Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Yusuf Esengül

9 yıl önce - Çrş 07 Oca 2009, 12:03
Son 30 Yılda Konya'da Değişenler

Bütün şehirlerde olduğu gibi Konya da hızlı bir değişim geçiriyor. Bunu izliyor ve hissediyoruz. İstiyorum ki son 30 yılda değişen özellikleri yazalım. Hem nostalji olur hem de yeni kuşaklar görmedikleri,duymadıkları memleket hususiyetlerini öğrenmiş olurlar.

İlk etapta aklıma gelen bazı şeyleri ben sıralayayım:
*Şu anda kullandığımız dolmuşların yerine motokuzilerin kullanıldığını hatırlıyor musunuz? Vızır vızır şehirde dolaşırlardı.

*Sebze pazarlarında yük taşımacılığı için at arabaları ve üç tekerlekliler bulunurdu.

*Büyükşehir Belediyesi içinde hem Karatay,hem Selçuklu,hem de Meram Belediyeleri hizmet veriyordu.

*Mevlana Çarşısı yoktu.

*Eski Garaj vardı Karatay Terminali yerine. Orada Tellal Pazarı da çok işlekti.

*Kule Site yerinde düzenliliği ile meşhur Otogarımız vardı.

*Bin konutlar en uzak yerleşim birimiydi. Kampüste çok az bölüm vardı. Mühendislik Cıvıloğlu'nda,veterinerlik Çimenlik'te...... idi.

Devamını bekliyorum.

emrebuyuk42
9 yıl önce - Çrş 07 Oca 2009, 12:33

*Dev alışveriş merkezlerinden hiç biri yoktu..
*Sebze,meyve alışverişi Muhacir pazarından, diğer alışverişler ise Bedesten ve Kapu Cami civarından yapılırdı..Daha sonraları ise USAM vardı malum..
*tramvay yoktu..
*İlkokulumun ismi ( çok değişti ismi şimdikini tam bilmiyorum ) önce Devrim sonra İnkılaptı..
*Bazı tek yönlü caddelerde trafik gidiş gelişti ( Alaadin etrafı, form kavşağı ile askeri hastane ssk binası meram yeni yola giden cadde v.s. )
*Meşhur battıçıktımızdan başka alt & üst geçit yoktu..
*Taksilerimiz ve minibüslerimiz cıvıl cıvıl rengarenkti..Otobüslerimiz ise krem rengi...
*Kadınlar pazarı bugünkü gibi modern ve kapalı değildi..İçeri girerken sakatatçıların kokusundan burnumun direği kırılırdı..
*Buğday Pazarı vardı :
*Özel hastane sadece Sağlık yurdu vardı..
*Bazı tarihi camilerimiz ya tadilatdaydı ya da müze olarak kullanılmaktaydı...
*Kayalıpark eskiden hem belediye otobüslerinin hem de özel araçların otoparkıydı..

Hüseyin C
9 yıl önce - Çrş 07 Oca 2009, 13:20

Şehrin belli başlı bir kaç noktasında bulunan "tatlı su çeşmeleri" şehir genelindeki bütün mahallelerde bir kaç tane olacak şekilde yaygınlaştı. Diğer şehirlerde özellikle yaz günlerinde elinizde pet şişe gezdirmek zorunda olmanız, tatlı su çeşmelerinin değerini hatırlatıyor.

Ömer3510

9 yıl önce - Çrş 07 Oca 2009, 13:21

Alıntı:
Sebze pazarlarında yük taşımacılığı için at arabaları ve üç tekerlekliler bulunurdu

bunlar hala var
Geçen sene 1 haftalığına program için Konya idim
Konya Stadına yakın bir yerde kapalı pazar yerinde bassedilen çok yük taşımacılığı için kullanılan araçları çok gördüm

Yusuf Esengül

9 yıl önce - Çrş 07 Oca 2009, 15:22

* Eskiden mahallelerde tatlı su çeşmeleri fazla değildi. Eski kamyonlarla cam damacanalarla evlere su servisi yapılırdı.

*Fakir ailelerde Konya üretimi şekerlerin paketlenmesi yapılırdı. Çuvallarla şekerler gelir,evin ortasına dökülür,şeker kağıtlarına sarılırdı,bunu bütün ev ahalisi yapardı.

*Saman pazarı vardı. Orada saman,odun,kömür satılırdı. Kendi çapında hareketliliği olan bir yerdi.

*Arslanlı kışla vardı Mevlana Kültür Merkezi yerinde. Bizler Karatay Lisesi'nde okurken askerler sabah sporunda 'yaylalar yaylalar' söylerlerdi.

Apartman semtler yerinde müstakil,bahçeli kendine has mütevazi evlerin olduğu semtler vardı. Araplar,Kışla caddesi,Çimenlik,Kumköprü,Sedirler,Mengene ... hep böyle idi.

Yusuf Esengül

9 yıl önce - Cmt 10 Oca 2009, 17:58

*En yüksek binalar Nalçacı'da idi. Dikilitaş siteleri 10 katlı.

*Adese,Afra,Migros,Real,Kipa..... yoktu.

*Otobüslerimiz 302 idi kendine has krem-bej renkte idi.

*Meram,Gültur,Kontaş firmalarımız vardı.

*Sadece yarısı dolu olan 1.Organize vardı.

*Hacıveysizade Camii inşaat halindeydi.

*Her yıl yazın Fuar açılırdı. Şirketlerimiz orada standlar açarlardı.

*Balıkçı oteli yoktu. Ayrıca 5 yıldız otellerimiz de yoktu.

cCc ugur cCc
9 yıl önce - Cmt 10 Oca 2009, 18:23

Konyaya ilk gidisim 2004 yilindaydi, daha sonra birde 2007 de gittim ve Takdir ettim kisa zamanda , görmüs oldugum yerlerde bayagi güzel degisiklikler vardi.Cevre illerdeki vatandaslarinda Konyayi bu konuda bayagi takdir ettiginin sahidi oldum.

musstafa
9 yıl önce - Cmt 10 Oca 2009, 18:34

En önemlisi hızlı tren geliyor bence konya için devrim olacak.Herşey hızlı tren geldikten sonra ben düşünemiyorum konyayı artık

Emel A
9 yıl önce - Pzr 11 Oca 2009, 01:51

Benim hatırladıklarım ve şimdi yerinde yeller esen, kule sitenin olduğu yerdeki dakikliği ile ünlü otogar, semt otobüslerinin kalktığı Kayalıpark ve karşıdan, vakıfların oradan kalkan semt minibüsleriydi.

beyazid42
9 yıl önce - Pzr 11 Oca 2009, 01:59

1982 yılında konyadan ayrıldım okumak için. o zamanlar aydınlık evler konya'nın kenarındaydı. selçuk üniversitesi kampüsü şehir dışındaydı. sille ilçeydi. konya tek belediye idi.
kulelerden hiçbiri yoktu.
daha önceleri ise demiryolu konyanın sınırı gibiydi. sille yolu üzeri kılıçaslan mahallesi eski hacıkaymak mahallesiydi. bir tane alt geçit vardı oda battıçıktı olarak biliniyordu meram yolu üzerinde.
selçuklu kulesinin olduğu yer ise otogardı. 3 tekerlekli pırpırlar yeni yeni trafikten kalkmıştı.
şimdi gittiğimde konyaya evimi bile zor buluyorum.
kat kat büyümüş konya. takkeli dağ çok uzakta bir dağdı. şimdi eteklerinde evler var. ama en sevdiğim şehirlerden birisidir konya. görülmeye değer.

En son beyazid42 tarafından Pzr 11 Oca 2009, 02:01 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET