Ana Sayfa 930 bin Türkiye Fotoğrafı
yılmaz büktel

7 yıl önce - Prş 19 Nis 2007, 14:22
KOC » İzmit Belediyesi Eski Otobüsleri

Hep yeni araçlar tanıtılmış ama eski araçlar yok, başka meraklısı çıkana kadar da resmim burada misafir olsun. Bir gece resminde sarı krem lacivert renkli mersedes belediye otobüsü görülüyor. istanbuldan izmir ve ankaraya yolculuklarımda hep izmit şehiriçinden geçerdim ama izmitin belediye otobüslerini hatırlamıyorum, bu nedenle kartta izmit yazmasa konya veya başka bir yer olduğunu düşünecektim.

bu ikinci resimde, öndeki araçtan emin değilim. arkada olasılıkla ford bir servis aracı, önünde bir 302 mersedes otobüs var buraya kadar tamam ama öndeki ikarus gibi kuşkuya kapıldım ama bildiğim kadarı ile izmite ikarus otobüs alınmadı. ve kartta eskiye benziyor. sanırım öndeki araba bir belediye otobüsü değil de istanbul ve izmirde çalışan bussing U47Dlerin bir şehirlerarası modeli olmalı. arkadaki 302nin varlığıda bu savımı destekler durumda.

Cem Telgeren
7 yıl önce - Prş 19 Nis 2007, 15:54

Alıntı:
sanırım öndeki araba bir belediye otobüsü değil de istanbul ve izmirde çalışan bussing U47Dlerin bir şehirlerarası modeli olmalı.

Bussing U47D lerin şehirlerarası modeli değil de yine tip olarak onlara benzeyen MAN 590 ların şehirlerarası modelinden bir otobüs olabilir.Tıpkı Yılmaz Üstad gibi ben de çocukluğumdaki İstanbul yolculuklarında eğer otobüsle gidiyorsak İzmit'den geçerdik.Ben o yıllarda İzmit'te belediye otobüsünden çok halk otobüslerinin daha fazla olduğunu hatırlıyorum.Bir de İzmit'te bahsettiğim MAN 590 modeli pek çok otobüs vardı gibi hatırlıyorum.Zaten onun için de fotograftaki otobüsün MAN 590 olabileceğini söyledim.Tabii bu konuda asıl söz Kocaeli'li arkadaşlarımıza düşer.Benimki tahmin sadece.

Serhat Küçüközler
7 yıl önce - Sal 03 Tem 2007, 16:41

Yarımca Belediyesi'ne ait bir belediye otobüsü.Artık ne Yarımca Belediyesi var ne de bu otobüs.Fotoğrafın orjinal hali böyle ne yazık ki yani alt kısım yok.Araç hakkında bilgiye sahip değilim.Meraklılarına bırakıyorum...

(+)

Cem Telgeren
7 yıl önce - Sal 03 Tem 2007, 17:36

Alıntı:
Suadiye Belediyesi'ne ait bir Mercedes.Sanırım futbol takımını taşıyor.Yarımca'da çekildi bugün.

Serhat'ın yüklediği fotograftaki Mercedes 0345 otobüsü birkaç ay önce Bursa'da gördüm bende. Hatta hemen hemen İETT'nin renk stilinde olan otobüsü uzaktan gördüğümde İETT'nin vazifeli olarak Bursa'ya gönderdiği bir otobüs sanıp bayağı heyecanlanmıştım,Bursa'da bir İETT otobüsü gördüm diye. Ancak otobüs yaklaşıp da Kocaeli'nin Suadiye'sine ait bir otobüs olduğunu görünce doğrusu biraz hevesim kursağımda kalmıştı. Ancak başka bir belediyeye ait olsa da İETT'deki kardeşleri ile aynı renkteki bir Mercedes 345'i Bursa da görmek de çok ilginçti.Serhat'ın dediği gibi bu otobüs yanılmıyorsam Bursa'ya da futbol takımı getirmişti.

yılmaz büktel

7 yıl önce - Sal 03 Tem 2007, 23:19

serhatın yarımca belediyesi otobüsü ön cepheleri farklı olmakla birlikte
izmir ve ankarada kullanılan man troleybüslerin, otobüs modellerine benziyor. İzmit çevre belediyelerinde ve İstanbul büyükşehir belediyesine sonradan katılan kartal ve yakacık belediyelerinde yanlış hatırlamıyorsam almanyadan hibe olarak gönderilen ikinci el belediye otobüsleri çalışıyordu, olasılıkla bu araçta bunlardan biri olabilir.

karşılaştırma için iki resmi alt alta koydum. ön cepheler hiç benzemiyor, yan cephede orta kapı bir pencere geri kaymış gibi ama pencere tipleri birbirine benziyor. sarı olduğunu sandığım renkte almanya otobüslerine uygun düşüyor.

öte yandan çok fazla olmamakla beraber amerikan benzinli otobüsleri olarakda tanıdığımız twin-coachlarıda biraz hatırlatıyor. m.ali sade de bir şeyler söyler herhalde.

M.Ali Sade
7 yıl önce - Çrş 04 Tem 2007, 11:57

Serhat arkadaşımızın gönderdiği yukarıdaki Yarımca Belediyesi'ne ait ilginç otobüs ilk bakışta bana da eski troleybüsleri hatırlattı.Özellikle de Ankara'daki eski Amerikan işi ACF leri.

Yılmaz üstadın aşağıdaki resimlerinin ilkinde Amerikan sistemi benzeri yan camlarıyla Alman malı bir MAN troleybüs ve hemen altında yine kendisinin siteye yolladığı bir ACF Brill troleybüsü görüyoruz.Ancak alttaki ACF'nin ön cam stiline bakarsanız bizim otobüsle çok yakın benzerlikler olduğunu görürsünüz.

Daha önceden de site içerisine muhtelif yerlere yazmıştım,Amerika'da otobüs ulaşımı pek bilinen ya da tercih edilen bir sistem değildir.O yüzden de Avrupa'da olduğu gibi belirgin bir otobüs markası yoktur.

Aşağıya iliştirdiğim ilk iki otobüs eskilerde Amerika'daki en büyük otobüs firması olan Greyhound'a ait.Bu firma muhtelif markalardan topladığı kamyon şasileri üzerine bir nevi bizim şimdilerde beğenmediğimiz kamyondan bozma eski yapma kasalarımız gibi otobüs karoseri kondurarak otobüscülük işine el atmıştı.Şimdilerde olup olmadığını Amerika'dan sitemize katılan arkadaşlarımıza bırakıyorum,en doğru bilgiyi onlardan alırız.

Onların hemen altındaki yeşil GMC bazlı otobüsü de yine ön cam stilini görebilmeniz açısından ilave ettim.

Crown marka kasalı aşağıdaki bu otobüslerin resimlerini de çok önceleri nette gezerken bulup saklamıştım.Şoför ayak havalandırma kapaklarının yeri ve Amerikan kanunlarına uygun olarak düzenlenen aydınlatma sistemleri (Önde çift far olması,sinyallere ilave olarak yolcu indirirken ikaz maksatlı büyük kırmızı lambaların da bulunması gibi) de bizim otobüsümüzün Amerikan menşeli oluşuna delil olacak ayrıntılar.

Bir de bu otobüslerin hepsi yukarıda bahsettiğim gibi yapma kasalara sahip oldukları için biribir benzer olma şansları da oldukça düşük.

Burada bir tahmin yapmak gerekirse,yukarıdaki otobüs, zamanında Gölcük ,İzmit ya da rafinerideki asker ya da sivil Amerikalılara ait olup da sonradan ülkemize terk edilerek gidilen bir otobüs olabilir.

Bunun cevabını da eski İzmit'lilerden bekliyoruz.

Herkese selamlar...

Mustafa Noyan

7 yıl önce - Cum 06 Tem 2007, 10:56
Brill

Alıntı:
Yarımca Belediyesi'ne ait bir belediye otobüsü

Serhat'ın paylaştığı fotoğrafdaki araç bence Kanada yapımı Brill marka bir otobüs.
http://www.stm.info/English/en-bref/a-autobus.htm#c-c/brill
linkinde Montreal şehrinde kullanılmış otobüsler tanıtıtlırken
1947 yılında Montreal Tramvay idaresi tarafından kullanılan otobüs tanıtılırken Yarımca Belediyesi otobüsüne bu denli benzeyen bir aracın fotoğrafı kullanılmış.
http://www.stm.info/English/en-bref/a-1001.htm

Aynı tip Brill otobüsler, dizaynlarında büyük bir değişikliğe uğramadan, sanırım sadece şasi uzatılarak 1952 senesine kadar üretilmeye devam edilmiş. Aşağıdaki fotoğrafda görülen otobüs Montreal'de otobüs ulaştırma işleri tramvay idaresinden ayrıldıktan sonra 1952 senesinde hizmete girmiş. Yarımca Belediyesi' nin Brill otobüsle bu aracın cam sayıları, farlar, dikiz aynaları ve sinyal lambaları da uyum sağlıyor. Bu nedenle ben de Yarımca' da kullanılmış otobüsün 1950 veya 1951 üretimi olduğunu tahin ediyorum.  
http://www.stm.info/English/en-bref/a-2720.htm

hemen ardından 1953 senesinde aynı modelin troleybüs versiyonları yollara çıkmış.
http://www.stm.info/English/en-bref/a-4015.htm

kemalcanhakkı

7 yıl önce - Cum 06 Tem 2007, 21:29

mustafa ustadın yolladıgı resimlerdeki otobusler sanırım 1970 den sonra calısmadı

yılmaz büktel

7 yıl önce - Sal 11 Eyl 2007, 12:48

yine nostaljik bir resim 1960ların başından. ressim alt yazısı orduevi önünden İzmit gibi birşeydi. Hem izmitteki sade yapılaşmayı gösteriyor hemde altta asfaltta ilerleyen bir mersedes 321 görüyoruz. Düz sade renklerine bakarak belediye otobüsü olduğunu düşünüyorum.

Mustafa Noyan

6 yıl önce - Sal 03 Hzr 2008, 13:27

Kocaeli Gölcük İlçesi İhsaniye Belediyesi' ne ait 1981 model Mercedes şase Jonckheer kasa belediye otobüsü:

http://img167.imageshack.us/img167/2465/08may25998jk6.jpg
http://img148.imageshack.us/img148/1840/08may25999iv2.jpg

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> ULAŞIM - Marmara