Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Ayhan
9 yıl önce - Çrş 24 Arl 2008, 00:16
Hatay Askeri Hastanesi arazisine ne yapılmalı ?

Alıntı:
Milli Savunma Bakanlığı İnşaat Emlak ve NATO Enformasyon Daire Başkanlığı'nın Hatay Asker Hastanesi'nin arazisi için Konak Belediyesi ile Toplu Konut İdaresi'ne (TOKİ) yaptığı takas teklifine ilk yanıtı Konak Belediyesi verdi. Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, 69 milyon YTL değer biçilen araziyle ilgili olarak "Bu kıymetli bölge karşılığında, Güzelyalı'da inşa edilmesi istenen hastaneyi belediyemizin bütçesiyle yapamayız" dedi. Tunçağ, 34 bin 470 metrekarelik arazide çok amaçlı rekreasyon merkezi yapılabileceğini belirtti. TOKİ yetkilileri ise, teklifle ilgili değerlendirmelerinin sürdüğünü kaydetti. Şehir Plancıları Odası ve Mimarlar Odası İzmir Şubeleri yetkilileri de, bölgenin yeşil alan veya kültürel tesis olarak kullanılmasını uygun olacağını söyledi.

PAHALI BULDU
Yeni Asır Gazetesi'nin dün manşetten "Büyük takas" başlığıyla duyurduğu teklifle ilgili konuşan Başkan Tunçağ, "Arazide, kamuya açık rekreasyon alanı yapılabilir. Ancak, belediye olarak bütçemiz bu ölçekte bir yatırıma yetmez. Bu arazi çok değerli, kente mutlaka kazandırılmalı. Burada İzmir'e sembol olacak bir alan yaratılabilir. Hatay, binalarla dolu. Bu nedenle alana yeniden bir yapı inşasına karşıyım. Çok amaçlı rekreasyon alanı, bölgenin geleceğine ışık tutar. Metro istasyonuna yakınlığı nedeniyle vataşlarımızın yoğun olarak kullanacağı bir alan haline gelebilir. Bütçemiz yeterli olsaydı bu alanı mutlaka değerlendirirdik" dedi.

YEŞİL ALAN OLMALI
Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Tolga Çilingir ise alanın kent açısından çok değerli olduğunu söyleyerek, "Böyle değerli bir alandaki kamusal tesis taşınıyorsa yerine aynı nitelikte proje yapılmalı. Yani kamusal niteliği olan yeşil alan, sağlık, eğitim tesisi veya kültür merkezi projesi uygulanmalı. Yeşil alan fakiri bir kentiz. Avrupa Birliği kriterlerine göre yeşil alan miktarı kişi başına 10 metrekarere olması gerekirken İzmir'de 2 metrekareyi zor buluyor. Bu nedenle bölge, yeşil alan olarak kullanılmalı. Burada ticaret merkezi, konut gibi yapılar olmasına karşıyız" dedi. Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı Hasan Topal ise, "Burası, Türkiye'nin en yoğun yapılaşmaya sahip yerlerinden biri. Buna karşılık kentsel teknik ve sosyal altyapıları yetersiz. Burası, yeşil alan dışında, kültürel amaçlı olarak da kullanılabilir" diye konuştu.

http://www.yeniasir.com.tr/haber_detay.php?hid=15646

Evet bence de kesinlikle yeşil alan olmalı. Metro istasyonu da yakın. İstanbul'daki Göztepe Özgürlük Parkı'na ya da Ankara'daki büyük parklara benzer şekilde çok güzel düzenlenmiş harika bir alan yaratılabilir. Böylelikle Kültürpark'a alternatif bir yeşil alan ortaya çıkar. Gerçekten İzmir'de büyük bir park yok.

cuysal88
9 yıl önce - Çrş 24 Arl 2008, 01:05

"Burası çok değerli bir arazi paramız olsaydı ...." demişler.Paraları yoksa neden böyle bir işe giriyorlar anlamadım.Birisi anlatabilir mi?

ibrahim Sen
9 yıl önce - Çrş 24 Arl 2008, 01:14

Yeşil alan,yeşil alan,yeşil alan...
Bogulacagiz bir gün yoksa havasizliktan.
Böyle bir arazi bulmusken degerlendirmeli.

Ayhan
9 yıl önce - Çrş 24 Arl 2008, 02:05

Evet değerlendirelim, bence otel yapalım sonra yanına devasa bir avm değil mi ??

İzmir'de yeşil renk yok.

burak_gultekin
9 yıl önce - Çrş 24 Arl 2008, 02:13

Kesinlikle yeşil alan olmalı bende hergün Hatay'dan geçen biri olarak içim sıkılıyor İnönü Caddesi'nde; her taraf bina vs... kesinlik çok ihtiyaç var böle bir alana.

Ömer3510

9 yıl önce - Çrş 24 Arl 2008, 02:19

acaba o arazi kime peşkeş çekilecek çok merak ediyorum
yeşil alan tabii ki olmalı
fakat öyle olacağına pek ihtimal vermiyorum

aslında civarlarında oturanlara sorsanız yeşil alan istemezler sanırım
Askeri Hastanenin 2 sokak arka tarafında
Murat Reis Camii'den başlayarak alt tarafa doğru bayaa büyük bir park alanı
orada çekim yapıyordum.

(+)

birisi geldi gazeteci misin dedi evet dedim
"evladım yaz yaz Geceleri burada ne pislik ararsan oluyor tinercisinden v.s. sine kadar, nerelere yazdıysak sesimizi duyuramadık"

murat efeoglu
9 yıl önce - Çrş 24 Arl 2008, 21:10

ben istanbulda, göztepe özgürlük parkının yakınlarında oturuyorum. park gece 12 den sonra kapatılıyor. açık olduğu saatlerde de devamlı belediyeye bağlı özel güvenlik görevlileri bulunmakta. yukarda bahsedilen güvenlik sorunları istenirse kolaylıkla bertaraf edilebilir.

Ayhan
9 yıl önce - Prş 25 Arl 2008, 00:23

Mahallelilere de yaranılmıyor, tinerci var diye yeşil alan engellensin mi, üstelik tinerciler sadece parklarda olmaz. Güvenlik maksimum düzeyde tutulursa pek ala da güzel bir eser ortaya çıkabilir. Evet Göztepe güzel bir örnekdi, aynı şekilde Ankara'daki parklar, Mersin, Adana, Gaziantep, Kayseri'de harika peyzaj düzenlemeleri mevcut, İzmir'de neden olmasın

emre_353

9 yıl önce - Cum 26 Arl 2008, 16:48

izmir bu tarzda güvenlik konusunda oldukça yetersiz bence belediye daha kendi binası çevresinde - konak meydanı- güvenlik sağlayabilmiş değil çimenler üzerinde gündüz vakti bile cirit atarken hangi parka hangi güvenliği diksin ama gönlümüz tabiki bol yeşil alanların var olması ve bunların üzerinde rahatça insanların gezebilmesi yönünde...

serdar55
9 yıl önce - Pzr 28 Arl 2008, 13:21

Altı bir kat otopark,bir kat kapalı pazaryeri (Hatay pazarının sefilliğine son verecek) ve üstü park olmalı. Ancak kayalık olduğunu tahmin ettiğim zemin otopark yapımı için ne derece masraflı olur bilemiyorum. Ama gönlümden geçen böyle bir çözüm.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet