Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Silivri İl Olur (Olsun) Mu?
Olur (olsun) 25.2%  25.2%  [26]
Olmaz (olmasın) 48.5%  48.5%  [50]
Olur (ama keşke olmasa) 2.9%  2.9%  [3]
Olmaz (ama keşke olsa) 5.8%  5.8%  [6]
efendim? 17.5%  17.5%  [18]
Toplam Oy : 103

osmancık
10 yıl önce - Cum 26 Arl 2008, 02:02
İstanbul Silivri İl Olabilir (mi?)

Geçtiğimiz hafta içerisinde, İstanbul'un emlak piyasasını analiz eden bir uzman,
anadolu yakasında en çok kartal, sultanbeyli ve pendik'te değer artışı olacağını, özellikle samandıra-sultanbeyli civarından arsa alınırsa torunlarınız zengin olur gibi ifadeler kullandı.

avrupa yakasında ise kağıthane'nin yıldızının parladığını, buranın lüks bir merkeze döndüğünü söyledi.
silivri için ise, ileride il olacaktır diye belirtti.
(bunları, show tv anahaber'de izledim.)

sizce bu uzman haklı mı?
silivri istanbul merkezine hem çok uzak, hem de çok büyük bir kara parçası.
içine birkaç ilçe alacak büyüklükte.
bu büyük alanda yerleşim dağılmış vaziyette.
bu nedenle istanbul belediyesinden hizmet almada sıkıntılar yaşıyor.

ileride buranın il olma ihtimali var mı?

bence kuzeyindeki ilçe ile birleşip farklılaşma ihtimali var.
çünkü istanbul batısı ve doğusuyla, yönetilebilir olmaktan çıkmaya başladı.
özellikle batı'da, silivri kısmı çok büyük. ciddi bir merkez haline gelirse, ana parçadan kopabilir.

KORAY3434
10 yıl önce - Cum 26 Arl 2008, 02:18

Öncelikle şunu söyliyim İstanbulun hiç bir ilçesi il olmaz bakın olamaz demiyorum olmaz diyorum.. İstanbulu İstanbul yapan Silivriden Tuzlaya uzanan o koskoca şehirdir..
Ama yok illa olmalı deniliyorsa,Silivri şuanki haliyle asla olamaz çünkü il olabilecek potansiyelde değil..Çatalca,Silivri gibi ilçeler İstanbulun yüzölçümü bakımından en büyük ilçeleri..İstanbulun merkezi daha doğrusu şehir içi artık dolup taşma noktasına geldiği için şehirleşme otomatikman bu taraflara kayacak..Şimdi il olabilir demek erken ancak bir 10 yıl sonrası için o potansiyele ulaşabilir.Hatta Çorlu,Çatalca,Büyükçekmece gibi ilçeler de Silivri ye bağlanırsa büyük bir il ortaya çıkabilir..Ancak ben ne olursa olsun İstanbulun hiç bir ilçesinin il olması taraftarı değilim..

Emir ERTEN
10 yıl önce - Cum 26 Arl 2008, 17:32

Sadece Silivri değil İstanbul'da ki hiçbir ilçenin il olacağını düşünmüyorum.
Türkiye'de il olmayı hakeden birçok ilçe var.Öncelik onların. Silivri belki il olamaz ama Çorlu olabilir.

osmancık
10 yıl önce - Cum 26 Arl 2008, 17:51

Çorlu ile birleşmesi mümkün değil mi?

bu istanbul'un ilçelerinin il olmama ihtimali, "türkiye'de bekleyenler var" gerekçesinden ötede, istanbul'un yönetilebilirliği ile ilgili olmalı.

bu nüfus, bu büyüklük, bu metropol nasıl idare edilebilir başka?

mesut_tr
10 yıl önce - Cum 26 Arl 2008, 17:53

yok artik, abicim naptiniz, 125 bin kisilik ilce il yapilirmi yahu, benim bildigim bir proje vardi, istanbulun merkezini silivri ve büyük cekmeceye dogru tasima diye, noldu bilmiyorum, yok bence silivri istanbul'un bir ilcesi olarak kalmali....

osmancık
10 yıl önce - Cmt 27 Arl 2008, 00:31

zaten "ileride", yani şimdi değil.
nüfusu 1 milyonlara yaklaştığı zaman..

Alıntı:
benim bildigim bir proje vardi, istanbulun merkezini silivri ve büyük cekmeceye dogru tasima diye

orada ikinci bir merkez olur o ayrı ama istanbul'un merkezini oraya taşımak ne demek yahu.
bütün istanbul artık bohçasını alıp o tarafa mı akacak?
taksim yerine silivri meydan'da mı buluşacak?
iyice kopar şehir birbirinden.

belki de o yüzden şehir olması gerekiyor -ileride-.

Akın Kurtoğlu

10 yıl önce - Cmt 27 Arl 2008, 00:33

İstanbul'un merkezi değişmez. Biryerlere de taşınmaz da. O konuda rahat olalım... Zorlama ile olacak şeyler değil bunlar. Taşıma suyla değirmen dönmeyeceği gibi... 2700 senelik geçmişi olan bir kentin yeri öyle kolay kolay değişmez...

Akın KURTOĞLU

emrenmert

7 yıl önce - Pts 03 Ekm 2011, 17:26

Bence Silivri ve Çatalca yıllardır beklenen Çorlu'nun il olması projesine dahil edilmeli. Çorlu il merkezi olmalı ve Saray, Çerkezköy, Çatalca, Silivri ise ilçeleri olmalı.

mithatbaba
7 yıl önce - Pts 03 Ekm 2011, 17:38
Silivri İl Olabilir (mi?)

Silivri il olmasından önce Çorlu hem sanayi hemde nüfus olarak Silivri'den daha fazla
Trakya'da mevcut illerden başka bir olursa yeni bir nizam planı yapılacak ve bu illerin gelirleri düşecek, buna İstanbul'da dahil olduğundan olması zor, lakin burası Türkiye herşey olabilir.
Beklemediğimiz ve hiç düşünmediğimiz yerler il veya ilçe olduğunu göz önünde bulunduralım.

SERDARR1
7 yıl önce - Pts 03 Ekm 2011, 17:40

Bence çoktan hak etti bir çok üst düzey yönetici asker gazeteci orada ikamet ediyor kalifiyeli elemanı sıkıntısı çekmezler

sayfa 1
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet