Ana Sayfa  

Bekir Kurt

Sal 16 Arl 2008, 18:19   Türkenbund e.V. Fulda (Hiç Türk üyesi olmayan Türk Derneği)

Tamami Almanlardan olusan Türk Dernegi (Türkenbund Fulda)

Bundan bir kac yil önce bir arastirmaci gazeteci dostum bana anlatmisti. "Almanya'nin Fulda kentinde bir Türk Dernegi var, fakat icinde bir tane Türk üyesi yok" diye.

Ispanya 1. Ligi "La Liga" takimlarindan Deportivo La Caruna'nin maclarinda Türk bayragi acmasi ve kendilerine EL TURCO denmesi üzerine, bende buna yakin bir konuda olan Türkenbund Fulda ile yine bizden olmayan, fakat bize özenen bir dernegi bu platforma tasimak istedim.

Türk ismi nereden geliyor?:

Dernegin ismi, Fulda sehrinin bir yerlesim bölgesinin ismi (halk tarafindan)ortacagdan bu yana Türkei yani Türkiye olarak geciyor. Derken tarihten kalma bir sekilde oradaki neseli insanlar Fulda Türkleri olarak anilmaya baslaniyor.

Üye sayisi ve faaliyetleri:

Su anda 279 üyesi olan dernekte, üyeler arasinda Yeniceri (Janitscharen)'den Paşa (Paschagarde) liga kadar kademeler olusturulmus.

1887 yilinda Paschaverein yani Paşa Dernegi olarak kurulan dernek faaliyetleri ise Paşa seçimi, karnaval eglenceleri, cocuklar icin eglenceler ve degisik organizasyonlardan olusuyor.

Dernegin kullandigi bayrak, madalya ve logolar:

Dernek tarihindeki pasalar:

1989 LXXIII. Willi Rösch
1990 LXXIV. Peter Herzig
1991 LXXV. Egon Lindner
1992 LXXVI. Willi Busch
1993 LXXVII. Dieter Lammeyer
1994 LXXVIII. Wolfgang Schuster
1995 LXXIX. Christoph König
1996 LXXX. Udo Gläser
1997 LXXXI. Wolfgang Dücker
1998 LXXXII. Andreas Gerlach
1999 LXXXIII. Winfried Schwab
2000 LXXXIV. Walter Fröhlich
2001 LXXXV. Udo Gläser
2002 LXXXVI. Egon Lindner
2003 LXXXVII. Gerhard Schneider
2004 LXXXVIII. Rolf Leopold-Jost
2005 LXXXIX. Roland Eusner
2006 LXXXX. Wilfried Schur
2007 XCI. Christof Koch
2008 XCII. Elmar Niedling

Dernek faaliyetlerinden bazi kareler:

En son Bekir Kurt tarafından Sal 16 Arl 2008, 18:22 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

mesajı beğendiniz mi?: +14
Abdullah Kaçan

Çrş 17 Arl 2008, 01:21  

Tam haberlik bir mesaj yazmışsınız. İlginç...

Bizim haber kanallarına yollarsanız belki ilgilenirler. İçinde hiç Türk olmayan ama kendini Türk gibi hisseden dostlarımız.. Şaşırdım doğrusu..

Yazdığınız mesajı haber kanallarına veya internette yayın yapan sitelere yolladınız mı?

mesajı beğendiniz mi?
benersoy

Çrş 17 Arl 2008, 01:43  

TÜRKÜN TÜRKTEN BASKA DOSTU YOKTUR!
diyen! ve buna inanan güruha ibret olsun!

zaten, muhtemelen bu sözün bir TÜRK tarafindan
söylenmis olacagina ihtimalbile vermiyorum,
bir yahudi atasözüde olabilir diye düsünüyorum ama,
günümüze,bu sözü ciddiye almis okadar cok türk varki,
bunlar ülkeme zarar vermekten baska bisi degil.

mesajı beğendiniz mi?: +2
BurakD

Çrş 17 Arl 2008, 03:24  

Ilginc. Hollandada boyle bir kasaba vardi. Sanirim Birinci veya ikinci dunya savasinda Almanlarin Hollandayi Isgal ettigi zamanlar bu koye Almanlar gelirken bunlar Turk bayragi asmislar ve Almanlar bu koye girmekten vazgecmisler. Yani dolayli yoldan tum bir koyu zulumden kurtarmisiz. O yuzden o koy Turkleri cok sever ve her sene o gunu anarlar. O kasabada da hic bir Turk yasamiyor.

mesajı beğendiniz mi?
Ferhat87

Çrş 17 Arl 2008, 03:33  

Hayır arkadaşım, Ispanyollar olmasi lazım

mesajı beğendiniz mi?
surhay

Çrş 17 Arl 2008, 03:37  

Alıntı:
Hayır arkadaşım, Ispanyollar olmasi lazım

Buraya bir bakın isterseniz.

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=24082

Ayrıca ispanyada'da var böyle kendilerine TURCO yani TÜRK diyen insanlar.

mesajı beğendiniz mi?
Necdet Cevahir

Çrş 17 Arl 2008, 03:39  

Bende Belçika'da böyle bir Türk köyü duymuştum. Sitemizde varmı bilmiyorum, hiç rastlamadım ama asıl adı Faymanville olan, aslında Türklükle hiç alakaları olmayan bu köylüler, nedense kendilerine Türk Köyü diyor, hemen herşeylerini Türk gelenek ve göreneklerine göre düzenliyor ve öyle yaşıyorlarmış. Hatta birde festival düzenliyorlarmış..

http://www.milliyet.com.tr/2008/02/06/son/sonyas05.asp?prm=0,424500943

mesajı beğendiniz mi?
Nazmi

Çrş 17 Arl 2008, 03:42  

Alıntı:
Bende Belçika'da böyle bir Türk köyü duymuştum. Sitemizde varmı bilmiyorum, hiç rastlamadım ama asıl adı Faymanville olan, aslında Türklükle hiç alakaları olmayan bu köylüler...
Sitemizde var,yok yok zaten
Belçika daki Türk Köyü : Faymonville

[Haklısın valla.. Teşekkürler.. Necdet Cevahir - Çrş 17 Arl 2008 01:47 ]

mesajı beğendiniz mi?
surhay

Çrş 17 Arl 2008, 03:47  

Alın size başka bir haber "ingiltere'de 127 yıllık türk takımı"

http://yenisafak.com.tr/arsiv/2004/agustos/29/g07.html

mesajı beğendiniz mi?
Nazmi

Çrş 17 Arl 2008, 04:00  

Bakıyorumda,sevmeyenimizin çok olduğu gibi sevenimizde çok maşallah.Daha bunlar bizim bildiklerimiz,bilmediklerimizde vardır muhakkak.Bence devletimiz yada bazı sivil toplum kuruluşları bu insanlarla bir bağ kurmalı.Mesela Faymonville köyünde her sene düzenlenen kutlamalara o ülkede bulunan büyükelçimiz katılabilir,derneğe az çok maddi destekte bulunulabilir,yada bilmiyorum ne derece ihtiyaçları vardır, kasabaya bizim adımıza park,bahçe,okul vs. yaptırılabilir,festivalde düzenledikleri yarışmalarda dereceye giren bazılarına bedava Kapodokya,Antalya vs. tatil paketi hediyesi verilebilir.Amaç,gönüllü Türk sevdalıların ülkemize olan muhabbetlerini dahada artırmak,kayıtsız kalmamak lazım.

mesajı beğendiniz mi?
Mesajları seç: