Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
Peynirlerimiz
« önceki   123 ... 91011   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
neşetyıldız

5 yıl önce - Prş 18 Arl 2008, 11:02

Özellikle ,Doğu Anadolu yöresinde Van yöresinde yapılan otlu peynir ve Erzurum yöresinde yapılan tel peynir, helede lavaş ekmeğiyle dürüm yapılınca tadına doyulmuyor.

behçet yılmaz

5 yıl önce - Prş 18 Arl 2008, 11:07

selamlar
şu gurbet elde sabah sabah beni hüzünlendirdiniz yine yazdıklarınızın hepsi birbirinden güzel ama birde hellim peyniri var kıbrısın (ona bile razıyım)
sağlıcakla

Bekir Kurt

5 yıl önce - Prş 18 Arl 2008, 11:37

Kahvalti soframizdan sultanlarindan birisi de peynirdir. Ben sahsen cay-peynir-zeytin olmayan sofrayi "öksüz" bir kahvalti sofrasi ilan ediyorum.

Bu meyanda bu basligi acan Mehmet kardesime de sonsuz tesekkürlerimi sunarim. Peynir konusu benim calisma alanimin neredeyse yüzde 90 ina denk geliyor. Yani, bu sayede sizleri Avrupa'daki vatandaslarimizin peynir üretimi ve tüketimi hakkinda bilgi sahibi edebilecegim.

Bundan yillar önce Trakya Bölgesi'nde var oldugu öne sürülen bir şap hastaligi dolayisi ile Avrupa Birligi ülkeleri Türkiye'den (o zamanlar Yunanistan ve Bulgaristan icinde ayni önlemler alinmisti) süt ürünü ithalatini yasaklamislardir (et ürünleri icinde ayni durum söz konusu).

Fakat burada var olan 5-6 milyon vatandasimiz bir sekilde kendi damak zevki olan peynirleri yemek istediginden, buradaki süt fabrikalarinda bizim damak tadimiza uygun peynirler üretilmeye baslanmistir.

Baslangicta tamamen yabancilara ait olan üretim tesislerinde üretilen peynirler, bugün Avrupa'da yasayan Türklerin kurduklari tesislerde de üretilmektedir (Özgazi Etten-Luer/Hollanda, Nefis Manage/Belcika, Sofra Well/Hollanda, Iset Berlin).

Ayran ve yogurt birer süt ürünü olmasi dolayisi ile peynir kategorisine katmaz isek, burada en cok tüketim Beyaz Peynir'de dir. Beyaz Peyniri yukarida bahsettigim Türk fabrikalari üretirken,

Almanya'nin Crailsheim, Tetnang, Wagging a. See, Schongau, Aurich,
Avusturya'nin Pöggstall,
Danimarka'nin Nörager, Hobro

kentlerindeki fabrikalarda Türk damak zevkine göre ve burada yerlesik bir cok Türk firmasi ve markasi icin fason üretim yapmaktadirlar.

Ayrica Beyaz Peyniri "Istanbuli" yada "Balkansky Syr" (Balkan Peyniri) ismi altinda Cek Cumhuriyetinde 3, Polonya'da 1 fabrika daha üretmektedir. Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya'daki üretimleri de hatirlatmak isterim, fakat konuyu uzatacagi icin bu ülkelerin ismini anmakla yetinecegim.

Prag yakinlarindaki Mlekarna Radonice'de beyaz peynir teknesi

Avrupa'da üretilen beyaz peynirler en cok yuvarlak kutularda tüketilmektedir. Bunun yanisira vakum paket ve oldukca azalmasina ragmen büyük tenekelerde de üretilmektedir.

Beyaz Peynir konusunda dikkat cekmek istedigim bir baska konu ise, bu peynir cesidinin üretim teknigi ile ilgilidir. Yukarida bahsettigim beyaz peynir geleneksel üretim teknigi ile yapilmaktadir.

Birde beyaz peyniri daha ucuza mal etmek icin ultrafiltrasyon teknigi (UF) kullanilmaktadir. Bu teknigin öncüsü Danimarka olup, bugün bu teknikle Almanya, Macaristan, Bulgaristan, Romanya ve hatta Türkiye'de de üretim yapilmaktadir.

UF teknigi üretimi teleme olusturup kaliplara döküm olarak degil, sütün direkt peynir olarak satis ambalajina dökümü ile olusturulan bir beyaz peynir üretimidir. Bir üretim seklinde bir kac üretim esnasi kisaltildigindan daha ekonomiktir.
Yukaridaki resim beraber calistigim Andelsmejeriet Saedager (Hobro/Danimarka) fabrikasina ait olmakla beraber, resmin orta kesiminde bulunan yuvarlak beyaz peynir (geleneksel üretim) ile bunun sag tarafinda bulunan ultrfiltre teknigi üretimi beyaz peynir (ücgen sekilde kesilmis olani) birbirinden görünüm ve biraz da kivam olarak ayrilmaktadir.

Konu cok uzun olacagi icin Avrupa'daki insaninimizin sofrasinda baska hangi peynirler bulundugunu gelecek mesajlara birakiyorum.

cCc ugur cCc
5 yıl önce - Prş 18 Arl 2008, 12:56

Bircok tadi damagimizda kalan leziz peynirlerimiz var ammavelakin bunlari pazarlamaya gelince isi beceremiyoruz.Italyanlar ve Fransizlari bu konuda bayagi basarililar Mesela Italyada Parmezan peynirinin üretildigi bölgede Peynir bankasi dahi var.( Bankaya ait dev depolar mevcut)Üretici peyniri Bankaya teslim ettikten sonra,kendisine para lazim oldukca günlük kurundan belli bir miktarini sattirip parasini alip ihtiyacini gideriyor.

KAZIM AKMAN
5 yıl önce - Prş 18 Arl 2008, 12:59

bu küflü peyniri yiyenler tadının çok güzel oldugunu söylüyor ama ben bi türlü yiyemiyorum görüntüsü çok kötü görünüyor acaba sizede böyle oluyomu

İSMAİL ÇELİK

5 yıl önce - Prş 18 Arl 2008, 13:33

Kıbrıs'ın hellim peyniri meşhurdur.Ayrıca Malatya ve Gaziantep peyniride tat ve görünüm olarak hellime çok benziyor.

Van,Bitlis ve Siirt tarafının otlu peyniri,Erzincan'ın tulum peyniri meşhurdur.

Ben en çok Ezine peynirini severim.Akdenizli'yim aslen ama çökelek'i gözleme ve poğaça dışında sevmem.

Türkler ilk çağlarda Asya bozkırlarında temel geçim kaynağı hayvancılık olduğu için peynir kavramı ile o zamandan beri hemhaller.Kurut adını verdikleri muhtemelen günümüzdeki çökelek benzeri bir peynir çeşidi vardı.

Ayrıca artık kaşar,eski kaşar,dil,gravyer ve karper peynirleride damak zevkimize girdi.

Şu an marketlerde İtalyan Mozeralla peyniri satılır,bizim otlu peynir.

Metin Taşkın Aşkın
5 yıl önce - Prş 18 Arl 2008, 14:51

Peynir çeşitlerini yazıp ta faydalarını yazmamak olmaz.

Prof. Dr. Mehmet Öz'ün açıklamasına göre;
Alıntı:
Peynir, süt ürünleri arasında besin değeri en yüksek olanıdır.
Protein, mineraller ve vitaminler gibi esansiyel maddeler bakımından zengin bir kaynaktır.
A, B ve E vitaminleri, kalsiyum ve fosfor içerir.
Peynir, protein açısından sütle aynı gereksinimi karşılayacak değerdedir.
Özellikle beyaz peynir ve lor protein açısından zengindir.
100 gram peynir, yetişkin bir insanın günlük mineral ihtiyacını karşılar.
Peynir, kolay hazmedilir ve diğer gıdaların hazmedilmesine yardımcı olur.
Peynir toplam yağ alımını çok az arttırmaktadır.
Ayrıca kolesterol oranı en düşük gıdalardan biridir.
Peynirde laktoz yoktur ya da düşük oranda bulunur.
Bu nedenle peynir, sütü sindirmekte zorlanan kişiler için alternatif bir gıdadır.
Peynir, çocuklarda boy uzamasını önemli ölçüde artırır, kemik gelişimine yardımcı olur.
Kadınlarda kemik yapısının güçlü kalabilmesini sağlar.

Ayrıca ;

Mikrobik enfeksiyonlara karşı etkilidir.
İshali tedavi eder.
Mide rahatsızlıklarını önler.
Sindirim sisteminin düzene sokar.
Ülseri önler.
Beyine enerji verir.
Diş çürüklerini önler.
Kronik bronşiti önler.
Tansiyonu düşürür.
Yağsız peynir kolestrolü düşürür.
Kanserin önlenmesinde yardımcı olur.
ayrıca
Ciğerler için oldukça faydalıdır.

Eritme peynir yenildiğinde kremsi bir özellikte olduğu için bağırsaklara yapışıp betonlaşma özelliği gösterebilmekte , bu durum da bağırsak kanserine neden olabilmektedir.

Eritme peynir tüketildiği zaman arkasından mutlaka lifli ve posalı gıdalar yenilmelidir. Bu gıdalar fırça veya süpürge görevi görüp, kremleşmiş peynirin bağırsaklara yapışıp betonlaşmasını önlüyor.

Eritme peyniri bu yüzden hiç tercih etmem. Benim ençok hoşum giden peynir türü,
koyun sütünden yapılan tulum peynirdir.

Mehmet Dabak
site denetçisi

5 yıl önce - Prş 18 Arl 2008, 15:00
Peynirlerimiz

Elazığlı olunurda kendi yöremin peynirini sizlere tanıtmaz olurmuyum, zaten bunu yapmasa idim diğer Elazığlı hemşerilerimin sinirlerini üzerime çekmiş olurumki, bunu hiç istemiyorum, ve hemende Elazığımızın tadı enfes olan Peynirlerini bilgilerinize ve gözlerinize sunuyorum.

Sizleri kısa bir süre alt'ta vermiş olduğum alıntı olan bilgiler ile yanlız bırakıyorum, sizlere mutlu dakikalar ve iyi ağız sulandırmalar dilerim.

Elazığlı kardeşler ABD'de peynir fabrikatörü oldu19 Şubat 2008

Elazığlı Hamdi ve Bilal Ulukaya kardeşler, 1994 yılında mastır yapmak amacıyla gittikleri New York'ta başladıkları peynir üreticiliğinde zirveye oynuyorŞavak tulum peyniriyle ünlü olan Şavak aşiretinin mensubu olan ve peynirci bir aileden gelen Ulukaya kardeşler, 1998'de New York'ta feta peynir fabrikası kurdu.

Daha sonra dünya gıda devi Kraft'tan aldıkları fabrikayla, Chobani (Çoban) markasıyla yoğurt üretimine başladılar ve 35 eyalete satış yapıyorlar.
Ulukaya kardeşlerin Euphrates (Fırat) firması da yılda 12 bin ton üretim kapasitesi ve 60 milyon dolar cirosuyla ABD'nin en büyük feta peynir üreticisi konumunda. Ulukaya kardeşler, geçen yıl Ceylanpınar'da imal ettikleri koyun peynirini de Amerika'ya satmaya başladılar.
5 milyon dolarlık sipariş
Ulukaya kardeşler, ABD'de peynir satışının hikâyesini şöyle anlattı: "İstanbul merkezli aile firmamız Hamdiağaoğulları, 1990'dan 2005 yılına kadar AB ülkelerine Erzincan tulum peyniri ihraç etti. AB ülkelerine, Türkiye'den peynir ihraç edebilen tek firma bizdik. 2005 yılında AB, siyasi bir kararla ülkemizden yapılan süt ve süt mamulleri ihracatını engelledi.
Hamdiağaoğulları, Tigem Ceylanpınar İşletmesi'nde üretilen koyun sütlerinden, Ceylanpınar'da, imal ettiği pizza peynirini, geçen yıl ABD'ye ihraç etmeye başladı. Şafak markalı peynirimiz ABD pazarında büyük beğeni kazandı. İlk üç ayda 3.5 milyon dolarlık peyniri New York'a gönderdik. ABD'li pizzacılardan 2008 yılı için 5 milyon dolarlık sipariş geldi

Koyun sütünden yapılmış salamura peynir. Köylerde özel sıkma tekniği ile yapılmaktadır. Serin ortamda 2 seneden fazla dayanmaktadır. Elazığ ve Erzincan yöresinin el değmemiş yaylarından, berrak sularından otlayan küçük baş hayvanların sütlerinin toplanmasıyla meydana gelen salamura Peynirleri sofralarımızın vazgeçilmez menölerini uluşturmaktadır. Sabahları evlerimizde salamura Peyniri ile kahvaltıya başlamak, Öğle öğünlerini Şavak Tulum Peynri, domates, kavun, karput, üzüm vs ile devam etmek günün sağlıklı geçmesini sağlamaktadır.

::RESIMDEKI GÖRÜNTÜSÜNÜ GÖRDÜGÜNÜZ PEYNIR SAVAK OLUP TUZA BASILMIS OLANıDıR::

Koyun sütünden yapılmış salamura peynir. Köylerde özel sıkma tekniği ile yapılmaktadır. Serin ortamda 2 seneden fazla dayanmaktadır. Elazığ ve Erzincan yöresinin el değmemiş yaylarından, berrak sularından otlayan küçük baş hayvanların sütlerinin toplanmasıyla meydana gelen salamura Peynirleri sofralarımızın vazgeçilmez menölerini uluşturmaktadır. Sabahları evlerimizde salamura Peyniri ile kahvaltıya başlamak, Öğle öğünlerini Şavak Tulum Peynri, domates, kavun, karput, üzüm vs ile devam etmek günün sağlıklı geçmesini sağlamaktadır.

::ALTTAKI RESIM SAVAK PEYNININ SALAMURA CINSINDEN OLANIDIR::

Elazığ yöresinde şehir dışına satışı yapılan salamura peynir gurbetçiler tarafından ençok istenen üründür.
Yörede kışlık ürünler arasında her zaman liderliği elinde tutan koyun salamura peynirleri farklı damak tadı ile sizleri eskilere götürmektedir

:Ürünün Tanımı:

Kış mevsimini Elazığ köyleri ağıllarında geçiren Karaman cinsi beyaz koyunlar, baharla birlikte Munzur Yaylaları: Pülümür’den başlayıp Kemaliye’de biten, yüksek rakımlı, 12 ay kar bulunan, 150 bin koyun barındırabilen, Elazığ, Erzincan ve Munzur yöresinde 30 civarındaki yaylalarda, yapımına beşinci-altıncı aylarda başlanıp, dokuzuncu aylarda biten, 90–100 çeşit bitki zenginliğine sahip, temiz ve serin yaylalarındaki buz gibi soğuk sulardan beslenen koyunlardan alınan sütten yapılan peynirdir.

Şavak Peyniri diğer peynirlere göre daha parlak görünümlü, daha güzel kokulu, tam yağlı ve daha lezzetlidir. Peynirin tuzlanması ve yaylaların temiz havasında bekletilmesi hijyenik olmasını ve oluşabilecek mikroplardan arınmasını temin etmekte, ürün; katkısız olup % 100 organiktir.

Ürünün Üretim Tekniği:

Elazığ yöresindeki temiz ve serin havalı yaylalarında otlayan Beyaz Karaman koyundan alınan süt, önce temiz süzeklerde birkaç kez süzülür.
Süzülen sütler kazanların içerisinde bir-iki saat dinlendirilir. Hazır olan sütler ŞİRDEN denilen üreticilerin kendi elleriyle yaptıkları maya ile mayalanır.

Şirden:

Süt kuzusunun midesine denmektedir. Peynir suyu, şeker, tuz ve bunun içerisine Şirden atılarak bir tür peynir mayası yapılmaktadır.

Mayalanan süt yaklaşık bir saat sonra ince, ufak, iki kilogramlık temiz bezden yapılmış süzeklere alınıp peynir haline getirilir.

Dilimlenerek muhtelif gramajlardaki bidonlara veya tenekelere istif edilen peynir, satışa sunulana kadar soğuk hava depolarında muhafaza edilir.

(ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ YAYINLARI-SÜT TEKNOLOJİSİ-Prof.Dr. Ahmet KURT).

Saygılar

Mehmet Dabak
site denetçisi

5 yıl önce - Prş 18 Arl 2008, 15:09
Peynirlerimiz

Arkadaşlar, sizlerden ricam mesajlarınzı Peynirlerimizin çeşitleri hakkındaki, güzel bilgileriniz vede resimlerinizi ekleyerek göndermeniz olucaktır, diğer ilgillendirici bilgilere burada değinmemenizi rica ediyorum. Birde eksi puanları vermeden önce lütfen özelden ikaz'da bulunalım, böylesi daha anlamlı vede bilgilendirci olucaktır. Anlayışınıza şimdiden teşekkür eder, hoşça vakitler geçirmenizi dilerim.

Saygılar.

Mehmet Dabak
site denetçisi

5 yıl önce - Prş 18 Arl 2008, 15:21
Peynirlerimiz

Ümmühan Zeynep demiş'ki

Alıntı:
Kelle peyniri denen peynir zaten mihalıç peyniri değil midir?Bu arada bu peynire ismini veren "mihalıç" bursa'nın Karacabey ilçesinin eski adıdır.

KELLE (MIHALIÇ) PEYNİRİ YAPIMI

Buna Mıhalıç peyniri de derler. Balıkesir ve İzmir havalisine mahsus fevkalâde lezzetli pek nefis kokulu güzel ve tabiî renkli bir Türk peyniridir. Kelle veya diğer adıyla Mıhalıç peyniri tam yağlı yani yağı alınmamış koyun sütüyle yapılır. Beş kilo sütten bir kilo peynir elde edilir. Kısmen veya tamamen yağı alınmış yahut içine manda sütü karıştırılmış sütle yapılan kelle peynirleri hem renksiz hem sert hem de lezzetsiz ve ekşimtırak olur. Hangi cins olursa olsun peynirlerin yağı alınmamış saf ve taze sütle yapılmış olması lâzımdır. Mıhalıç peyniri salamura peyniri olduğu için çok tuzludur. Bu itibarla yenmeden önce ılık suda uzun süre (5-6 saat) bırakılarak tuzunun çıkarılması lâzımdır. Yapımı: Kelle veya mıhalıç peyniri yapmak için kaç kilo peynir yapılacaksa her kilo için beş kilo hesabıyla o-kadar süt hazırlanır. Süt 3-4 kat bezden temizce süzülür. Vücut hararetine yakın bir sıcaklıkta (en az 32 derece hararette) olması lâzımdır. Beş kilo süt için bir gram şişe mayası hesaplanarak bu maya 32 derece su ile hafifletilerek süzülmüş ve kazanda hazırlanmış olan süte karıştırılır. Süt mayalanırken bir yandan sütü devamlı surette karıştırmak diğer yandan mayayı ince ince akıtmak lâzımdır. Bu peynir sütünün mayalanması peynirin yapılış şekline göre değişmektedir. Bir çeşit yapılışa göre sütün yarım saat tahassür ettirilmesi yani pelteleşerek teleme hâline getirilmesi lâzımdır. Bu itibarla 10 kilo süte bir gram şişe mayası yerine beş kilo süte bir gram şişe mayası konmakta bu suretle pelteleşme hem çabuk hem de sert olmaktadır.
Öbür yapılış biçimindeyse 10 kilo süte bir gram şişe mayası konmakta ve süt birbuçuk saatte teleme hâline gelmektedir. Sütün süratli veya yavaş yavaş telemeştirilmesi peynirin yapılış şeklini değiştirdiği gibi renk ve lezzetine de tesir etmektedir. Birinci yapılış şekline göre 32 derecedeki süt beş kiloya bir gram şişe mayası katılarak ve yarım saatte tahassür ettirilmek yani teleme hâline getirilmek üzere mayalanır. Yarım saat sonra teleme nohut büyüklüğünde parçalara ayrılmak üzere peynir bıçağıyla kesilir. Teleme bu şekilde yani nohut büyüklüğünde parçalara ayrıldıktan sonra içine kaynatılmış 70 derecede sıcak su yüzde 20 hesabıyla - yani beş kilo süt için bir kilo sıcak su olmak üzere - yavaş yavaş katılarak telemenin karıştırılmasına devam edilir. Bu suretle kazandaki teleme parçacıkları 45-50 dereceye kadar ısıtılmış olur ve bu hararet en az 20-25 dakika aynen muhafaza edilir. Bunun için de kazanın üzeri ve etrafı temiz örtülerle sarılır. Yarım saat sonra örtüler açılarak kazanın dibine çökmüş olan teleme parçaları elle yuvarlak topaklar hâline getirilerek sıkıştırılır. Topakların 3-5 kiloluk büyükçe parçalar hâlinde olmasına dikkat edilir. Bu topaklar yine kazanın içindeki suya daldırılmış olan temiz peynir bezlerine konulur bezler sıkıca bağlanır ve- kazandan çıkarılıp çengellere asılarak süzülmeye bırakılır. Böylece 10-12 saat askıda bırakılır.
10-12 saat sonra askıdan alınan peynirler birinci Salamuraya konulur.
Birinci Salamura - Birinci salamura yüzde 15 oranında tuzla yapılan salamuradır yani 100 kilo suya 15 kilo tuz katılır. Bu salamuraya atılan günlük bir yumurta suyun ortasında yüzer yani ne batar ne de suyun yüzüne çıkar ortada kalır. Böylece hazırlanacak salamuraya atılan peynirler salamuranın içine nüfuz edebilmesi için bir şişle muhtelif yerlerinden şişlenir. Peynirler bu salamurada 24-36 saat bekletilir. 24 veya 36 saat sonra da ikinci salamuraya atılır.
İkinci Salamura - İkinci salamura yüzde 20 oranında tuz katılan salamuradır. Ölçüsü yine günlük yumurtadır. Yüzde 20 nispetindeki salamurada yumurta suyun yüzünde kalır.
İkinci salamura için birinci salamuradan yararlanmak mümkündür. İçinden peynirleri çıkardığımız birinci salamuraya günlük yumurta su yüzüne çıkıncaya kadar tuz katmak suretiyle ikinci salamura hazırlanabilir.
Bu ikinci salamurada da peynirler 24-36 saat bekletilir. 24-36 saat sonra ikinci salamuradan çıkarılan peynirler hazırlanan fıçılara bir tabaka tuz bir tabaka peynir koymak suretiyle istiflenir. Fıçılar buzhaneye veya çok serin bir mahzene konularak olgunlaşmaya bırakılır. Olgunlaşma süresi en az üç aydır. Peynir fıçıda 4 ay bekletilirse daha iyi bir renk ve lezzet alır.

Sanıyorum sorunuzun cevabı burada top yekün olarak verilmiş olur.

Sizde bu emeğime karşılık, konu ile katkıda bulunursanız bizleri sevindirmiş ve bir O kadarda biligilendirmiş olursunuz.

Saygılar.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET