Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Ümit Gürbüz

14 yıl önce - Çrş 17 Arl 2008, 03:15
Zonguldak - Ereğli - Fetih Çınarları ve İnönü Parkı


FETİH ÇINARLARI VE İNÖNÜ PARKI

Karadeniz Ereğlimizde 5-6 tane Fetih Çınarları(Uluçınar)bulunmaktadır.İstanbul fethine hazırlanmakta olan Osmanlı ordusu Rumeli ve Anadolu hisarlarını onarmak ve inşaasında kullanmak için sur(kale)taşına ihtiyaç duymuştur.Bunun üzerine Anadolun birçok yerinden bu yapıma katkı sağlamak amacıyla irili-ufaklı birçok taş istanbula getirilmiştir.Ve Anadoluda birçok misyonu üstlenen Yunan mitolojisinde Heraclia Pontike(bugünkü Karadeniz Ereğli)olarakta bilinen kentimiz Türklerin eline geçmesiyle değişime kapılarını açmış,birçok tarihi olaya imza atmış ve tanıklık etmiştir.O dönemlerde (1400-1500 yılları arası) ereğlimizde taş ustalığı oldukça yaygındır ve tanınmış ustaları da vardır.Bunun bilinmesi üzerine Karadeniz Ereğliden Hisar yapımına ve onarımına büyükçe ve lazım olanlar birçok taş gitmiştir.Bunun üzerine Fatih Sultan Mehmet Han ereğliye İstanbulun fethine katkılarından dolayı kendisinin fermanıyla 6 adet Fetih Çınarları dikilmesi emrini vermiştir.O yüzden bu uluçınarların isimleri Fetih Çınarları olarak anılmaktadır.Yaklaşık olarak 550 yılı aşkın tarihe sahiptir.Ve bu çınarların etrafında o bölgelerde Karadeniz Ereğli Belediyesi gerekli çevre düzenlemesi(peyzaj),çaybahçeleri ve yaşlılar-gençler evi yaparak hizmetlerini sürdürmektedir.

Fetih Çınarları

Alıntı:
Karadeniz Ereğli Fetih çınarları Fatih Sultan Mehmet'in fermanıyla İstanbul'un fethinin ardından dikilmiştir. Karadeniz Ereğli'de, Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından tescillenmiş ve koruma altına alınmış olan çınar sayısı 8 adettir. Ulu çınarlar'ın yaşlarının 550 yılı aşkın olduğu belirlenmiştir.

Koruma altındaki bazı çınarlar yoğun betonlaşma nedeniyle hastalanmış ve kurumaya başlamışlardır. Karadeniz Ereğli Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü yıllardır çınarların ihtiyacı olan bakımları yapmakta ve kurumalarını engellemek için çalışmalarına devam etmektedir.
Çınar ağacına, sürekli olarak kabuk tazelemesinden dolayı Anadolu'da KAVLAK AĞACI ismi de verilmektedir. Çınar ağacının kabuğu genellikle rüzgar etkisi ile gövdeden düşer. çınar, kabuklarının atılması için yeterli rüzgarı alamadığı zaman kabukların arasında bakteri oluşumu artar ve ağacın hastalanma süreci başlar. Bu nedenledir ki çınar ağaçlarının etrafında başka ağaç türlerinin olmaması veya etrafını kaplayacak şekilde betonlaşmaya izin verilmemesi gereklidir. çınar ağaçları çevre kirliliğinden ve çevresel değişimlerden en hızlı etkilenen ve hemen tepki veren nazik bir ağaç türüdür.

Karadeniz Ereğli'deki çınarlar, halk tarafından sosyal dinlenme alanları olarak benimsenmiştir. 1960'lı yıllardan önce Karadeniz Ereğli'nin yöneticileri, sanatçıları ve halk, Çınaraltı adını verdikleri Ulu Çınarlar'ın gölgesinde bir araya gelirlerdi. Ancak sanayileşme süreci bu sosyal alanları etkilemiş ve sosyal amaçlarını duraklatmıştır.

1994' ten sonra yapılan çevre düzenlemeleri ile tarihi çınarların bulunduğu bölgeler, yıllar sonra Karadeniz Ereğli halkı ve ziyaretçilerinin gözde sosyal ve dinlenme alanlarından biri haline gelmiştir.

Not: Yukarıdaki fotoğraflar ve alıntı bilgi http://www.kdzeregli.bel.tr adresinden sadece tanıtım amaçlı alınmıştır..!!
(Fetih Çınarı)

(İnönü Parkı)


En son Ümit Gürbüz tarafından Çrş 17 Arl 2008, 05:15 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Ümit Gürbüz

Ümit Gürbüz

14 yıl önce - Prş 25 Arl 2008, 09:41(İnönü Parkı)İnönü Parkından Panorama...Ümit Gürbüz

14 yıl önce - Pzr 28 Arl 2008, 23:56(+)


İnönü Parkından...


Ümit Gürbüz

14 yıl önce - Cmt 24 Oca 2009, 04:00(İnönü Parkı Giriş)

(Bulvardan UluÇınar)
sayfa 1
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler