Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
İ.Hakkı Erdoğan
9 yıl önce - Sal 30 Arl 2008, 19:51
Mamak Katı Atık Yönetim Projesi


Mamak Katı Atık Yönetim Projesi

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin 2006 yılında başlattığı dönüşüm projesi meyvelerini epeydir veriyor.Mamak Katı Atık Yönetim Projesi ise ile Ankara'nın çöpleri artık çevreye zarar vermiyor.

Yapılan Çalışmalar:

1)Islah Çalışması
Çöplük alanların üzerinin toprakla kaplanarak yeşillendirilerek açık çöplüğün oluşturacağı sorunlar önlenmiştir.

2)Enerji Üretimi
Çöplerden elde edilen gazlar elektrik üretim santralinde elektrik enerjisine dönüştürülüyor.Şimdilik 11.2 megawatt üretim yapan tesisin yakın dönemde bu miktarı 20 megawatt'a çıkarması planlanıyor.


3)Atık Ayrıştırması
Atıklar ayrıştırılarak geri dönüşüm işleminin mümkün olması için ayrıştırma çalışmaları yapılıyor.


4)Kompostlaştırma Ünitesi
Ayrıştırma tesisinde ayrıştırılan sebze, meyve atıkları gibi organik atıkların geri dönüşümü ve enerji üretimi sağlanıyor.

5)Geri Dönüşüm Ünitesi
Ayrıştırılan atıkların geri dönüşümünü yapılarak yeniden kazanımını sağlanıyor.

6)Hafriyat Atıklarının Geri Kazanımı
Tesise gelen hafriyat atıklarının geri kazanımları sağlanarak yeniden inşaat malzemesi olarak kullanılması sağlanıyor.

7)Sera
Çöplük alanında 2000 metrekarelik alanda toprak yerine perlit adı verilen malzeme kullanılarak, 4 bin 300 adet salkım domates fidesinin dikilmesi ile başlatılan seracılık faaliyeti, global ölçekte olumlu çevresel etkileri olan, benzersiz bir yatırım projesi niteliğini taşıyor. Islah çalışmaları kapsamında depolama gazının enerjiye çevrilmesi sırasında elde edilen atık ısının, seranın işletilmesinde kullanılmasıyla fosil yakıtlara ihtiyaç duyulmaz iken, bitkilerin büyümesi sırasında oluşan karbondioksit gazı da seraya enjekte edilerek, bitkilerin fotosentezi ile ortadan kaldırılıyor.


Türkiye'de bir ilk olan Mamak Katı Atık Dönüşüm ve Yönetim Projesi, dünyada kullanılan en ileri teknoloji ile Ankara'nın atıklarının çevreye en az zarar verecek hale getirilmesini sağlanıyor.Tüm illerimize yayılmasını dilediğim bu projenin Türkiye'de ilk defa Ankara'da yapılması bir Ankaralı olarak beni gururlandırıyor.


En son İ.Hakkı Erdoğan tarafından Sal 30 Arl 2008, 23:11 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


Ayhan B.

9 yıl önce - Sal 30 Arl 2008, 23:32

Modern ülkelerin modern şehirlerinde olan bir durumun Ankara'da kullanılması cidden sevindirici. Çöpler insanoğlunun en büyük sorunuyken bu anlamda bir çalışma yapılması gerçekten güzel. İnşallah tüm şehirlerimize yayılır ve atıkların dönüşümü sağlanmış olur...

Rauf
9 yıl önce - Çrş 31 Arl 2008, 13:43

Melih Gokcek'i ne kadar elestirsem de belediye burada cok onemli ve ornek bir is yapmistir hakkini vermek lazim...İ.Hakkı Erdoğan
9 yıl önce - Sal 13 Oca 2009, 19:42

Eker çöplükte domates yedi

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, rehabilite edildikten sonra elektrik üretilen ve sera kurulan Mamak Çöplüğü’nde incelemelerde bulundu, domates yedi.

Eker’e çöplükteki rehabilitasyon çalışmaları hakkında bilgi veren Mamak Belediye Başkanı Gazi Şahin, çöplüğün daha önce çevreye yaydığı pis koku ve bölge için oluşturduğu potansiyel tehlikenin "Ankara Katı Atık Projesi" ile ortadan kalktığını belirtti.

Arılar kullanılarak, doğal dölleme yoluyla kaliteli ürünler yetiştirilen serada, Bakan Eker, hormonsuz domateslerin tadına baktı.

http://www.hurriyet.com.tr/ankara/10763930.asp?gid=140

Mamak Çöplüğü'nde domates yetiştirildiğini ve bunu artık Ankaralı'nın yiyeceğinide gördük sonunda.


vozkan
9 yıl önce - Cmt 21 Mar 2009, 00:48

Çöplükte sera kurdu enerji ve gübre üretip domates yetiştiriyor


Tepe Grubu'nun CEO'luğunu bıraktıktan sonra kolları sıvayan Ali Kantur, büyük ortağı olduğu ITC ile Dünya Bankası'nın en iyi çevre projesi seçtiği Mamak Çöplüğü ıslahını üstlendi.
Kantur, şimdi bu saha üzerinde domates yetiştiriyor. Hedefi, 200 milyon dolarla projeyi tamamlayıp, Ankara'nın elektriğinin yüzde 10'unu çöpten karşılamak.

Çalışma hayatının 31 yılını Tepe Grubu'nda geçirdikten sonra 4 yıl önce CEO ve murahhas azalık koltuğunu bırakarak emekli olan Ali Kantur, artık çöpleri çevreye zarar vermeden yok etmek için çalışıyor. Kantur, Ankara'da günde 4 bin ton çöpün depolandığı 1 milyon metrekarelik alana yayılan Mamak Çöplüğü'nün ıslah projesini hızla tamamlıyor. Kantur, çöpten elde edilen enerji ve gübreyi kullanarak seralarda domates yetiştiriyor. Kantur, bu sırada çöpün suyunun ve toprağının kesinlikle kullanılmadığını da vurguluyor. 2002 yılında Mamak Çöplüğü'nün ıslahı projesini yapılan ihale sonucunda İsviçre merkezli ITC firması üstlenmişti. Ancak finansmanın bulunamaması üzerine proje aksadı. Üç yıl önce Ali Kantur ITC'ye (Invest Trading&Consulting AG) büyük ortak olarak katıldı ve Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı üstlendi, proje de hız kazandı. Mamak çöplüğünün ıslahının ilk etabı için 50 milyon dolarlık yatırım yapan Kantur'un projesi, Dünya Bankası tarafından en iyi çevre projesi seçildi. Ali Kantur ile çöpün enerji, gübre ve domatese dönüşmesinin öyküsünü ve bu teknolojinin Türkiye'ye, dünyaya ve çevreye katkılarını konuştuk.

Mamak çöplüğü laboratuvar
Mamak Çöplüğü Projesi'ne siz ne zaman dahil oldunuz?
Ankara Büyükşehir Belediyesi, 2002 yılında, Ankaralı'nın günlük 4 bin 400 ton çöpünün depolandığı Mamak Çöplüğü'nü ıslah etmeye karar vermişti. Ancak o dönemde ITC'ye verilen proje sürüncemede kalmış teknoloji transferi bile yapılmamıştı. Üç yıl önce ben de projeye dahil oldum, ITC'yi devralarak bu şirketi yaşar hale getirdik. Ankara'da Mamak Çöplüğü bizim için laboratuvar oldu. Yeni teknolojiler geliştirdik ve uygulamaya başladık.

Proje hangi noktaya geldi?
Mamak Çöplüğü artık ıslah edildi. Çöplüğün, her türlü sızıntı suları alındı, üstü teraslandı. Çöp sahasının önünde baraj oluşturuldu. Zaten sistem tamamlandığında şehrin çöpü, doğrudan tesislere alınarak işlenecek. Sonuçta çöpün sadece yüzde 5-10'u kül olarak kalacak. Bunu sürdürülebilir şekilde yapıyoruz ve tabiata da zarar vermiyoruz. Çöp sahalarını artık oksijen üreten sahalara çeviriyoruz. Dünya Bankası,bizi en başarılı çevre projesi seçti.

Türkiye'ye özel teknoloji
Gelişmiş ülkelerde kullanılan yöntemleri mi uyguluyorsunuz?
Onların kullandıkları yöntem bize uymuyor. Ülkemize uygun çözümler getirmemiz gerekiyordu. Yaklaşımımız 'Bir çöpü nasıl yok edebiliriz' üzerine kurulu. Avrupa'da çöp yakılıyor ama önce evde ayrıştırılıyor. Avrupalı bunları nakletmek için ayrı bir ücret de ödüyor. Türkiye'de kimse bunu ödemez.

Buraya yapılan yatırım tutarı ne kadar?
Mamak dışında Sincan'da da yatırımımız var. Halen 50 milyon dolarlık bir yatırım yapıldı. Proje tam olarak devreye alındığında yatırım 200 milyon doları bulacak. Bu da bütün Ankara'ya yetecek. Adana'da da aynı sistemi kuruyoruz. Adana'nın birinci etap yatırımı 17-18 milyon dolar olacak. İki etap daha yapılacak, böylece o da 50 milyon doları bulacak.

7-8 yılda kendisini öder
Bu yatırımın sonucunda sizin geliriniz ne olacak?
Kullandığımız krediler düşük faizli ve uzun vadeli, ama geri ödenecek. Enerjiden gelirimiz olacak. Karbondioksiti yok ettiğimiz için sertifika geliri sağlayacağız. Yatırımın normal şartlarda 2-3 yılı geri ödemesiz, 7-8 yıl içinde geri ödenmesini bekliyoruz.

Çöpten domates üretimine giden sistem nasıl işliyor
Belediye çöpleri toplayıp sahaya getiriyor. (Yatırım tamamlandığında bu çöpler doğrudan fabrikaya girecek.)

Çöpler burada üçe ayrılıyor. (Metal, plastik, kağıt vs.)

İçindeki organikler siloların içine alınıyor.

Bu siloların içinde gübre ve metana çevriliyor.

Ortaya çıkan metan gazı ile enerji santralında elektrik üretiliyor.

Elektrik üretirken metan, karbondioksite dönüşüyor ve zararlı etkisi 20 kat azalıyor.

Ortaya çıkan karbondioksit kurulan seralarda bitkilerin yardımıyla oksijene çevriliyor.

Bu seralarda domates yetiştiriliyor.

Böylece çöp yüzde 5-10 kül kalacak biçimde yok ediliyor.

Çöpten sızan sıvı organiklere karıştırıp bakterilerle temizleniyor.


İ.Hakkı Erdoğan
8 yıl önce - Cmt 20 Hzr 2009, 00:10

Alıntı:
Mamak çöplüğü bölgenin gururu oldu
Rehabilitasyon çalışmasının ardından, "Endüstri Parkı"na dönüşen Mamak çöplüğü bölgenin gururu haline geldi.


Ankara Büyükşehir Belediyesi, uyguladığı kapsamlı proje ile Başkent'in kanayan yarası durumundaki Mamak çöplüğünü bir yandan elektrik enerjisi üretilen bir yandan da domates yetiştirilen çağdaş bir alan haline getirirken, atmosfere salınan zararlı gazların önlenmesiyle de çevreye katkı sağlar hale geldi. Uygulanan modern projelerle şu anki yapısına kavuşan Mamak çöplüğü, günümüz teknolojisi ve imkanlarının çevre bilinci ile uyumlu kullanılmasının somut örneğini oluşturuyor.

Çöplük alanındaki seralarda 'Perlit' maddesi kullanılarak topraksız tarım yöntemi ile domates yetiştiriliyor. Ekilen 4 bin 300 adet salkım domates fidesinden elde edilen 40 ton hormonsuz salkım domates, Ankaralıların sofralarını süslemek üzere piyasaya sunuluyor.

Tesiste ayrıca metan gazının üretildiği çürütme tankları, metan gazı depolarının ve 16 adet jeneratörün bulunduğu "Enerji Üretim Tesisleri"nin bulunuyor. Burada elde edilen enerji ile evler ve okullar aydınlatılıyor.

Mamak Çöplüğü'nde geri dönüşümü mümkün olan cisimlerin ayrıştırıldığı tesisler de yer alıyor. Ayrıştırılan maddeler ülke ekonomisine yeniden ham madde olarak kazandırılıyor.

ENERJİ ÜRETİMİ
Mamak Çöplüğü'nde gerçekleştirilen rehabilitasyonun ardından depolama alanındaki deponi gazının bertarafı için kurulan santralde üretilen elektrik enerjisi Başkent'te 100 bin konutu aydınlatıyor. Mevcut 10 yıllık rezerv kapasitesi ve tek saha içindeki eşdeğerleri ile kıyaslandığında Dünya'nın en büyükleri arasında yer alan santralde üretilen elektrik miktarı, bugün 22.6 megawatt /saat'e yükseldi. Mamak Çöplüğü'nde üretilen 22.6 megawat/saat elektrik enerjisi ulusal elektrik şebekesine satılarak, Başkent'in yaklaşık 800 megawat/saat'lik toplam elektrik enerjisi tüketiminin yüzde 3'ü sağlanıyor.

Endüstri Parkı kimliğine dönüşen Mamak Çöplüğü'nde AR-GE (Araştırma-Geliştirme) bölümünün yoğun çalışmaları sonucunda inşa edilen, her biri 10 bin metreküp kapasiteli 2 adet çürütme tankında, organik çöpten metan gazı ve gübre üretiliyor. Yılların birikimi sonucu doğal olarak oluşan metan gazını, özel olarak geliştirdikleri çürütme tankında elde ettiklerine dikkat çeken AR-GE yetkilileri, bu yöntemle organik çöpün imha edilirken, enerji hammaddesi ve gübre olarak da ekonomiye kazandırıldığını ifade ettiler. Doğal ortamda oluşan bir kısım metan gazının havaya sızarak atmosfere karıştığını da hatırlatan AR-GE yetkilileri, çürütme tanklarında hava ile teması kesilerek, oksijensiz ortamda elde edilen metan gazının havaya sızmasının önlenerek, sera gazı etkisiyle atmosferi kirletmesinin de engellendiğini söylediler.

Mamak Çöplüğü'nde elektrik enerjisi elde edilmesi ve çürütme tanklarında kullanılan miktardan artan metan gazı da tesiste inşa edilen 3 adet metan gazı depolama balonunda toplanıyor. Tesiste güvenlikli ve sızdırmaz nitelikte inşa edilen 3 adet metan gazı depolama balonu, 2'si 16'şar bin metreküp, 1 tanesi de 4 bin metreküp olmak üzere toplam 36 bin metreküp kapasiteye sahip.

AYRIŞTIRMA ÜNİTESİ
Büyükşehir Belediyesi, Başkent'in geri dönüşümü mümkün olan çöpünü, kaynağında ayrıştırarak ekonomiye endüstri hammaddesi olarak kazandırıyor.

Başkent'te başlatılan uygulamayla, Büyükşehir Belediyesi Ambalaj Atık Toplama Araçlarınca alınan geri dönüştürülebilir nitelikteki çöp, Mamak'taki ambalaj atıkları ayrıştırma tesisinde sınıflandırılarak, ilgili sektöre gönderiliyor.

Mamak Katı Atık Depolama alnına getirilen hafriyat, inşaat ve yıkıntı atıkları da tesiste kurulan taş kırma ve ayıklama sistemiyle değerlendiriliyor. Tesiste günde ortalama bin ton hafriyat atığı kullanılacağı sektörün talebine göre farklı boyutlarda kırılarak sınıflandırılıyor.

10 BİN FİDAN DİKİLDİ
Ankara Katı Atık Yönetimi Projesi'yle ulusal ve küresel ölçekte çevre maliyeti en üst düzeyde korunurken, projenin küresel ölçekte çevreye en büyük katkısı metan gazının bertaraf edilmesi ile sağlanıyor.

Atmosfere karışarak sera gazı etkisi ile iklim değişikliğine neden olan gazlardan metan gazı, karbondioksit gazının 21 kat daha fazla ısı tutma özelliği ile Dünya için önemli bir tehlike teşkil ediyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nce Mamak Çöplüğü'nde sürdürülen peyzaj ve ağaçlandırma programı kapsamında, bölgeye toprağın yapısına uygun akasya, ladin, sedir ve selvi ağaçlarından oluşan 10 bin fidan dikildi.

http://www.ankarahaber.com/news_detail.php?id=34890İ.Hakkı Erdoğan
8 yıl önce - Pts 29 Hzr 2009, 13:46

Alıntı:

MAMAK ÇÖPLÜĞÜ ISLAH PROJESİNE HAYRAN KALDI
Iweala, Türkiye temasları çerçevesinde son olarak Ankara'daki ITC Mamak Çöp Gazı Santralı'nı ziyaret etti. Dünya Bankası tarafından en iyi çevre projesi olarak seçilen Mamak Çöplüğü ıslah projesini yerinde inceleyen Iweala'nın, tesisin her bir biriminde uzun süre bilgi alması dikkat çekti. Iweala, Babacan ile görüşmeleri sırasında yenilenebilir enerji projelerinin nasıl destekleneceği konusunun da gündeme geldiğini belirtti. Mamak Tesisi'ni örnek olarak gösteren Iweala, "Burada gerçekleşen fantastik durumu görüyorsunuz. Türk mühendisleri, kendi ürettikleri makinelerle atığı dönüştürüyorlar. Ve Dünya Bankası da bunu destekliyor. Bu projeye 8 milyon dolar yatırıyoruz. Bence sonuç muhteşem" dedi.
Çöpten üretilen enerjinin tesis içinde kurulan serada domates yetiştirmede de kullanıldığını anlatan Iweala, "DB bu tür projeler konusunda çok istekli. Burada pek çok şey oluyor. Birincisi, çevresel bir sorun çözülüyor" dedi. Iweala, bu projelerin istihdam da sağladığına dikkat çekerek, aynı zamanda sera gazı emisyonunun azaltıldığını da vurguladı. Iweala, sera gazı emisyon sertifikası alma yoluyla bunun satılabileceğini ve gelir elde edilebileceğini de belirterek, elektrik üretilirken gıda ürünü de ortaya çıkarılabildiğini anlattı. Iweala, tesisle ilgili izlenimlerini anlatırken, "Gördüğünüz gibi çok heyecanlıyım, bence burada olan şey inanılmaz" dedi. Iweala, Türkiye'nin finansal kriz sonrası olası bir enerji krizi ile karşılaşabileceğine yönelik bir soru üzerine ise "Bence Türkiye alternatif enerji kaynaklarına yönelmeli. Rüzgar, güneş, katı atık gibi enerji kaynaklarını nasıl harmanlayacağınızı düşünmelisiniz. Ayrıca bu sayede genç insanlar için istihdam da yaratılabilir" dedi.


DOMATESLER BABASINI ANIMSATTI
Iweala, en çok tesiste üretilen enerji ile ısıtılan sera bölümünden etkilendi. Seradaki domatesleri görünce duygusallaşan Iweala, babasını anımsadığını belirtti. Babasının doğadaki her şeyin sonuna kadar kullanılması, üretken bir şekilde döngüye katılmasını istediğini vurgulayan Iweala'nın duygusal hali de gözlerden kaçmadı.
Iweala, sera hakkında bilgi alırken, bu domateslerin nereye satıldığını sordu. Süpermarketlere satıldığını öğrenen Iweala'ya daha sonra bu domateslerden ikram edildi. Yıllarca Ankara'ya şehre yayılan kötü kokusu nedeniyle zor günler yaşatan Mamak çöplüğü, artık elektrik üreten bir tesis haline geldi. Çöpten üretilen elektrik ile organik sebze de yetiştirilmeye başlandı. İsviçreli ITC firması tarafından proje başlatılırken, daha sonra bu şirkete bir dönem Tepe Grubu'nun CEO'luğunu yapan Ali Kantur büyük ortak olarak girdi. Kantur'un yönetim kurulu başkanlığını üstlendiği ITC şirketi tarafından işletilen tesiste, geri kazanılabilir kağıt, cam, alüminyum gibi atıklar ayrıştırılıyor. Geriye kalan çöpler de ayrıştırılarak 22 MW'lık elektriğin yanı sıra gübre elde ediliyor. Böylece çöpün büyük bir kısmı geri kazanılmış oluyor. Gelecekte çöpten elektrik üretim teknolojinin diğer illere de yaygınlaştırılması ve Türkiye'nin elektrik tüketiminin yüzde 4-5'lik bölümünün çöpgazı yoluyla sağlanması hedefleniyor.

http://www.referansgazetesi.com/haber.aspx?HBR_KOD=124694

Mamak projesi Ankara'nın tüm dünyaya örnek olduğu bir proje haline geldi.Umarım haberin sonunda geçen tüm Türkiye'nin elektriğinin %4-5'inin çöplerden elde edilmesi kısa sürede gerçekleşir.


İ.Hakkı Erdoğan
8 yıl önce - Pts 06 Tem 2009, 19:11

Sabah Gazetesi'nden Ramazan Aydın'ın Mamak ile ilgili yazısı.


Hakan_ank89
8 yıl önce - Prş 04 Mar 2010, 00:33

Ankara başlıklarında çöp toplama ile ilgili bir başlık bulamadığım için çöp konusuna en yakın bu başlığın olduğuna karar verdim.

Az önce Finlandiya'da çöp toplayan bir kamyonla ilgili video izledim, gerçekten şok oldum diyebilirim. Çünkü, bu sistemi Ankara'daki ilçe belediyelerinin uygulamış olduğu sistemle karşılaştırınca ne kadar büyük bir fark olduğu ortaya çıkıyor.

Etimesgut'ta çöpler çöp konteynerlerine de konulmuyor, bu sebeple bir çöp istasyonundan çöpçülerin çöpleri teker teker kamyona doldurması 2-3 işçi ve 1 şoför ile yaklaşık 10-15 dakikalık bir zamana mal oluyor. Bir de bu sisteme bakalım, 1 şoför ile yapılan iş 1 dakikadan kısa sürüyor, üstelik de çöpler çevreden tamame izole edilmiş. Yani tamamen hijyenik bir yöntem.

Çankaya Belediyesi'nin de Sakarya Caddesi'ndeki çöp rezaleti ortada, şehrin göbeğinin bu kadar pis kokması izah edilecek birşey değil. Tam bir rezalet, ayrıca da insan sağlığını direk tehdit ediyor.
Videoda 2 şeye dikkat etmenizi istiyorum, birincisi çöpün toplanma süresi, ki 1 dakikanın altında bir süre. İkincisi ise çöp konteyneri. Dikkat ederseniz konteynerin büyük bir bölümü yer altında. Yani dıştan oldukça ufak gözüküyor.

Mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.


İ.Hakkı Erdoğan
7 yıl önce - Cum 28 May 2010, 12:33

Alıntı:
Başkan GÖKÇEK’E Turçev’den “Çevre Ödülü”…
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek’e Turizm, Çevre ve Kent Gazetecileri Derneği, Mamak Çöplüğün’de Yapılan Çalışmalar Nedeniyle “Çevreye Katkı Ödülü” Verdi


Başkan GÖKÇEK:
“Bu benim gazetecilerden aldığım ilk ödül. Üstelik kent gazetecilerinin veriyor olması da ödülü benim için çok önemli kılıyor”

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, bir zamanlar Ankara’nın kanayan yarası olan Mamak Çöplüğü’nde yapılan dönüştürme çalışmalardan dolayı, Turizm, Çevre ve Kent Gazetecileri Derneği (TURÇEV)’den “Çevreye Katkı Ödülü” aldı.

Turizm, Çevre ve Kent Gazetecileri Derneği ( TURÇEV) yöneticileri Başkan Gökçek’i makamında ziyaret ederek, ödülü takdim ettiler. Başkan Gökçek ödülünü daha önce düzenlenen tören sırasında yurt dışında olduğu için alamamıştı. Bu nedenle Başkan Gökçek ödülünü makamında TURÇEV Genel Başkanı Deniz Gürel ve Yönetim Kurulu üyelerinden aldı.
Başkan Gökçek aldığı bu ödülün kendisi için çok önemli ve anlamlı olduğunu belirterek, “Bu benim gazetecilerden aldığım ilk ödül . Üstelik kent gazetecilerinin bu ödülü bana veriyor olması da ödülü benim için daha anlamlı kılıyor” dedi.
Başkanlık Makamındaki ödül takdiminde konuşan TURÇEV Genel Başkanı Deniz Gürel de TURÇEV’in temiz bir çevre, gelişmiş bir turizm ve sağlıklı bir kent yaşamı için bir araya gelmiş 400 gazeteci üyesi olan bir dernek olduğunu kaydederek, “ Bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz geleneksel Yeşil Küre Ödüllerinden biri olan “Çevreye Katkı Ödülü”nü Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Mamak Çöplüğünde yaptığı ıslah ve dönüştürme çalışmalarından dolayı size veriyoruz” diye konuştu.

MAMAK ÇÖPLÜĞÜ ‘NDE NELER YAPILDI ?…

Bir zamanlar kaldırılması için eylemler yapılan, kokusu Çankaya Köşkü'ne kadar uzanan Mamak Çöplüğü, açılan ihale sonrası yapılan projeyle 'vahşi depolama' sisteminden 'düzenli depolama' sistemine dönüştürüldü.
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden Projeyi uygulama yetkisi alan İsviçre ITC firmasının başarılı uygulamalarıyla Mamak Çöplüğü'nün yerini, organik tarım yapılan seralar aldı. Başkent’in çöplüğü elektrik santrali, çöpü ise enerji hammaddesi haline geldi. Mamak çöplüğünde çöpler geri dönüşümle ekonomiye kazandırılırken, çöplerden, 22.4 megawatt-saat elektrik enerjisi üretiliyor.
Mamak Çöplüğü'nde ıslah çalışmalarına bağlı olarak çöplüğün üzeri on binlerce ton toprakla kapatılarak ağaçlandırıldı ve şu ana kadar akasya, ladin, sedir, selvi cinsi 4 bin ağaç dikildi. Atmosferde ısı hareketlerini engelleyerek sera gazı etkisiyle, küresel ısınmanın nedeni olarak kabul edilen karbondioksit gazından 21 kat daha fazla olumsuz etkisi olan metan gazı, proje kapsamında elektrik enerjisine dönüştürülerek ortadan kaldırılıyor.
Metan gazının elektrik enerjisine dönüşümü sırasında ortaya çıkan karbondioksit gazı da seraya enjekte edilerek bitkilerin fotosentezinde kullanılarak atmosfere sera gazı salınımı tümüyle önlenmiş oluyor.
Elektrik enerjisinin elde edilmesi sırasında oluşan atık ısının, fosil yakıtlara ihtiyaç duyulmadan seranın işletilmesinde kullanılması da tesiste çevre ve atmosferin korunmasını sağlayan diğer bir uygulama olarak önem kazanıyor.

http://www.ankara.bel.tr/Haberler/mamak_coplugu_odul.aspx

Şu projeye bakıyorum.Böyle bir projenin eşi benzeri Türkiye'de yok.Ama böyle önemli bir projenin başlığına yazılan bir iki tane yorum var sadece, öbür tarafta Ankaragücü başlığında herkesin bir lafı var maşallah.Burada böyle güzel bir proje var ama kimsenin sesi çıkmıyor.Bu insanların amacı ne gayet açık.Ankara düşmanlığını buldukları her fırsat üzerinden gösterirler.Allah ıslah etsin ne diyebilirm artık.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet