Ana Sayfa 930 bin Türkiye Fotoğrafı
Orçun Bostancı

6 yıl önce - Cmt 13 Arl 2008, 00:45
İstanbul için Kar Tahminleri-WOW Meteoroloji (Gönüllü Meteorologlar-Kar Sevdalıları) - I

İSTANBUL İÇİN KAR TAHMİNLERİ - WOW METEOROLOJİ
(GÖNÜLLÜ METEOROLOGLAR)

Gönüllü meteorologlar olarak yaptığımız değerlendirmeler neticesinde 24-27 Aralık tarihleri arasında Başta istanbul olmak üzere Marmara,iç ege,karadeniz iç ve doğu anadolu bölgeleri Balkanlar ve Sibirya üzerinden gelecek olan soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına girecektir.

Sıcaklıklar 21 Aralık tarihinden başlayarak adım adım 15 derece birden düşecektir. Bu bir tahmin olup uluslararası havadurumu sitelerindeki uydu radar ve IRI modelleri incelenip şu an portekiz açıklarına kadar genişleyen azor yüksek basıncının 18 Aralık tarihinden itibaren orta ve doğu avrupaya ilerleyip saatin ters yönünde dönüş hareketiyle kuzeyin soğuk havasını yurdumuz enlemlerine sürüklemesi ile oluşması öngörülmektedir.

Saygılarımla
Orçun BOSTANCI

Orçun Bostancı

6 yıl önce - Prş 18 Arl 2008, 01:25

sistem tamda bahsettiğimiz gibi gelişimini sürdürmekte ve vermiş olduğumuz tarihte yurdumuz üzerinde etkisini göstermeye başlayacaktır. bizi izlemeye devam edin.. by ''Prince tahminteam''

Akın Kurtoğlu

6 yıl önce - Prş 18 Arl 2008, 01:30

Çok enteresan bir konu... Orçun, bu konu hakkında biraz daha detaylı açıklamalar yaparsan bu konunun meraklısı üyeleri daha tatminkâr bilgilendirmiş olacaksın. Mümkünse çizimler ve görünütüler eşliğinde bu oluşumu ve yaklaşan soğuk hava dalgasını açıklarsan çok makbule geçecek.

Akın KURTOĞLU

Akın Kurtoğlu

6 yıl önce - Prş 18 Arl 2008, 19:39

Bizim gönüllü meteorologların gönülleri ne vakit olacak acaba?

Akın KURTOĞLU

Orçun Bostancı

6 yıl önce - Prş 18 Arl 2008, 20:45

Evet Akın abi bizim ülkemizdeki meteorolojinin başında duranların ve kurumda çalışanların durumları belli son yıllarda hiç bir tahminleri tutmuyor ayrıca 9 derecede Tekirdağa kar yağdırıyorlar İstanbul'u -1 derece gösterip yağmurlu demişlerdi geçen sene . Konumuza dönecek olursak uzunca bir süredir batı avrupayı altüst eden soğuk hava ve kar yağışı dalgası yüksek basıncın konumundan dolayı yağışı avrupaya hapsetmiş ülkemiz ise güneyli ılık hava akımlarının etkisinde kalarak kurak bir dönem yaşamıştık. Şimdi döngü tersine dönmekte. Bugünden başlayarak yağışlı ve sonuk bir döneme giriyoruz nasılmı? Yüksek basınç kuzey ve doğu avrupaya genişliyor ve uzunca bir süre konumunu koruyacak. Polar kökenli soğuk havayı saatin ters yönünde dönüş hareketiyle yurdumuz enlemlerine taşımaya hazırlanıyor. Yağışlar 20 Aralık günü etkisini arttıracak ancak yağmur şeklinde. Daha önce belirtmiş olduğum gibi 24 Aralık sabahı rüzgarın karayelden kuvvetlenmesiyle İstanbul güne karla uyanacaktır. Yağışlar zayıflayarak ve aralıklarla 26 aralık tarihine kadar devam edecek. 29 aralıkta akdeniz kökenli bir sistem daha gelecek ancak yağış yağmur olarak görülecek. Yeni yıla karla uyanma ihtimali oldukça yüksek görünüyor. Özellikle 3 Ocak 2009 İstanbulda daha etkili kar yağışı görülebilir. Ayrıntıları ilerleyen günlerde aktarmaya devam edeceğim. Konuya meraklı arkadaşlar http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavneur.html bu linkten 700 hpa vertikalbew (yağış) ve 2m temperatur (yer seviyesi sıcaklık) ayrıca 500 hpa (atmosfer bulut kalınlığı) haritalarından modelleri görebilirler. Daha farklı siteleride ilerleyen zamanlarda burada paylaşacağım. Devlet meteoroloji herhalde son güne kadar bekleyecek ve uyarısını kar yağdığında yapacak biz şimdiden yapalım. Önümüzdeki hafta ortasından itibaren KIYI EGE VE BATI AKDENİZ YAĞMURLU, MARMARANIN DOĞUSU VE GÜNEYİ KARADENİZ BÖLGESİNİN TAMAMI İÇANADOLU, VE DOĞU ANADOLU BÖLGESİ KAR YAĞIŞLI HAVANIN ETKİSİNE GİRECEK. SICAKLIKLAR KUZEY İÇ VE BATI BÖLGELERDE 10-12 DERECE BİRDEN DÜŞECEKTİR. SOĞUK VE YAĞIŞLI DÖNEM OCAK AYININ İLK HAFTALARINA KADAR ARAKLIKLARLA YURDUMUZDA ETKİLİ OLACAĞINI TAHMİN EDİYORUM. DON VE BUZLANMAYA KARŞI DİKKATLİ OLUNMALIDIR. Saygılarımla Orçun Bostancı (princetahminteam)

Akın Kurtoğlu

6 yıl önce - Cum 19 Arl 2008, 01:20

Çok enteresan bilgiler bunlar... Meteorolojinin genelde pek tutturamadığını bilmekteyiz yıllardır... Sizin tahminler inşallah yerini bulacaktır...

Akın KURTOĞLU

Erkan YILMAZ
6 yıl önce - Cum 19 Arl 2008, 10:50

Akın Kurtoğlu demiş ki:
Meteorolojinin genelde pek tutturamadığını bilmekteyiz yıllardır

Abi meteorolojiye biraz haksızlık yapmışsın.

Hava tahminlerinin sıkı bir takipçisi sayılırım. Gerek resmi site, gerek diğer kurumlara ait siteler, gerekse TV-Radyo hava durumu tahmin bültenlerini neredeyse hergün izlerim.

Çoğunlukla saate varana kadar tutarlılık gözlemlemişimdir. Tabi hiç kimse 100% tutturacaklar diye beklememelidir. Adı üzerinde tahmin. Her ne kadar bilimsel çalışmalara ve verilere dayansa da tutmama ihtimali her zaman vardır.

Genel olarak çevremde çok kişi bu kanıya sahiptir. "Hani kar yağacaktı", "Hani yağmurluydu bugün" gibi serzenişler çok duyarım. Bu kişilere bu bilginin kaynağını ve tam bilginin ne olduğunu sorduğumda çoğunlukla TV veya radyoda duyduklarını söylerler ve tam bilgiyi aktaramazlar.

Bu bültenlerin tüm Türkiye'nin tahminlerini yayınladığını söyledikleri tahminlerin İstanbul için değilde aslında atıyorum Erzurum için olduğunu söylediğimde hımm derler ama ön yargıları pek değişmez. Aynı kişilerden aynı şeyleri duymaya devam ederim.

Bırakın tüm Türkiye'yi sadece İstanbul'u değerlendirdiğimizde bile her bir köşesinin hava durumunun aynı anda nasıl farklılık gösterdiğine defalarca şahit olduk.

Yağmurlu dendiğinde bizim bulunduğumuz yerde yağmıyor olması İstanbul'da hiç yağmıyor, tahmin yine tutmadı demek için yeterli değildir. Ben bir kaç kilometre mesafe ile aynı anda hem kar yağışının olduğunu hemde günlük güneşlik havanın bulunduğunu gözlemlemiştim daha önce. (Mesela 1992 yılında Galatasaray-Werder Bremen maçının olduğu gün sadece Mecidiyeköy'de kar yağmıştı. Ben o gün 4. Levent'te günlük güneşlik bir yerde maçı seyretmiştim)

Çok kereler başıma gelmiştir yine. Ben tahminlere bakarak yanıma şemsiye alırım günlük güneşlik havada. Uzaylıymışım gibi bakar gün boyu insanlar bana. Akşam onlar ıslanırken ben şemsiyemin altından onlara bakarak sırıtırım hep.

Tahminleri genellikle meteor.gov.tr, accuweather.com, www.koeri.boun.edu.tr, ntvmsnbc.com, NTV ve CNNTurk'ten takip ederim. Enterasan tahminler ile karşılaştığımda diğerleri ile çapraz kontrolünü yapmayı ihmal etmem.

Erkan Yılmaz

Orçun Bostancı

6 yıl önce - Cum 19 Arl 2008, 22:54

İyi dileklerin için teşekkür ederim Akın abi bugün haber bültenlerinde 7 gün önce yaptığım tahminleri doğrular nitelikte haberler vardı. Sibirya soğuklarının ve kar yağışının geldiğini söylediler. Yaptığımız tahmin çok büyük ihtimalle tutacaktır. Birazdan sistemle ilgili gelişmeleri aktaracağım ilginize teşekkürler. Saygılar hürmetler..

Akın Kurtoğlu

6 yıl önce - Cum 19 Arl 2008, 23:04

Alıntı:
Abi meteorolojiye biraz haksızlık yapmışsın.

Yok yok Erkan.. Ben de bu konunun oldukça sıkı bir takipçisiyimdir ve listelenen veriler gün içinde ekstrem ölçülerde ve çok sık olarak değişmekte olup, bir günü bir gününe uymamaktadır... Öylesine abartılı değişimler gözlenmekte ki, tek kaçış noktaları, "ama hava işte, günü gününe uymuyor" ile açıklanabiliyor ancak. E, bu kadar oynak bir sistem üzerinde çalışılıyorsa, 5 günlük tahmin yerine 2 günlük tahmin yapılsın madem...

Meteorolojinin şiddetli yağmur ve rüzgâr uyarısına kanarak kaç defa yazları Yalova'ya gitmekten vazgeçtiğimizi ve vapurun kalkmasına artık sadece 10 dakika kala evimizin penceresinden pırıl pırıl parlayan güneşe bakarak sinirlendiğim zamanları hâlâ unutmadım ben..

Rahmetli Ali Esin bile çok daha tutarlı tahminler yapardı zamanında... Bundan ötürü Orçun'un ve arkadaşlarının gözlemleri benim nazarımda çok daha ciddiyetle takip edilmekte...

Akın KURTOĞLU

Orçun Bostancı

6 yıl önce - Cum 19 Arl 2008, 23:36

(+)

23 aralığı 24 üne bağlayan gece başlayacak olan kar yağışının bilgisayarda modellenmiş halini sunuyorum. Kuzeydoğumuzda ve kuzeybatımızda iki yüksek basınç alçak basıncı ve soğuk havayı üzerimize göndermekteler. Kar yağışı 23 ü gecesi istanbulda kesinleşmiştir. Yağış çok fazla etkili değil ancak örtü oluşturabilecek seviyede. Alçak basınç 1005 mb ye kadar geriliyor. Ayrıntıları aktarmaya devam edeceğim. Saygılar

Ana Sayfa -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet