırtacak.

SERDARR1

7 yıl önce - Çrş 08 Arl 2010, 19:08

mobese kameraları eskiden yoktu şimdi var...

Eşref Ö.

7 yıl önce - Prş 09 Arl 2010, 12:10

Konya için 30 yılda bir milat sayılacak olay göremiyoruz baktığımızda ama düşünüyorum da Konya Hızlı tren sayesinde resmen bir dönüşüm içine girecek Ankara 1 saat 15 dakika süper geliyor kulağa. Düşünsenize Zaferden Kampüse gitmek 45-50 dakika Ankaraya gitmek 75 dakika hele birde 80.000 öğrencinin Konya'da yaşadığını düşünürsek Hızlı tren doluluk oranlarını zorlayacak umarım elimizdeki setler yeter de saat başı yapabiliriz. Ben en çok Antalyanın hızlı trenle bağlanmasını isterim o zaman Konya'ya resmen turist yağar.

sayfa 5
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET