Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Orçun Bostancı

9 yıl önce - Cmt 13 Arl 2008, 01:45
İstanbul için Kar Tahminleri-WOW Meteoroloji (Gönüllü Meteorologlar-Kar Sevdalıları) - I
Orçun Bostancı

9 yıl önce - Prş 18 Arl 2008, 02:25Akın Kurtoğlu

9 yıl önce - Prş 18 Arl 2008, 02:30Akın Kurtoğlu

9 yıl önce - Prş 18 Arl 2008, 20:39Orçun Bostancı

9 yıl önce - Prş 18 Arl 2008, 21:45Akın Kurtoğlu

9 yıl önce - Cum 19 Arl 2008, 02:20Erkan YILMAZ
9 yıl önce - Cum 19 Arl 2008, 11:50

Akın Kurtoğlu demiş ki:
Meteorolojinin genelde pek tutturamadığını bilmekteyiz yıllardır

Abi meteorolojiye biraz haksızlık yapmışsın.

Hava tahminlerinin sıkı bir takipçisi sayılırım. Gerek resmi site, gerek diğer kurumlara ait siteler, gerekse TV-Radyo hava durumu tahmin bültenlerini neredeyse hergün izlerim.

Çoğunlukla saate varana kadar tutarlılık gözlemlemişimdir. Tabi hiç kimse 100% tutturacaklar diye beklememelidir. Adı üzerinde tahmin. Her ne kadar bilimsel çalışmalara ve verilere dayansa da tutmama ihtimali her zaman vardır.

Genel olarak çevremde çok kişi bu kanıya sahiptir. "Hani kar yağacaktı", "Hani yağmurluydu bugün" gibi serzenişler çok duyarım. Bu kişilere bu bilginin kaynağını ve tam bilginin ne olduğunu sorduğumda çoğunlukla TV veya radyoda duyduklarını söylerler ve tam bilgiyi aktaramazlar.

Bu bültenlerin tüm Türkiye'nin tahminlerini yayınladığını söyledikleri tahminlerin İstanbul için değilde aslında atıyorum Erzurum için olduğunu söylediğimde hımm derler ama ön yargıları pek değişmez. Aynı kişilerden aynı şeyleri duymaya devam ederim.

Bırakın tüm Türkiye'yi sadece İstanbul'u değerlendirdiğimizde bile her bir köşesinin hava durumunun aynı anda nasıl farklılık gösterdiğine defalarca şahit olduk.

Yağmurlu dendiğinde bizim bulunduğumuz yerde yağmıyor olması İstanbul'da hiç yağmıyor, tahmin yine tutmadı demek için yeterli değildir. Ben bir kaç kilometre mesafe ile aynı anda hem kar yağışının olduğunu hemde günlük güneşlik havanın bulunduğunu gözlemlemiştim daha önce. (Mesela 1992 yılında Galatasaray-Werder Bremen maçının olduğu gün sadece Mecidiyeköy'de kar yağmıştı. Ben o gün 4. Levent'te günlük güneşlik bir yerde maçı seyretmiştim)

Çok kereler başıma gelmiştir yine. Ben tahminlere bakarak yanıma şemsiye alırım günlük güneşlik havada. Uzaylıymışım gibi bakar gün boyu insanlar bana. Akşam onlar ıslanırken ben şemsiyemin altından onlara bakarak sırıtırım hep.

Tahminleri genellikle meteor.gov.tr, accuweather.com, www.koeri.boun.edu.tr, ntvmsnbc.com, NTV ve CNNTurk'ten takip ederim. Enterasan tahminler ile karşılaştığımda diğerleri ile çapraz kontrolünü yapmayı ihmal etmem.

Erkan Yılmaz


Orçun Bostancı

9 yıl önce - Cum 19 Arl 2008, 23:54Akın Kurtoğlu

9 yıl önce - Cmt 20 Arl 2008, 00:04

Alıntı:
Abi meteorolojiye biraz haksızlık yapmışsın.

Yok yok Erkan.. Ben de bu konunun oldukça sıkı bir takipçisiyimdir ve listelenen veriler gün içinde ekstrem ölçülerde ve çok sık olarak değişmekte olup, bir günü bir gününe uymamaktadır... Öylesine abartılı değişimler gözlenmekte ki, tek kaçış noktaları, "ama hava işte, günü gününe uymuyor" ile açıklanabiliyor ancak. E, bu kadar oynak bir sistem üzerinde çalışılıyorsa, 5 günlük tahmin yerine 2 günlük tahmin yapılsın madem...

Meteorolojinin şiddetli yağmur ve rüzgâr uyarısına kanarak kaç defa yazları Yalova'ya gitmekten vazgeçtiğimizi ve vapurun kalkmasına artık sadece 10 dakika kala evimizin penceresinden pırıl pırıl parlayan güneşe bakarak sinirlendiğim zamanları hâlâ unutmadım ben..

Rahmetli Ali Esin bile çok daha tutarlı tahminler yapardı zamanında... Bundan ötürü Orçun'un ve arkadaşlarının gözlemleri benim nazarımda çok daha ciddiyetle takip edilmekte...

Akın KURTOĞLU


Orçun Bostancı

9 yıl önce - Cmt 20 Arl 2008, 00:36sayfa 1
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet