Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
İzmir ESHOT'un BMC Procity Otobüsleri
123 ... 495051   sonraki »
Ana Sayfa -> ULAŞIM - Ege
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Efecan
5 yıl önce - Sal 30 Arl 2008, 22:36
İzmir ESHOT'un BMC Procity Otobüsleri

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz aylarda İzmir Büyükşehir Belediyesi 200 adet alçak taban solo otobüs alımı için ihaleye çıkmış,ihaleyide BMC kazanmıştı.Geçtiğimiz Cuma günü 10 araçlık ilk parti ESHOT'a teslim edildi.

Araçlar geldikten 4 gün sonra,yani 30.12.2008 tarihinde araçların hizmete giriş töreni gerçekleştirildi.Törende wowTURKEY Ulaşım-EGE,İzmir grubu olarak bizde oradaydık.Grup olarak araçlarda gerekli incelemelerde bulunduk.Araçlar gerçekten çok güzel.Vatandaşların ihtiyacını karşılayabilecek herşey düşünülmüş.

Sitemizde katıdığımız tören içinde ayrı bir başlık mevcut.Bakmak isteyenler için;
Ulaşım-EGE Grubu ESHOT\'un Yeni BMC Procity Otobü ...e Katıldı.

Lafı fazla uzatmadan araçların fotoğraflarına geçmek istiyorum.İşte ESHOT'un Yeni BMC Procity Otobüslerinden bilgi ve fotoğraflar;

İlk olarak araçların plaka,bombe ve bölge bilgilerini paylaşacağım.Bildiğiniz gibi tören alanında 10 adet BMC Procity bulunuyordu.10 adet aracın 7'si Teleferik Bölgesine,geriye kalan 3 taneside Buca Bölgesine verilmiş.Bu arada Procitylerin bombe numaraları 09-101'den başlıyor.

ESHOT'un BMC Procity Otobüsleri - Plaka,Filo ve Bölge Bilgileri

09-101 | 35 Y 0832 | Buca Bölgesi-Adatepe Garajı
09-102 | 35 Y 1072 | Buca Bölgesi-Adatepe Garajı
09-103 | 35 Y 1202 | Buca Bölgesi-Adatepe Garajı
09-104 | 35 Y 1667 | Teleferik Bölgesi-Çakalburnu Garajı
09-105 | 35 Y 2205 | Teleferik Bölgesi-Çakalburnu Garajı
09-106 | 35 Y 2346 | Teleferik Bölgesi-Çakalburnu Garajı
09-107 | 35 Y 2528 | Teleferik Bölgesi-Çakalburnu Garajı
09-108 | 35 Y 2591 | Teleferik Bölgesi-Çakalburnu Garajı
09-109 | 35 Y 2733 | Teleferik Bölgesi-Çakalburnu Garajı
09-110 | 35 Y 2795 | Teleferik Bölgesi-Çakalburnu Garajı

Aldığımız bilgilere göre Teleferik Bölgesi-Çakalburnu Garajı'na verilen araçlardan 4 tanesi sabit olarak 86 Halkapınar Metro-Balçova hattında çalışacakmış.

Araçlar hakkında biraz bilgi verdikten sonra şimdi fotoğraflara geçiyorum.İşte yeni otobüslerimizden iç ve dış görüntüler;

(+)

(+)

(+)

(+)

Araçların dış görünüşleri benim çok hoşuma gitti.Bana göre dış görünüşte tek eksik arka egzosun aşağıya doğru biraz çıkık olması.Sanırım buda motorun dik olmasından kaynaklanıyor.Bunun dışında araçların dış görüntüsü dediğim gibi çok güzel.Araçların dış görünüşünden sonra birde iç döşemelerine göz atalım;

(+)

(+)

(+)

(+)

Yukarıdaki fotoğraflardan görüldüğü üzere bence aracın iç döşeme renkleri birbirine gayet uyumlu.Bunun dışında koltuklarda bulunan diz mesafeleri ve koltukların genişliğide gayet yeterli.Buna ilaveten araçta iç aydınlatma olarak 2 renk bulunuyor.Bunlardan biri klasik olarak beyaz,diğeride mor.

Ve gelelim ESHOT'un Yeni BMC Procity Otobüslerinin engelli bölümüne...
Araçlarda bulunan engelli bölümünün aslında Mercedes-Benz Conecto K otobüslerde bulunan engelli bölümünden bi farkı yok.Sadece engelli vatandaşın yaslanacağı yerin yanında bir kolçak bulunuyor.

(+)

(+)

Bugün itibariyle benim BMC Procitylerden gözlemlediklerim bu kadar.Başlığımız açık olduğu sürece zamanla araçlarla ilgili bilgiler ve yorumlar gelecektir.

Saygılarımla...
Efecan BARUT

alp2005
5 yıl önce - Çrş 31 Arl 2008, 00:37

nihayet geldi

İzmir'imize hayırlı olsun.

ilk dikkatimi çeken. araçlarda sis farlarının olması

euro 4 denmiş bunlarda adblue tankı vardır değilmi ? 2009 model conectolarda oldukça belli... bunda nerededir acaba

Tavan hariç kırmızı hakim renk olarak kullanılmış. oldukça güzel olmuş..( conectolardan kopya çekildiği belli )

Döşeme ve koltuk aksamlarında , plastik oyuncak hissi uyandırmadı. ( fotografta gördüğüm kadarı ile )

BMC iyi bir iş çıkarmış

Barış_AMD
5 yıl önce - Çrş 31 Arl 2008, 01:16

Bu araçlar yaşlı ve engelli vatandaşlarımız için iyi olacak hayırlı uğurlu olsun araç neredeyse birebir conecto taklidi ama conectoyu örnek alması iyi.Otobüste beğenmediğim bir kaç nokta var şöyle başlıyayım ;

1.Arka cam araca yakışmamış bence hat tabelasıda conectolardaki gibi tepeye konsaymış daha iyi olurmuş.

2.Aracın arka kısmını beğenmedim özellikle far tasarımını daha yenilikçi yapsalarmış güzel olurmuş conectolardaki gibi.

3.Efecanında dediği gibi egzos sırıtıyor tamponun içine gömülseydi daha iyi olurdu.

Benim gördüklerim bunlar bakalım araçlar sorun çıkartıcakmı bazı arkadaşlarımız conectolardaki sorunları dile getirdikleri gibi bu sorunlarıda dile getireceklermi bekleyip görücez görüşmek üzere..

M Ali Çelik
5 yıl önce - Çrş 31 Arl 2008, 01:49

arkadaşlar hatırlatırım conecto daha üretilmiyorken BMC bu model otobüsleri üreterek ihraç ediyordu. İzulaş a ait bir adet araç izmir de var. Ayrıca bursa da da iki araç mevcut. Ger kalan üretim yurtdışına yapıldı. Bu modelin diğerlerine göre en büyük farkı motor odası (bu conectodan alıntı olmalı ) , bağımsız fanla motor soğutması sağlanıyor. İçine şöyl bir baktım , gözüme olumsuz gözüken arka tekerlek bölgesinde koridor dar gibi geldi bana. Fakat bu konuda yapılabilecek bir şey yok çünkü üretilen aktarma sistemi (ZF marka tahminim) standart.

Çağdaş501
5 yıl önce - Çrş 31 Arl 2008, 09:47

Yeni araçlarımız İzmir halkına hayırlı-uğurlu olsun.İnşallah Bornova Bölgsei'ne de verirler.

En yakın zamanda bu araçların fotoğrafına çekmem dileğiyle...

alp2005
5 yıl önce - Çrş 31 Arl 2008, 10:42

Sıcağı sıcağına yazıyorum. 270 Buca-İnciraltı hattına vermişler. Binme şerefine eriştim..
hemen bir kaç dikkatimi çeken yer oldu..

1- Öncellkle bunu hemen belirteyim. Engelli vatandaşlarımız için düşünülen yer olmamış. özellikle burada açılıp indirilen kolçak tam anlamı ile bir Tuzak acil fren durumunda kişilerin yaralanmasına sebep olabilir acilen başka bir önlem düşünülmeli... kolçağın orada Bir haftadan fazla durabilceğine inanmıyorum çok nazik bir yerde ...

2- 2007-2008 beldelerde tutamaklar Sarı renk iken 2009 procitylerde gri..
2008 conectolarda tutamaklar gri iken 2009 modellerde sarı !... neden acaba

3- 2009 model conectolarda bir koltuğa mal olan adblue tankı bmc lerde nerdedir halen çözemedim.. ( euro 4 de adblue tankı şart diye biliyorum.)

4 - conectolardaki araç tam durmadan kapıların açılmaması özelliği sanırım procitylerde de var.. ( 4- 5 durakta böyle bir izlenim edindim. )

Evet koltuk plastikleri 2008 beldelerden çok çok iyi döşemelerde 2008 modellere göre oldukça kaliteli yapılmış..

En son alp2005 tarafından Çrş 31 Arl 2008, 11:26 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

Mehmet Adıyan
5 yıl önce - Çrş 31 Arl 2008, 11:04

Alıntı:
2008 conectolarda tutamaklar gri iken 2009 modellerde sarı !...

Araçların EURO 4 oldukları daha rahat anlaşılsın diye

Ömer3510

5 yıl önce - Çrş 31 Arl 2008, 11:32

Alıntı:

2009 model conectolarda bir koltuğa mal olan adblue tankı bmc lerde nerdedir halen çözemedim..

arkadaşlar bu otobüs kaç kişi alır

08 Beldeler oturan 36+ ayakta 64 = 100 kişi alıyordu
09 procity oturan 28+ ??? = ???

Adblue Tankı Efecanın fotoğrafından anladığım kadarıyla girişte ön koltuğun hemen arkasında

En son Ömer3510 tarafından Çrş 31 Arl 2008, 11:41 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

tolga24
5 yıl önce - Çrş 31 Arl 2008, 11:40

Henüz kullanma şansım olmadı ama resimlere bakınca birkaç şeyi paylaşmak istedim.

Conectolarda klimanın yetersiz kaldığı anlarda otobüsün havalandırmasını sağlayan açılır camlar Procitylerde her cama dağıtılmış. Bu güzel bir düşünce olmuş ama klima kullanımını da engelleyici bir tercih olacak. Yazın camların açılması tercih edileceği için tıpkı 08 Beldelerde olduğu gibi klima hiçbir işe yaramayacak. Ama yine de İzmir halkının belediye otobüslerinde klima olmasına alışma ihtimali de var. Yavaş yavaş klima açıkken cam açma alışkanlığı sona eriyor.

Koltuklar nedense bana güven vermedi. Yine düşük kalite plastik izlenimi alıyorum. 08 Beldelerdeki koltuklar gibi olmaz umarım. Resimlere bakınca koltuk dizilişlerinde hiza diye bir şey olmadığı farkediliyor. Yan yana koltuklarda bile eğim farkları var. (Nesini beğenmiyorsun diyenler çıkacak muhakkak. Peşin cevap olarak 10 yaş yaşlı Volvoların koltukları ile kıyaslamalarını rica edeceğim)

Otobüsün arkadan görüntüsü hiç hoş olmamış. Keşke Belde çizgileri korunsaydı. Şu haliyle arkadan bakınca otobüsten çok Midibüslere benziyor.

Koltuk sırası azaltılmış, yani Koltuk aralıkları genişletilmiş olsa gerek. Bu güzel bir uygulama.

BMC'nin alçak taban Procitylerle birlikte araç içinde köşeli tasarımdan vazgeçeceğini düşünüyordum. Gelen araçlar beni şaşırttı, yine köşeli tasarım var gibi.

Araç içinde klimanın olduğu yerde yer alan tavandaki içeriye doğru çıkıntılar Belde ile aynı. 08 Beldelerin bazılarında klima açıkken buradan su damlıyor.(Neredeyse sağanak, terleme gibi bir şey) Umarım o sorun çözülmüştür.

Araçların boyası güzel olmuş. Böylece Conectolar ile bütünlük sağladılar.

Bakalım, asıl tecrübeleri binince elde edeceğiz. En çok motor sesinin ne seviyede olduğunu ve koltukları merak ediyorum.

Bir de soru ekleyeyim: Procitylerde Conectolardaki gibi duraklarda sesli uyarı sistemi var mı? Bu sistem yaygınlaştırılmazsa çok üzülürüm.

En son tolga24 tarafından Çrş 31 Arl 2008, 11:59 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

izmirliali
5 yıl önce - Çrş 31 Arl 2008, 11:46

procity lerede mercedes ler gibi yol takip sisremi olucakmı ekran durak söyleme gibi

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> ULAŞIM - Ege