Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
efe aachen

10 yıl önce - Pts 22 Arl 2008, 15:14
Neden bu kadar çok yeni stadyum yapılıyor?

STADYUMLAR İNDEKSİ için TIKLA*

öncelikle belirteyim, stadyum inşaatları benim de hoşuma gidiyor. aslantepe-telekom stadını, kayseri kadir has stadını vb. merakla bekliyorum.

fakat gözüme çarpan bir ayrıntı, son birkaç senede neredeyse bütün büyük şehirlerde "yeni stadyumlar yapılacağından" bahsedilmesi, ve hatta yapıma başlanması. bunlar genelde futbol stadları.

"civilization" adında çok sevdiğim bir oyun vardır. bu oyunda bir medeniyeti, ülkeyi yönetiyoruz. bu oyun çok başarılı bir hayat simülasyonudur. örneğin bu oyunda çok kullandığım bir taktik altyapısı yeterli olmayan ve nüfus fazlalığından, düzensizlikten şikayet eden halkın çıkardığı isyanları bastırmak için "temple" (bizdeki camiler) ve "colloseum" (bizdeki stadyumlar) inşa etmektir.

ülkemizde son birkaç sene stadyum inşaatlarının hızlanması bana bunu hatırlattı.

kocaeli, antalya gibi şehirlerde altyapı yetersizken, daha doğru düzgün modern bir ulaşım ağı bile yokken, teknokentler yokken, park bahçe yokken, neden yeni stadyumlar yapılıyor? bu gerekli midir?

selmankahya

10 yıl önce - Pts 22 Arl 2008, 19:53

Ben bu duruma şu açıdan bakıyorum.
Türk sporunun -Ülkemizde spor=futbol- gelişmesi için daha modern statların yapılması şart. "Ne kadar seyirci o kadar kazanç" olayından yola çıkarsak bu klüplere ekstra mali kaynak sağlıyor. Avrupa maçlarında rekipleri köhne statlar yerine modern statlarda ağırlamak da Ülkemiz için artı bir katkı yapıyor.
Yabancı teknik adamlar önce gelip tesisleri geziyorlar, en azından tesisler hakkında bilgi alıyorlar. Modern tesisler ve statlar yabancı teknik adamları ve futbolcuları Ülkemize getirmeye yardımcı olur.

Not: Kocaeli'ni bilemiyorum ama Antalya'da son zamanlarda alt yapı konusunda önemli ilerlemeler var. Ayrıca ulaşım sorunu yok diyebilirim. Modern ulaşım derseniz Tramvay hattı şu an yapılıyor ve bitmek üzere. Teknoken konusunda haklısınız ama park bahçe konusunda Türkiye standarlarının üzerindeyiz diyebilirim.

Tarık Aydemir

10 yıl önce - Pts 22 Arl 2008, 19:56

Şunu belirteyim, sadece 3 ilimizde yeni stad yapılıyor.
Gerisi hala sadece kağıt üzerinde.
Ve çoğununda uzun süre kağıt üzerinde kalacağından eminim.

MeteHan!
10 yıl önce - Pts 22 Arl 2008, 20:05

İnşaatı süren stadlar:
----------------------------------
Rize Stadı
Kayseri Kadir Has Stadı
Türk Telekom Aslantepe Arena Stadı
Şanlıurfa Stadı

Proje aşamasındaki stadlar:
---------------------------------------
Trabzon Avni Aker Stadı
Beşiktaş İnönu Stadı
İzmit İsmet Paşa Stadı
Antalya Stadı
Konya Atatürk Stadı
Bursa Stadı
Gaziantep Kamil Ocak Stadı
Denizli Stadı
Sivas Stadı

Şimdilik bunlar geldi aklıma...

UEFA kriterlerine uygun ne kadar çok stadımız olursa Avrupa veya Dünya kupası düzenleme ihtimalimiz o kadar çok yükseliyor.

Zafer

10 yıl önce - Pts 22 Arl 2008, 20:07

Kimi stadlar yetersiz geliyor, kimileri kriterleri karşılamıyor, kimi stadların yerleri değerlendirilmesi gerekiyor, kimi yerlerde stad yok vs. Herşey ihtiyaç dahilinde yani..

Serhat Atan

10 yıl önce - Pts 22 Arl 2008, 20:21

Kulüplere artık ciddi anlamda gelir sağlıyor seyirciler.Haliyle yeni stada gidecek olan insan sayısı elbet eskisine oranla daha fazla olacaktır.Bundan başka gerçekten birçok şehrimizin yeni stadyuma ihtiyacı var.

Ahmet Arşipel
10 yıl önce - Pts 22 Arl 2008, 20:22

Alıntı:
"civilization" adında çok sevdiğim bir oyun vardır. bu oyunda bir medeniyeti, ülkeyi yönetiyoruz. bu oyun çok başarılı bir hayat simülasyonudur. örneğin bu oyunda çok kullandığım bir taktik altyapısı yeterli olmayan ve nüfus fazlalığından, düzensizlikten şikayet eden halkın çıkardığı isyanları bastırmak için "temple" (bizdeki camiler) ve "colloseum" (bizdeki stadyumlar) inşa etmektir.

ülkemizde son birkaç sene stadyum inşaatlarının hızlanması bana bunu hatırlattı.

kocaeli, antalya gibi şehirlerde altyapı yetersizken, daha doğru düzgün modern bir ulaşım ağı bile yokken, teknokentler yokken, park bahçe yokken, neden yeni stadyumlar yapılıyor? bu gerekli midir?

Efe bey bu güzel başlık için teşekkürler. Henüz mesajlara puan veremediğim için teşekkürlerimi buradan iletiyorum.Mesajınızda değindiğiniz şehirlerin eksik altyapı ve öncelikli yatırımlarına sağlık ve eğitim yatırımlarını da eklemek gerekli sanırım. Örneğin Urfa' da 30.000 kişilik satdyum yapılıyor.Bundan önce, yol, su, okul, sağlık ocakları ve hastane yatırımlarına öncelik verilse daha iyi olmaz mı?

Hakan Sungur
10 yıl önce - Pts 22 Arl 2008, 20:30

Parası devlet bütçesinden çıkmıyor ne de olsa...

Statlarının konumu şehir merkezlerinde olan ve stat arazisinin maddi değeri yüksek olan şehirler yaşadı. Çünkü Türkiye'de modern stat yapılabilmesinin tek yolu bu... Gayet de mantıklı...

Zaten 2016 Avrupa Şampiyonası adaylığında bu işleyişe güveniliyor.

İstanbul: Olimpiyatlar için devletin yaptığı Atatürk Olimpiyat, FB'nin kendi başına yenilediği Saraçoğlu, Galatasaray'a arazi değeri nedeniyle ve taşınması koşuluyla TOKİ tarafından yapılan Aslantepe statları (Bunlardan sadece 2'si kullanılabilecek)
İzmir: Akdeniz Olimpiyatları için devletin yaptığı Atatürk Stadı
Kayseri*: Arazi değeri ve taşınması koşuluyla Belediye tarafından yapılan stat
Antalya: Belediye'nin üstlendiği proje başlamış olarak gözüküyor.
Ankara: Belediye tarafından da yapılabilir, ancak her koşulda devlet 2016 için bir stat yapacaktır
Konya*: Arazi değeri nedeniyle ve taşınması koşuluyla Belediye tarafından yaptırılacak stat
Bursa*: Belediye'nin taşıma projesi kabul görmemiş, yerinde yenileceği iddia edilmektedir.
Sivas: Arazi değeri nedeniyle ve taşınması koşuluyla TOKİ tarafından yaptırılacak stat
Eskişehir: Arazi değeri nedeniyle ve taşınması koşuluyla TOKİ tarafından yaptırılacak stat
Kocaeli: Arazi değeri nedeniyle ve taşınması koşuluyla Belediye tarafından yaptırılacak stat
Şanlıurfa: GAP kapsamında devlet tarafından yaptırılan stat; 2016 için düşünülmeyecek olsa da hazır halde olduğundan yedekte bulundurulabilir.
Trabzon: Devlet Akyazı projesini yokuşa sürmektedir. Büyük bir olasılıkla ulaşım problemleri nedeniyle zaten 2016 için hiç düşünülmemiştir.
Gaziantep: Stat yapmak istiyor.
Mersin: Akdeniz Olimpiyatları için stat yapmak istiyor.

Kalın olarak yazılan şehirler EURO 2008, 2012 adaylık başvurularında da yer almıştır. Yıldız ile işaretlenen şehirler EURO 2012 adaylığında düşünülmüş diğer şehirlerdir.

EURO 2008 için Yunanistan ile ortak başvuruda bulunduk; organizasyon için Ankara ve Antalya'ya stat yapılacağı taahhüt edildi. EURO 2008 bize verilmedi. EURO 2012 için başvuruda bulunduk; Ankara ve Antalya halen inşaa edilmediği gibi, bir de organizasyonu tek başına düzenleme isteği nedeniyle ekstradan en az 3 şehir için daha yeni statlar taahhüt edildi. EURO 2012 bize verilmedi. 2008 ve 2012 için başvururken sadece 2 stat hazırken, bugün İstanbul'da 3, İzmir ve Kayseri olmak üzere toplamda 5 stat hazır durumda. Antalya, şu anda görünürde başladı. Ankara başkent olduğu için muhakkak yer alacak.

EURO 2016'da minimum 9 stat gerekmekte; aynı şehirden en fazla iki stada izin verilmekte, statların minimum kapasiteleri 30 bin olmalı.

EURO 2016 başvuruları Mart 2009'da son bulacak. Türkiye'nin başvuruda bulunması halinde yukarıda listelenen şehirlerden; ulaşımı, konaklaması, statları veya stat projeleri yeterli olanlar başvuruya dahil edilecek gibi gözüküyor.

Futbolun tadı arttıkça kapasitesi fazla statlar da inşaa ediliyor. Buna bağlı olarak UEFA Kupası ve Şampiyonlar Ligi final stadı kriterleri seneler içinde değişiyor. Örneğin, 50 bin+ kapasiteye sahip Şükrü Saraçoğlu ancak UEFA Kupası finaline ev sahipliği yapabiliyor. Keza benzer kapasiteye sahip Aslantepe Stadı 2009/2010'da bitecek olmasına rağmen, kapasitesi nedeniyle Şampiyonlar Ligi finali alamayacak...

Biz AROG döneminden kalma statlarımızdan kurtulmak istiyorken, futbolun önde giden ülkeleri sırf kapasitesi az geldiği için yıkıp yenisini yapıyor.

Ahmet Çamlı

10 yıl önce - Pts 22 Arl 2008, 20:54

Ben stadyumların yapılıyor olmasından memnunum. Aslında çok geri lakmış bir adımdı.
Yıllardır olimpiyatların ve Çeşitli Futbol organizasyonlarının ülkemizde yapılması için ülke olarak başvuruyoruz fakat her defasında sonuç hüsran oluyor. Bur sonuçlar Türkiye'ye ayrım yapıldığından bu organizasyonlar verilmiyordan çok yeteri kadar stadyum ve Salonumuzn olmadığındandır.
Halen Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti Ankara'da dünya standartlarında; bırakın dünyayı İstanbul'daki stadyum standartında bir stadyum halen yok.
Ben Ankara 19 Mayıs stadyumunda bir Avrupa kupası izlerken utandığımı dün gibi hatırlıyorum doğrusu. Bir başkentin böyle bir stadı olması utanç verici.
Demem o ki her ile bir çok lüks ve kapasitesi çok fazla stad elbette yapılmamalı, ama gerekli olanlar yapılmalıdır.

Hakan ERTÜRK

10 yıl önce - Pts 22 Arl 2008, 21:04

Futbolun gelişmesi için şehir takımı bilincinin yerleşmesi gerekir.
Sivasspor'un şampiyon olamamasının sebebi şehir takımı bilincinin ve futbol kültürünün zayıf olması.
Kayseriye stad yapılması çok güzel,fakat Kayserinin futbol adına epey bir yol gitmesi gerekir futbol kültürünün yerleşmesi adına,önümüzdeki 10 yıl istenilen seviyeye gelmesi muhtemel.
Bursaspor,Eskişehirpor,Trabzonspor,Adanademirspor,Göztepe hem stad yapmalı hem de artık daha güçlü yönetimler ve sponsorlarla kurumsallaşmalı ve ligimizin Astonvilla Villareal Zaragoza A.Madrid'i olmalıdırlar.
Bunun için öncelik stad ve kurumsallaşma,sponsorluklardır.

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET