Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Sizce Eskişehir'in En Temel Sorunu Nedir?
« önceki   123 ... 151617 ... 404142   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 16

Sizce Eskişehir'in En Temel Sorunu Nedir?
Çevre Yolları 5.3%  5.3%  [10]
Kent İçindeki Yollar 13.3%  13.3%  [25]
Trafik Sorunu 34.0%  34.0%  [64]
Hava Kirliliği 1.6%  1.6%  [3]
Altyapı Yetersizlikleri 8.0%  8.0%  [15]
Hizmet Bütünlüğünün Olmaması 5.3%  5.3%  [10]
Çarpık Kentleşme 11.7%  11.7%  [22]
Kenar Semtler 12.2%  12.2%  [23]
Yeterli Medya Organlarının(Gazete-T.V) Bulunmaması 8.5%  8.5%  [16]
Toplam Oy : 188

26METİN
1 yıl önce - Sal 18 Tem 2017, 08:32

trafikle ulaşım sorununu hala ayırt edemeyenler var.
trafik ayrı bir sorun
ulaşım ayrı bir sorun
biz ulaşımdan bahsediyoruz.
trafik sorunu olabilir ama o ayrı bir konu
ortak noktalar olabilir ama ulaşım deyince trafik olarak algılamayınız lütfen

ethem özer
1 yıl önce - Çrş 19 Tem 2017, 10:27

Eskişehir'in en temel sorunu, siyaset yaptığını zannederek bozgunculuk yapan anlayıştır. Siyaset insanlara hizmet için vardır. Özellikle bir kent siyasetinde, iktidar ile muhalefet hizmette yarışırlar. Muhalefet eleştirisini yaparken, aynı zamanda iktidar adayı olarak, ileride yapacağı hizmetler ile ilgili nüveleri gösterir şekilde alternatif projeler yaratır. Kentin ortak çıkarları ve geleceği açısından da iktidar ile elele verip beraber iş yaparlar. Bu sinerjinin olması durumunda o kentin gelişimi durmaz, süreklilik kazanır. Ne zaman ki siyaset, bozgunculuk için yapılır, o şehirde yaşayanlara kötülüklerin en büyüğü yapılır.
Türkiye'nin aşağı yukarı bütün büyükşehirlerini gezdim. Ben Eskişehir'deki bu siyaset bezirganı gibisini hiç bir yerde görmedim. Hatta daha ileri gideyim, dünyada görmedim. Şehre hiç bir somut faydalarını görmedim. Halbuki enerjilerini alternatif hizmet yaratmaya harcasalar, ortaya neler çıkardı neler. Aslında böyle yaparak kendi ayaklarına kurşun sıkıyorlar. İki nedenle: Birincisi, gelecekteki iktidar durumu için hiç bir şey düşünmediklerinden, o gün geldiğinde de elleri ayakları birbirine dolanacak. İkincisi, halk bunların bozgunculuğunu görüyor. Bir dahaki seçimde de alamayacakları kesin. Eee... peki neye kime yaradı bu iş?
Bu siyaset yaptığını zanneden ahmaklardan resmen tiksindim. Ben bunların çoğunun Eskişehirli olduğuna da inanmıyorum. Çünkü bir Eskişehirli, asla ve asla şehrine yapılacak bir iyiliği reddetmez. Bunlar başka bir cins. Sanırsın ki Eskişehir'e kötülük yapmak için özellikle getirilmiş konmuş. Bunların engelledikleri projelere üzülüyorum. Ama en çok kederlendiğim konu: yeni ve daha büyük projelere odaklanmamızı engelliyorlar. Hayallerimizin küçük kalmasını sağlıyorlar. Yancılık yapacağım diyerek bunlara arka çıkanlardan da nefret ediyorum. Bence Eskişehir kamuoyu olarak, bu gidişata son vermemiz lazım. O yüzden daha dikkatli olalım, daha bilinçli olalım.

Misafir 3c9

1 yıl önce - Çrş 19 Tem 2017, 11:04

Ethem bey, yazınızdan belli ki partizanlığa karşısınız. Bende öyleyim, hiçbir partiye yakınlığım yoktur. Ama yinede sizde bir chp'lik sezdim ve bu doğrultuda yorumunuzun yön aldığını anlamaktayım, aksi durum var ise düzeltebilirsiniz tabiki. Söylediğiniz gibi bu şehir hep tarafgirlikten ve partizan fikirlerden doğan sıkıntılarını çözmekte hep sınıfta kalmıştır. Esasen bu sıkıntı tüm Türkiyede aynı, biraz az yada fazla heryerde var. İnsanlar şunu bilmesi lazım, bu siyasetcilerin %90 hizmet için değil koltuk makam nam şöhret için aday olurlar. Benim açımdan sorun bunlarda değil, sıkıntı biz halkta. Chp veya Akp bir yanlış yaptığında buna yanlış diyemeyen çok büyük bir seçmen kitlesi var. Dolayısıyla yanlış yapan A yada C Parti bu durumdan rahatsız olamazlar memlekette bu kadar partizan ve ölümüne tarafgirlik varken. Hatboyu projesini eleştirirken hamamyolu projesinide eleştiren partidaşlar olması gerekli. Bunu Türkiyemde bulamazsınız, zira yeterince samimi değiliz sözlerimizde. İktidar muhalefet veya Muhalefet iktidar tartışmaları ancak biz Eskişehirlilere zarar veriyor. Bir misal daha, bir Mahallaye kat artırımı verip diğer mahalleleri pas gecmekde aykırıdır ilkel ve çağdaş belediyeciliğe. Bunu ister A veya C Partisi yapsın önemli değil. Bunlara elbirliği ile karşı çıkmamız lazım. Birde bu forumda biraz daha fazla hoşgörü olursa aramızda, o zaman hedef orantılı ve aynı noktada birçok hemşerimin buluşacağı konulara çözüm üretebiliriz. Bizim burda partizanlık yapıp birbirimizle tartışmamız ancak malum zatları sevindirecektir.

26METİN
1 yıl önce - Çrş 19 Tem 2017, 11:47

evet sorun belediyenin vadandaşa adil hizmet dağıtamaması

ethem özer
1 yıl önce - Çrş 19 Tem 2017, 12:41

Herkesin bir siyasi görüşü var. Ben CHP'li değilim. Bununla birlikte Yılmaz Hoca'yı destekliyorum. Yereldeki siyasi etkinliklerde farklı ve olgun davranmak siyasetçinin kalitesini gösterir. Fakat bu kalitesizlik Yılmaz Hoca'ya büyük rehavet getiriyor. Onun açısından bir manevra alanı yaratıyor. Son on yıldır Yılmaz Hoca da günü kurtarmaya çalışıyor. Üstelik onun göremediği ya da yetersiz olduğu pek çok konu da var. Akıllı bir muhalif politika bu alanlara yoğunlaşarak hem şehre hizmet getirir, hem de ileride iktidar olduğunda acemilik çekmez. Ama iş bozgunculuk olunca, yapılanı bozmak veya yaptırmamak bir alışkanlık haline gelmiş.
Eskişehir'in konsepti artık belli olmuş: Bir sanayi, eğitim, kültür-sanat ve lojistik metropolü olmak. Şehrin merkezinde yaya odaklı bir hareket sahası, çevre bölgelere tramvaylarla ulaşım ve yeni merkezle yaratmak. Hala tramvayların kaldırılmasından bahsediliyor. Ya arkadaş onla cebelleşeceğine, hazırlat bir metro projesi, planı yaptırt, çevre semtlere bunu ulaştır, merkezi rahatlat. Sonra şehrin akıllı bir kentsel dönüşüm planına ivedi olarak ihtiyaç var. Şehri bütünsel bir şekilde planla. Bugün başlasan en az 15 yılda biter. Kafa kafaya verip ortak bir plan çıkarmak bu kadar mı zor? Yılmaz Hoca başlatsa, sonra sen geldiğinde bozacak mısın? Niye engelliyorsun kardeşim? Sonra kim kaybediyor? Herkes trafikten dert yanıyor. Bu kentsel dönüşüm birlikte hazırlansa, zaten trafik sorununun t'si kalmayacak. Sen bunları yaptırtmayınca bu seçimi sittin sene kazanamayacağın % 100. Bunu görmeyecek kadar geri zekalı olmaya gerek var mı? Sonra sen iktidara geldiğinde, bu yığılmış sorunların üstesinden gelebilecek misin? Yoksa bozgunculuğunun gereği enkaz edebiyatı mı yapacaksın. Bu halkın Yılmaz Hoca'ya laf söyletmeyeceğini bilmiyor musun? Biz senin kaprisini çekip rezilliği mi yaşayacağız?
Bugün ülkede büyük bir kutuplaşma var. Bunlar elbet geçecek. O zaman şehrimizin sorunlarıyla başbaşa kalacağız. Evet Eskişehir güzel şehir, belki en güzeli... Fakat sorunları düşünüldüğünden çok daha fazla. Bir kere altyapı ve gelecek vizyonu ile ilgili çok ciddi sıkıntılar sözkonusu. Bu sorunlar çözülmedikçe, işin içinden çıkılmaz hale geliyor. Hemşehrilerimin bu bozgunculuk politikalarına kesin bir dille karşı çıkmaları gerekiyor.

Misafir 9ec

1 yıl önce - Çrş 19 Tem 2017, 13:08

Evet yerel iktidar değiştiğinde daha başkan mazbatasını alır almaz , şu an memnun olanlar hemen yeni başkanı eleştirmeye başlayacaklar.

Furkan ÇINAR
1 yıl önce - Çrş 19 Tem 2017, 13:36

Alıntı:
Ya arkadaş onla cebelleşeceğine, hazırlat bir metro projesi, planı yaptırt, çevre semtlere bunu ulaştır, merkezi rahatlat.

Şehrin ortasında 40 km'den fazla demir yolu var.
Bu yolda, daha banliyo işletmesine izin vermeyen bir yapı için metro projesi malesef fazla iyimser olmuş.

Misafir 3c9

1 yıl önce - Çrş 19 Tem 2017, 13:46

@ethem sancak
Evvela size burada kimse hakaret etmedi, o halde sizin insanlara geri zekalı deme hakkınızda yoktur. Seviyeyi aşağı doğru çekme. Bir şehrin sıkıntılarına çözüm ararken konuyu alevlendirmeyin. Yok bu sizin seviyeniz ise ise ala. Sizi muhabbet ile saygıya davet ediyorum. Gelelim esas konuya. Yazdıklarınıza kısmen katılabilirim, diğer kısımlarda tarafgirlik var. Mesala yerel iktidar ile yerel muhalefet birlikte hareket etmeleri eskişehirin ciddi ve elzem haline gelmiş sorunlarını daha etkin çözebilirler. Fakat sizin bu yerel yönetim ile sıkıntınız en son yerel seçimlerden sonra ortaya çıktı. Ne zaman ak parti meclis üyeleri büyükşehir meclisinde çoğunluğu elde etti o zaman biz engelleniyoruz naraları fazlaca duyulmaya başladı. Belkide öyledir. Haksız yere ve eskişehirin menfatine engellenmiş ciddi projeler var ise bende bunu kabullenemem. Ama sormak isterim, 10 küsür senedir meclis çoğunluğu büyükerşende iken neden bir tane bat-çık bile yok merkezde. Yada bunu kim engelledi. Bir tane ya bir tane bat-çık yok. Otobüsler alındı otogarda 50-60 tanesi hala yatıyor be bunları alırken engellenmediniz. Tramvay 3. Etap uzatma projesi engellenmedi. Mamuca bölgesinde 300 dönümlük arazi 6 ve 8 kat imara açılırken, ki burda rantın kralı döndü, engellenmediniz. Çok büyük bir ironi var bu imar hususunda, zira 2010 da burhan sakallı'da o bölgeyi imara açacak iken büyükşehir meclisinde çoğunluk chp deydi dolayısıyla büyükerşende. Demek ki bir zamanlar sizde engelliyormuşunuz akp projelerini. Hiç empati yeteneğiniz yok. Timsah gözyaşlarınada ihtiyacımız yok. Mecliste çoğunluk kimdeyse kabadayılığı o yapar. Bu duruma ne kadar üzülsemde malesef durum bu. Ben eskişehir için ve dahi ülkem için en güzelini istiyorum. İstiyorum muhalefet ve iktidar bir olsun güclü olsun hep türkiye olsun. Bakınız bu şehirde yıllardır 2 kat ve hatta birde 2.5 kat imarlı olan mahalleler var. Yıllardır biz eskişehir halkını sizin taraftar olduğunuz belediye başkanı ayakta uyuttu. Hep şunu dediler bize, sultandere, emek, erenköy, huzur vs gibi mahallelere kat artırımı yapamayız, çünkü oradan deprem fat hattı geçiyor. Jeolojik olarak yapılamaz dendi büyükerşen tarafından. Madem öyle şimdi mamuca bölgesine fay hattının olduğu o bölgeye neden 6 ve 8 kat imar veriliyor. Mevzu olan alanın büyüklüğü ise 300 dönüm (300'000 m2). Budamı engellendi. Budamı yalan. Budamı gol değil. Bu imar konusuda meclisten geçti, çoğunluk ak partide olmasına rağmen. Hükümetin yapmış olduğu hatboyu projesi hiç estetik ve güzel olmamış. Ama siz bu imar konusuna yanlış diyebilirmisiniz.

Not: Bu yazımda size bir zerre hakaret edilmemiştir.

eses_65
1 yıl önce - Çrş 19 Tem 2017, 13:48

Kentsel dönüşümle ilgili çalışmalar yapıldı ama ne durumda bilmiyorum. Yine banliyö hattını belediye şehir içi ulaşımda kullanmak istiyor ama engelleri bir türlü aşamıyor.

Çevre yolları şehrin içinde kaldı. Hem kent içi ulaşımda hemde transit geçişlerde kullanıldığı için Türkiye'nin en yoğun çevre yolları Eskişehir'de ancak yeni çevre yolu yapımı yılan hikayesine döndü. Konya, Bursa gibi başka şehirlerde olsa bu projeler hızla hayata geçirilirdi ama söz konusu Eskişehir olunca hep bir engel çıkıyor.

eses_65
1 yıl önce - Çrş 19 Tem 2017, 13:52

İşin özü belediye ve iktidar farklı olunca hep böyle sorunlar oluyor. Şimdi Eskişehir'de Ak Partili belediye olsa, iktidarda CHP olsa yine aynı şey olacak.

sayfa 16
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 151617 ... 404142   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET