Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
taksim34
5 yıl önce - Cum 02 Oca 2009, 21:18
Yurtdışından üniversiteye yatay ve dikey geçiş için şartlar

degerli wow üyeleri

öncelikle türkcem düzgün olmadigi icin özür diliyorum.
ben 19 yasindayim ve isvicrede yasiyorum. önümüzdeki yaz türkiyeye temelli dönüs yapacagiz.
ben burda 3 senelik staj yaptim ticaret - muasebe - isletme üzerine. simdide burda Berufsmatur okuyorum, yani UNI icin bir hazirlik okulu. Bu okul yazin bitecek.

Sorum su:
Benim türkiyede UNI icin ÖSS sinavlarina girmem lazimmi? veya kayitlarimi nasil yaptirmam lazim? konsoloslugami yoksa herhangi bir üniversiteyemi danismam lazim?
belki aranizdan birisinin bir bilgisi vardir?

yatay ve dikey gecisin arasindaki farki birisi bana anlatabilirmi lütfen?

cevaplarinizi bekliyorum - simdiden cok tesekkür ederim.

saygilarimla

serkan90
5 yıl önce - Cum 02 Oca 2009, 21:45

Alıntı:
Ortaögrenimlerini yurtdisinda bitirmis olanlar, diplomalarinin onayli sureti ile birlikte yurtdisindaki ögrenimleri sirasinda aldiklari dersleri ve notlari gösteren belgeyi (transkript); halen ögrenimlerini yurtdisinda sürdürmekte olanlar 2008-2009 ögretim yilinda basarili olabildikleri takdirde mezun olabileceklerine iliskin okullarindan alacaklari onayli bir belge ile birlikte yurtdisindaki ögrenimleri sirasinda aldiklari dersleri ve notlari gösteren belgeyi (transkript);ortaögrenimlerinin birinci veya ikinci yillarini veya her ikiyilini da yurtiçindeki bir okulda okuduktan sonra yurtdisina giderek son sinifini halen orada okuyanlar veya son sinifini orada okuduktan sonra mezun olanlar, yurtiçinde okuduklari yillara ait tasdiknamelerinin onayli örnegini,ögrenim durumlarini ayrintili bir sekilde anlatan bir dilekçe ile birlikte bir zarf içine koyacaklar ve Basvurma Belgesine ekleyeceklerdir. Dersleri ve ögrenimlerini halen yurtdisinda sürdürmekte olanlar, son sinifta aldiklari notlari gösteren transkriptlerini de ders yili sonunda Merkezimize göndereceklerdir. Yurtdisindaki bir okuldan mezun olanlar ile bu okullarda mezun olabilecek durumda bulunanlar mezun olduklari veya okumakta olduklari okullarin Türk liselerine denk oldugunu gösteren yurtiçinde Milli Egitim Müdürlüklerinden, yurtdisinda Egitim Müsavirliklerimizden alacaklari denklik belgesini, okuduklari Alan/Kol/Bölümlerini gösteren belgeyi ve ortaögrenimleriyle ilgili özgeçmislerini(okul adi, yil, okul türü, alan/kol/bölüm, okuduklari ülke adi vb.) anlatan bir dilekçeyi de bir zarf içinde Basvurma Belgesine ekleyeceklerdir.

ÖSYM'nin sitesinden alıntıdır umarım işine yarar

Figen
site denetçisi

5 yıl önce - Cum 02 Oca 2009, 22:14

Serkan Bey'in www.osym.gov.tr den verdiği bilgiye ek olarak, sizin bulunduğunuz bölgenin Başkonsolosluk/Konsolosluk'ların Eğitim Ataşeliğine gidip, öncelikle "denklik" yaptırmanız gerekiyor. Isviçre'de bitirdiğiniz okulun (şuan okuduğunuz değil, mezun olduğunuz okul) son 4 karnesini teslim etmeniz gerekmekte (birinci ve ikinci yarıyıl olmak üzere yani son iki senenin karnelerini). Önce sizin Türkiye eğitim sistemine göre "lise mezunu" olup olmadığınıza bakılacak. Yurt dışında birçok öğrencimiz 10. ya da 11. sınıftan sonra belli meslek dallarında yüksek öğrenim görebiliyorlar, fakat bu bizim Milli Eğitim yapısına göre, lise mezunu sayılmaya biliyor. Eğer "Abitur" yaptıysanız, ya da "Fachhochreife" aldıysanız, bu sizi lise mezunu yapar. Ve eğer bunları aldıktan sonra bir üniversitede "lisan" yapıyor iseniz, o zaman yatay/dikey geçiş yapabilirsiniz. Onun denkliğini de üklemizdeki YÖK yapıyor. Bu Eğitim Ataşeliklerinin yetki alanında değil. Bunu YÖK üzerinden yapmanız gerekiyor.
Sizin şuan okuduğunuz bölüm, üniversite sayılmıyor. O yüzden yatay/dikey geçis size uygun değil. Siz önce "lise mezunu" olup olmadığınızı belgelemeniz gerekiyor. Eğer yaptıracağınız denklikte lise mezunu sayılırsanız, o zaman uyruğunuza göre sınava girebilirsiniz. Eğer yabancı uyrukluysanız YÖS'e (yabancı uyruklu öğrenciler için sınav) katılabilirsiniz. Eğer Türk vatandaşı iseniz, o zaman YÇS'e (yabancı ülkede çalışanları (çocukları) için sınav) katılacaksınız. Eğer karneleriniz incelenir ve de sizin Türkiye'ye göre lise mezunu denkliği verilmezse, o zaman hangi sınıf sayılıyorsanız, geri kalanını dışarıdan lise bitirme sınavlarına girerek, lise diploması alabilirsiniz. Bu konuda buradan bilgi alabilirsiniz.

Mustafa Mert07
5 yıl önce - Cum 02 Oca 2009, 23:42

Eger ki liseyi yurt dışında bitirdiysen, burada öss'ye girmene gerek kalmaz ve direk üniversiteye kayıt yaptırabilirsin.İsvicre vatandaslıgın varsa ve Türkiye vatandaşlığın yoksa YABANCI ÖĞRENCİ statüsünde üniversiteye kayıt yaptırabilirsin...

YATAY GEÇİŞ : Yatay geçiş yapabilmen için en az üniversite'nin 1. yılını tamamlamış olman gerekir yani 2 sömestır bitirmiş olmalısın...Daha sonrada geçmek istediğin üniversiteye başvurup kabul edilip edilmeyeceğin üniversite kriterlerine göre belirlenir...

Ek olarak : Eğer yabancı öğrenci statüsünde yazılırsan basit bir sınava tabi tutulursun ki bu gerçekten çok basit bir sınavdır ona göre üniversiteye yazılırsın.Artı olarak Türkçe bölümde okursan Türkçe yeterliliğini vermen gerekir..

Umarım yardımcı olabilmişizdir

taksim34
5 yıl önce - Cmt 03 Oca 2009, 00:40

arkadaslar verdiginiz cevaplar icin cok tesekkür ederim.

benim bu yaz lise bitmis olcak türkiye nin egitimine göre.
peki ÖSS sinavini yapmamam gerekse, ozaman herhangi bir sinavi yapmam lazimmi?
direk unilere müracat edebilrmiyim YCS sinavindan sonra?

Hande D.
5 yıl önce - Cmt 03 Oca 2009, 01:23

Dikey geçiş 2 yıllık meslek yüksek okulu mezunlarının 2 yılın sonunda dikey geçiş sınavına girerek lisans eğitimine yaptıkları geçiştir.Bu sınavda 80 Türkçe 80 matematik sorusu sorulmakta ancak kontenjanlar kısıtlı olduğundan bir çok aday açıkta kalmaktadır.

Figen
site denetçisi

5 yıl önce - Cmt 03 Oca 2009, 04:27

Alıntı:
Eger ki liseyi yurt dışında bitirdiysen, burada öss'ye girmene gerek kalmaz ve direk üniversiteye kayıt yaptırabilirsin.

Yanlış bilgi vermeyelim lütfen. Eğer yaptırdığınız denklik ile Türk Milli Eğitim mevzuatına göre lise mezunu sayılıyorsanız, ve Türkiye'de üniveristede okumak istiyorsanız mutlaka sınava girmelisiniz. Uyruğunuza göre YÇS ya da YÖS'e gireceksiniz. ÖSS'ye de girebilirsiniz, fakat bu sizin için çok zor bir sınav olur.

Eğer bu sene "Fachhochreife/Abitur" yapıyorsanız, ve de bitirme durumdysanız, o zaman mezun olabilecek durumdaki adaysınız. Yıl kaybetmemek için durumunuza göre YÇS, YÖS ya da ÖSS'ye girebilirsiniz. Bunun için bölgenizdeki Eğitim Ataşeliklerine yine son 4 karnenizi ve de şuan okuduğunuz son sınıfı ve mezun olma durumunuzu açıklayan öğrenci belgenizi vererek gerekli işlemleri yaptırıp, başvurunuzu yapabilirsiniz. Eğer çifte vatandaşlığınız varsa, Türk uyruğunuz geçerli olur ve YÇS ya da ÖSS ye girmeye hak kazanırsınız. Sınavlar için Türkiye'ye gitmenize gerek yok. Yurt dışında bir çok bölgede sınavlar yapılıyor.

Devletimiz yurt dışında bulunan gençlerimizi üniversite mezunu yapmak için her türlü desteği sağlamaktadır. Yeterki yurt dışındaki Türk toplumunun eğitim düzeyi yükselsin ve ülkemizi daha bilgili bir nesil temsil etsin. Bu uygulamalarla son yıllarda yurt dışında üniversite mezunu olan gençlerimizin sayısı bir hayli yükseldi. Eğer lise mezunu değilseniz, mutlaka dışarıdan bitirin liseyi. Bunun sınavını da Devletimiz yurt dışındaki birçok bölgede yapıyor. Kitaplarınızı evinize gönderiyor. Bu imkanları iyi değerlendirin

Gürcan Gürel
5 yıl önce - Cmt 03 Oca 2009, 05:26

Dikey geçiş not ortalamasına bağlıdır. 2 yıllık okul olmasada olur.

Mevzuata bakınız.

Figen
site denetçisi

5 yıl önce - Cmt 03 Oca 2009, 05:45

Yurtdışından Türkiye'deki bir üniversiteye yatay geçiş yapmak isteyen öğrencilerimiz : Yurtdışından yapılan başvurularda, adayın öğrenim gördüğü Üniversitenin Yükseköğretim Kurulunca tanınıyor olması, alt sınıflardan almadığı veya başarısız dersi olmadığına dair bir yazı getirmesi, belgelerin asıl veya noter tasdikli sureti, türkçe tercümelerinin olması, ayrıca Yükseköğretim Kurumunu tanıtan (dersler ve ders içeriklerini belirten) doküman eklemesi gerekmektedir. Yani yabancı ülkelerdeki yükseköğretim kurumlarından yurdumuzdaki yükseköğretim kurumlarına geçiş için öğrencinin yabancı ülke yükseköğretim kurumundan yabancı dil hazırlık sınıfı hariç en az bir yıl (iki yarıyıl) okumuş, yıl sonu sınavlarını başarı ile vermiş olması şartı aranır. İlk yıl (iki yarıyıl) sonunda sınav yapılmayan yükseköğretim kurumlarından ilk yıl sonunda geçiş yapılamaz. Ancak öğrencinin veya ana-babasının, devlet hizmetinde görevli ise görevinin sona ermesi sebebiyle Türkiye'ye dönmesi, işçi ise kesin dönüş yapması halinde, yabancı dil sınıfı hariç en az bir yarıyıl okumuş ve yarıyıl sonu sınavlarını başarı ile vermiş olması yatay geçiş başvurusu için yeterlidir.

Türkiye'de ki Yüksekokulu adını taşımayan fakat bir mesleğe hazırlayan ön lisans programlarından mezunlar ile aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilenler de Dikey Geçiş Sınavına (DGS'ye) başvurabilirler.

taksim34
5 yıl önce - Cmt 03 Oca 2009, 16:01

yardimlariniz icin tekrar cok tesekkür ederim.

yazdiklarinizdan sonra sunu anladim: benim YCS sinavina girmem lazim.
sinav cok kolaymis diyorlar. fakat benim bu sinavda yüksek puan yapabilmem icin, herhangi bir kitab varmi, onun üzerinden calisabilecegim?

arkadaslar yurtdisinda liseyi bitirip ve türkiyedeki UNIye baslayan ögrenci taniyomusunuz? onlar icin türkiyedeki ünilere adapte olmak cok mu zor oluyor?
cünkü ben ÜNIye burdada basliyabilirim, fakat arkadaslik ortami, ve ögretmenlerin yabancilara karsi sürekli "köstek" olmasi beni bu ülkeden (burda dogup büyümeme ragmen) soguttu.

tesekkürler.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET