Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
selimer

8 yıl önce - Prş 18 Arl 2008, 00:40
Bursa Camilerinin Kıble Yönlerindeki Hatalar

Google earth'da yapmış olduğum kısa bir araştırma ile Bursa'mızın camilerinin çoğunun kıblesinin yanlış yöne baktığını gördüm. bu konuyu daha önce bir Bursa gazetesindede okuduğumu hatırlıyorum.ancak earth da resimli şekildede görmek mümkün.bunu sizlerde ya aşağıdaki resimlerde görebilir veya kendinizde aşağıdaki yolları deneyerek görebilirsiniz.
google earth'da önce mekke şehrinde kabeyi bularak yukarıdaki seçeneklerde mesafe ölçme aracını tıklayarak, bursada veya ülkemizdeki herhangibir caminin üzerine gelerek tıklayınız. bu iki nokta arasında bir çizgi(hat)oluşacaktır. bu iki nokta arasında doğru bir çizgidir.
evet bu yöntemle bulunan resimler aşağıda bilginize sunulur.
sizde bu yöntemle eviniz,köyünüz,mahalleniz ve şehrinizdeki doğru kıbleyi bulabilirsiniz.

Kabe

(+)

Kabe ile Türkiye (Bursa)arasındaki hat

(+)

Ulucami ( Ulucamideki kıble'nin yönü resimdede görüldüğü gibi yanlış)

(+)

orhan cami- bu cami ile ulucami arasında 200 mt olmasına rağmen iki caminin yönleri birbirine çok zıt ve ikiside yanlış

(+)

Şehadet cami kıble yönü hatası

(+)

Şehreküstü camii

(+)

suluki camii- şehreküstü cami ile arası 300 mt civarında olan bu camii ile arasında fark çok açık. suluki cami sonradan yapıldığı için kıblesi doğru

(+)

yeşil caminin kıblesi doğru

(+)

arasında 1 km fark olmayan emirsultanın yeşile göre kıblesi yanlış

(+)

yeni yapılan mihraplı caminn kıblesi tamı tamına doğru

(+)

yeni yapılan kayapa toki caminin yönü doğru

(+)

2006'da yapılan ve yaşadığım belde olan hasanağa toki camininde yönü doğru

(+)

ozhanesemen

8 yıl önce - Prş 18 Arl 2008, 01:37

Saptamaları Google Earth'e gerek kalmadan daha kolay yapabilmek için şu adresi de kullanabilirsiniz.

http://www.qiblalocator.com/

selimer

8 yıl önce - Prş 18 Arl 2008, 10:25

özhan arkadaşım verdiğin bilgi için çok teşekkür ediyorum. bu kadar kolay yolu olduğunu daha önceden bilseydim keşke. earth'dan bayağı vaktimi aldı.

alkan1985
8 yıl önce - Pzr 21 Arl 2008, 02:55

bazılarında çok fazla fark var 45 dereceye namaz kabul olur deniyor ancak bazıları gerçekten çok yanlış mesela orhan camiisinin kıblesi baya farklı

kenan duman
8 yıl önce - Pzr 21 Arl 2008, 03:00

ben de çok şaşıranlardanım.ilgi çekici bir araştırma olmuş teşekkürler...

kenansatir
8 yıl önce - Çrş 05 Ağu 2009, 20:09

Sultanahmed Camii'nde de aynı durum sözkonusu... yetkililere sorduğumda bana da "sorun değil" gibi bir cevap vermişlerdi. Ama Orhan Gazi Camii'ndeki abartılı durum bence mutlaka düzeltilmeli.

Akın Kurtoğlu

8 yıl önce - Çrş 05 Ağu 2009, 20:14

Benzer sapmalar İstanbul camilerinde de mevcut. Mustafa Noyan ile birlikte keşfettiğimiz "Şehzadebaşı Camii" ile "Nevşehirli Damat İbrahim Paşa" camileri arasında varolan sapma gibi (Bu iki ibadethane hem de birbirlerine komşudurlar). Hanefi mezhebine göre; yönde bir miktar sapma kabul edilebiliniyor. Zannedersem, göğsün gördüğü açının dışına çıkılmaması gerekiyor.

Akın KURTOĞLU

YUSUF ÖZDAMAR

8 yıl önce - Prş 20 Ağu 2009, 09:13
KIBLE MESELESİ

Kannatimce önemsenmesi gereken bir konu.
Diyanetin neden önemsemediğini anlamak zor. Çünkü kıblesi 5-10 derece sapmış kiliseden dönme camiler biliyorum, halıda yapılan saf çizgisi düzeltmeleri ile kıbleye yöneliniyor, ancak kıblesi cevaz verilen sınırların çok ötesinde, 47 derece sapmış olan Bursa-Orhan camii veya 60 derece kıblesi hatalı olan Bursa-Alaaddin bey camiinde vb namaz kılınmaya devam ediliyor.
Ben şahsen kıblesinde büyük sapmalar olduğunu bildiğim camilerde namaz kılmak istersem kıbleye dönerek namaz kılıyorum (ki bu durum biraz sırıtıyor). Diğer cemaate de Allah kabul etsin diyorum.

aykut_aykut
8 yıl önce - Prş 20 Ağu 2009, 11:59

Hocam kıble meselesi önemli ama niyet meselesi daha önemli.Allah'ın izniyle niyetimiz temizse Allah kabul eder.Bu konuyu bu kadar kurcalamanın ben gereksiz olduğunu düşünüyorum çünkü ilgili ilgisiz kişiler kötüye kullanmak için zaten fırsat kolluyorlar.
Ben bunu hayatta başı secdeye gitmemiş insanların Türkçe namaz ve ezan istemesine benzetiyorum.
Yalnız sakın yanlış anlaşılmasın.Burada yorum yapan arkadaşlara asla lafım yok.Ama hep bu tarz konular etrafında polemik yaratılmak isteniyor.Bence bu kadar irdelenmesine gerek yok bu konunun.

sinan84
8 yıl önce - Prş 20 Ağu 2009, 12:25

ama unutmayiniz ki, namazin disindaki farzlardan biri de Istikbal-i Kible... yani kibleye yönelmek FARZ´dir.. dolayisiyla biraz fazlaca irdelenmelidir... pas gecilecek bir konu da degildir kanaatimce...

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet