Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
ali koral
5 yıl önce - Cum 02 Oca 2009, 17:01

Yeni feribotlarımızı görme şansı yakaladım bir kaç şeyde yazayım bari
Olumlu yönlerden başlamak gerekirse,
1-Televizyon seyretmek artık çok kolay her yerde lcdler ve heryerden görülebiliyor.
2-Modern görünüm(içeriden)
3-Eski feribotlara göre daha sessiz gidiyor.
4-Feribottan çıkmak daha kolay
5-Kapasite arttırldığı için bilet bulmak daha kolaylaştı
Olumsuz yönleri ise,
1-Eskisine göre daha yavaş 10-15dk arası fazla zaman sürüyor (ama kaptanlar yanaşmayı öğrendiğinde kısalır yanaşmamız baya zaman aldı )
2-Koltuklar gerçekten rahatsız
3-Koltuklarınızdan ayağınızı uzatamıyorsunuz çünkü bütün koltuklar karşılıklı yapılmış ayağınız karşıdakine çarpabiliyor
4-Televizyon izlemek kolay ama sesi çok açıyorlar uyuyamayanlar gördüm
5-Koridor mesafesi daralmış

inancgs05

5 yıl önce - Sal 06 Oca 2009, 13:46

Aslında bu gemiler biraz daha hızlı gidebilirler mesela Orhangazi ve Osmangazi için ido sitesinde maksimum 37,4 knot gider demiş oysaki ben pazar günü bindiğimde gps cihazından 80 km üstüne çıktığını gördümki buda 43 knottan fazla eder istese 45 a kadar çıkar bu gemilerde 25 knot kadar çıkar bence ayrıca ben yenikapı yalova hattı ilk açıldığında 1997 karamürsele bu hattı kullanıp gidiyordum 45 dakikada varıyordu 15 dk falan değil 45 dk. fark ediyor teknoloji geriyemi gidiyor ne

Süha
5 yıl önce - Prş 08 Oca 2009, 00:28

Cezayirli Hasan Paşa feribotunu Yalova-Pendik hattına vermişler ve bu hatta çalışıyor. Duysam inanmazdım ama İDO iskelesi içersinden canlı canlı anonsu dinledim ve Cezayirli Hasan Paşa feribotu Pendik tarafından gelirken fotoğrafladım.

Cezayirli Hasan Paşa Pendik Tarafından Gelirken

(+)

Cezayirli Hasan Paşa Pendik Tarafından Gelirken
Kanuni Sultan Süleyman Yenikapı'ya Giderken

(+)

Çok farklı bir görüntü oluştu bana göre.

tarkan arslan

5 yıl önce - Prş 08 Oca 2009, 19:02

Osman Pendikten Yalovaya seyahat süresini söyleyebilirmisin

inancgs05

5 yıl önce - Cum 09 Oca 2009, 00:32

Bugün chp veya tr den birini haliç tersanesinde gördüm yolculuk öncesi bakımmı acaba

Mısıra kaç günde gider acaba belki gün bile sürmez mersinde askerlik yaparken bir sg miz vardı saatte elli mille üç saatte giderdi mısıra

Süha
5 yıl önce - Cum 09 Oca 2009, 00:54

tarkan arslan demiş ki:
Osman Pendikten Yalovaya seyahat süresini söyleyebilirmisin

Tarkan abi tam zamanında iskeleye yanaştı diyebilirim. Zaten yolcuları indirip yeni Pendik yolcuları almasında 10 dakika bir müddet vardı. Ama nedense Pendik hattında daha hızlı çalışıyormuş hissi uyandırdı bende.
inancgs05 demiş ki:
Bugün chp veya tr den birini haliç tersanesinde gördüm yolculuk öncesi bakımmı acaba

Mısıra kaç günde gider acaba belki gün bile sürmez mersinde askerlik yaparken bir sg miz vardı saatte elli mille üç saatte giderdi mısıra

CHP bugün saat 10:00 sularında Pendik’teki görevi tamamlayarak Yenikapı’ya doğru gidiyordu ve ek iskeleye yanaştı ve halen orada.

TURGUT REİS-I UYDU HARİTASI

(+)

Büyük ihtimalle haliç tersanesindeki Turgut Reis'tir. Acaba kim fotoğraflayacak tersanedeki halini. Normalde askeri tersane havuzunda giriyorlar diye biliyorum bakıma. Zaten bugün oraya baktığımda da göremedim.

Ali 1907
5 yıl önce - Cum 09 Oca 2009, 01:05

Ben de görüşlerimi yazayım.

Yenilerin avantajları:

- Çok sessiz çalışıyor. Eskisinin zangır zangır sesi feribottan inince bile kulağında çınlıyordu insanın.
- Araçlı yolcular için biniş-iniş çok daha rahat.
- Deniz tutması olanlar için daha iyi, çok sallanmıyor.
- Daha havadar gibi..

Dezavantajları:

- Koltukları çok rahatsız, kafa koymaya yer yok. Aşırı uykunuz yoksa kolay kolay uyuyamazsınız.
- Her tarafı cam olduğu için özellikle sabah ve akşam saatlerinde güneş problemi olacak. Camların üst yarım metrelik bölümlerine otobüslerin ön camlarındaki gibi film takılsa çok makbule geçer.
- Koridorlar dar olmuş.
- Yanaşırken dönmediği için ilk bakışta yanaşmasının kolay ve çabuk olduğu düşünülebilir ama malesef öyle değil. Yenikapı limana girdikten sonra kapak açmasına kadar 12-13 dakika geçti. Yalova'ya yanaşması nispeten daha kısa sürüyor, daha uzaktan iskeleyi tam karşısına aldığı için. Şu an için Yalova-Yenikapı seferi 1 saat 25 dakika, Yenikapı-Yalova ise 1 saat 20 dakika sürüyor. Bir yolunu bulup hızlandırmalı kaptanlar bu yanaştırma işini. İşkence gibi geliyor

tarkan arslan

5 yıl önce - Cum 09 Oca 2009, 16:36

Cezayirli Hasan Paşa veya Turgur Reis Yalova Pendik seferi yapacak olursa bir karışıklık olacak.
LPG ve CNG araçlar kapalı feribotlara alınmıyor. Normal Pendik seferlerinde alınıyor. Gemiye göre
araç seçmeleri gerekir o zaman

mehmetkonyar

5 yıl önce - Cum 09 Oca 2009, 16:56

ya da ellerinde hazır 2 tane feribot varken Pendik-Güzelyalı da açılabilir...

inancgs05

5 yıl önce - Cum 09 Oca 2009, 20:15

Alıntı:

Büyükşehir 12 milyar TL yatırımla ulaşımı rahatlattı

İTO’da ulaşım yatırımlarını anlatan Başkan Topbaş, 5 yılda ulaşıma 12 milyar TL harcayarak raylı sistem, karayolu ve denizyolu taşımacılığında çok önemli mesafeler aldıklarını belirterek, “Toplu taşımayı tercih edenlerin kentin herhangi bir noktasına hızlı ve konforlu bir şekilde erişebilmesini amaçlıyoruz” dedi.
İstanbul deniz ulaşımında çağ atladı…

Toplam 361 milyon dolar harcayarak 29 gemi aldıklarını kaydeden Kadir Topbaş, Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ne ait şehir hatları vapurlarının da belediyeye devredilmesiyle yıllık taşınan yolcu sayısının 100 milyonu geçtiğini belirterek, şunları kaydetti; “İDO günde 87 iskelede, 34 hatta, 102 gemiyle 1.300 sefer yapıyor. Şehir Hatları’ndan 56 iskele ve 84 gemi devraldık ve İstanbul'un simgesi olan vapurları 40 yıl daha hizmet edecek şekilde yeniledik. Tüm iskelelerimizi de aynı şekilde yeniledik. İDO'ya 5 yılda 361 milyon dolar yatırım yaptık. 250 araç, 1200 yolcu kapasiteli dünyanın en gelişmiş iki feribotu olan Osman Gazi ve Orhan Gazi feribotlarını hizmete alarak Bursa – İstanbul arasını 75 dakikaya indirdik. Türk denizcilik tarihinin efsane araba vapuru Suhulet'i yeniden Marmara'nın sularıyla buluşturduk. Sirkeci-Harem arasını 8 dakikaya indiren gemi, 80 araç ve 600 yolcu kapasiteli arabalı vapurlar ile trafiği rahatlatıyoruz. Arabalı vapurları ile köprü trafiğinden ayda 288 bin araç ve 2 milyon 170 bin yolcu çekiyoruz. Pendik-Yalova hattında 2 yeni feribot hizmete giriyor. ‘Vapurunu Sen Seç’ kampanyası ile İstanbulluların seçtiği 5 yeni vapurdan ilki olan ‘Fatih’ 23 Temmuz 2008’de Boğaz’ın serin sularıyla buluştu. İDO ile geçen yıl 102 milyon yolcu taşıdık. Yılda 500 bin araç taşırken, bugün bu sayıyı yaklaşık 6,5 milyona çıkardık. İstanbul’da ‘Deniz Taksi’ dönemi başladı. 6 taksiyle 27 iskelede 24 saat hizmet veriyoruz. 5 ayda gelen 14 bin talebin 4 bin 200’ü karşılandı. Deniz Taksiler ile Kurbağalıdere, Kağıthane ve Ayamama Derelerinden Fenerbahçe Stadı, DTM, Santralİstanbul gibi noktalara ulaşmak mümkün olacak. Öte yandan, İstanbul trafiğinde hareket halinde olan günlük 118 bin kamyon ve tırı Ro-Ro taşımacılığıyla trafikten çekeceğiz. Ambarlı-Bandırma Hattı’nda çalışmaya başlayacak 2 adet Ro-Ro gemisi ile günde 1.700 kamyon ve tırı taşıyacağız.”

istanbul topraklarına veda edip bursa topraklarını öpmen en az 90 dakika
Pendik-Yalova hattına iki yeni gemi diyor başkanın dünyadan haberi yok itonunda

Ana Sayfa -> ULAŞIM