Ana Sayfa 930 bin Türkiye Fotoğrafı
Kayseri Ağzı unutuluyor mu?
1234   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Burhanettin Akbaş

5 yıl önce - Prş 25 Arl 2008, 00:16
Kayseri Ağzı unutuluyor mu?

Kayserimizin alameti farikası Kayseri Ağzımız vardır. Karadenizlilerin, Doğu Anadoluluların ya da Egelilerin Türkçeyi kullanış biçimlerindeki hançereyi nasıl bizim taklit etmemiz oldukça zorsa Kayseri Ağzının kendi seslerini çıkarabilmek de o kadar zordur. Belki bugüne kadar çok dikkat etmemiş olabiliriz ama bir toplulukta Kayseri ağzıyla konuşan biri de hemen fark edilir.
Kayserili gençler artık Kayseri ağzını yeterince kullanmıyorlar, Kayseri ağzı ölüyor diye düşünüyorsanız benim gibi siz de yanılıyorsunuz. İnternette Kayserili gençler “Gayserilice Milli Servettir 2. Resmi Dil Olarak Kabul Edilsin” diye kampanyalar bile başlatıyorlar. Hatta “mantı var yinni” diye gruplar kurmuşlar. İşte onlardan size Kayseri ağzının dehşet örneklerini size sunalım: (Artık internet dilindeki yazılışların kusuruna bakmayacaksınız.)

- vooo gadalarını aldıııımmm yavvrııımmm nii iddiler saa böyle guzuumm…
- aamedin 3 dene bilyesini üttüm, ökelendi gahdı, dövdü beni yavv…
- görüon nu sümüklünün ittiğini, aaşamleyin ben oa zorarım, senin de elin ayaan dölek durmadı zaaarr…
- yok vallaha nizah çıksın istemedim gendi gendiina şatillendi
- hatca ya diicem garik bebesini niidecese itsin yiter
- dii vallah ben didim amma beni hiç masimiyo
- bak hele sen, hatça da anca zoo zoo gezsin, bebesini hiç baktıı niy yog ellaaam
- nööörürsen gari, her yirim ağrıyo, bööğrüm sızılıyo…
-vooo pempe,nireye gidiyon kele?
-bebenin bezi bittiydi de onu alacaam, bizim hatcenin yanına da varırım belki, misafiri geleecemiş de ketesini pastasına yardım idiim diye. pek höökelenmiş geçen sefer misafirim gelmeye canım çıhtı da bi gılını gıpırdatmadın hacer abba diyip durdu.

-hele hele..pempe de pek şatillendi bu ara ya hayrola gari..niiise, topal aamedin gınasına gideceek aaşamınan le?gadanı alıyım oa göre irken gel..geç galıp niitme.
-bahıyım da bizimki ne derse ona göre giderik, benim güccük oolanın sünnetine altın takmadıydı aamedin garısı. sen de illaam, nirde düğün war dernek war gitsen lee?
-yok gı, aamed gızı gaçırmış ya, meraamdan gidecem.
-ii sen bilin, ben ikindiyi gılar arar, haber iderim seni. hazıllan da sen gene de, gidek ben gelmeye .usul hazıllanın şimdi sen, gice galmayah.
- Şo taraf kölgenlik la oraya çömek
- lan nöörecen orda piknik niy yapılmaz ilalemin ortasında
- Helaya yakın çömek bebelerin tuvaleti niyin gelir
- lan nööörecen b.kun üstünde mi piknik yapacan

-------------------------------------------

-Selamin alikum abii hayıllı işler....
-Alikum Selam gardaşım.
-Nirelerdesin yuzünü gören cinnetlik.
-Sorma abiii saa bi işimiz dusdu.
-Niymiş gardaşım naaa...
-Senin elindee hundayi dolmuş waraaa
-eeee...
-Ona ni isdiyodun..
-12 liriya ben aldım gardaşım ) sen yabancı dielsin :

Böyle nice örnek var elde… Kayseri Ağzı dipdiri yaşıyor gördüğünüz gibi. İşin şaka yönü bir tarafa, yurdumuzun diğer bütün ağızları gibi Kayseri ağzının ve ağza ait kelimelerin de araştırılması ve söz varlığımızın ortaya konması gerekir.

Nazmi

5 yıl önce - Prş 25 Arl 2008, 00:24

Alıntı:
İnternette Kayserili gençler “Gayserilice Milli Servettir 2. Resmi Dil Olarak Kabul Edilsin” diye kampanyalar bile başlatıyorlar. Hatta “mantı var yinni” diye gruplar kurmuşlar.

Ağzını yediklerim,gadalarını aldıklarım,helal olsun bu gençlere,
bu arada Burhanettin abi nörüyon nassın iyisin inşallah

Gördüğünüz gibi unutulmuyor,devam edip gidiyor

karelera
5 yıl önce - Çrş 18 Şub 2009, 16:27

Sizin söylediğiniz şiveyi sadece Kayserinin yerlileri kullanıyor. Şu an çok az Kayserinin yerlisi kaldı, kalanlardan yaşlı olanlar bu şiveyi kullanıyo, genç olanlar da Ankara şivesine devam ediyor..

Nazmi

5 yıl önce - Çrş 18 Şub 2009, 20:39

Alıntı:
Sizin söylediğiniz şiveyi sadece Kayserinin yerlileri kullanıyor. Şu an çok az Kayserinin yerlisi kaldı, kalanlardan yaşlı olanlar bu şiveyi kullanıyo, genç olanlar da Ankara şivesine devam ediyor..
İstanbul türkçesini anlarımda Ankara şivesini konuşmakta nereden çıktı,
madem Kayseri ağzı eskisi kadar kullanılmıyor o zaman bir başka ağız,şive neden kullanılsınki,
asıl konuşulması gereken Türkçe kullanır her insan,
kaldıki Kayseri ağzını Kayseri'de bir çok insan kullanır,belki bir çoğu kullandığının farkında olmadan.

Özgür Sabanlıoğlu

5 yıl önce - Çrş 18 Şub 2009, 21:37

Kayseri ağzı kullanılır tabiki de eskisi gibi ağır bir dil kalmadı demek istiyor galiba arkadaş, okuduğum üniversitede bir çok Ankaralı arkadaşım var ve gerçekten ağızları bizimkine çok benziyor, mesela aboo, geliyom, gidiyom, gibi yakın bir ağız konuşuluyor, o yüzden arkadaşımız Ankara ağzı demiş, tabi öyle bir ağız yoktur, bilindik bir ağız İstanbul ağzı'dır. Onu da Ankaralılar dahi konuşmuyor. Kayseri ile Ankara'nın konuşması birbirine yakın diyebilirim.

karelera
5 yıl önce - Sal 24 Şub 2009, 17:57

yani demek istediğim hani eski filmlerde konuşulan ve bir senarist in neresinden uydurduğu belli olmayan kayseri ağzı vardır. ama kayserililerin hiç öyle konuştuğunu 23 senedir bu şehirde yaşıyorum duymadım yoksa kendi çapında bir kayseri ağzı vardır..

KAYSERİLİLER FİLMLERDE Kİ GİBİ KONUŞMUYOR..

Ayhan AYDIN

5 yıl önce - Cum 13 Mar 2009, 14:38

- nööörürsen gari, her yirim ağrıyo, bööğrüm sızılıyo…

MeteHan!
5 yıl önce - Cum 13 Mar 2009, 14:43

Hacı isminde Kayseri'li bir arkadaşım var,bazen enteresan bir şiveyle konuşuyor.Galiba Kayseri şivesi dedikleri o.

itaki
5 yıl önce - Cum 13 Mar 2009, 15:34

bu mesele kayseri'nin değil tüm belli bir konuşma ağzı olan şehirlerin meselesidir. hakim ve benimsediğimiz ağız istanbul ağzıdır ve yeni nesiller de ister istemez buna yönelmektedir. bunda okulların ve televizyonun etkisi büyüktür. bunda üzülecek gocunacak bir şey yoktur ayrıca.

rıfat çiftçi
5 yıl önce - Pts 16 Mar 2009, 00:18

zaten kayseri şivesini yerli halki konuşuyordu.şehir dişardan aldigi göc ve büyümesi bu şive daha az konuşulmaya başlandi.bunun üstüne yerli halkin dişardan gelenlerle evlenmesi bu şivenin az konuşulmasinin bir sebebidir.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET