Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
noyanhakan

13 yıl önce - Cmt 20 Arl 2008, 00:36
İstanbul Kandilli Adile Sultan Sarayı (Sakıp Sabancı Eğitim ve Kültür merkezi)

BİR TARİH YENİDEN CANLANDI!

İstanbul Boğazı’nda Osmanlı dönemine ait en güzel mimari eserlerden biri olan Adile Sultan Sarayı,
28 Haziran 2006 tarihinde açıldı.

İstanbul Boğazı’nın Asya yakasında Kandilli’de yer alan, 1876 yılında Sultan Abdülmecit tarafından kızkardeşi adına yaptırılan Adile Sultan Sarayı, 1986 yılında geçirdiği büyük yangın sonrası rahmetli işadamı Sakıp Sabancı’nın bağışı ile restore edildi…

Sakıp Sabancı Kandilli Eğitim ve Kültür Merkezi- Adile Sultan Sarayı adıyla hizmete giren tesis, Lütfi Kırdar’ın da işletmecisi olan UKTAŞ’ın ev sahipliğinde 28 Haziran 2006 günü gerçekleşen görkemli bir törenle açıldı.

Adile Sultan Sarayı, bizzat Adile Sultan tarafından ölümünden önce, 1899’da kız okulu olması isteği ile Milli Eğitim’e bağışlanmıştır. Daha sonra Kandilli Kız Lisesi olarak kullanıldığı dönemde 1986 yılında geçirdiği büyük yangın sonrasında, değerli işadamı merhum Sakıp Sabancı’nın bağışı ile restore ettirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda, Milli Eğitim Bakanlığı, İstanbul Valiliği, merhum Sakıp Sabancı, Hacı Ömer Sabancı Vakfı (VAKSA) ve Kandilli Kız Lisesi Eğitim ve Kültür Vakfı (KANKEV) ’in desteklerini bir araya getirmeleri ile yeniden hayat bulan Adile Sultan Sarayı, "Sakıp Sabancı Kandilli Eğitim ve Kültür Merkezi - Adile Sultan Sarayı" adı ile hizmet verecek.

İstanbul’un en saygın organizasyon mekanlarından biri olması hedeflenen Saray’da, Boğaz manzarasına hakim, altın varak işlemeli, yüksek tavanlı salonlar yer alıyor. Sarayın 500 kişilik ziyafet ve toplantı amaçlı Oval Salonu, 200 kişilik 2 adet toplantı salonu, 1300 m2’’lik kokteyl ve sergi alanı, 20 adet 30-40 kişilik seminer salonları, 2000 kişilik "Saray Bahçesi" ve çeşitli servis birimlerini içeren toplam 5625 m2 kullanım alanı bulunuyor.

Adile Sultan kimdir?
Sultan 2. Mahmud’un kızı, Sultan Abdülmecit’in kız kardeşi olan Âdile Sultan (1825-1898), Osmanlı tarihinin en ilgi çeken kadınlarından biridir. Çok iyi bir eğitim alan, bir divan yazan, beş padişah dönemi ve bir asra yakın süren ömründe hep olumlu ve hayırlı işler yapan Adile Sultan, Osmanlı hanedanına mensup divan sahibi tek kadın şairdir.

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

noyanhakan

13 yıl önce - Cmt 20 Arl 2008, 00:42
Adile Sultan Sarayı Kandilli

Adile Sultan Sarayı, Sakıp Sabancı Kandilli Eğitim ve Kültür Merkezi diğer fotoğraflar.

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

Adile Sultan Sarayı ile ilgili daha fazla bilgi için:
http://www.adilesultan.org/index.asp
adresine bakabilirsiniz.
Ayrıca içerisinde Borsa Restaurant'ın bir şubesi bulunuyor.
Kesinlikle tavsiye ediyorum.

muratemir

13 yıl önce - Cmt 20 Arl 2008, 14:34

restorantın fiyatları konusunda da brz bilgi verebilirmisiniz?

Mustafa Noyan

13 yıl önce - Cmt 20 Arl 2008, 19:06

(+)

foto: MeReK

(+)

foto: Mehmet Bayrak

noyanhakan

13 yıl önce - Çrş 24 Arl 2008, 11:33
Adile Sultan Sarayı Borsa Restaurant

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki:

Mekan olarak yazlık teras mükemmel, kışlık bölüm manzara açısından biraz içeride kalıyor. Yine de çok güzel.

Yemekler olarak: et yemekleri ağırlıklı, sadece bir-iki çeşit balık var.

Fiyatlara gelince:

ortalama bir ana yemek: 30 YTL., yine ortalama kişibaşı toplam: 80 YTL.'yi buluyor.

sayfa 1
ANA SAYFA -> İSTANBUL